Ii mai plac cuiva rpg-urile?
Cu ce ati inceput, care v-au impresionat cel mai tare, ce ati fi vrut sa jucati si mai ales ce va jucati acum?


Sa incep tot eu:
1. Primul RPG a fost Diablo (Blizzard)(chit ca nu prea era RPG), jucat la prieteni prin '96. Eu atunci aveam un 286... M-a impresionat posibilitatea de a-ti dezvolta personajul (era un concept nou pentru mine), sunetul si vocile si mai ales obiectele unice pe care le obtineai omorand bosii. L-am terminat cu toate trei personajele, era foarte atractiv faptul ca fiecare avea o strategie diferita. Cel mai usor a fost cu arcasa.

2. Alte RPG-uri, dupa ce finalmente mi-am luat calculator:
Fallout (Black Isle) - unic, atmosfera de filme MadMax,umor negru, poveste superba, nelinearitate. Desi incepea infect-trebuia sa omori niste sobolani intr-o pestera cu sulita intr-o lupta pe ture, ceea ce pe multi din prietenii mei i-a facut sa-l dezinstaleze imediat, catalogandu-l drept o clona proasta de Diablo, daca treceai de faza asta descopereai un story foarte imersiv. Era sa pierd bac-ul din cauza lui.
Might&Magic 6 (3DO) - un RPG 1st person "clasic", cu o grafica gen Duke Nukem 3D (teren poligonal, monstrii si caracterele - sprite-uri). Mi-a placut lumea creata de ei, structura oraselor si a pesterilor, modul de dezvoltare a personajului, monstrii clasici fantasy care sunt si in seriile Heroes (Heroes II).
Fallout 2 si Might & Magic 7 si 8 - dezvoltari si imbunatatiri ale povestilor anterioare.
Nox (WestWood) - Grafica placuta, foarte dinamic, chiar mai dinamic decat Diablo, dar din pacate mult prea scurt.
Revenant (Eidos) - Primul RPG complet poligonal. Luptele si animatiile personajelor, efectele de lumini erau la momentul respectiv mult peste concurenta. Tot o poveste fantasy, si primul RPG in care dezvoltarea personajului era facuta prin antrenament (Adica deveneai un arcas mai bun daca trageai mai mult cu arcul, nu ca in alte RPG-uri in care poti sa-ti imbunatatesti personajul ca arcas si dand cu toporul, atata timp cat castigi experienta)
Diablo 2 (Blizzard) - bigger and better. Rejucabilitatea dusa la extrem prin strategiile total diferite aplicabile pentru fiecare personaj si impulsul de a cauta seturile de artefacte unice care sunt f. multe, dar si fff rare.
Arcanum (Troika) - Un mix intre "lumea de mijloc" a lui Tolkien si secolul 19 (real), cu elfi, vraji si pitici, dar si cu trenuri si pusti. Foarte interesant realizat, poti alege daca vrei sa te apuci de tehnica, de magie, sau vrei sa te specializezi in armele evului mediu-sabii si arcuri.
Morrowind - Un mare joc care readuce in actualitate ideea initiala RPG: jucatul unui rol. Morrowind aduce o lume imensa, cu rasele si problemele ei, tu avand o libertate aproape totala sa alegi ce vrei sa faci - sa fi bun, sa fi rau, sa urmezi questul principal sau pur si simplu sa te plimbi prin aceasta lume.Sunt mai multe grupuri de interese care se concureaza unul pe altul, tu putand alege pe care il sustii. De asemenea, ai o libertate totala in imbunatatirea armelor, armurilor, potiunilor magice. Dezvoltarea personajului se face ca in viata reala: Daca vrei sa fi un arcas mai bun, trebuie sa tragi cat mai mult cu arcul, daca vrei ca viteza de mers sa iti creasca, trebuie sa alergi sau sa inoti mai mereu (nu poti s-o faci tot timpul ca obosesti si nu o sa mai fi bun in lupta). Poti sa furi, sa comiti crime (dar trebuie sa te feresti de politie), sa faci misto de personajele din orase, sa vanezi cliffracer-i (niste pterodactili nenorociti care au voce de cioara si apar peste tot), sa iti faci un castel, etc. Daca te plictisesti, intri pe net, ca editorul vine cu jocul, si unii meseriasi au facut noi monstri, noi questuri, noi arme, noi provocari.
A, era sa uit: Grafica si sunetul (mai ales muzica) sunt de inalta clasa.

3. Ce am ratat si regret... Seriile Baldur's Gate, Ultima si System Shock;
Ce jocuri relativ noi vreau sa incerc - Gothic 1 si 2, ca si Star Wars:Knights of the old Republic, Neverwinter Nights.

4. Ce joc acum- Might&Magic 9 si Wizardry 8. Abia am inceput si nu prea pot sa dau detalii deocamdata.