Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 56 of 56

Thread: Connex lanseaza Busola Connex, bazat pe tehnologia InfoCell

  1. #43
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Asa le trebuie! Sa-i abureasca/vrajeasca si pe ei cineva... ca doar ei fac acelasi lucru de ani de zile cu noi!

    Off-topic: a rulat de curând la ProTV filmul "Enemy of the State"... arfi trebuit sa le dea de gândit putin parlamentarilor acest film, chiar daca in filmul repectiv erau duse la extrem toate gadget-urile de care dispune guvernul american!!!

  2. #44
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Tot off-topic : ar trebui sa le dea de gandit ultima melodie BUG Mafia

  3. #45
    MÍTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    asa am primit-o pe mail, nu stiu despre ce ziarist e vorba

    "uite un ziarist care a zis cam ce gandim si noi...

    Plin de fraieri in Romania....

    Bai desteptilor, fie ca vrei tu sau nu, un operator de telefonie mobila GSM stie IN ORICE MOMENT unde te afli cu o precizie de 50 - 100 de metri(in functie de configuratia / infrastructura retelei). Si asta nu pt ca vor serviciile secrete, ci pentru ca asa functioneaza standardul GSM. Asa ca paranoicii sa se abtina de la a folosi telefoanele mobile.

    Acum au sarit toti pt ca e prima oara cand li s-a arata in fata ca pot fi monitorizati... Sunteti monitorizati in permanenta, pt a sti unde sunteti si a afla cea mai scurta ruta a apelurilor catre terminalul vostru....

    Pt toti cei care se cred si mai destepti, aflati ca in reteaua Zapp, poti fi localizat cu o precizie de 0.1 - 0.2 metri. Tehnologia folosita de Zapp a fost conceputa SPECIAL pentru a putea permite monitorizarea, si apoi au fost luate in considerare alte aspecte. Spre deosebire de GSM unde esti in permanenta conectat la o celula (o statie emisie-receptie), la Zapp esti
    conectat in permanenta la 3 (TREI) si precizia cu care poti fi localizat e data de intersectia a 3 drepte (da, ala esti tu)...

    Asa ca daca e cazul, mai degraba cei de la Zapp iti pot spune ca te-ai asezat pe scaun in bucatarie sau ca stai pe marginea patului, decat cei de la Orange sau Connex care iti pot spune ca 'esti pe strada cutare'....

    Nu mai comentati de prosti daca nu stiti pe ce ati dat banii cand ati facut abonamentul. Orice om cu un IQ > 10 intai se intereseaza si apoi cumpara.

    Daca nu v-ati interesat de tehnologie inainte de a o cumpara, si acum va omoara paranoia, atunci ASTA ESTE, si ciocu' mic.

    P.S.1: Nu sunt abonat connex, si nici partizan al vreunei retele de comunicatii wireless. Pur si simplu ma scot din sarite oamenii prosti.

    P.S.2: Chiar si cand dai "Ascunde ID", ID-ul tau tot e cunoscut... De unde crezi tu ca stie centrala cine e apelantul ??!?!? ID-ul e ascuns NUMAI pe telefonul apelatului...

    P.S.3: Stupid people..."

  4. #46
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    ID-ul probabil e pe cartela, altfel n-ar avea cum sa te mai identifice in moment ce introduci cartele in alt telefon.
    dar daca n-ai abonament ci pre-paid n-are cum sa stie cine esti ca nu trebuie sa te identifici la cumpararea cartelei. stiu numai ca, "cartele cu ID-ul cutare e aproximativ acolo".

    teoretic sunt sucifiente 2 statii de receptie sa te identifice daca se cunoaste distanta dintre ele. dar inseamna ca trebuie sa ai statii peste tot, eu ma-ndoiesc ca localizarea la zapp functioneaza pe Negoiu.

  5. #47
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Sunt doua ID-uri, ale cartelei si ale echipamentului. Pt. initierea convorbirii si pt. autentificare se foloseste cel al cartelei (IMSI, unic la nivel mondial). Exista si IMEI (ID-ul echipamentului), a carui utilizare ar fi interzicerea accesului in retea cu mobile furate, de exemplu. Mobilele au acest ID, dar foarte putini operatori au implementat aceasta facilitate in lume (in Romania nici unul pana acum).

    Localizarea functioneaza, reteaua stie in orice moment la ce antena esti conectat si la ce distanta de aceasta (prin masurarea timpilor de emisie), dar nu stiu daca Zapp-ul este un inlocuitor asa de bun pt. GPS (precizie de 20 cm???)
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #48
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    teoretic, daca ai 2 statii de receptie un echipament suficient de fin poti determina unghiul dintre emitator si o directie de referinta f. exact, ergo prin calculul laturilor triunghiului si proiectarea rezultatului pe o harta topografica cu precizie fantastica, chiar poti obtine TEORETIC pozitia la percizie de cm.

    acum, in RL e suficient sa ai erori de 1-2 m in harta si deja esti off-target. plus harta trebuie sa fie tot timpul la zi. habar n-am cit de exacte sunt hartile pentru sisteme de navigare prin GPS in RO dar in Germania am mai vazut cite una alta obsoleta. iar eu nu cred ca zapp are posibilitati tehnice si/sau financiare pentru a-si face propriile harti topografice de precizie militara (at least). eu cred ca chestia cu 20cm-s povesti, mai ales ca nici echipamentul de receptie probabil nu-ti permite sa determini unghiul din care vine semnalul emitatorului la zecime de grad. dupa cum vad eu problema, ei nu obtin niciodata o intersectie a celor 3 drepte intr-un punct, de fapt ei obtin intersectii ale celor 3 drepte in puncte diferite, ceea ce formeaza un triunghi in interiorul caruie se afla undeva emitatorul. probabil prin aparate mai finute, masuratori mai exacte poti reduce suprafata triunghiului, dar inca n-ai rezolvat problema inexactitatii hartii. degeaba stiu eu ca emitatorul se afla la 307,35m heading 214,75deg daca conform hartii acolo se afla un zid.

    iar GPS-ul depinde si el de cit de exact isi cunoaste satelitul pe care-l receptionezi propria pozitie. din ce am vazut la sisteme de navigatie precizia e undeva la 2-10m (dar aici, again, intra in calcul si eroarea hartii).

  7. #49
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Hai ma ce dracu... Voi puneti botu' la tot ce i se nazare vreunui inginer de ziarist in lipsa de inspiratie ???

  8. #50
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    GoPens, cum majoritatea antenelor nu sunt unidirectionale, ci sunt omnidirectionale, nu sunt suficiente doua... din simplu motiv ca ele pot sti doar valoarea puterii de emisie a celularului tau... iar intersectia a doua cercuri intr-un plan (in afara cazurilor extreme, de genul tangente intr-un singur punct) reprezinta 2 puncte... ar mai fi nevoie de 1 antena pentru a determina care din cele 2 puncte esti tu.. de unde vine si principiul triangulatiei....

    folosind strict standardul GSM, raza de detectare prin triangulatie este foarte mare, 500 m - 1,5 km... din simplu motiv ca in oras, daca de exemplul ai termopane, inchizi geamul si cobori in pivnita, semnalul iti scade atat de mult incat antena te considera cu pana la 1.5 km mai departe decat te afli?... get it... teoretic, intr-un camp deschis fara nici o interferenta se poate determina cu o exactitate de cativa metri pozitia fiecaruia... (a se citi fiecarei cartele de telefon... a nu se confunda cu pozitia persoanei)...

    comparatia cu o emisie radio a serviciului cell info este cea mai potrivita... celularul nu trimite (in lipsa unor modificari de soft care au aparut de multisor totusi, se pot gasi pe internet prin underground) date despre pozitia in care se afla el, sau confirmare despre activarea serviciului cell info... el doar citeste calitatea receptiei de la antene si ti-o afiseaza pe cea cu puterea de emisie cea mai mare... sau puterea antenei pe care esti mutat, datorita supraaglomerarii uneia (iata de ce, lasand celularul pe birou, va mutati dintr-o zona in alta)... standardul gsm presupune o alocare dinamica...

    concluzia este ca nu s-a schimbat nimic.. de fapt oricine, introducand in celular codul de meniuri ascuns sau service menus sau cum s-o mai numi la celularul vostru, avea la unele telefoane optinea network info... in care va prezenta id-ul antenelor pe care le vedeati, si calitatea semnalului... numai ca acuma in loc de id aveti nume le ele (aradului, sagului, lugojului etc...)
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  9. #51
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    pericolul poate aparea din alt punct de vedere... nu va pot spune cu exactitate daca s-a reusit de cineva acest lucru, sunt zvonuri ca da:

    - posibilitatea modificarii softului telefonului astfel ca acesta sa trimita mai departe datele citite, printr-un mesaj (cu sau fara stirea utlizatorului)...

    - mai mult, posibilitatea ca acest lucru sa se intample la cererea unei terte persoane, care sa ceara de ex acest lucru prin clasicul status request activat la mesaje... in acest moment afli cand destinatarul a aflat mesajul.. la telefoanele noi, ce permit aplicatii java, nu ar fi o asa mare problema ca un mic programel sa-ti raspunda cu date referitoare la minim 3 antene si calitatea lor de receptie...

    -parte utila la care s-au gandit altii: inglobarea unui mini sistem gps bazat pe gsm in automobil, ca o masura antifurt: un mic gadget ce sa functioneze ca un telefon, bine ascuns prin masina, legat la un sistem anti-seismic (detector de miscare).... in momentul in care detecteaza ca masina se misca, trimite sms-uri la un numar prestabilit cu aceste setari... de asemnea, prin apelerea acestui numar primiti sms cu pozitia lui (de fapt tot niste valori, care introduse acasa si calculate pe o harta, va dau pozitia masinii)... utila in cazul furtului, sau in cazul in care nu stiti unde se afla un membru al familiei...

    voi la ce v-ati mai gandit ?
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  10. #52
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cocomic
    parte utila la care s-au gandit altii: inglobarea unui mini sistem gps bazat pe gsm in automobil, ca o masura antifurt: un mic gadget ce sa functioneze ca un telefon, bine ascuns prin masina, legat la un sistem anti-seismic (detector de miscare).... in momentul in care detecteaza ca masina se misca, trimite sms-uri la un numar prestabilit cu aceste setari... de asemnea, prin apelerea acestui numar primiti sms cu pozitia lui (de fapt tot niste valori, care introduse acasa si calculate pe o harta, va dau pozitia masinii)... utila in cazul furtului, sau in cazul in care nu stiti unde se afla un membru al familiei...
    voi la ce v-ati mai gandit ?
    Iti supraveghezi nevasta?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #53
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    sa destindem atmosfera
    Last edited by vasile314tzurka; 9th March 2004 at 15:10.
    ...always look on the bright side of life...

  12. #54
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai am destins-o si eu cu o pagina mai 'nainte
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  13. #55
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    e vorba de mesajul http://www.onlinesport.ro/forum/show...1&postcount=16 !

    buna dimineatza gicu ! de abia te-ai trezit...
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #56
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    buna sa va fie inima

    vorbim cu "baietii" sa stearga mesajul meu de mai sus, scuze...
    ...always look on the bright side of life...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •