Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: Federer e cel mai tare

  1. #1
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1

    Federer e cel mai tare

    Thread-ul asta e ca urmare a pariului de ieri (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=21420).
    Invinsii sunt: daroczi, stelist_21, cristi, sweet_angel_66, ana888, Amatorul, LUCKY_AMARU
    Stiti ce aveti de facut

  2. #2
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    nu va incumetati niciunul?

  3. #3
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Se pare ca nu. Ori sunt prea socati, ori sunt prea timizi.

  4. #4

  5. #5
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Ok, o cronica cat de cat obiectiva a meciului. E tot ce pot face pt elvetian, sper ca intelegeti.

    Federer castiga in sfarsit in fata lui Nadal si isi imbunatateste recordul pe iarba, insa dominatia lui absoluta asupra clasamentului ATP pare ca se apropie de sfarsit.

    Roger Federer a demonstrat astazi ca cei care l-au desemnat drept unic si imens favorit la Wimbledon nu s-au inselat.

    Mult asteptata finala la Wimbledon a inceput cu un Nadal nervos si nesigur, amintind de inceputurile lui pe iarba, si un Federer in nota lui obisnuita la acest Wimbledon, adica aproape impecabil. 6-0 in primul set pentru elvetian a ilustrat perfect realitatea de pe teren, Nadal parand in ultimele game-uri ca se antreneaza doar pentru setul 2.

    Asa a si fost, spaniolul reusind un break superb chiar la inceputul setului 2. Serviciul lui isi revine ca prin farmec si in continuare cei doi merg cap la cap, prestand ambii un tenis de iarba senzational. Totusi, la 5-4 pentru el si servind pentru set, Nadal demonstreaza din nou slabiciuni la seviciu si Federer reuseste break-ul la randul lui. Nu mai apare nici un break si se ajunge la tie-break. Federer isi controleaza mai bine emotiile, serviciul lui Nadal esueaza din nou si elvetianul se impune 7-5.

    Setul 3 este poate cel mai frumos de la Wimbledon anul acesta. Ambii jucatori evolueaza impecabil si tie-break-ul devine din nou inevitabil. De data aceasta Federer este ceva mai nervos, in schimb spaniolul reuseste cateva lovituri spectaculoase, de mare clasa, si castiga meritat setul al treilea.

    In setul 4 Federer a demonstrat ca e un jucator mare, speculand la maximum slabiciunile la serviciu ale spaniolului si facand doua break-uri. La 5-1, elvetianul a fost din nou depasit de emotia celui de-al patrulea titlu la Wimbledon si Nadal a dat impresia ca poate reveni in joc, realizand rebreak-ul. A fost insa un foc de paie, Federer stapanindu-se si servind din nou perfect pentru a castiga un nou trofeu la Londra.

    Exceptand primul set, relativ irelevant pentru restul meciului, a fost un meci superb, intre doi jucatori pe cat de buni pe atat de diferiti. Probabil ca multi se intreaba ce a facut diferenta intre cei doi. Ambii au jucat tactic excelent. Ambii au riscat in anumite momente si au cam pierdut de fiecare data (graitor este de exemplu ca Federer a venit mai des la fileu dar a castigat procentual de mai putine ori ca Nadal la fileu). Nadal a avut pe hartie ceva mai multe lovituri castigatoare si sensibil mai putine greseli.

    In aceste conditii, diferenta a facut-o intr-adevar serviciul. Nu numarul de asi ci calitatea serviciului doi, mult superior la elvetian. Insa serviciul lui Nadal se va imbunatati cu siguranta si acesta probabil nu e ultimul Wimbledon pentru nici unul dintre cei doi...

  6. #6
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Cu siguranta. Si ca sa fim cinstiti, hai sa remarcam faptul ca Nadal este castigator prin insasi aparitia sa in aceasta finala (asa cum spunea cineva-nu mai stiu cine), prin faptul ca si-a imbunatatit jocul pe iarba si prin faptul ca a luptat pt fiecare minge si a revenit spectaculos de fiecare data si prin faptul ca a crezut in el.
    Mi-a placut fair play-ul de care au dat dovada cei doi, faptul ca s-au felicitat si incurajat reciproc.

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu stiam de pariu, dar trebuie sa recunosc ca astazi Federer a fost mai tare decat Nadal.

    In tenis nu este ca in fotbal, unde poti sa domini tot meciul si sa pierzi in minutele de prelungiri. In tenis ai sansa sa o iei la fiecare punct de la capat iar in meciul de astazi Federer a castigat cele mai multe puncte.

  8. #8
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Nadal a pierdut meciul pe mina lui,facind citeva greseli usoare in momente importante ale meciului..Federer n-a facut decit sa stea la cutie si sa astepte greselile spaniolului..

  9. #9
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Nadal a pierdut pe mana lui...daca la 5-4 in setul 2 isi castiga serviciul...castiga meciul...

    ANTI-FEDERER

  10. #10
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    E mult spus ca Nadal castiga meciul daca lua setul 2. Poate (zic poate) reusea sa il conduca cu 2-1 pe Federer la seturi si ducea meciul in decisiv. Sa fim cinstiti, pana Nadal nu va servi consistent va avea mereu sansa a doua in meciurile cu Federer pe iarba. Trebuie sa invete sa serveasca mai plat, efectul imprimat de el mingii nu il ajuta prea mult pe iarba. Dar sunt convins ca va invata si pana la anul pe vremea asta va avea un serviciu comparabil cu Federer.

    Ma intreb insa: daca i-a luat in conditiile astea un set lui Federer pe iarba si mai-mai sa ia inca unul, oare ce se va intampla pe hardcourt intre cei doi? In special la US Open? E clar ca ambii jucatori merita si foarte posibil vor realiza Marele Slem, intrebarea este cine oare o va face primul dintre cei doi? Sau se vor incurca unul pe altul la nesfarsit ?(avantaj ar avea totusi Nadal in cazul asta, fiind mai tanar).

  11. #11
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    nu am avut timp sa intru ieri. atat vreau sa spun: sunt mandru ca sunt fan Rafa Nadal. se pare ca la 4 ani de la retragerea lui Pete i-am gasit un inlocuitor in inima mea. Vamos Rafa. bravo. pentru mine esti invingator. nicidecum nu te consider invins. Jocul lui rafa a fost aproape de cel al lui Federer. bravo Nadal. la a doua(sau a treia) participare la Wimbledon a ajuns pana in finala. vamos Rafa!

  12. #12
    AndreiPavel fan ana888's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Southside
    Posts
    1,179
    Reputatie
    1
    go nadal in continuare...chiar daca am pierdut pariul tot nu-l inghit pe federer
    Adevarata frumusete izvoraste din sublim si simplitate.

  13. #13
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Cristi ce cronica e aia prietene?Mie mi se pare ca ala e comentariul unui suporter al lui Nadal nu o cronica...Sa fim seriosi e total impartial...Uite ce comentarii aud eu aici: Nadal a pierdut pe mana lui Nadal trebuia sa faca pe dracu in patru sa dreaga sa se tarasca sa serveasca nu stiu cum sa dea forehand-ul in alt fel...Totul se rezuma la Nadal in comentariile voastre si apoi spuneti ca Federer a meritat...Daca nici asta nu e o contradictie atunci nu stiu care mai e alta...Eu va recomand asa: duceti-va afara trageti aer in piept si daca nu va convine ca a castigat Fedex ar fi bine sa dati sonorul mai incet si sa pastrati aerul ala de lupta in voi...Ar trebui sa stiti cand e timpul sa fiti "muti ca o lebada" si e cand timpul sa-i dati cu fleanca...

  14. #14
    AndreiPavel fan ana888's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Southside
    Posts
    1,179
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by scythe19pro View Post
    asa oi fi tu...numai ca nu apucasem sa vin la net si de aia nu am postat...nu ca am fi cowards
    Adevarata frumusete izvoraste din sublim si simplitate.

  15. #15
    Member Black Mamba's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    458
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stelist_21 View Post
    Nadal a pierdut pe mana lui...daca la 5-4 in setul 2 isi castiga serviciul...castiga meciul...

    ANTI-FEDERER
    Mi se pare ca trebuia sa spui altceva in thread-ul asta...

    Uite o poza pentru tine...
    Attached Images Attached Images

  16. #16
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Cristi ce cronica e aia prietene?Mie mi se pare ca ala e comentariul unui suporter al lui Nadal nu o cronica...Sa fim seriosi e total impartial...Uite ce comentarii aud eu aici: Nadal a pierdut pe mana lui Nadal trebuia sa faca pe dracu in patru sa dreaga sa se tarasca sa serveasca nu stiu cum sa dea forehand-ul in alt fel...Totul se rezuma la Nadal in comentariile voastre si apoi spuneti ca Federer a meritat...Daca nici asta nu e o contradictie atunci nu stiu care mai e alta...
    Pai logic ca totul se rezuma la Nadal pentru ca, sincer, jocul lui in fata lui Federer era singura necunoscuta. Elvetianul nu m-a surprins cu nimic si nici nu prea avea cum. Nu stiu ce mai e de comentat la jocul lui... a jucat identic (si foarte bine) toate partidele de la Wimbledon. Fara riscuri inutile. Perfect, asta inseamna ca e un mare jucator, insa iti lasa putin loc de comentat. Ce e drept, mult loc de pupat "where the sun don't shine". Asa ca ce sa fac? Sa il laud? Inutil, nu a facut nimic deosebit. Sa il critic? Nu as gasi motive. Trebuia sa faca Federer altceva decat a facut?

    Totul deci s-a invartit in jurul lui Nadal. Normal ca elvetianul mi se pare deja plictisitor... la fel mi se pare si Schumacher de exemplu dupa de a dominat atatia ani F1. Macar Schumi nu a mai avut o masina asa buna in ultima vreme, dar Federer nu va duce nicicand lipsa de rachete performante. Probabil ca e blestemul celor care nu au concurenta intr-un anumit domeniu la un moment dat. Federer si fanii lui vor trebui sa traiasca cu asta. Mai rau e ca daca Nadal va ajunge nr. 1 la un moment dat, o parte din fanii elvetianului vor "migra" in tabara lui... pentru ca unii nu tin cu sportivul ci cu pozitia lui in clasament ca sa zic asa (nu sugerez ca ar fi cazul celor de fata, ca sa nu avem discutii, stiu ca unii il sustin de cand avea 21-22 de ani si se lupta cu Ferrero, ma refer la periajul de care are parte in fituicile de sport). Insa va veni momentul in care vom afla adevaratii fani...

  17. #17
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    ooooooo, simt rusinea pe capu meu, da in fine tre sa recunosc, Fedexu a fost mult mai bun decat Nadal, da ce ma dor cuvintele astea(nu ca miar place de Nadal, da e mai bun decat marmota asta ), mam saturat, nu mai pot de dominatia asta a elvetianului, e prea bun, din cauza asta il urasc, imi plac jucatori care lupta cu adevarat, nu astia care au deja inca de la inceput meciul in mana.........

    NU O SA MA DAU BATUT...rAFAEL nADAL

    cuvintele astea miau placut din declaratia spaniolului

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amatorul View Post
    ooooooo, simt rusinea pe capu meu, da in fine tre sa recunosc, Fedexu a fost mult mai bun decat Nadal, da ce ma dor cuvintele astea(nu ca miar place de Nadal, da e mai bun decat marmota asta ), mam saturat, nu mai pot de dominatia asta a elvetianului, e prea bun, din cauza asta il urasc, imi plac jucatori care lupta cu adevarat, nu astia care au deja inca de la inceput meciul in mana.........

    NU O SA MA DAU BATUT...rAFAEL nADAL

    cuvintele astea miau placut din declaratia spaniolului

    nu degeaba ti-ai pus username amatorul.stii tu ceva.

  19. #19
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Un amanunt (cred) inedit despre Federer, pentru fanii lui: este un mare amator de golf (asta poate stiati) si este un excelent executant al loviturilor de distanta (loveste foarte puternic mingea reusind sa o apropie de gaura din mai putine lovituri decat majoritatea jucatorilor amatori). In schimb, are ceva probleme cu loviturile de finete... adica cu introdusul mingii in gaura propriu-zis. Si inca ceva, pe terenul de golf (si presupun ca nu numai) este prezentat de obicei ca fiind fratele lui Roger... dar nici macar nu exista un frate.

    PS Poate parea off-topic avand in vedere ce s-a scris pana acum, dar avand in vedere titlul acestui thread...

  20. #20
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Interesant! Ca n-are frate, stiam; sau cred ca nu are pt ca nu apare nimic pe situl lui. Acolo vorbeste doar despre mama sa si despre fundatia acesteia, parca in Africa de Sud este sau nu mai stiu!!!! Dar ca este amator de golf...
    Si cand are timp sa le faca pe toate??????

  21. #21
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Pai presupun ca atunci cand cade la pace cu Nadal si nu joaca nici unul o saptamana si de asemenea in saptamanile cu Cupa Davis

    E atat de amator de golf incat se gandeste sa se inscrie in circuitul profesionist... asta se stie...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •