Ascult un fragment audio din interviul dat de Oana Petrovschi si ma intreb de cate ori in ultimii ani am avut ocazia sa aud sau sa citesc despre “calvarul” de la Deva. Aud o voce in mod distinct nesigura, ezitanta, tremurata – nu, nu e vorba de Oana ci de ziaristul de la Gazeta Sporturilor care o intervieveaza. De unde vine emotia asta atat de neprofesionista? Sa fie vorba de un incepator, chiar nu s-a putut gasi nimeni altcineva care sa ia un interviu important? Sa fie Oana asa de frumoasa incat bietul ziarist s-a pierdut de tot? Sau sa fie tracul unui actor implicat intr-un joc cu o miza care il depaseste? Nu stiu, dar senzatia de nefiresc ramane.

Inainte doar cu cateva zile Gazeta publica un alt articol in care ataca pe antrenorii Belu si Bitang. Era atat de plin cu inexactitati, ca sa nu spun minciuni, si “declaratii anonime” incat a starnit o adevarata avalansa de reactii indignate din partea gimnastelor si a familiilor acestora. Noul articol a scapat de declaratiile anonime, dar nu poate scapa de suspiciunea ca face parte dintr-o serie concertata de atacuri, conduse prin intermediul Gazetei.

Interviul din articol incepe pe un ton categoric:

- Oana, ce te nemulţumeşte īn momentul de faţă?
- E simplu: din cauza lor a trebuit să mă las de gimnastică!

- Din cauza cui?
- A antrenorilor de la lot.

Aflam mai departe motivul retragerii: faptul ca Bitang a pus-o sa faca exercitii pe paralele timp de 2 saptamani cand avea piciorul in ghips si i-a atarnat un sac mic de celalalt picior ca sa echilibreze greutatea respectivului ghips. Belu nu era acolo, pentru ca era plecat din tara. Sub presiunea greutatii coloana ar fi cedat.

Intrebarea fireasca este cine confirma aceasta varianta, pentru ca evident Oana nu e experta in medicina sportiva. E simplu: “doctorii”, la fel de anonimi ca si articolul precedent. Nu se intelege daca tot “doctorii” i-au zis ca “Dacă fac o mişcare foarte bruscă, fisura poate ajunge la nerv. Aş paraliza.”. Foarte dramatic, numai ca in cele 2 saptamani petrecute la paralele cu siguranta ca Oana a facut o gramada de miscari bruste. In lipsa unei persoane calificate care sa confirme parerile fostei sportive, acestea sunt doar speculatii.

In continuare urmeaza “clasicele subiecte” – formulare a ziaristului din inregistrarea audio, nu a mea. Despre procentul luat de antrenori din premii sau cum sunt controlate sa nu aiba dulciuri in dormitoare. Evident se omite total sa se spuna ca Belu si Bitang sunt angajati si platiti ca antrenori ai echipei nationale. In aceasta calitate ei ar trebui sa se ocupe de concursuri ca Olimpiada, Campionate Mondiale si Europene. Nu e obligatia lor sa se duca cu gimnasta X sau Y la o gala privata cu premii, iar daca o fac atunci un procent de 30% din acele premii mi se pare normal. In Occident multe gimnaste au antrenori particulari care se ocupa de pregatirea lor pentru astfel de concursuri comerciale si nu numai. Cat despre dulciuri ideea ca o gimnasta poate sa manance ce vrea si sa faca performata e pur si simplu hilara.

In continuare tonul devine din ce in ce mai josnic:

- Este adevărat că, din cīnd īn cīnd, Bitang vă vinde din hainele care nu-i mai plac?
- Da. Eu i-am luat o fustă. Nu mai ştiu cīt i-am dat pe ea, īn jur de 500.000 de lei, cred. Se mai īntīmplă să ceară bani pe lucruri din garderobă. Pe cineva tot convinge să cumpere.

Oricine citeste cu un ochi critic nu-si poate opri un zambet. Biata fata, cum a obligat-o Bitang sa cumpere o fusta! Sa fim seriosi, daca intr-adevar s-a vandut fusta respectiva atunci a luat-o pentru ca ii placea, nu pentru ca ar fi fortat-o cineva.

Totusi, nervozitatea lui Bitang e bine cunoscuta printre cei interesati de gimnastica si cred ca Oana e sincera cand spune ca aceasta a jignit-o. De altfel Bitang a si dorit sa se retraga pe motiv de epuizare nervoasa. Pe ansamblu insa tonul articolului e clar partinitor.

Si imi aduc aminte de un alt scandal, cel al cartii scrise de Andrei Nourescu, in prezent ziarist la Prosport, in colaborare cu fosta gimnasta Alexandra Marinescu. Putina lume stie ca un fragment din cartea aceea a aparut pe net, pe un site de specialitate, publicat de Nourescu, fragment care continea o poveste in care era calcat in picioare dreptul la intimitate a unei colege a lui Marinescu, Corina Ungureanu. Nu era vorba de nimic sexual, dar gestul ramane unul mizerabil, iar reactia lui Ungureanu care a spus ca o sa o pocneasca pe Marinescu cand o intalneste este de inteles. Andrei Nourescu facea campanie la momentul respectiv afirmand ca el doreste cu orice pret dezvaluirea “adevarului” despre acelasi “calvar” de la Deva.