View Poll Results: Care va fi valoarea echipei in retur?

Voters
28. You may not vote on this poll
  • Mai puternica decat in tur

    13 46.43%
  • Aceeasi ca in tur

    3 10.71%
  • Mai slaba ca in tur

    12 42.86%
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 75

Thread: ECHIPA ALB-ALBASTRA

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Redau mai jos articolul despre Daouda din Prosport , pentru ca sunt multe lucruri interesante si despre care se poate discuta!

    "IUBIT. Deşi nu a avut un debut fericit de retur, Mariko Daouda (prim-plan, în duel cu Zeno Bundea) rămîne unul dintre favoriţii suporterilor
    Mariko Daouda susţine că atmosfera din cadrul lotului s-a deteriorat serios. Fundaşul ivorian al Universităţii Craiova este de părere că atmosfera din sînul echipei este destul de tensionată, mai ales după înfrîngerea usturătoare de la Bacău.

    Acesta se simte marginalizat şi consideră că se fac diferenţe între stranieri şi români. “Atmosfera din lot nu este deloc bună. Acum un an şi jumătate, cînd am venit, era altfel, parcă exista mai multă unitate între jucători. Ne înţelegeam cu toţii bine, dar acum toată lumea e supărată. Aş vrea să nu se mai facă diferenţe între jucătorii străini şi cei români. Eu cu Jeremie şi Macca (n.r. - Njock şi McBreen) sîntem marginalizaţi”, a declarat ieri Mariko Daouda.
    Fundaşul african pune evoluţia sa slabă şi a echipei din meciul cu FCM Bacău pe lipsa de concentrare: “Nu ne-am concentrat cum trebuie, mai ales defensiva. Am primit goluri aşa de uşor, iar eu am fost neatent la Cristea, la golul trei. Am făcut cel mai slab joc al meu de cînd sînt la Universitatea, şi vreau să cer scuze faţă de antrenori şi conducători. De cînd am venit aici, Craiova nu a luat patru goluri cu mine în teren. A fost un dezastru, dar nu numai eu am fost de vină, ci toată echipa. Trebuie să fim mai uniţi”.

    “Nu-mi trădez antrenorul”
    Despre antrenorul Napoli, Daouda a ţinut să precizeze că are o părere foarte bună: “Sînt un jucător profesionist şi nu pot fi acuzat că-mi trădez antrenorul. Aveam primă 1.000 de dolari dacă băteam pe FCM Bacău, şi dacă ne clasăm pe podium avem promişi 10.000 de dolari. Joc pentru bani şi pentru public, nu ştiu ce-i acela blat. În viaţa mea nu mă voi da la o parte intenţionat. Napoli nu este un antrenor dificil, ci chiar un tip de treabă şi care ştie să conducă. Dar cred că aşezarea 4-4-2 nu merge la noi, am jucat un an şi jumătate în 3-5-2 şi nu au fost probleme. Acum este dificil să ne adaptăm la un alt sistem”.
    narcis.drejan@prosport.ro
    george.paunescu@prosport.ro

    Deşi în iarnă Mariko Daouda era supărat pentru că nu i-a fost mărit contractul la Universitatea Craiova, acum ivorianul nu vrea să mai plece. “Am contract cu Ştiinţa şi mă simt foarte bine aici. Domnul Staicu şi-a onorat toate promisiunile şi nu mai plec”, a spus Daouda, care locuieşte în Craiova cu soţia şi cu fetiţa sa. Ivorianul a fost nemulţumit pe toată perioada turului, considerînd că salariul pe care îl primea era prea mic. După mai multe runde de negocieri, Dinel Staicu a acceptat toate doleanţele lui Daouda, şi acesta a revenit la sentimente mai bune faţă de clubul oltean.

    23 martie 2004

  2. #23
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    interviu tembel dat de o *******. Se simte bine dar critica atmosfera, nu-si tradeaza antrenorul dar a fost bulevard pe partea lui.
    Autorul spune ca este iubit iar el spune ca se simte marginalizat ca toti strainii, o aberatie. Nici nu este atat de iubit si nici nu are cum sa fie marginalizat in comparatie cu romanii de catre italianul Napoli.
    De Staicu spune ca e multumit ca i-a dat banii la timp. Intr-un cuvant,un interviu tampit.
    Last edited by EDMOND_; 23rd March 2004 at 08:26.

  3. #24
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    E bine ca ramane Daouda, sper sa fie la forma maxima la meciul cu Bistrita!
    Forza Stiinta!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #25
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    ce usor e sa dai sfaturi Pacala , ne-am castigat cu greu o pozitie aici si pe urma sa-i lasam pe dusmani sa se bucure
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Pacala , vad ca faci apeluri catre altii..dar tu nu-l boicotezi...daca tii neaparat da-le un exemplu. Nu-ti mai accept astfel de postari pe forumul Craiovei..cei care intra aici sunt destul de maturi sa hotarasca singuri!

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Fostul tehnician al Rapidului a făcut pentru ProSport o analiză a echipei sale după meciul său de debut la Ştiinţa.
    PLUSURI.
    “Jucătorii au fost prezenţi în joc. Sînt foarte mulţumit că am reuşit să-i recapacitez pe unii dintre ei. Am simţit că sînt mult mai preocupaţi de joc. A fost o presiune foarte mare înaintea acestui meci şi aveam nevoie de trei puncte pentru liniştea jucătorilor, iar pentru mine era foarte important să debutez cu o victorie. Publicul a fost admirabil şi cu siguranţă acest lucru reprezintă un atu. Mi-a plăcut foarte mult gestul lui Papură, care l-a încurajat pe McBreen după ce a ratat. Trebuie să formăm un grup şi să nu mai existe certuri. Nu poţi să baţi din palme şi să spui că ai făcut echipa”.
    MINUSURI.
    Ocaziile de gol care nu sînt concretizate le-aş trece pe primul plan. Sînt probleme de joc atunci cînd adversarul se aglomerează în defensivă, iar elevii mei nu reuşesc să scoată jocul în margine, aşa cum le-am cerut. McBreen ratează prea mult. Nu a prea lucrat cu mine şi are un moral scăzut. Eu am vorbit cu Macca şi înainte, şi după meci şi mi-a promis că va da gol şi mi-l va dedica dacă înscrie cu Farul. S-a văzut o cădere la capitolul fizic în meciul cu Farul, dar nu vreau să vorbesc acum despre asta, pentru că aş critica antrenorul care a fost înainte”.
    PERSPECTIVE.
    “Am cerut trei luni să-mi dau seama de posibilităţile lotului. Ne mai trebuie doi-trei jucători cu nume. Pot să-i aduc la Craiova, şi promit că va fi un lot mult mai valoros şi va exista concurenţă pe fiecare post”.

    Prosport , 05 aprilie

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Interviu cu Zeno Bundea - Editie Speciala
    Revenirea "alb-albaştrilor" din finalul turului a fost strâns legată şi de evoluţia excelentă a lui Zeno Bundea , un mijlocaş care a fost un adevărat "motor" al echipei. Fotbalistul nu a mai repetat "figura" în această primăvară, fiind destul de "şters" în primele trei etape ale returului. În meciul cu Farul, Bundea a arătat o creştere de formă, el promiţându-le suporterilor că îşi va da adevărată măsură a valorii în meciurile care urmează.

    Reporter: Cum este atmosfera la echipă, după prima victorie din retur?
    Zeno Bundea: Foarte bună, chiar entuziastă. Victoria din partida cu Farul a venit la momentul potrivit. Nu ne mai puteam permite să pierdem puncte, fiindcă situaţia noastră în clasament ar fi devenit alarmantă.
    Cărui fapt i se datorează scăderea ta de formă?
    Nu m-am adaptat la sistemul 4-4-2, impus de fostul tehnician. Nu că nu aş putea să joc pe mai multe posturi, dar am primit mai mult sarcini defensive, decât ofensive, fapt ce a condus la scăderea randamentului meu.
    Îl cunoşti bine pe Mircea Rednic...
    La Rapid mi-a fost atât coechipier, cât şi antrenor. Este un om care iubeşte performanţa şi de la care toţi am avut de învăţat. Nu-i place sub nici o formă mediocritatea.
    Crezi că schimbarea de antrenori a venit la timp?
    A venit la momentul oportun. Echipa avea nevoie de această schimbare, iar Mircea Rednic a fost omul potrivit, care a reuşit să ne redea încrederea în forţele proprii. Dacă nu ar fi venit, echipa ar fi fost într-un continuu regres.
    Ai mulţi prieteni la Naţional, o să le ceri sfaturi în ceea ce priveşte meciurile cu Rapid şi Dinamo?
    Nu am ce sfaturi să le cer, pentru că Universitatea are acum de la cine să primească sfaturi competente. Ar fi excelent să repetăm figura Naţionalului, dar cel mai important este meciul cu FC Braşov. Trebuie să avem o continuitate a rezultatelor bune.
    Ce le promiţi suporterilor?
    Acum, având sarcini mult mai ofensive, sper să îmi înscriu din nou numele pe lista marcatorilor. Important este ca echipa să câştige, fiindcă atunci toţi vor veni alături de noi.
    Unde îţi vei petrece Sărbătorile?
    Având foarte puţin timp liber, nu o să pot să merg acasă, la Oradea, iar Sărbătorile de Paşte le voi petrece în Craiova, lângă prieteni, şi voi aprinde o lumânare ca să învingem Rapidul.



    "

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Bravo, băieţi! Vă mulţumesc pentru victorie şi vă aştept pe toţi la restaurantul Casa Sîrbească şi la discoteca Top Gun, să sărbătorim împreună pînă spre dimineaţă!". Extrem de fericit după ce abia se încheiase meciul cu Rapid, Mircea Rednic era dispus să-i lase pe Papură şi compania să se distreze toată noaptea de miercuri.

    În locul uralelor pe care le aştepta, "Puriul" s-a trezit refuzat politicos, dar ferm. "Nea Mircea, mai bine amînăm bairamul după partida cu Dinamo! Să învingem noi şi în Ştefan cel Mare, apoi petrecem trei zile şi trei nopţi", i-au spus jucătorii antrenorului, rămas perplex.

    "Pe moment, nu mi-a venit să cred! Auzisem atîtea poveşti despre boemia oltenilor, încît nu-mi imaginam că pot spune «nu» unei astfel de invitaţii. Restaurantul şi discoteca erau rezervate numai pentru noi, însă a trebuit să amînăm totul. Sînt plăcut surprins de hotărîrea lor, ambiţia tuturor de a demonstra că sînt profesionişti îmi arată că sîntem pe drumul cel bun", a mărturisit ieri Rednic.

    Antrenorul Ştiinţei a fost mirat şi cînd tot lotul i-a solicitat să intre de aseară în cantonament: "Iniţial, anunţasem că doar burlacii trebuie să vină de joi în Lunca Jiului, dar băieţii au dorit să nu facem nici o diferenţiere între ei".

    Gazeta sporturilor

  9. #30
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Iata lotul din acest moment antrenat de Mircea Rednic!

    Portari:

    Guso Adnan
    Tataru Mihai
    Banica Nicusor Dragos

    Fundasi:

    Vigariu Alin
    Preda Laurentiu
    Iordache Marius
    Papura Corneliu
    Miclea Romulus Daniel
    Daouda Mariko
    Moti Cosmin
    Craciunescu Catalin
    Buglea Stelian

    Mijlocasi:

    Murgan Madalin
    Tudor Claudiu
    Lutu Ionut
    Bundea Zeno
    Bolohan Mugur
    Stinga Ovidiu
    Plesan Mihaita

    Atacanti:

    Stoianof Ovidiu
    Randjelovic Pedrag
    Njock Jeremie
    Borbely Csaba
    McBreen Daniel
    Ungureanu Cristian
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    In meciul amical de astazi cu divizionara C din Caracal va fi probabil folosit Rangelovici.
    Rednic a declarat:" Rangelovici va juca pentru Universitatea pentru ca am spus ca toti vor avea sansa sa evolueze titulari.Imi place de sarb pentru ca are simtul portii cel mai dezvoltat dintre atacantii din lot si calitati tehnice . Este cam greoi , dar asta din cauza lipsei pregatirii fizice."

  11. #32
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Luni 19 aprilie, Jeremie Njock a dialogat cu suporterii Stiintei pe forumul oficial. Discutia a fost cam lunga si nu am cum sa o pun aici, am sa pun doar linkul: http://www.craiova-maxima.ro/forum/viewtopic.php?t=996
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Gazeta Sporturilor :

    "Pus la mijlocul terenului in locul lui Pancu , accidentat , Mihaita Plesan a probat in primul rand caracter pentru ca a jucat pentru echipa. Apoi , el a aratat o tehnica devastatore si o capacitate de efort care au uimit pe toata lumea. O buna parte din acest 5-1 realizat miercuri seara de Romania in amicalul cu Germania se datoreaza olteanului! "

    Mihaita Plesan: " Domnul Iordanescu m-a chemat la el cu o zi inaintea meciului si m-a intrebat daca mi-e frica. I-am spus ca vmie imi este frica doar de Dumnezeu."

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Interviu cu Guso .. Gazeta de sud , dupa meciul de la Timisoara.


    "Adnan Guso zice ca instinctul nu l-a tradat nici la Timisoara
    „M-am uitat atent la Buia si am ghicit unde va suta“
    • Ion JIANU

    Cel mai bun „stranier“ din fotbalul romanesc a fost declarat, in sezonul trecut, belgianul Rapidului, Emmanuel Godfroid, dar acum Adnan Guso concureaza pentru acest titlu al campionatului nostru. Prestatiile sale constante l-au facut pe Guso „number one“ la Universitatea, iar vineri seara, pe „Dan Paltinisanu“, ne-a salvat, cine stie, de la o posibila infringere. Reamintim, la 1-0 pentru gazde, Guso a avut citeva interventii salvatoare la ocaziile lui Silvasan, R. Stancu, Buia, Fl. Batrinu, apoi a respins penaltiul executat de Buia!

    - Felicitari pentru meciul de la Timisoara. Si acum ai fost, intr-un fel, ingerul salvator al Universitatii!
    - Multumesc frumos!
    - Cum ai ghicit, la penalti, directia sutului lui Buia?
    - Cum sa spun? Merg pe instinct! L-am privit cu atentie pe Buia, am vazut cum statea in fata punctului de la 11 m si, cum ziceam, instinctul meu de portar si-a facut datoria.
    - Ai mai aparat citeva penaltiuri!
    - Da, in meciurile trecute am aparat trei penaltiuri, doar unul - in meciul cu Rapid - l-am incasat.
    - Porti tricoul cu nr. 1, esti „number one“, cum se zice... Coechipierii te-au felicitat deseori pentru interventiile tale...
    - Da... Eu joc pentru echipa. Nu conteaza cine e mai bun in teren. Pentru mine important e sa cistigam meciul.
    - La Timisoara n-ati cistigat, iar daca n-ai fi respins penaltiul, cine stie ce se intimpla pina la sfirsit!
    - Asta este. Si eu zic ca, daca as fi primit gol din acea lovitura de pedeapsa, era foarte greu la 2-0 pentru ei.
    - Te-ai acomodat foarte repede cu Craiova...
    - Da, da... foarte repede. Imi place atmosfera de la Craiova. Din toate punctele de vedere, inclusiv atmosfera extraordinara din tribunele stadionului.
    - Cind te-ai transferat la Universitatea, ai venit dupa un an de intrerupere. Cum se explica revenirea ta in forta?
    - Nu-i adevarat, n-am facut pauza. Am jucat in liga a doua din Bosnia, ca amator. Daca as fi facut pauza un an, ar fi fost greu... Cum se explica revenirea mea? Am avut sansa ca la Craiova sa am un antrenor foarte bun pentru portari, Silviu Lung. Antrenorul Lung stie tot ce trebuie pentru un portar, ma inteleg foarte bine cu el. Cind e Silviu linga mine, nu-mi fac probleme.
    - Universitatea lupta pentru podium, adica pentru locul trei. Ce zici, avem sanse?
    - Este foarte greu, dar sanse exista. De ce nu?
    - Esti multumit de contract?
    - Da, sint multumit de contract, dar si de toti cei de la club. Vreau sa precizez ca domnul Dinel Staicu este un om foarte corect, cel putin in ceea ce ma priveste.
    - Cum te-ai distrat ieri si astazi (simbata si duminica)?
    - Simbata am fost foarte obosit si m-am plimbat alaturi de sotie si fetita, iar astazi (ieri - n.r.) merg cu prietenii la un gratar.

  14. #35
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Guso este un mare caracter.... este deja mai oltean in toata regula. S/a obisnuit la Craiova si cred ca nu va pleca in urmatorii ani...ba s/ar putea chiar sa se stabileasca aici. Si/a adus deja familia.

  15. #36
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    trebuie inteles ca nu exista rezerve ci doar 12 jucatori deci trebuie jucati aia care macar au legatura cu fotbalul.

    Ia sa ne uitam ce rezerve avem in lot(sper ca se vor aduce totusi niste fotbalisti in vara care sa faca lotul mai competitiv)

    -Banica pare a avea ceva talent, inca n-a debutat in A, e cam scund,nu e de titular

    -tataru e de forma sa fie la numar

    -r.miclea eu nu l-am vazut niciodata jucand un meci bun si imi amintesc doar un gol dat intr-un meci cu UTA la craiova, in aparare e slab.in afara de faptul ca e adus de staicu de la resita,nu vad alt motiv pentru care a ramas doi ani in lot

    -buglea nu are treaba cu fotbalul , e sa fie la numar, daca o mai fi

    -craciunescu nu a mai jucat de 2 ani, ala s-a terminat, pot sa-i dea dezlegare in alb ca ies in avantaj la bani

    -m.iordache m-am mirat cand l-au luat, ala e terminat, tot timpul accidentat, iesit din circuitul fotbalistic de vreo 3 ani, tehnic nu a fost niciodata deci faza ofensiva nula iar defensiv cedeaza fizic imediat,nu e nici de divizia A

    -stoianof e tanar,pare talentat dar a lipsit tot timpul fiind plecat in turneee cu juniorii de luni de zile si in rest accidentat la lotul de juniori in rest, nu a contat in lot.contributie zero in acest an

    -cl tudor nici cat stoianof, ala nu joaca oricum pana in vara, operat, vai de el,nici nu l-am vazut jucand vreodata ceva

    -mc breen este o catastrofa , nu are tehnica, simtul portii, inteligenta tactica , alearga de bezmetic si ne toaca nervii,nu stiu pentru ce l-au reprimit de vreo 3 ori in lot, tot a plecat si a revenit.asta e tinut in lot ca sa ne duca pe noi la disperare si sa ne omoare de inima

    -cungureanu este sa fie la numar, nu are nici o valoare, mai bine luat tineri de la Electro si Extensiv la pariu ca ar fi jucat altceva.

    -preda este nul in faza defensiva, iar in ofensiva rar ii iese cate o centrare, cu greu l-as tine in lot si la anul, dar numai ca rezerve pe partea stanga
    nu valoreaza nici cat ciorapul lui Balace cel pe care l-au imprumutat la resita si acum joace excelent la Poli. Borbely e peste el la toate capitolele

    Moti poate sa joace cand lipseste unul dintre cei trei fundasi dar nu e nici tehnic si e sidestul de sperios.Eu nu cred ca asta ajunge fotbalist mare, merita sa ramana ca rezerva de fundas.

    Astea sint rezervele echipei,adica nu sint.

    Tocmai de aia ma mira cand ramane pe banca cate un nume mare mai ales acum in ultimele etape
    Last edited by Pacala; 7th May 2004 at 23:21.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Desi in principiu este treaba antrenorilor... ca o parere personala... din cei enumerati mai sus Iordache, Moti , Stoianof, C.Tudor , Banica pot ramane fara probleme ... despre restul in general sunt de acord... Preda este si foarte firav ...
    Iordache a fost primit foarte bine de public si in amicalele si meciurile oficiale in care a jucat a facut-o foarte bine. Mie personal mi-a placut si am vazut ca si lui Rednic..posibil sa-l vedem printre titularii etapelor viitoare , am inteles ca este restabilit....
    Moti a fost aruncat in lupta din motive obiective si in partidele in care a jucat a facut-o nesperat de bine , tinand cont ca este foarte tanar si lipsit de experienta...
    Este chemat destul de des la diverse loturi nationale de juniori si tineret...
    Banica , Stoianof si C Tudor au fost ( Stoianof inca este ) titulari ai lotului national de juniori... Din cei trei Stoianof ar putea juca fara probleme si cred ca daca ar juca cateva meciuri ca titular ar creste foarte mult ...e singurul dintre ei care a jucat cateva meciuri si daca nu ma insel a si inscris un gol ( parca Rapidului , in Giulesti )...
    Nu este vina lui C Tudor ca a fost accidentat ( stim foarte bine de catre cine... )..
    Parerea mea este ca cei enumerati mai sus vor ramane in lotul cu care vom ataca noul campionat...

    Se pare ca au fost facute deja niste liste cu jucatori care vor veni si care vor pleca...aceste liste au fost facute de Rednic si Badea si sunt tinute la "secret".. La nivel de zvon se spune ca pe listele celor care vor pleca se regasea si Stanga care a avut cateva meciuri dezastroase ..insa se pare ca s-a pregatit serios si vad ca si-a revenit si joaca din ce in ce mai bine...
    Stiam ca Balace este doar imprumutat la Timisoara... iar unele ziare au anuntat ca Staicu ar avea 50% din contractul atacantului de 22 ani Gabriel Apetrei , unul din cei mai buni jucatori ai Jiului Petrosani si principalul marcator ..acesta ar veni la Craiova chiar daca Jiul ar promova....

    Vom vedea ce va fi... Insa trebuie sa recunoastem ca ceva s-a schimbat ..atat in jocul echipei cat si ca mentalitate... suntem acolo sus si luptam pentru locul trei , patru.
    Sper sa facem saltul necesar pentru a ataca titlul la anul.

  17. #38
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Am si eu ceva de zis apropo de meci si de lot:

    1.Cred ca nu putem condamna arbitrul in acest meci, atat a putut, nu stiu care a fost logica lui Craciunescu dar arbitrul nu are nici o vina.

    2.Cred ca nimeni nu se astepta sa joace aia deschis, nu sint nici Steaua,Dinamo sau Rapid sa traga la titlu la la UEFA,nici o echipa la retrogradare care are nevoie de puncte ca de aer si incearca sa le scoate de oriunde cu disperare si nici nu au decat vreo 4 fotbalisti adevarati.Faptul ca cei doi jucatori de atac au lipsit, era clar ca se vor baricada, nu puteau face altceva,ca doar nu era sa se dea la o parte. L-au tiut pe vascko sa faca figuratie in speranta ca tine doi fundasi langa el si vor avea avantaj numeric in aparare. Tocmai ca nu a fost nici o surpriza din partea lor(nici nu aveau cum)eram curios daca pot sa descida o aparare si uite ca n-au putut.Aici e dezamagirea.

    3. Intradevar cei doi:Lutu si Stanga trebuie sa fie titulari, e clar ca nu avem decat 12 maxim 13 jucatori pe care sa ne putem baza ca au valoare.Cand doi sau trei dintre ei prind o zi mai proasta (cazurile Papura,Plesan,Bundea) si incepi cu alti doi rezerve(Stanga,Lutu) e foarte foarte greu sa obtzii u rezultat bun. E clar ca avem un lot dezechilibrat valoric.

    4.Vorbind de rezerve, eu asi pastra in lot un: Moti Banica,Iordache,Preda,Stoianof,Cl.Tudor macar pentru faptul ca nu pot sa ramana de la vara doar 13 sau 14 jucatori si sa aduci 1o jucatori noi. N-are Staicu bani cat sa aduca 10 jucatori pe bani.
    Eu sper sa ia niste copii de la Extensiv:Ciuca,Velcovici,Totoroanta si chiar Cioponea
    de la Electro:Oprea,N.Popescu, Vulpescu mai e un atacant la Armata care tot inscrie (in locul lui Ungureanu) trebuie neaparat adus inapoi Balace.
    Daca reusesc sa-i aduca pe Gane si Vrajitoarea in locul lui Mc Breen sa ia copii talentati din zona este bine, eu sint multumit si sint convins ca vor face echipa dar nici sa nu piarda vreunul dintre astia 12 jucatori care stiu fotbal si pe care ii avem acum la echipa. Ma refer la cei 12 de care zicea Ryder cu precizarea ca eu asi renunta totusi si la Borbely desi ca mijlocas de banda pe stanga poate ramane, IN NICI UN CAZ NU ARE CALITATI DE ATACANT DAR POATE FI MIJLOCAS STANGA BUNICEL

    .

  18. #39
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    5.Sa luam rezervele mult trambitate si comentate:
    Banica e bondoc si cam grasuliu sau asa mi se pare mine.Nici el si nici Tataru (pe care nu stiu sincer de ce l-au luat tocami de la Citadin Iasi din C)cand il aveau pe Vulpescu oltean,titular la Resita in B si tanar).Amandoi n-au jucat nici o secunda in divizia A deci n-au ajutat echipa deloc, nici macar nu stim cum vor reactziona la un meci oficial de divizia A.Cam atat despre rezervele de portar. L-asi pastra totusi pe Banica.
    NICIUNUL DINTRE CEI DOI PORTARI DE REZERVE NU AU AJUTAT ECHIPA ANUL ASTA

    R.Miclea, a fost adus si pastrat de Staicu. Altceva nu avem ce spune despre el, nici in atac si nici in aparare nu a dovedit in meciurile jucate ca ar fi o solutie viabila.Oricum,nu la nivel de performanta, titlu,cupe europene etc.
    NU POATE SA AJUTE PREA MULT ECHIPA,NICI N-A PREA FACUT-O IN ACESTI ANI

    Craciunescu , eu i-asi da drumul si i-asi multumi ca a fost la numar pe aici,ca in ultimii doi ani a jucat un meci si a plecat cu cainetzoii si s-a intors cu coada intre picioare dupa care si-a pus-o pe... spinare
    aPORT LA ECHIPA EGAL CU ...MULTZIMEA VIDA

    Iordache. Era normal sa fie primit bine de suporteri, eu l-asi pastra. Nu poate juca decat fundas stanga in sistemul cu 4 fundasi deci are posibilitati limitate. Tehnician nu a fost si nu va fi niciodata. Merge la anumite meciuri in deplasare cand poate va fgasi de cuvinta Rednic sa foloseasca alt sistem.Deocamdaa nu constituie o solutie pentru ca singura lui calitate, combativitatea in aparare nu si-a poate folosi cat timp vine dupa peste 3 ani de inanctivitate.Cand teoretic esti bun doar in aparare intr-un sistem tactic pe care echipa NU-L PREA FOLOSESTE si cand,practic, nici acolo nu prea ajuti(pin acest retur n-a jucat mai nimic, totusi.N-A PREA AJUTAT ECHIPA
    Eu l-asi pastra totusi ca trebuie sa ramana catziva si dintre rezerve.

    BUGLEA...zero absolut.APORT LA ECHIPA NUL, fara alte comentarii

    MOTI-alt banatzean adus in lotul staicu-resita , venit practic doar cu ambalajul iar astia s-au chinuit la juniori si acum sa puna ceva in cutie.Are fizic bun pentru un fundas, e tanar.Eu l-asi pastra.Acum trebuie sa fim constienti ca nu are calitatile tehnici si valoarea unui Papura care stie fotbal, sau Murgan care e mult mai tupeist si mai tehnic, mai polivalent(a jucat si varf sau mijlocas) despre Doauda nici nu vreau sa mai comentez(chiar daca n-a facut meciuri mari in ultimele etape).
    Moti e un tanar care trebuie pastrat pentru tineretea si calitatzile lui fizice, poate sa creasca pe viitor. Nu stiu la ce nivel va ajunge dar pot sa spun ca a ajutat totusi echipa in acest an si e de viitor, e in natzionala de tineret. Nu-l vad titular dar il vad in lot si la anul.

    Stoianof- eu imi pun sperantze in asta.ANUL ASTA CONTRIBUTZIA LUI LA ECHIPA A FOST NULA DATORITA PLECARILOR EXTREM DE LUNGI LA UN LOT FANTOMA DE JUNIORI.Ma intreb cand se va termina cu natzionala aia pentru ca eu stiu ca a depasit varsta. Chiar nu intzleeg aceste prezentze. El a fost nul pentru echipa de club, ori a fost plecat, ori accidentat, ori n-a facut parte din echipa fiind venit dupa abesentze indelungi.L-asi pastra si la anul si sper sa incheie cu aceste plecari.ANUL ASTA N-A CONTAT PENTRU ECHIPA!!!!!!!!

    Cl.Tudor, l-asi pastra si pe el sau l-asi imprumuta in B la Extensiv catva luni, chiar nu stiu ce sa zic, eu nu l-am vazut jucand niciodata pe Cl.Tudor, din cate stiu a jucat doar cateva minute anul asta. CONTRIBUTZIA LUI A FOST NULA, SPERAM CA PE VIITOR, SA JOACE CEVA.Nu stiu ce sa zic

    Preda, jucator de ultimul sfert de ora ,poate prinde o centrare buna, prea debil sa joace in aparare,in atac este sub Borbely oricat nu m0-ar place mie
    Eu l-asi pastra dar nu-l vad titular la Craiova

    C.Ungureanu, CONTRIBUTZIE NULA
    in loc sa ia jucatori din fundul moldovei(cum l-or fi gasit?)mai bine ar promova tineri talentati din Oltenia.Toti alearga dupa olteni(bucurestenii, dar si Poli sau Otelul)noi ii pierdem printre degete

    Mc Breen NU E FOTBALIST, CLAR. nu pot sa concep ca joaca titular si raman pe banca Lutu si Stanga.
    Last edited by Blue; 8th May 2004 at 18:27.

  19. #40
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    6.Eu sint de acord cu ideea ca nu avem IN ACEST MOMENT rezerve pe care ne putem baza ACUM nu la nul sau nu tiu cand. Sint catziva tineri talentatzi printre rezerve dar IN ACEST MOMENT NU PREA TE POTZI BAZA PE EI PREA MULT.
    E clar ca avem un prim 11 eventual pe Moti ca reerva de jucator cu profil defensiv iar Vigariu ca rezerva de jucator cu profil ofensiv, cu multa ingaduinta avem si un al treilea care ar putea juca cateva minute pe finaluri pe stanga(Preda) cam atat.
    Si astia sint toti, daca se hotaraste Rednic sa joace 442 si Iordache e sanatos(cam multe conditzii, parca am fi la alinierea planetelor), poate intra si el la socoteala cat de cat. E clar ca nu prea avem rezerve pe care sa ne putem baza ACUM.
    Faptul ca dintre astia 11 fotbalisti cat de cat valorosi, unii mai fac si tusa, mi se pare o mare greseala.Asta e adevarul , nu potzi face ...bici din majoritatea rezervelor acestei echipe(in nici un caz , nu ACUM, poate la vara ,turnee d epregatire, cantonamente etc.,acum in nici un caz)

    7.Avem un prim 11 acceptabil totusi.
    Poate ar trebui folositi toti din primul minut in aceste etape, cine stie, poate prindem locul 3.Nu cred ca locul 3 va insemna o prezenta in cupele europene dar ar fi foarte frumos sa prindem podiumul dupa atata timp.Si incurajator pentru anul urmator. Ai cu totul alt moral la anul cand stii ca tea-i clasat pe 3
    Si eu cred ca este posibil daca joaca acste ultime 5 partide concentrat si cu toti jucatorii cat de cat buni.
    Eu zic ca, macar primul 11 este bun pentru nivelul campionatului nostru intern si putem cu ei sa obtzinem rezultate bune in ultimele meciuri cat sa ocupam locul 3.
    Primul 11 , eu zic ca e bun:

    Guso-Daouda,Papura,Murgan-Bolohan,Bundea,Plesan,Stanga,Borbely-Lutu,Njock

    s-or fi suparat unii sau altzii pe Daouda sau Papura dar oricum stiu, Murgan se vede ca e fotbalist, Bolog=han o fi gresit la Timisoara dar joaca bine in general.Bundea,Plesan, n-or fi ei foarte constantzi dar se vede ca stiu. Stanga e clar ca e de primul 11 , cand a intrat in ultimele jocuri s-a cunoscut, se vede ca stie. La fel Lutu. Njock, o fi lent, ce o mai face dar oricum tot el da goluri.Asta e.
    Si Borbely, nu stiu ce sa zic, e mai bun ca ceilatzi pe stanga.Ca atacant nu, dar ca mijloc stanga pare peste restul.Deocamdata.
    Asta e , cu astia defilam pana la final, sa-i pasteze pe astia catziva si sa aduca niste copii ambitziosi si talentatzi la vara si sa-i recupereze pe gane,Balace si Vrajitoarea si eu zic ca ne putem bate a titlu daca nu pleaca nici un titular.
    Oare Gabi Popescu ce-o mai face.S-ar potrivi de minune la mijloc, o pereche teribila ar fi el cu Plesan in mijlocul mijlocului
    Mie asa mi se pare ca se potrivesc de minune si ar face o perche de mijlocasi centrali fenomenala pentru divizia A si poate chiar si pentru...cupele europene

  20. #41
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Ar cam fi cazul sa foloseasca cel mai bun 11 daca tot vrem locul 3 iar in afara de Vigariu nici o rezerva nu poate juca ACUM(nu la anul sau nu stiu cand la nivelul titularilor.) la nivelul titularilor.

    Cat de spre Borbely, nu-mi place dar recunsoc ca e peste Preda si ca plecarea lui I.Stancu a cam lasat descoperit postul.El e singurul care ar putea acoperi golul.
    Dupa rada nu plang, am zis si aici ca ala e puternic dar nu stie cu mingea, eu il prefer pe Murgan care e maul mai tehnic si mai polivant.Nu cred ca se cunoste plecarea lui rada dar I.Stancu cred ca doar Borbely il poate inlocui pana in vara.
    Eu vreau sa vad (daca suspendarile si accidentarile o permit) ca joaca cei mai buni 11 indiferent de sentimentele personale ale fiecruia(cum e la bine cu borbely ala).
    Vreau sa vad toate piesele grele pe teren

    Atat am avut de zis pana la finalul acestei editzii de campionat
    Last edited by Blue; 8th May 2004 at 19:02.

  21. #42
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Ce aiurea.... cica Banica nu a ajutat echipa anul acesta.... pai daca Guso nu s/a accidentat niciodata...rolul portarului de reyerva este sa intre cand nu o poate face titularul postului..asta se intampla la marea majoritate a echipelor...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •