View Poll Results: proba favorita ?

Voters
133. You may not vote on this poll
  • perechi

    11 8.27%
  • masculin

    79 59.40%
  • dansuri

    25 18.80%
  • feminin

    18 13.53%
Page 3 of 66 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 43 to 63 of 1367

Thread: Patinaj artistic

  1. #43
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Acum un an m-am urcat prima data pe patine. Intre timp am invatat sa merg bine pe role. Iti dau seama in in afara de o intoarcere... nu stiu nimic altceva.

    Am invatat citind si privind la tv. Ca si tine, voiam sa stiu ce se intampla ca sa pot aprecia un program.
    Pasiune.

  2. #44
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    bravo. eu urmaresc patinajul artistic de vreo 15 ani. tinem legatura.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #45
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Avand in vedere lipsa site-urilor romanesti pe aceasta tema... vreau de mult sa fac un site.
    Evident as vrea gazduire pe un domeniu gratuit. Ai idee de unul mai bun? (am incercat pe home.ro dar nu am reusit sa-mi incarc propriile pagini ci doar am utilizat web-builderul lor, rezultatn o pagina absolut banala...)

  4. #46
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    http://www.soyouwanna.com/site/syws/.../skating3.html

    http://www.geocities.com/ninotchka26/skate.html

    Sunt adrese la care gasesti elemente tehnice si nu numai. Necesita un nivel minimi de cunostinte le limba engleza... Dar in romana nu am gasit nimic.

  5. #47
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    nu. nu prea ma pricep la siteuri si nici nu stiu domenii gratuite. doar pe cei de la home.ro de care amintesti si tu, dar cu builderul lor chiar ca ies siteuri banale.
    dar sa stii ca se poate uploda pe home.ro siteul facut de tine. multi au facut asta.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  6. #48
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Ok. O sa mai incerc. Undeva gresesc dar deocamdata nu mi-am batut capul sa aflu unde.
    Cum paginile nu sunt inca facute... nu e chiar asa graba!!!

  7. #49
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    pai, eu am o pagina cu flash pe home.ro, dar trebuie sa recunosc ca altcineva a pus-o pe server.
    alte domenii gratuite din cate stiu eu ar gi 3x.ro si as.ro. sper sa ai succes si abia astept sa vad pagina!
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  8. #50
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    OK! Multumesc frumos!
    Deocamdata trebuie sa "creez" paginile... Dar sper sa nu dureze prea mult!

    Nu uitati: in martie sunt mondialele!!! CE credeti ce patinatori vor castiga?

    male:
    female:
    pairs:
    dance:
    ????

  9. #51
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Vre-o legatura cu reprezentanta Romaniei Roxana Luca?

  10. #52
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Azi a inceput Campionatul Mondial De Juniori in olanda , la Amsterdam!
    Programul competitiei este:


    Friday, February 27 th :
    Official Practice

    Saturday, February 28 th :
    Official Practice

    10:00
    Team Leaders Meeting

    16:00
    Referees Meeting

    17:00
    Judges Meeting

    20:00
    ISU and Judges Dinner

    Sunday, February 29 th
    Official Practice

    20:30
    Opening Ceremony and Reception

    Monday, March 1 st

    10:30
    MEN Qualifying Round A/B

    14:30
    MEN Qualifying Round B/A

    19:00
    PAIRS Short Program

    Tuesday, March 2 nd

    11:15
    ICE DANCING
    2 Compulsory Dances

    If Qualifying Rounds are needed:

    Qualifying Round A/B - 1 st Compulsory Dance
    Qualifying Round A/B - 2 nd Compulsory Dance
    Qualifying Round B/A - 1 st Compulsory Dance
    Qualifying Round B/A - 2 nd Compulsory Dance

    18:30
    MEN Short Program

    Wednesday, March 3 rd

    10:30
    LADIES Qualifying Round A/B

    14:15
    LADIES Qualifying Round B/A

    18:30
    PAIRS Free Skating

    Thursday, March 4 th

    13:15
    ICE DANCING Original Dance

    18:30
    MEN Free Skating

    Friday, March 5 th

    13:00
    LADIES Short Program

    18:30
    ICE DANCING Free Dance

    Saturday, March 6 th

    13:30
    LADIES Free Skating

    20:30
    Medal Winners Ceremony
    Closing Banquet

    Sunday, March 7 th

    15:00
    Gala Exhibition

    20:00 Skaters Disco
    programul este copiat de pe www.wcjunior.com (d-asta e in engleza)
    Din pacate , campionatul nu este televizat
    dar , Romania are 2 reprezentanti , care au participat si la europene : Adrian Matei si Simona Punga .
    Sa le tineti pumnii...

  11. #53
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    o prietena o sa-si faca proiectul pt atestat despre patinaj, asa ca in curand va fi o noua pagina de patinaj...
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  12. #54
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Excelent!!! Sa fie cat mai multe! cand am cautat prima data pagini de patinaj artistic.... m-a uimit lipsa lor in limba romana. Am gasit o puzderie in toate celelalte limbi ale lumii.

    Am mai facut si eu cate ceva... Daca crezi ca pot fi de ajutor...mi-ar facea placere.

    M-am uitata pe site: a castigat Andrei GRIAZEV la "men" (proba la care mai stiu si ceva juniori), elevul lui Alexei Yagudin. Probabil ca vor veni si la mondialele seniorilor (e obiceilul rusilor de a-si trimite juniorii la campionate pentru a prinde experinta - nu-i rau deloc!!!)
    Adrian MATEI a iesit in final pe locul 30 din 45 (arpoximativ). Bravo!
    Last edited by paulinio; 4th March 2004 at 09:22.

  13. #55
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    La sfarsitul lunii se vor desfasura mondialele de seniori , la dortmund , germania! din cate stiu eu suntem reprezentati doar de chiper(de roxana luca nushu nimik , dar nu cred sa se fii recuperat...)
    Oricum , ii tinem pumnii lui chiper! Apropo , ati vazut Evenimentul Zilei de pe 23 februarie ?! a avut un articol f interesant despre patinajul artistic in romania... dk nu,cautati-l pe net k il gasiti sigur in arhiva ziarului!!!

  14. #56
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Saptamana asta sunt campionatele mondiale de patinaj artistic Dortmund 2004.
    Cum Germania nu e departe transmisiile TV sunt in direct si la ore "decente".

    Sper sa fie un spectacol pe cinste! Abia astept sa urmaresc... (desi asta inseamna castigarea unei lupte acerbe pentru a monopoliza televizorul - dar asta e o alta poveste)...

  15. #57
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Site-ul oficial al concursului:
    www.worlds2004.de

  16. #58
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Se pare ca sunt cam "solo" in "discutia" asta, dar pentru cei care mai citesc "accidental"... am sa continui monologul.
    In proba masculina lucrurile au intrat oarecum in normal: dupa programul scurt conduce
    Plushenko - RUS,
    2.Joubert - FRA,
    3.Lindeman - GER,
    4. Lambiel - SUI,
    5. Weiss - USA
    Da, locul 3 e o surpriza dar e pe deplin meritat, programul germanului fiind incantator. Ma bucur pentru el caci il stiu de cand era campion la juniori, "mic si simpatic". Si acum e tot la fel doar ca si-a imbunatatit tehnica iar anii si-au spus cuvantul si asupra interpretarii.
    De asemenea suedezul Lambiel care e pe 4 imi place foarte mult. E o adevarata incantare sa-l urmaresti iar la cei numai 18 ani ai lui arata o traire a muzicii si a miscarii deosebite. Sunt convinsa ca va veni si vremea lui de glorie. Poate dupa olimpiada urmatoare cand se va mai elibera "ringul".

    Dupa un scurt ocol, sa revenim la primele 2 locuri. Este o lupta reala intre Plushy si Joubert?
    Daca Plushy nu face greseli majore cred ca nu poate fi invins. Joubert este simpatic ca de obicei, iar cresterea lui in ultimii 3 ani este fantastica (pentru cei care nu-si aduc aminte, la prima participare la un campionat european a luat medalia de broz). Poate si faptul ca a prins o olimpiada l-a "calit" si a evoluat atat de mult. Dar progresul imens nu putea fi facut decat pe fondul unui real talent si bucurie de a patina.

    Iar despre Plushenko... ce pot spune? Intra in acea categorie de patinatori (unde stau la loc de cinste: Urmanov,Kulik,Candeloro, Yagudin - si altii inainte de ei pe care nu-i cunosc prea bine) pe care indiferent daca ii placi sau nu (da, este un sport extrem de subiectiv) trebuie sa le recunosti meritele. Si-a format un stil personal si inconfundabil de a-si prezenta programele iar asta nu-i deloc putin lucru.

    Proba masculina a evoluat foarte mult. Acum 6 ani Kulik sarea prima cva-dubla (???) si lua medalia de aur. Acum fara 2 cva-duble in programul liber nu te poti apropria de podium. Ca sa nu mai vorbim ca s-a mutat centru atentiei, de la "cate sarituri a executat" cate: "cum si cate ", fluenta programului, ideea transmisa. Intregul proces poate fi abservat abia dupa ce vezi inregistrari de acum 6-7 ani.

    Revenind la concursul de aseara (caci altfel ar iesi mai mult un mesaj bun de pus la coltul de articole), as mai remarca evolutia lui Klimkin, un alt patinator cu un simt estetic deosebit dar care nu a reusit sa prinda nici un concurs cu 3 programe (calificari, scurt,liber) curate ca sa poata urca pe podium. Are tot cei trebuie, inclusiv originalitate (intr-o achipa a rusilor in care restul par a fi crescuti de "aceeasi mama") dar lipseste acel dram de noroc (ca si ABt care in urma unui lung sir de accidentari si-a construit cariera mai mult pe perioade de recuperari); dupa ce i-a murit antrenorul asta vara intr-un accident de masina, tatal ars... speram sa-si fi revenit si sa faca un concurs bun... dar nu, nici asta nu e concursul in care sa ia o medalie (te ro, CONTRAZI-MA!!!) caci s-a accidentat acum o saptamana... si asta s-a vazut aseara caci a gresit elemente pe care le executa foarte bine.

    CE-ar mai fi de zis? Ca si la europene romanul Gheorghe Chiper (intr-un real progres) desi a avut o pozitie de start buna a gresit doua elemente tehnice si a mai coborat 3 locuri. Sper sa revina in programul liber (la europene a fost senzational in rpogramul liber si a sfarsit concursul pe locul 9!!!!) si sa urce in primii 10. Ar fi extraordinar!!!

    Dar, sa avem putintica rabdare... raspunsul la intrebari il vom afla joi, in seara programelor libere a probei masculine.

  17. #59
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Plushenko este practic cel mai bun si are sarituri si coregrafie impresionante. Dar mai greseste cind nu trebuie. Oricum favoritul meu ! Joubert totusi cam rigid... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  18. #60
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    DA, ideea nu e daca castiga Joubert ci...

    va castiga sau nu Plushenko... el trebuie sa lupte cu sine.

    Inca e diferenta mare intre el si restul. Imi place aenorm lupta dintre el si Yagudin. Rezultatul era mereu imprevizibil... iar dorinta de "a fi cel mai bun" a ridicat atat de mult calitatea acestei probe.

    Articole si discutii pe site-ul oficial ISU:
    http://www.isu.org/

    Clasamentul dupa programul scurt (cred ca am mai gresit si eu pe ici pe colo, poate din dorinta de a-mi vedea favoritii cat mai sus):http://www.worlds2004.de/shared/data/results/SEG003.HTM

  19. #61
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    paulino, uitasem de campionate. :p
    In seara asta nu cred ca ma voi uita la perechi, pentru ca e meci de Champhions League...dar promit sa ma uit zilele urmatoare. Mai ales vineri seara la proba mea preferata....dansurile.
    Tu comenteaza in continuare ca te citesc cu mult nesatz.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #62
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Din pacate nu am tv personal asa ca si eu tot la meci ma voi uita . In mod normal imi place dar in fata patinajului artistic... nimic nu rezista.
    Apropo de proba de dansuri... lupta e pe taram "european". Acum ca nu participa canadienii (parca s-au retras) lupta se da ca si la europene intre rusi, bulgari, ukraniei si incearca sa se strecoare si germanii care nu au participat la europene, dar au avut mereu programe interesante.
    sincer nivelul concursului mi se pare mult mai scazut decat anii trecuti (va sa nu vorbim de olimpiada!!!) S-au retras prea multe perechi deodata!!! Asta nu inseamna ca nu sunt programe frumoase si interesante... dar parca nu mai au acea "consistenta". Nu, nu e nostalgie dupa trecut, incerc sa fiu obiectiva... pentru ca si mie imi plece proba de dans.

    De fapt mie imi plac foarte mult toate probele, mai putin ce feminina. Fetele mi se par monotone si fara inspiratie. Sunt doar cateva exceptii (Irina, Sokolova) care efectiv creeaza spectacole pe gheata... In rest aceleasi melodii clasice, lente, "melancolice" si "sensibile" = plictisitoare. Lupta este intr-adevar deschisa si abia astept sa vad care va fi rezultatul, daca Irina sau Michelle vor reusi sa se impuna... sau se va ivi o alta patinatoare...

  21. #63
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Seara asta mi se pare ca este o lupta interesanta la perechi. Toata lumea se astepta sa conduca clar chinezii... dar o greseala la programul scurt i-a coborat pe locul 4 asa ca acum pot castiga doar daca ei fac fff bine iar ceilalti gresesc destul de mult. Asta lasa loc liber luptei ptr rusi, ambele perechi fiind foarte bine clasate (pe primele 2 locuri)

    Rezultatul? Probabil ca rusii Totmianina&Marinin vor reusi sa castige primul titlu mondial. Ei merg de obicei pe ideea "putin mai usor dar mai curat" ... si cred ca acum tocmai asta este cheia succesului.
    Totusi... nimic nu e sigur. Personal ii admir tot mai mult pe ceilalti rusi: Petrova&Tikhonov desi la inceput nu mi-au placut prea mult. Imi place ca se lupta in continuare...
    Dupa ce au cucerit relativ "usor" medaliile unui sezon nu prea au mai reusit sa straluceasca. Dar programul prezentat la europene mi-a placut foarte mult: sofisticat, dificil tehnic, emotionant. Daca nu au greseli tehnice majore cred ca au mari sanse la medaliile stralucitoare.
    Eu asta sper sa se intample....

    Va fi un spectacol pe cinste!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •