Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast
Results 169 to 189 of 214

Thread: Campionatul Mondial Ostersund 2008

  1. #169
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M0rph View Post
    Ce sa lupte ma...neuner a avut 4 tururi de penalizare si berger doar unul...eu nu inteleg ce ai vazut asha deosebit la berger...normal ca a luptat ca a schiat cu vreo vreo 3 tururi de penalizare mai putin...le-o spulberat neuner cursa asta...la fiecare punct intermediar mai baga aproape 10 secunde!!
    . Se vede cat de mult biatlon cunosti

    Pai tocmai fiindca Berger este mult mai lenta decat Neuner pe schiuri a fost fantastic modul in care a luptat pe ultimul tur.

    In plus o victorie la cateva secunde nu inseamna ca Neuner a spulberat pe cineva.

    Si sa nu uitam ca Neuner s-a odihnit 4 zile iar Berger 2

  2. #170
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    . Se vede cat de mult biatlon cunosti

    Pai tocmai fiindca Berger este mult mai lenta decat Neuner pe schiuri a fost fantastic modul in care a luptat pe ultimul tur.

    In plus o victorie la cateva secunde nu inseamna ca Neuner a spulberat pe cineva.

    Si sa nu uitam ca Neuner s-a odihnit 4 zile iar Berger 2
    Nu toti sportivi sunt egali...e stupid sa zici ca aia a luptat mai mult doar ca e mai lenta pe schiuri...asta e biatlonul...unii exceleaza la fond(neuner) altii la tir(berger, sleptsova, henkel etc)...sa ai cu 3 tururi de penalizare in plus(oboseala si timp) si sa bati la 3 secunde eu zic ca e foarte bine...

    si iourieva daca se tinea de la inceput de neuner se lupta si bailly si oricare cred ca s-ar fi luptat pentru prima pozitie...

  3. #171
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Noua sefa a biatlonului feminin , Magdalena Neuner confirma marile sperante si castiga, nu fara emotii. Am mai zis-o si repet: daca isi va imbunatati prestatia in poligon, tanara sportiva germana va fi practic invincibila. Toata admiratia pentru Tora Berger, o luptatoare doesebita ca soi pentru Ecaterina Iurieva, foarte buna in acest sezon.

    PS. Whisper sau Sörensen: Va rog sa stergeti mesajul cu nr.166, asemenea insinuari nu au ce cauta in forum !

  4. #172
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Noua sefa a biatlonului feminin , Magdalena Neuner confirma marile sperante si castiga, nu fara emotii. Am mai zis-o si repet: daca isi va imbunatati prestatia in poligon, tanara sportiva germana va fi practic invincibila. Toata admiratia pentru Tora Berger, o luptatoare doesebita ca soi pentru Ecaterina Iurieva, foarte buna in acest sezon.

    PS. Whisper sau Sörensen: Va rog sa stergeti mesajul cu nr.166, asemenea insinuari nu au ce cauta in forum !
    Acum chiar ca ma enervez. In momentul in care se sterge postul meu eu am renuntat definitiv la acesta site. Nu e posibil ca daca unuia nu ii convin mesajele celuilalt sa indemne la punerea pumnului in gura.

    Asta chiar este culmea.

    Pentru georg40 am un mesaj: nu mai citi decat posturile tale, fiindca e clar ca doar alea iti convin. Pe toate subforumurile acelasi lucru: cum nu-ti convine un mesaj cum treci la jignirea autorului. Pana acum n-am zis nimic dar m-am saturat.
    Last edited by rob_din; 16th February 2008 at 17:34.

  5. #173
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M0rph View Post
    Nu toti sportivi sunt egali...e stupid sa zici ca aia a luptat mai mult doar ca e mai lenta pe schiuri...asta e biatlonul...unii exceleaza la fond(neuner) altii la tir(berger, sleptsova, henkel etc)...sa ai cu 3 tururi de penalizare in plus(oboseala si timp) si sa bati la 3 secunde eu zic ca e foarte bine...

    si iourieva daca se tinea de la inceput de neuner se lupta si bailly si oricare cred ca s-ar fi luptat pentru prima pozitie...
    Pai tocmai fiindca nu sunt egali e de apreciat cand un sportiv mai slab se ridica la valoarea unuia mai bun, nu crezi?

  6. #174
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai tocmai fiindca nu sunt egali e de apreciat cand un sportiv mai slab se ridica la valoarea unuia mai bun, nu crezi?
    Da eu nu te contrazic doar ca tre sa recunosti ca neuner a fost cu vreo 3 clase peste adversare...oricum finalul de cursa a fost incatator...neuner dac iesea cu 5 10 secunde in spatele lui berger nu stiu daca mai castiga...da asha...daca neuner avea un sngur tur de penalizare era la 1 minut jumate de berger...daca berger se lupta pentru pozitia a cincea nu cred ca ar fi tras asha tare...dar locul 1 tot timpul te motiveaza suplimentar...

  7. #175
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M0rph View Post
    Da eu nu te contrazic doar ca tre sa recunosti ca neuner a fost cu vreo 3 clase peste adversare...oricum finalul de cursa a fost incatator...neuner dac iesea cu 5 10 secunde in spatele lui berger nu stiu daca mai castiga...da asha...daca neuner avea un sngur tur de penalizare era la 1 minut jumate de berger...daca berger se lupta pentru pozitia a cincea nu cred ca ar fi tras asha tare...dar locul 1 tot timpul te motiveaza suplimentar...
    Nu prea ne intelegem, tocami fiindca ii recunosc valoarea lui Neuner m-a entuziasmat Berger. De la Neuner ma asteptam sa mearga fantastic, la Berger ma asteptam sa piarda 30 de sec pe ultimul tur. De aceea m-a impresionat mai mult Beger

  8. #176
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In clasamentul Cupei Mondiale la feminin sunt nu mai putin de 7 biatloniste in doar 70 de puncte

  9. #177
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Women 4 x 6 km Relay
    Start List
    Bib Name Nation Start Time
    1 GERMANY GER 14:30:00
    GLAGOW Martina
    HENKEL Andrea
    NEUNER Magdalena
    WILHELM Kati
    2 RUSSIA RUS 14:30:00
    SLEPTSOVA Svetlana
    AKHATOVA Albina
    MOISEEVA Tatiana
    IOURIEVA Ekaterina
    3 FRANCE FRA 14:30:00
    PERETTO Delphine
    BRUNET Marie Laure
    BECAERT Sylvie
    BAILLY Sandrine
    4 NORWAY NOR 14:30:00
    ROGSTAD Solveig
    INGSTADBJOERG Anne
    FLATLAND Ann Kristin
    BERGER Tora
    5 UKRAINE UKR 14:30:00
    YAKOVLEVA Oksana
    SEMERENKO Vita
    SEMERENKO Valj
    KHVOSTENKO Oksana
    6 BELARUS BLR 14:30:00
    KALINCHIK Liudmila
    DOMRACHEVA Darya
    NAZAROVA Olga
    KUDRASHOVA Olga
    7 SWEDEN SWE 14:30:00
    JONSSON Helena
    NILSSON Anna Maria
    DOMEIJ Sofia
    HÖGBERG Elisabeth
    8 POLAND POL 14:30:00
    PALKA Krystyna
    BOBAK Paulina
    GWIZDON Magdalena
    GRZYBEK Agnieszka
    9 ITALY ITA 14:30:00
    PONZA Michela
    FIANDINO Roberta
    HALLER Katja
    ERTL Barbara
    10 CHINA CHN 14:30:00
    DONG Xue
    WANG Chunli
    KONG Yingchao
    LIU Xianying
    11 ROMANIA ROU 14:30:00
    PLOTOGEA Dana
    TOFALVI Eva
    PURDEA Mihaela
    RUSU Alexandra

    12 SLOVENIA SLO 14:30:00
    GREGORIN Teja
    MALI Andreja
    GRUDICEK-RAVNIKAR Dijana
    DRCAR Lili
    13 SLOVAKIA SVK 14:30:00
    GEREKOVA Jana
    HALINAROVA Martina
    SLEZAKOVA Petra
    SVIKRUHOVA Eliska
    14 KAZAKSTAN KAZ 14:30:00
    LEBEDEVA Anna
    AFANASJEVA Viktoria
    MOZHEVITINA Irina
    KHRUSTALEVA Elena
    15 LATVIA LAT 14:30:00
    KRUMINA Gerda
    LIDUMA Madara
    JUSKANE Zanna
    GLAZERE Liga
    16 ESTONIA EST 14:30:00
    LEHTLA Kadri
    SAUE Eveli
    HANNI Sirli
    MINTSENKOVA Jana
    17 CZECH REPUBLIC CZE 14:30:00
    VITKOVA Veronika
    REZLEROVA Magda
    VEJNAROVA Zdenka
    TRYZNOVA Zuzana
    18 FINLAND FIN 14:30:00
    MÄKÄRÄINEN Kaisa
    LAUKKANEN Mari
    KUNTOLA Teija
    PORELA Susanna
    19 BULGARIA BUL 14:30:00
    FILIPOVA Pavlina
    YORDANOVA Emilia
    HADZHIEVA Asenka
    GEORGIEVA Silvia
    20 USA USA 14:30:00
    BARNES Tracy
    BARNES Lanny
    JOHNSON Haley
    COMPTON Caitlin
    21 CANADA CAN 14:30:00
    KOCHER Zina
    KEITH Sandra
    IMRIE Megan
    TANDY Megan

  10. #178
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Tora Berger a fost cea fantastica, a luptat incredibil. Si nici n-are laborator vienez la dispozitie. Bravo Tora!
    Voi actiona in judecata la o Judecatorie din Bucuresti persoana care se ascunde sub numele de rob_din pentru defaimare publica.
    Eu detin lista completa a celor posibili invinuiti cu acest laborator vienez si Magdalena Neuner nu este 100% pe aceasta lista.
    Userul are doua posibilitati: isi sterge prostia acuzatoare inserata aici sau isi cere expresis verbis scuze.

  11. #179
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Iata si lista de start pentru mass startul masculin (ora 13:00)

    1 TCHOUDOV Maxim RUS
    2 BJOERNDALEN Ole Einar NOR
    3 HANEVOLD Halvard NOR
    4 WOLF Alexander GER
    5 YAROSHENKO Dmitri RUS
    6 GREIS Michael GER
    7 FERRY Björn SWE
    8 TCHEREZOV Ivan RUS
    9 SVENDSEN Emil Hegle NOR
    10 KRUGLOV Nikolay RUS
    11 GRAF Daniel GER
    12 DEFRASNE Vincent FRA
    13 BIRNBACHER Andreas GER
    14 SIKORA Tomasz POL
    15 FOURCADE Simon FRA
    16 SLESINGR Michal CZE
    17 BURKE Tim USA
    18 BRICIS Ilmars LAT
    19 HURAJT Pavol SVK
    20 DE LORENZI Christian ITA
    21 HALLENBARTER Simon SUI
    22 VITEK Zdenek CZE
    23 SUMANN Christoph AUT
    24 DERKACH Vyacheslav UKR
    25 BRATSVEEN Rune NOR
    26 LESSING Roland EST
    27 NOVIKOV Sergey BLR
    28 EDER Simon AUT
    29 EKHOLM David SWE
    30 BERGMAN Carl Johan SWE

  12. #180
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    O alta stire din biatlon: dupa ce n-a fost retinut in lotul norvegian pentru CM de la Ostersund Lars Berger va participa la Campionatele Europene care incep miercuri la Nove Mesto.

  13. #181
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Inaintea intrecerilor de azi, care incep curand (ora 13 cursa in bloc a barbatilor, ora 15,30 stafeta 4x6 km femei) clasamentul pe medalii se prezinta astfel:

    Germania 4-1-2 = 7
    Rusia 3-3-4 =10
    Norvegia 2-4-1 = 7
    Belarus 0-1-0 = 1
    Ucraina 0-0-2 = 2

    Cursa masculina are foarte multe nune sonore, in frunte cu "Mister biatlon", Ole Einar Bjoerndalen, dar sportivii rusi si germani, inainte de toate Iarosenko, Ciudov si Greis pot fi socotiti co-favoriti.

    La stafeta feminina, orice alt rezultat decat o victorie a Germaniei ar fi o surpriza, dar bune sanse pot fi socotite si pentru Rusia , Norvegia si Franta.
    Ramane de vazut daca Romania va reusi sa repete bunele clasari anterioare sa sa vina sa zicem in primii 6.

  14. #182
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Un inceput neasteptat in cursa masculina: 4 alergatori rusi contra Bjoerndalen...

  15. #183
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Svendsen, Bjoerndalen, Maksimov, Iarosenko - iata candidati la titlu si podium inainte ultimei trageri...Hanevold si Defrasne nefiind inca total fara perspective. Foarte palpitant !

  16. #184
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Aurul si argintul se decid direct intre doua generatii: Svdensen contra Bjoerndalen, Maksimov sau Ciudov urmand sa fie medaliatul cu bronz.
    Last edited by georg40; 17th February 2008 at 13:34.

  17. #185
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    I love you Tchudov, na, ca le-ai facut in ciuda celor care te numeau "drogat" Acest sportiv are un viitor deosebit inainte, fara indoiala ca va domina dupa retragerea lui Ole!

  18. #186
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Senzational, Emil Svendsen (22 de ani) este dublu campion mondial, probabil, daca nu sigur, omul viitorului. Argint: Bjoerndalen; bronz: Ciudov.

    Catastrofala, ca de-a lungul intregii editii, comportarea biatlonistilor germani (onoarea echipei a fost salvata totusi de fete...).

    Urmeaza stafeta fetelor , dupa care va cadea cortina peste aceasta competitie, urmand sa ne intoarcem la Cupa Mondiala care inca este deschisa...

  19. #187
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    I love you Tchudov, na, ca le-ai facut in ciuda celor care te numeau "drogat" Acest sportiv are un viitor deosebit inainte, fara indoiala ca va domina dupa retragerea lui Ole!
    Svendsen va domina biatlonul de acum incolo. Pos sa fac pariu ca la anul Tchudov va redeveni un biatlonist mediocru

  20. #188
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Svendsen va domina biatlonul de acum incolo. Pos sa fac pariu ca la anul Tchudov va redeveni un biatlonist mediocru
    O sa vezi, Tchudov va fi pe locul 2 sau 3, ca pe altcineva mai valoros nu vad sa se claseze pe aceste locuri! Nu vezi ca la astia tineri si chiar cu experienta le-o ia mereu inainte batranul Hanevold, ca nu mai sunt sportivi cu adevarat de valoare (in afara de Svendsen) din noua generatie?
    Am mai spus-o, ca dupa retragerea lui Ole biathlonul isi va pierde din spectaculozitate, si iar il vom avea doar pe Svendsen pe primul loc in fiecare an, detasandu-se de ceilalti! Macar sa ramanem cu consolarea ca mai sunt si 2-3 sportivi in afara de el care ii pot pune probleme la fiecare cursa si cu care se poate lupta cu adevarat in competitie.

  21. #189
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    De fapt cred ca ne grabim, inca 2 ani tot OEB va domina biatlonul. A luat 4 medalii la Ostersund si noi ii cantam prohodul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •