Aici sper sa discutam mai pe larg daca se poate noul cod de punctaj. Este destul de incurcat dar nu imposibil de inteles. Din punctul meu de vedere, o problema majora este dezechilibrul produs valorilor aparatelor. Sariturile au avut mult de suferit, desi si in codul vechi (2004) era aparatul cu cele mai scazute note. Insa inainte diferenta era de cateva sutimi, acum ajunge si depaseste 1-2 puncte! Alta problema este uniformizarea celor doua coduri de punctaje feminin/masculin (cu exceptia barnei) si cu exceptia unor miscari care sunt ilegale la feminin dar nu la masculin. (Pe ce baza?) Unul dintre rezultate este discrepanta la sarituri, la masculin tinde sa fie cea mai mare nota (in jurul 17) si la feminin cea mai maica (in jur de 15) pentru ca sariturile sunt evaluate la fel iar baietii sunt capabili de forta mai mare, sarituri mai complexe cat si distanta si amplitudinea mai mare. Si dinstanta si amplitudinea la sarituri este notata la fel si la feminin si la masculin? Caci altfel nu-mi explic notele de executie asa mari la baieti si asa mici la fete cu probleme de tinuta similare.
Si inainte sa ne amintim scorul era el din 10 puncte, dar 8,8 (asta sigur a fost o data, imediat schimbarii noului punctaj e posibil sa se fi schimbat si aceasta nota) era maximum de punctaj pentru executie, apoi se adunau elementele de dificultate similar cu acum. Diferenta era ca iubitorii sportului puteau intelege nota. Sigur sunt si exceptii cand nota de plecare era mica, executia frumoasa si spectatorii nu intelegeau de ce nota finala e mica. Acesta este motivul pentru care americanii s-au simtit nedreptatiti de arbitrii (!!!) la Atena (ei nu stiu si nu-i intereseaza ca notele de plecare ale lui Mohini spre exemplu nu au fost deloc din 10). Acum nota dificultatii se calculeaza altfel si se adauga la nota executiei care este din 10. Intr-un fel zecele n-a murit dar n-o sa mai fie in prim plan, deci efectiv nu mai conteaza (daca iei 9.99 sau 10.00).
Dar as vrea sa fac un pronostic. Capacitatea fizica a omului, a unui gimnast nu este nelimitata. Se va ajunge la toate aparatele la un maximum de punctaj care va oscila doar foarte putin. Sigur, vor exista si talente fizice fulminante care vor impinge aceasta "nota" si vor inscrie "recorduri", dar vor fi rare. Singurul mod de a schimba nota de plecare este schimbarea codului, adica devalorizarea unor elemente in favoarea altora, care va modela acel "maxim" de care vorbesc. Dar nu-mi place sa stiu gimnastii la cheremul celor care pot schimba codul dupa bunul lor plac, fara nicio baza stiintifica. Adica pe ce baza au devalorizat saltul inainte grupat (in elgeza "punch-front in tucked position") (e acum daca nu ma-nsel un element B)?? Sunt multe elemente care au o valoare cam ciudata dupa parerea mea, fara o baza a adevaratei dificultati.
Imi cer scuze caci am scris cam mult. Astept comentariile si lamuririle voaste!