Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 106 to 126 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #106
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ai mare dreptate. Din pacate ceea ce se intampla la copii si juniori nu intereseaza pe nimeni. Cunosc personal cazuri de fete si baieti maltratati aproape zi de zi la un club din Bucuresti. Este o rusine ce se intampla. Poate de aceea sunt si atat de vehement impotriva cuplului Belu si (mai ales) Bitang. Multi habar n-au de ceea ce se intampla cu adevarat
    Eu mai prind din ziare cate o stire si-mi fac o idee.
    Daca cunosti personal cazuri, te rog din suflet, nu-i lasa. Discuta cu parintii, macar sa-si mute copiii la alte cluburi, daca nu sa-i dea in judecata pe nemernici. Stiu ca multi se opresc cand e cazul sa-i dea in judecata, pentru ca sansele de reusita sunt mici. Dar macar sa faca public ce se intampla si sa aibe grija de copiii lor.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  2. #107
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Eu mai prind din ziare cate o stire si-mi fac o idee.
    Daca cunosti personal cazuri, te rog din suflet, nu-i lasa. Discuta cu parintii, macar sa-si mute copiii la alte cluburi, daca nu sa-i dea in judecata pe nemernici. Stiu ca multi se opresc cand e cazul sa-i dea in judecata, pentru ca sansele de reusita sunt mici. Dar macar sa faca public ce se intampla si sa aibe grija de copiii lor.
    Cazul la care m-am referit eu din fericire s-a rezolvat pozitiv. Nu fiindca federatia ar fi facut ceva desi au fost depuse plangeri, ci fiindca asa zisii antrenori de la club au plecat ei singuri. Din pacate acest sistem de a "antrena" mai ales copii, prin bataie, este daca nu generalizat macar raspandit.

  3. #108
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt de acord cu obtinerea performantei cu orice pret. Nici nu vreau sa-mi imaginez ca astazi, in Romania, copii de 7-8 ani sunt maltratati de antrenori tirani. Daca astfel de antrenori cu mentalitati invechite in materie de practicare a gimnasticii mai exista (eu sper ca nu) ar face bine sa se retraga sau, de ce nu, sa incerce sa-si schimbe tacticile de antenament. Cred cu tarie ca oamenii se pot schimba, ca pot invata din greseli, ca pot evolua (in sensul bun al cuvintului).
    Poate ca Bellu a mostenit sistemul dur de anternamente al lui Karoly dar , cu siguranta, a incercat sa-l amelioreze; insasi sotii karoly cred ca au incercat sa-si remodeleze metodele dure de antrenamente, in SUA. Sunt profesori care acum 10-20 de ani isi mai bateau elevii atunci cind greseau pt. ca asa faceau si o parte din dascalii lor, dar in timp au incercat sa se schimbe si multi dintre ei chiar au si reusit (cazuri izolate mai apar dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam cum, din pacate, se intimpla in presa romineasca).
    Belu si Bitang cu certitudine au invatat din greseli si astazi n-ar mai actiona la fel.
    Haideti sa nu-i improscam si noi cu noroi, au facut-o destui!!!!
    Sunt doi antrenori foarte buni si cred ca ar face performanta in orice sistem ( China, Romania, SUA); Bitang este, poate, cea mai buna antrenoare din lume la birna. Credeti ca din intimplare Catalina Ponor a optat, singura de aceasta data, pt. Bitang? Daca ar fi batuta sau traumatizata psihic de Bitang credeti ca si-ar mai fi dorit sa se antreneze cu aceasta? Eu cred ca nu!!!
    Va rog, nu uitati ca oamenii se pot schimba, daca isi doresc cu adevarat; intr-un regim totalitar, comunist, in care se dorea performanta cu orice pret pt a demonsta lumii intregi cit de minunat este si oamenii din gimnastica erau luati de acest val fara sa mai gindeasca la consecinte; astazi societatea incearca sa se schimbe si odata cu ea poate se schimba si mentalitatile din gimnastica.
    Eu am incredere in viitorul bun al gimnasticii romanesti. Mai ales daca, cit mai curind, in conducerea FRG vor fi doar fosti gimnasti care vor aduce cu ei schimbarea mult dorita.

  4. #109
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Catalina Ponor nu cred ca a fost batuta de Bitang. Dar anume "apelative" cred ca a primit din partea ei. Catalina a dat si niste declaratii in presa despre asta.
    Metodele de la lot nu stiu cat de mult includeau bataia. Exista si alte feluri de abuzuri. Marea problema era ca erai obligat sa continui antrenamentele accidentat sau sa pleci acasa. Catalina a avut noroc ca in cei doar 2 ani cat s-a antrenat cu ei nu s-a accidentat.
    Catalina nu e cu Bitang pentru ca ar fi Bitang cea mai buna antrenoare din lume, sau pentru ca s-ar iubi foarte tare, ci pentru ca cele 2 au nevoie una de alta: Ponor sa se poata antrena in Bucuresti, langa prietenul ei, Bitang sa poata antrena o sportiva talentata cu sanse la medalii si de aici sa poata reveni ca antrenor. Evident ca relatia dintre ele acum e de alta natura, Catalina i-a demonstrat deja lui Bitang ca nu e dispusa sa accepte orice si in acelasi timp e foarte dispusa sa traga tare pentru medalie.
    Ar fi avut aceleasi rezultate si cu Stanei daca se antrena (sa nu uitam ca a luat bronz mondial in 2005 cu Stanei), problema cu Stanei e ca el voia in Constanta, unde-si are si el treburile, pe cand Catalinei ii statea mintea la Bucuresti.
    Da, oamenii se pot schimba, dar eu n-am incredere in schimbarea lui Bitang. Sa antreneze sportive mature ca Ponor mi se pare ok. In preajma fetelor de 15-16 de la lot nu vreau sa o stiu.
    In orice caz, DACA Bellu si Bitang s-au schimbat, asta nu s-ar fi intamplat fara scandalul iscat de Petrovski, asa ca tot trebuie sa-i zicem mersi Oanei.
    Oricum, de ce as crede ca cei 2 au invatat ceva din greselile trecute? Doar pentru ca e posibil ca oamenii sa se schimbe? Sunt in pozitii importante amandoi. Spune-mi o masura pe care unul dintre ei a luat-o ca sa ajute la schimbarea metodelor de antrenament in tara.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #110
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt de acord cu obtinerea performantei cu orice pret. Nici nu vreau sa-mi imaginez ca astazi, in Romania, copii de 7-8 ani sunt maltratati de antrenori tirani. Daca astfel de antrenori cu mentalitati invechite in materie de practicare a gimnasticii mai exista (eu sper ca nu) ar face bine sa se retraga sau, de ce nu, sa incerce sa-si schimbe tacticile de antenament. Cred cu tarie ca oamenii se pot schimba, ca pot invata din greseli, ca pot evolua (in sensul bun al cuvintului).
    Poate ca Bellu a mostenit sistemul dur de anternamente al lui Karoly dar , cu siguranta, a incercat sa-l amelioreze; insasi sotii karoly cred ca au incercat sa-si remodeleze metodele dure de antrenamente, in SUA. Sunt profesori care acum 10-20 de ani isi mai bateau elevii atunci cind greseau pt. ca asa faceau si o parte din dascalii lor, dar in timp au incercat sa se schimbe si multi dintre ei chiar au si reusit (cazuri izolate mai apar dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam cum, din pacate, se intimpla in presa romineasca).
    Belu si Bitang cu certitudine au invatat din greseli si astazi n-ar mai actiona la fel.
    Haideti sa nu-i improscam si noi cu noroi, au facut-o destui!!!!
    Sunt doi antrenori foarte buni si cred ca ar face performanta in orice sistem ( China, Romania, SUA); Bitang este, poate, cea mai buna antrenoare din lume la birna. Credeti ca din intimplare Catalina Ponor a optat, singura de aceasta data, pt. Bitang? Daca ar fi batuta sau traumatizata psihic de Bitang credeti ca si-ar mai fi dorit sa se antreneze cu aceasta? Eu cred ca nu!!!
    Va rog, nu uitati ca oamenii se pot schimba, daca isi doresc cu adevarat; intr-un regim totalitar, comunist, in care se dorea performanta cu orice pret pt a demonsta lumii intregi cit de minunat este si oamenii din gimnastica erau luati de acest val fara sa mai gindeasca la consecinte; astazi societatea incearca sa se schimbe si odata cu ea poate se schimba si mentalitatile din gimnastica.
    Eu am incredere in viitorul bun al gimnasticii romanesti. Mai ales daca, cit mai curind, in conducerea FRG vor fi doar fosti gimnasti care vor aduce cu ei schimbarea mult dorita.
    Bitang si Belu pot face performanta de mare nivel doar in Romania, Sua si China si poate Rusia (desi nu prea cred) Atat. In nici o alta tara n-ar putea sa-si puna in practica metodele lor preferate de antrenament. De ce crezi ca n-au plecat niciodata din tara? Din patriotism? Sa fim seriosi.
    Pentru ceea ce au facut unor copiii locul lor e in alta parte nu in sala de anrenament.
    Atat timp cat s-a recunoscut ca gimnastele primeau palme (daca nu si mai rau) trebuiau exclusi din sport. Sa bati un copil indiferent de motiv nu are nici o scuza. Nici una. Nici macar cand esti parintele acelui copil.

  6. #111
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Sunt in pozitii importante amandoi. Spune-mi o masura pe care unul dintre ei a luat-o ca sa ajute la schimbarea metodelor de antrenament in tara.
    Ma citez singur ca sa dau un link la o stire despre un caz intamplat in 2007:
    http://www.realitatea.net/47807_Gimn...orbeasca-.html

    Raspunsul lui Bellu: "Nu e treaba mea."
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #112
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pentru ceea ce au facut unor copiii locul lor e in alta parte nu in sala de anrenament.
    Atat timp cat s-a recunoscut ca gimnastele primeau palme (daca nu si mai rau) trebuiau exclusi din sport. Sa bati un copil indiferent de motiv nu are nici o scuza. Nici una. Nici macar cand esti parintele acelui copil.
    Pe acei copii i-au ajutat sa devina campioni!!!!!!!!

    N-ai luat niciodata macar o palma de la parintii tai?

  8. #113
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Catalina Ponor nu cred ca a fost batuta de Bitang. Dar anume "apelative" cred ca a primit din partea ei. Catalina a dat si niste declaratii in presa despre asta.
    Metodele de la lot nu stiu cat de mult includeau bataia. Exista si alte feluri de abuzuri. Marea problema era ca erai obligat sa continui antrenamentele accidentat sau sa pleci acasa. Catalina a avut noroc ca in cei doar 2 ani cat s-a antrenat cu ei nu s-a accidentat.
    Catalina nu e cu Bitang pentru ca ar fi Bitang cea mai buna antrenoare din lume, sau pentru ca s-ar iubi foarte tare, ci pentru ca cele 2 au nevoie una de alta: Ponor sa se poata antrena in Bucuresti, langa prietenul ei, Bitang sa poata antrena o sportiva talentata cu sanse la medalii si de aici sa poata reveni ca antrenor. Evident ca relatia dintre ele acum e de alta natura, Catalina i-a demonstrat deja lui Bitang ca nu e dispusa sa accepte orice si in acelasi timp e foarte dispusa sa traga tare pentru medalie.
    Ar fi avut aceleasi rezultate si cu Stanei daca se antrena (sa nu uitam ca a luat bronz mondial in 2005 cu Stanei), problema cu Stanei e ca el voia in Constanta, unde-si are si el treburile, pe cand Catalinei ii statea mintea la Bucuresti.
    Da, oamenii se pot schimba, dar eu n-am incredere in schimbarea lui Bitang. Sa antreneze sportive mature ca Ponor mi se pare ok. In preajma fetelor de 15-16 de la lot nu vreau sa o stiu.
    In orice caz, DACA Bellu si Bitang s-au schimbat, asta nu s-ar fi intamplat fara scandalul iscat de Petrovski, asa ca tot trebuie sa-i zicem mersi Oanei.
    Oricum, de ce as crede ca cei 2 au invatat ceva din greselile trecute? Doar pentru ca e posibil ca oamenii sa se schimbe? Sunt in pozitii importante amandoi. Spune-mi o masura pe care unul dintre ei a luat-o ca sa ajute la schimbarea metodelor de antrenament in tara.
    Nu sunt pozitii asa importante si oricum le merita.
    Au contribuit la imaginea Romaniei!!!

  9. #114
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nu sunt pozitii asa importante si oricum le merita.
    Au contribuit la imaginea Romaniei!!!
    Seful ANS ti se pare ca nu e pozitie importanta?
    Asta cu contributia la imaginea Romaniei e un raspuns foarte general din care se poate intelege orice.
    Dar oricum nu intrebam ce fac ei in pozitiile alea in fiecare zi (Bitang cel putin stiu ce face: o antreneaza pe Ponor), intrebarea era continuare la afirmatiile tale:
    "Poate ca Bellu a mostenit sistemul dur de anternamente al lui Karoly dar , cu siguranta, a incercat sa-l amelioreze;"
    si "Belu si Bitang cu certitudine au invatat din greseli si astazi n-ar mai actiona la fel. "

    In ce fel au incercat ei sa amelioreze sistemul? Ce au invatat din greseli? Ce te face sa crezi ca au invatat din greseli? E vreun exemplu din ceea ce au facut care sa conduca la ideea asta?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  10. #115
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pe acei copii i-au ajutat sa devina campioni!!!!!!!!

    N-ai luat niciodata macar o palma de la parintii tai?
    Pe unii din acei campioni i-au facut schiloditi pe viata. Nu vad ce conteaza daca am luat eu palme, bataia in general e ceva respingator iar atunci cand cel batut e un copil de 13-14 ani e oribil.
    Ce fel de om poti sa fii sa bati niste copii care nici macar nu sunt ai tai. Este o rusine ca sportul romanesc este condus de asemenea persoane. Dar cand vezi cine a condus Romania in ultimii 100 de ani nici nu e de mirat

  11. #116
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sincer ma minunez cand vad ce scrieti despre Belu&Bitang. Nu zic ca nu aau si ei vina, dar datorita lor am reusit sa ne mentinem dupa perioada Nadia si sa avem timp de 25 de ani performante majore. Nu stiu cat le-a batut pe eleve, sau daca le-au adresat vorbe urate...nu avem dovezi exacte, sunt pure sprculatii....ceea ce stim cu toti ca pe vremea Belu-Bitang la un concurs de mare anvergura eram in top si nu auzeam de atatea accidentari....mie unul mi se par prea multe(4-5 gimnaste din lotul olimpic) este prea mult. Nu stiu ce modalitati aplica Forminte&Company dar e ingrijorator. Il admir pe antrenorul Lucian Sandu, care mult timp a fost in echipa Belu si Bitang si cred ca a invatat ceva caci vad ca, cu ajutorul lui observam o evolutie benefica, e aparatul la care se observa o imbunatatire. Barna o au fete noastre in sange ( cred ca asa se nasc ), iar celelate 2 aparate de care era responsabil Octavian Belu observam un regres. Sa nu mai zic ca cel ce se ocupa de sarituri in moment este Forminte...dar oricum toti au meritelel lor. Cel mai benefic ar fi sa lucreze toti in echipa dar se vede treaba ca nu se poate...orgoliul si interesul e mare pt ambele parti, doar anul asta la Nationale cand se calcula nota Stelianei dna bitang a avut comentarii ( comentarii in care am incredere si sa fim seriosi Stela niciodata nu a sarit mai mult de 15800 intr-un concurs, nu poate sa ia peste 16.500) iar cand a fost Ponor, si s-a mutat camera pe masa arbitrelor pe cine vedem? pe forminte. Sandra izabasa era accidentata inca de la Mondailele de la Aarhus 2006 si nu au luat nicio masura timp de vreo 7-8 luni cand se putea face ceva, nu sa ajunga sa stea saraca fata aproape 2 luni in ghips. Parerea mea este ca pe Sandra au muncit-o foarte mult caci era solutia unei medalii sigure. Dar asta e...intotdeauna vom gasi hibe in sistem...cel mai bine ar fi sa se gaseasca o cale de mijloc si sa lase orgoliile si interesul
    www.fangymnastics.com

  12. #117
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Sincer ma minunez cand vad ce scrieti despre Belu&Bitang. Nu zic ca nu aau si ei vina, dar datorita lor am reusit sa ne mentinem dupa perioada Nadia si sa avem timp de 25 de ani performante majore.
    Dupa perioada Nadia a fost un antrenor numit Adrian Goreac la carma echipei. Bellu a venit de abia prin 1990.
    E bine de stiut ca pentru tine scopul scuza mijloacele.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  13. #118
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    ...ceea ce stim cu toti ca pe vremea Belu-Bitang la un concurs de mare anvergura eram in top si nu auzeam de atatea accidentari....mie unul mi se par prea multe(4-5 gimnaste din lotul olimpic) este prea mult.
    Am mai avut o parte din discutia asta cu cata10. Incearca sa citesti ce s-a zis deja:
    Faptul ca nu se auzea de accidentari pe vremea lui Bellu e pentru ca nu se recunostea ca fetele sunt accidentate sau aveau alte probleme si erau fortate sa lucreze in continuare.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #119
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Sincer ma minunez cand vad ce scrieti despre Belu&Bitang. Nu zic ca nu aau si ei vina, dar datorita lor am reusit sa ne mentinem dupa perioada Nadia si sa avem timp de 25 de ani performante majore. Nu stiu cat le-a batut pe eleve, sau daca le-au adresat vorbe urate...nu avem dovezi exacte, sunt pure sprculatii....ceea ce stim cu toti ca pe vremea Belu-Bitang la un concurs de mare anvergura eram in top si nu auzeam de atatea accidentari....mie unul mi se par prea multe(4-5 gimnaste din lotul olimpic) este prea mult. Nu stiu ce modalitati aplica Forminte&Company dar e ingrijorator. Il admir pe antrenorul Lucian Sandu, care mult timp a fost in echipa Belu si Bitang si cred ca a invatat ceva caci vad ca, cu ajutorul lui observam o evolutie benefica, e aparatul la care se observa o imbunatatire. Barna o au fete noastre in sange ( cred ca asa se nasc ), iar celelate 2 aparate de care era responsabil Octavian Belu observam un regres. Sa nu mai zic ca cel ce se ocupa de sarituri in moment este Forminte...dar oricum toti au meritelel lor. Cel mai benefic ar fi sa lucreze toti in echipa dar se vede treaba ca nu se poate...orgoliul si interesul e mare pt ambele parti, doar anul asta la Nationale cand se calcula nota Stelianei dna bitang a avut comentarii ( comentarii in care am incredere si sa fim seriosi Stela niciodata nu a sarit mai mult de 15800 intr-un concurs, nu poate sa ia peste 16.500) iar cand a fost Ponor, si s-a mutat camera pe masa arbitrelor pe cine vedem? pe forminte. Sandra izabasa era accidentata inca de la Mondailele de la Aarhus 2006 si nu au luat nicio masura timp de vreo 7-8 luni cand se putea face ceva, nu sa ajunga sa stea saraca fata aproape 2 luni in ghips. Parerea mea este ca pe Sandra au muncit-o foarte mult caci era solutia unei medalii sigure. Dar asta e...intotdeauna vom gasi hibe in sistem...cel mai bine ar fi sa se gaseasca o cale de mijloc si sa lase orgoliile si interesul
    DATORITA GIMNASTELOR NE-AM MENTINUT ACOLO SUS.
    N-am vazut-o pe Bitang obtinand medalia de aur la barna.

    Chiar este incredibil cum se acrediteaza ideea ca Belu si Bitang au dus gimnastica acolo unde a fost nu sportivele.
    Ce-ar fi facut cei doi fara talentul gimnastelor?
    De altfel cum venea o generatie un pic mai slabuta de la junioare cum incepeau sa se planga si sa ameninte cu demisia, astfel incat tot pe capul antrenorilor de la junioare cadea munca cea mai importanta

  15. #120
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Am mai avut o parte din discutia asta cu cata10. Incearca sa citesti ce s-a zis deja:
    Faptul ca nu se auzea de accidentari pe vremea lui Bellu e pentru ca nu se recunostea ca fetele sunt accidentate sau aveau alte probleme si erau fortate sa lucreze in continuare.
    Haha asta-i tare de tot, pai fetele erau aciidentate doar ca pr antrenori nu conta decat sa mai ia o medalie ceva

  16. #121
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Il admir pe antrenorul Lucian Sandu, care mult timp a fost in echipa Belu si Bitang si cred ca a invatat ceva caci vad ca, cu ajutorul lui observam o evolutie benefica, e aparatul la care se observa o imbunatatire. Barna o au fete noastre in sange ( cred ca asa se nasc )
    Deci, Lucian Sandu a invatat meserie de la Bellu si Bitang? Si ca de aia merg mai bine fetele la paralele?
    Foarte interesant. De unde stii, ti-a zis el?
    Si la barna e problema de genetica, deci, nu are legatura cu antrenamentul? Ar fi imposibil de fapt sa mai fie vreun antrenor bun la barna in tara asta, locul e rezervat pentru doamna Bitang.
    NU?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  17. #122
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cel mai benefic ar fi sa lucreze toti in echipa dar se vede treaba ca nu se poate...orgoliul si interesul e mare pt ambele parti, doar anul asta la Nationale cand se calcula nota Stelianei dna bitang a avut comentarii ( comentarii in care am incredere si sa fim seriosi Stela niciodata nu a sarit mai mult de 15800 intr-un concurs, nu poate sa ia peste 16.500) iar cand a fost Ponor, si s-a mutat camera pe masa arbitrelor pe cine vedem? pe forminte.
    Bine ca mi-ai zis de episodul cu barna de la nationale.
    Uite aici video cu cum s-a intamplat:
    http://youtube.com/watch?v=LnsIcMUmMz8
    Unde vezi tu pe Forminte la masa antrenorilor? Acolo e doamna Bitang. Mai e o doamna antrenor in lume care sta langa arbitrii si le spune ce note sa dea: doamna Marta Karoli.
    Citeste regulamentul de concurs cine are voie sa conteste note. Se specifica clar ca se aplica regulamentul international. Iar acolo zice ca notele de executie nu se pot contesta, iar notele de plecare doar oficiali din delegatia sportivului o pot contesta.
    Desi Nistor nu era eleva ei, se vede clar cum doamna Bitang contesta si nota de plecare, spunand arbitrilor ca are doar 6.9 (ceea ce nu-i adevarat) si ca nota la executie e prea mare.
    Iar stimatii nostri arbitri se conformeaza. Schimba nota de executie. Ce regulamente? Doamna Bitang sa fie multumita.
    La sfarsit de vede si Lili Cosma, antrenorul care AVEA DREPTUL sa protesteze, venind sa vada cat a scazut nota, dar ea pleaca fara sa zica nimic.

    De ce nu te documentezi tu un pic inainte sa fii asa sigur ca Stela n-a sarit de 15.800 intr-un concurs?
    Stela a luat 15.800 cu nota de plecare 6.5, a luat 16.200 cu 6.6
    16.500 la nota de plecare 7.0 e foarte credibil.

    Nu mai discut ca erau Nationalele si era clar ca se va arbitra mai lejer. De ce n-a protestat doamna Bitang si la nota lui Ponor? Ca ea cand a luat 16.200 si 16.300 in loc de 16.700 a luat tot cu 7.0 nota de plecare sau chiar cu 7.1.

    A felicitat-o Nistor pe Ponor dupa exercitiu?
    Da, a ajutat-o sa-si pregateasca barna si apoi si ea si toate celelalte fete au felicitat-o.
    A felicitat-o Bitang pe Nistor? Da, dar numai dupa ce a vazut ca a castigat Ponor. Inainte de asta a facut tot ce-i sta in putinta sa-i scada nota.

    Deci cum e cu orgoliile si interesul? I-a dat cumva Forminte afara de la lot pe Bellu si Bitang sau au plecat singuri?
    Se fac campanii in ziare contra Forminte sau contra Bellu si Bitang?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  18. #123
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Bravo mikeyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ma bucur ca nu sunt singurul care le ia apararea lui Belu si Bitang. Sunt antrenori foarte buni iar toate fantasmagoriile care circula pe seama modului in care realizau ei antrenamentele nu fac altceva decit sa departeze copiii de sala de gimnastica. Si asa vin din ce in ce mai putini gimnasti de la cluburi. Anul acesta la nationale abia s-au adunat 26 de gimnaste cu chin, cu vai!!!
    Cat despre Nistor, intr-adevar nu poate sa ia la birna un 16,500. Nu ca nu mi-as dori dar e imposibil acum. Cat despre dezastrul de la sarituri............La acest aparat Forminte nu a lucrat cu fetele mai nimic. Toate au sarituri cu note de plecare foarte mici, sarituri pe care le executa si foarte prost. Vezi cazul Druncea: saritura cu nota de plecare 5.8 si ia abia 14,500.
    Catalina care a invatat sariturile cu Belu si Bitang executa o saritura din 5.5 si ia 15,050. Ce rost mai are sa spun si altceva?!
    Cat despre Izbasa, asa este, problema la picior era veche dar ce a facut Forminte in acest sens? A fortat-o pt europene si iata ca acum, la mondiale, este in pericol de a nu mai partipa sau participa fara sa aiba vreun succes notabil... Pacat!!!!
    Acum avem o gramaga de gimnaste accidentate. De ce? gimnaste pa care trebuia sa contam la anul la olimpiada.
    Ha ideti sa ne amintim care era situatia in 2003, cu un an inainte de ATENA. Aveam un lot bine conturat format din 8-9gimnaste foarte bune. In afara de Petrovschi si Muntenu toate celelalte au ajuns la ATENA si ce rezultate frumoase au obtinut!!!!!
    Cu Petrovschi intr-adevar au fost ceva de neinteles nici pina astazi ( ea a sustinut ca problemele la coloana au aparut pt ca Bitang a obligat-o sa lucreze la paralele cu un picior in gips; eu ma indoiesc) In schimb Andreea Munteanu chiar nu mai putea continua datorita bolii sale.
    Acum pe cine putem conta pt BEIJING 2008?
    Ponor si................................................ .....??????????????????

  19. #124
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Dupa perioada Nadia a fost un antrenor numit Adrian Goreac la carma echipei. Bellu a venit de abia prin 1990.
    E bine de stiut ca pentru tine scopul scuza mijloacele.
    Eu stiu ca Belu este la lot de prin 1980.
    2-3 ani mai tirziu a venit si Bitang.

  20. #125
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Eu stiu ca Belu este la lot de prin 1980.
    2-3 ani mai tirziu a venit si Bitang.
    Te inseli cu vreo 10 ani. Nu stiu sa-ti dau date exacte, dar Bitang e la lot de dupa revolutie. 1992? 1995?
    Bellu a fost intr-adevar la lot cu vreo 10 ani mai devreme ca Bitang, dar antrenorul coordonator era Goreac. Bellu a ajuns la carma echipei prin 1990.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  21. #126
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Deocamdata am gasit un link:
    http://www.presidency.ro/index.php?_...id=7943&_PRID=
    E un document prin care e decorat Goreac, se specifica acolo ca a fost antrenor intre 1982 si 1990.
    Mai caut sa vad daca gasesc ceva sigur de Bitang
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •