View Poll Results: Este Justine Henin cea mai buna jucatoare de tenis a momentului?

Voters
46. You may not vote on this poll
  • Da... :

    41 89.13%
  • NU...

    4 8.70%
  • Mai trebuie sa creasca...

    1 2.17%
Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast
Results 295 to 315 of 338

Thread: Justine Henin

  1. #295
    sport legend lucian_iasi's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    IASI
    Posts
    9,670
    Reputatie
    1
    Deoarece trebuie sa joace 3 turnee inainte sa fie adaugata in clasament.Us Open a fost al 3 lea turneu pentru Clijsters(Cincinnati,Toronto,US Open)
    Suntem cei mai buni din MOLDOVENI
    Suntem IESENI
    Si intotdeauna vom striga
    POLITEHNICA

    LLEYTON HEWITT

    ANA IVANOVIC

  2. #296
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Justine Henin a pierdut finala în fața Serenei Williams. Numai că ea n-a fost și învinsă. S-a bătut cu un curaj extraordinar cu nr. 1 mondial, n-a făcut niciodată pasul înapoi în fața „tunului de mingi“ Serena. După ce pierduse primul set, la jumătatea celui de-al doilea, de la scorul 3-3 și egalitate în ghemul 7 pe serviciul lui Williams, a câștigat, stimați cititori, nu mai puțin de 15 puncte consecutiv, ajungând să conducă cu 1-0 și 15-0 în setul decisiv. Eu n-am mai pomenit așa ceva între două jucătoare de asemenea nivel. Și majoritatea punctelor au fost câștigate de Justine pe inițiativa ei, nu pe greșeala Serenei. Ceea ce a trădat-o după aceea, probabil și consecință a celor doi ani de întrerupere, a fost serviciul. La jocul din câmp, Henin a fost un fel de Federer feminin, cu reverul cu o mână desenat superb și forehandul lovit tot timpul iute, din față și din urcare, cel mai frumos tenis în viteza a 5-a jucat vreodată de o femeie.

    Ieșind de pe teren, Justine părea că-i comunica forței naturii numite Serena: „Ești departe de a mă fi învins, ți-ai făcut părul blond, fii pregătită în continuare, căci am de gând să ți-l albesc!“

    CTP - Prosport
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  3. #297
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,366
    Reputatie
    0
    Henin a fost un fel de Federer feminin, cu reverul cu o mână desenat superb și forehandul lovit tot timpul iute, din față și din urcare, cel mai frumos tenis în viteza a 5-a jucat vreodată de o femeie.
    Roiger Federer și prințesa Justine sunt poate cea mai potrivită pereche de învingători ai tenisului din toate timpurile.
    Frazele astea sunt absolut geniale.

  4. #298
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Superb articolul.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  5. #299
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Frumoasa revenirea belgiencei, dar inca nu se poate lua la tranta cu Serena.Poate la urmatorul GS...

  6. #300
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    inainte de retragere, justine mereu o batea pe serena. acum ii trebuie putin timp sa-si faca ordine in joc, sa-si imbunatateasca serviciul etc si-o s-o domine iar de-abia astept

    ctp - foarte bun, ca de obicei
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  7. #301
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    inainte de retragere, justine mereu o batea pe serena. acum ii trebuie putin timp sa-si faca ordine in joc, sa-si imbunatateasca serviciul etc si-o s-o domine iar de-abia astept

    ctp - foarte bun, ca de obicei
    Mereu? Scorul este de 8-6 pt Williams.

  8. #302
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    ma rog, vreau sa spun ca nu ii dadea voie sa domine, cum face acum cu majoritatea jucatoarelor. de multe ori, in fazele superioare ale gs-urilor, reusea sa o elimine si astfel mai scapam iar de o noua victorie a serenei. cred ca toata lumea s-a plictisit
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  9. #303
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    tu nu cred ca te-ai plictisit de victoriile lui Federer
    Asa ca nu vorbi pentru toata lumea.tu te-ai plictisit de victoriile Serenei,eu nu.fiecare e liber sa tina cu cine vrea si sa se plictiseasca de victoriile cuiva
    Nu stiu de ce,dar mie imi plac surorile William(ba chiar mi-as dori ca Serena sa castige cate Gs-uri mai poate.Are 12...mai este loc pt cateva)

    Oricum Justine merita toate stima pt ce a facut pt tenisul feminin si mai ales pentru decizia de a reveni pe teren.cu siguranta tenisul feminin a devenit mult mai interesant odata cu revenirea ei si a compatrioatei sale Kim
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  10. #304
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    federer are un joc care ar trebui sa incante ochii oricarui fan al tenisului. nu o compara pe serena cu roger! big difference !
    iar henin are, cu siguranta, un joc de 1000 de ori mai bun si variat si, totodata, mai placut decat al serenei. la naiba cu atata forta, mai vrem si altceva! de justine nu m-as plictisi daca ar castiga des pt ca la ea am ce vedea !
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  11. #305
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    nu zic ca nu imi place tenisul lui Federer sau al lui Justine...Dar nu sunt obligat sa tin cu ei.Daca eu tin cu Serena e treaba mea.E placut sa o vad pe Justine jucand cu alte jucatoare,dar cand joaca cu Venus,Serena,Penneta,Ivanovic nu tin cu ea pt ca imi plac cele care joaca impotriva ei.Si sa nu o uit pe Kim.
    Asa si cu Federer....bine aici am la fiecare turneu obsesia sa il vad in finala cu Rafa
    Si oricum si jocul Sharapovei e cam bazat pe forta...chiar daca nu e matahala
    Anyway nu are rost sa o mai lungesc.Fiecare tine cu cine vrea...
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  12. #306
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    nu te obliga nimeni. nu stiu ce ai inteles tu!!
    sharapova? da, oarecum...joaca destul de in forta sau asa da impresia. de fapt, a aratat de multe ori ca poate juca si mai elegant, chiar si-a imbunatatit latura asta. pacat ca nu prea am avut ocazia s-o vedem pt ca ea e ocupata momentan cu noua linie vestimentara. ma rog, dar cred ca ai vazut diferenta dintre sharapova si serena in meciurile lor directe, unde willi o mananca de vie pe maria cand intra-n teren. shara e mic copil pe langa sere. chiar vreau sa o vad mai mult pe maria jucand, ea stie sa-si construiasca punctele si, de asemenea, am remarcat la ea multe veniri la fileu in ultimul timp, scurte si toata gama. numai sa-si puna ambitia si sa reziste si ea mai multe tururi intr-un grand slam si sa lase moda
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  13. #307
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    federer are un joc care ar trebui sa incante ochii oricarui fan al tenisului. nu o compara pe serena cu roger! big difference !
    iar henin are, cu siguranta, un joc de 1000 de ori mai bun si variat si, totodata, mai placut decat al serenei. la naiba cu atata forta, mai vrem si altceva! de justine nu m-as plictisi daca ar castiga des pt ca la ea am ce vedea !


    Federe e cel mai tare....e clar...e in cartile de istorie.
    Henin are niste mingi ca practic Serena numa se uita la mingi, nici macar nu incerca sa le ia pe unele. Justine tot timpul a avut ce sa faca, chiar si cand pierdea nu ii era frica sa castige. Nasol ca nu a putut servi mai bine, putea sa fie alt meci, alt scor.
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  14. #308
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Miami 1/4 final

    j.henin - c.wozniacki 2 - 1(6-7;6-3;6-4)

    http://d.yimg.com/i/ng/sp/reuters/20...2010185045.jpg
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  15. #309
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Justine Henin și compatrioata sa, Kim Clijsters, vor fi adversare în semifinalele de la Miami.

    Clijsters și Henin s-au întâlnit până acum de 23 de ori, Justine impunându-se în 12 rânduri. Ultimul duel dintre cele două s-a consumat anul acesta, în finala turneului de la Brisbane, Kim ieșind câștigătoare la capătul a trei seturi.

    „Kim și eu am crescut împreună, am intrat în circuit în același timp, am jucat bine în același timp, ne-am retras în același timp și acum am revenit în același timp. Este uimitor. Niciodată nu am încetat să ne respectăm. Chiar dacă oamenii vorbesc despre asta, eu și Kim niciodată nu am avut probleme", a dezvăluit Henin. La rândul său, Kim Clijsters a afirmat că îi poartă un respect deosebit adversarei sale: „Întotdeauna am
    respectat-o pe Justine. Este una dintre cele mai profesioniste jucătoare. A muncit foarte mult ca să ajungă unde e. De asemenea, e un talent uriaș. Pot învăța multe de la ea. În special când jucăm pe zgură, felul în care se mișcă ea e ceva la care eu pot doar visa".

    http://s1.postimage.org/TobxS-3fb333...6d412f96d6.jpg
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  16. #310
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    ar fi bine daca au ingropat scandalurile in care a fost implicat si taica-su lui Kim care acum e "dincolo" .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  17. #311
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Henin J. (Bel) - Clijsters K. (Bel) 1 - 2...
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  18. #312
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,366
    Reputatie
    0
    o prima parte a sezonului destul de buna pentru Henin cu 2 finale(pierdute la Kim si Serena),o semifinala(pierduta din nou la Kim) si acel accident de la IW(Dulko).Vine zgura unde cred ca poate sa fie din nou regina la RG.

  19. #313
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    lasa ca vine sharapova la rg si rupe tot

    of, mi-e dor de vechea maria wta-ul e pustiu fara ea
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  20. #314
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Justine Henin a castigat finala turneului feminin de tenis de la Stuttgart invigand-o pe Sam Stosur...

    Henin J. - Stosur S. 2 - 1 (6-4; 2-6; 6-1)

    http://asport.ro/files/news/14/10/116654_big.jpg
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  21. #315
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Kim Clijsters vs Justine Henin in Wimbledon blockbuster


    Justine Henin and Kim Clijsters have delivered on what the Wimbledon draw promised – a blockbuster fourth round match between the two Belgian comeback queens who have hardly put a foot wrong is SW19 so far this tournament.


    It’s a match that will ensure either Henin, for whom winning Wimbledon and completing a career Grand Slam was a major motivator in her decision to return to tennis, or Clijsters, who already has the US Open title under her belt in part two of her career, will no longer be among the contenders to snatch the Wimbledon crown from Serena Williams’ grasp.


    So, who will it be?


    Clijsters will enter this match a slight edge over Henin, having won the two matches they have played against one another since the latter relaunched her career this January (their career head-to-head record stands at 12-12) – the first in the final of the Brisbane International and the second in the semi-finals in Miami. Both matches went the distance and were decided 7-6 in the third set.


    In the two matches we played each other this year, we've brought out the best in each other,” Clijsters said after her straight sets victory in the third round. “I think they've been a little bit up and down level wise. I think I started off really well in both those matches. She came back well in the second set.”


    This though, will be the first time they’ve played one another at a Grand Slam since Henin defeated Clijsters in the semi-finals of the French Open back in 2006.


    “It’s great opportunity for both of us,” Henin, who won the grass court UNICEF Open in Holland in the lead-up to Wimbledon, said. “I mean, to play each other again in a Grand Slam, I think it's something we couldn't expect for still a year ago. It's going to be interesting, very exciting.”


    We can reasonably expect another a tight tussle between these two equally determine opponents, but perhaps it’s Clijsters who will have the slight edge in this aspect of the game, with the 17th seed struggling a little to close out matches these days, most recently in her second round match at Wimbledon where Henin allowed Kristina Barrois back into the second set after serving for the match at 5-2. After dropping serve twice in a row, the 28-year-old regrouped to win the match 6-3, 7-5.


    If Henin leaves the door ajar like that against Clijsters, she can be sure the mum-of-one will come charging through it, and probably slam it shut on what must be her increasing hopes of a maiden Wimbledon title.


    While Henin may not be quite the force she was when she shocked the tennis world by quitting in May 2008, she does still have a formidable all-court game, and has been patrolling the net with authority already in her three matches at the All England Club this year, where she has also provided the crowds with a reminder of her considerable ability to create angles with that dangerous single-handed backhand.


    Make no mistake, if Clijsters is to win this, she will need to pull out her own big guns, and that’s going to be delivering powerful groundstrokes from the baseline, although the eighth seed is also adept at covering the court when required to do so.


    Picking a winner here is no easy task, although Clijsters may just have the edge, but if this match lives up to its billing then it should be the highest quality tussle we’ve seen in the ladies single draw at the All England Club so far this tournament.
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •