Page 11 of 23 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 211 to 231 of 479

Thread: Liga 2 o singura serie!!!

  1. #211
    FC Bihor keluba's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Varadinum
    Posts
    2,075
    Reputatie
    1
    si cum se promoveaza daca ar fi doar o serie? primele 2 urca direct, 3-4 joaca baraj cu 2 din cele 4 care retrogradeaza?
    [B]„Du bist nichts, dein Volk ist alles“[/B]

  2. #212
    manager xisco's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    foarte bine ar fi cu o singura serie.decat sa se retraga 10 echipe pana la sfarsitul campionatului mai bine doar o serie cu echipele care sunt in stare sa termine campionatul.
    [COLOR="Navy"][SIZE="6"]POLI TIMISOARA[/SIZE][/COLOR]

  3. #213
    FC Bihor keluba's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Varadinum
    Posts
    2,075
    Reputatie
    1
    nici in prima nu intrunesc toate echipele conditiile, ce sa vb atunci de b. dar o singura serie ar putea fi o solutie mai ok.
    [B]„Du bist nichts, dein Volk ist alles“[/B]

  4. #214
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Ar fii mai ok cu o singura serie si cred ca ar fii si bani mai multi in liga 2, pentru ca mai mult ca sigur o liga 2 mai puternica ar atrage mai multi bani din televizari si sponsorizari.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  5. #215
    FC Bihor keluba's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Varadinum
    Posts
    2,075
    Reputatie
    1
    dar sincer nu cred ca asta urmareste mitica in momentul de fata.
    [B]„Du bist nichts, dein Volk ist alles“[/B]

  6. #216
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Iti dau dreptate ca nu asta urmaresc mitica si sandu. In fine, eu as vrea sa fie mai multe hotarari luate in acest caz:
    1) Seria sa aiba 20 de echipe (cred ca s-ar gasii 20 de echipe care sa reziste financiar in noul format)
    2) Pentru jucatorii straini as fixa un prag minim salarial (in acest fel cluburile din liga 2 ar fii descurajate sa mai aduca jucatori straini datorita costurilor si ar fii obligate sa mizeze mai mult jucatori autohtoni)
    3) In liga 3 sa ramana 4 serii de cate 16 echipe fiecare (asta nu stiu daca nu e deja aprobat)
    Si ar fii mai multe lucruri care ar putea revigora fotbalul mic, care din punctul meu de vedere ar trebui sa devina o pepiniera pentru fotbalul mare.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  7. #217
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Am uitat lucrurile cele mai importante:
    1) Locul 1 sa promoveze direct in liga 1
    2) Locurile 2-9 sa joace playoff pentru promovare
    3) Sa retrogradeze 4 echipe
    4) Locurile 19 si 20 sa retrogradeze direct, iar locurile 15-18 sa joace playoff pentru ramanerea in liga 2
    Acum problema ramane nu ca sunt multe jocuri, ci faptul ca nu avem terenuri bune pentru a juca atatea meciuri, dar poate in formatul acesta vor atrage mai multi bani si atunci s-ar apuca sa investeasca o parte din ei.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  8. #218
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    cred ca e ok sa promoveze 2 direct - mai ales daca sunt 20, si inca 2 la baraj

    faza e ca in ziua de azi e scump sa fie o singura serie - cam toti umbla cu autocarele si nu e prea comod sa mergi dintr-o parte in alta a tarii pe drumurile astea de kk

  9. #219
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Elphax View Post
    faza e ca in ziua de azi e scump sa fie o singura serie - cam toti umbla cu autocarele si nu e prea comod sa mergi dintr-o parte in alta a tarii pe drumurile astea de kk
    Corect. Meci gen UTA-Poli Iasi, cu conditia ca respectivele sa nu se desfiinteze.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #220
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Corect. Meci gen UTA-Poli Iasi, cu conditia ca respectivele sa nu se desfiinteze.
    Uta-poli iasi mai merge. Ce zici de Uta - Farul?

  11. #221
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    e mult mai bine cu o serie

  12. #222
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    Impotriva unei singure ligi inferioare pt ca:
    - distanta mare = cheltuieli cu trasmport, care chiar conteaza
    - orase mai mici, care merita macar liga 2
    - trbuie sa transmita si sportro ceva

  13. #223
    sport legend solaris's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    494
    Reputatie
    1
    Momentul 0 in Liga 2 !!!


    Prima întrunire a conducătorilor cluburilor din liga secundă, desfășurată sâmbătă la Hărman, poate deveni un moment istoric pentru fotbalul, așa-zis, mic. Dificultățile financiare și noile norme fiscale impuse de Guvern au determinat adversarii de pe teren să se așeze la masa discuțiilor pentru a găsi soluții comune pentru supraviețuire. Principala concluzie, în urma dezbaterii problemelor grave care afectează grupările din eșaloanele inferioare, a fost că doar împreună cluburile pot depăși punctul de cotitură în care s-a ajuns.

    Auraș Brașoveanu, președintele clubului FCM Dunărea Galați, a venit cu propunerea ca în acest an să se înființeze o ligă profesionistă pentru a reprezenta interesele cluburilor în relațiile cu FRF, Statul, televiziunile, etc. Chiar dacă nu toți oficialii sunt convinși de necesitatea unui astfel de demers, pe termen lung, această structură poate scoate fotbalul românesc din mocirlă.

    În lume există două modele care pot fi urmate. Sistemul de organizare al LFP (Franța) include cluburile din Ligue 1 și Ligue 2, dar e greu de crezut că Mitică Dragomir și cluburile din primul eșalon vor primi “săracii” la masa lor îmbelșugată de drepturile de televizare.

    În Anglia există două ligi profesioniste, deși inițial toate cluburile erau grupate în The Football League. În 1992, cluburile din prima ligă și-au organizat propria structură de reprezentare dintr-un motiv evident: drepturile de televizare. Astfel, în acest moment, The Football League are 72 de membri grupați în trei ligi: Football League Championship, Football League One și Football League Two. Pentru drepturile TV, cedate pe trei ani (2009-2012) către Sky și BBC, The Football League primește 264 de milioane de lire sterline, suma medie care revine unui club fiind de 1,2 milioane pe sezon.

    Această sumă reprezintă aproximativ 10% din ceea ce obține Premier League din televizări. Extrapolat la fotbalul nostru, ligile inferioare au potențialul de a obține aproximativ 4 milioane de euro din televizări, dar în niciun caz în condițiile actuale.

    În primul rând, trebuie reorganizat sistemul competițional. Ca propuneri concrete pentru Liga 2 există două: o singură serie cu 18-20 de echipe și 2 serii a câte 10 echipe. Pentru a doua variantă, sezonul regulat ar fi urmat de play-off și play out. În al doilea rând, ora de disputare a meciului să fie stabilită de cele două cluburi. Dacă meciul este transmis în direct, un cuvânt de spus va avea și postul de televiziune.

    Procesul de licențiere trebuie extins și la nivelul ligilor inferioare pe categorii valorice. La finalul sezonului trecut, 8 din cele 10 cluburi care au depus dosar pentru Liga 1 au obținut licența, însă toate cluburile din primele trei eșaloane, profesioniste, ar trebui să primească o licență A, B sau C, după evaluarea anuală, corespunzător condițiilor pe care le îndeplinesc și ligii în care pot evolua.

    La Hărman s-a discutat și problema centrelor de copii și juniori. Cei mai mulți jucători români de valoare au fost descoperiți și pregătiți în pepinierele grupărilor din eșaloanele inferioare, dar acestea nu primesc niciun ban din sumele alocate de UEFA. FRF le direcționează exclusiv către cluburile de primă ligă, multe dintre ele având grupe de juniori mai mult de fațadă, pentru a obține licență, atenția acordată sectorului juvenil fiind aproape zero. De altfel, foarte mulți dintre juniorii convocați la loturile naționale sunt legitimați la cluburile din liga secundă.

    Un alt aspect extrem de important îl reprezintă delegările. Cluburile din liga a doua nu mai doresc ca meciurile lor să fie conduse de arbitri suspendați, considerând că aceștia trebuie să își ispășească pedeapsa în afara terenului de fotbal. Nu o dată, fluierași care au comis greșeli grave la Liga 1, au fost trimiși la meciuri din Liga 2 pe care le-au făcut praf cu nonșalanță.

    O altă nemulțumire a conducătorilor este ușurința cu care jucătorii câștigă litigiile cu cluburile. De aceea, se va solicita respectarea regulamentului și cei trei reprezentanți ai cluburilor în CNSL să fie desemnați chiar de cluburi, câte unul pentru fiecare ligă și nu de FRF, cum se întâmplă acum. De asemenea, judecarea cauzelor aflate la comisii să se facă doar după convocarea ambelor părți implicate, în prezent, multe dintre litigii fiind rezolvate doar pe baza hârtiilor prezentate de reprezentanții jucătorilor.

    O parte dintre propunerile de mai sus, dar și altele, vor fi prezentate în prima ședință a Comitetului Executiv al FRF, de Marian Rusen și Cornel Șfaițer, reprezentații cluburilor din liga a doua în acest for. În ceea ce privește înființarea ligii profesioniste, va fi consultat un avocat specializat pentru a se stabili căile de acțiune.

    Acestă primă întâlnire nu va fi ultima. Conducătorii vor să facă front comun pentru a apăra interesele cluburilor pe care le reprezintă și și-au propus să se întâlnească periodic, probabil lunar, pentru a dezbate problemele cu care se confruntă.


    Sursa : http://blog.prosport.ro/florin-alboi...#comment-20259

  14. #224
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    oricum peste jumatate din echipele care urmeaza sa ia startul in liga a 2-a saptamana viitoare sunt in faliment...
    asa ca poate poate se va forma o singura liga, desi e greu de crezut
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  15. #225
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Cel mai bun model, si ca atractivitate e cel din Anglia cu Championship League.

  16. #226
    sport legend solaris's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    494
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    oricum peste jumatate din echipele care urmeaza sa ia startul in liga a 2-a saptamana viitoare sunt in faliment...
    asa ca poate poate se va forma o singura liga, desi e greu de crezut

    Sincer.....cred ca e singura sansa sa ne vedem visul cu ochii... ... din prima serie sa se retraga 6 si din a doua la fel...tragem linie si adunam : 20
    Pai...gata hai sa facem o serie daca sunteti 20...


    P.S : La capitolul progres in interesul spectacolului sportiv suntem sensibil apropiati de Nepal, Pakistan sau Burundi ! (imi cer scuze daca am omis si alte tarisoare)


  17. #227
    sport legend solaris's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    494
    Reputatie
    1
    Se răscoală fotbalul mic!

    La întrunirea de la Hărman, cluburile au căutat soluții pentru revitalizarea fotbalului mic.

    Peste 20 de președinți și oficiali de cluburi din al doilea eșalon au răspuns prezent sâmbătă seara la invitația lui Auraș Brașoveanu, președintele Dunării Galați, de a salva fotbalul din Liga a II-a. Prima problemă dezbătută a fost cea a noilor prevederi ale Codului Fiscal, prin care penalizările pentru întârzierea plăților datoriilor către stat sunt de 0,5% pentru prima lună și 15% din a doua lună, situație care duce la falimentarea cluburilor într-un timp foarte scurt.

    Federația cere prea mulți bani

    De asemenea, a fost contestat și cuantumul ridicat al taxelor plătite la federație în timpul sezonului competițional. S-a propus și o listă cu valori mult mai rezonabile, cum ar fi reducerea taxei de legitimare a unui jucător de la 900 la 450 de lei. Toate doleanțele vor fi prezentate în Comitetul Executiv al FRF de către cei doi reprezentanți ai cluburilor din Liga a II‑a, Marian Rusen și Cornel Șfaițer, prezenți și ei la această reunire.

    Vor Ligă profesionistă pentru eșalonul doi

    Un ultim punct important al discuțiilor a fost propunerea lui Auraș Brașoveanu de organizare a cluburilor într-o entitate profesionistă de tipul LPF, care să reprezinte interesele Ligii a II-a din punct de vedere economic și financiar. Obținerea unor venituri mai mari pentru cluburi din televizarea meciurilor ar fi printre prioritățile acestei organizații.

    Cerințele cluburilor din Liga a II-a

    -reducerea taxelor plătite de cluburi către federație în timpul sezonului
    -sechestru asigurător pe banii obținuți de cluburile cu datorii prin vânzarea de jucători
    -arbitrii suspendați în Liga I să nu fie delegați nici în ligile inferioare
    -cei trei reprezentanți ai cluburilor în comisiile CNSL (Comisia Națională de Soluționare a Litigiilor) să fie aleși de către cluburi, și nu de federație, ca până acum
    -mai mulți bani din televizarea meciurilor de Liga a II-a, sumele actuale fiind modice comparativ cu cele de la Liga I
    -banii primiți de la UEFA pentru centrele de juniori să ajungă și la cluburile din ligile inferioare, nu doar la Liga I, ca în sezoanele trecute
    -arbitrii de rezervă să fie localnici, pentru a se reduce din cheltuielile de organizare
    -arbitrii să devină persoane fizice autorizate pentru a emite facturi cluburilor pentru baremul primit.



    "Este prima dată când se face un front comun al cluburilor de Liga a II-a. Începem să cunoaștem și realitățile din fotbalul mic și să colaborăm între noi, cluburile" (Marian Rusen, președinte executiv Juventus București)

    "A fost o întâlnire benefică. Sperăm că va schimba ceva la nivelul Ligii a II-a. Am întâlnit oameni dornici să comunice, să facă ceva pentru binele fotbalului mic" (Cornel Șfaițer, președinte FC Botoșani)


    Sursa

  18. #228
    sport legend solaris's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    494
    Reputatie
    1
    Revoluție în Liga 2: Din octombrie apare LPF 2!

    Se anunță schimbări în fotbalul românesc. Măcinat de "retragerea" echipelor și de criza financiară, fotbalul mic se organizează după model occidental. Din octombrie este prevăzut să apară LPF 2, iar Mircea Sandu este de acord. Șeful FRF va pierde astfel "tutela" ligii secunde.

    "Proiectul a demarat, am făcut primii pași, am făcut o cerere către Ministerul de Justiție pentru disponibilizare de nume, viitoarea structură sportivă se va numi Liga a Doua profesionistă de fotbal, am vorbit și cu domnul Mircea Sandu, președintele FRF, care a fost de acord cu apariția acestei structuri și mi-a spus că acesta este un prim pas pentru redresarea fotbalului românesc la nivelul ligii secunde ... Sperăm că și ceea ce vrea să facă această Liga să se transforme în ceva bun pentru fotbalul românesc. I-am prezentat proiectul domnului Mircea Sandu, proiect pe care vrem să se deruleze sub auspiciile Ligii Profesioniste a UEFA. Nu vom activa sub tutela FRF. Suntem structura sportivă de sine stătătoare. CU FRF vom avea doar relații de colaborare. Vom funcționa sub directul control al Ministerului. Dacă vom ști să ne organizăm nu vom avea probleme. Așa cum LPF încheie în fiecare an un protocol cu FRF, așa vom face și noi", a spus Președintele Dunării Galați, Auraș Brașoveanu la Sport Total FM.

    "LPF 2 va fi condusă de președintii de cluburi"

    "Sediul Ligii a doua Profesioniste de Fotbal va fi la București. Referitor la organigramă, Președintele va fi ales din rândul președintilor Ligii secunde, am ales modelul din fotbalul vest european, nu din cel autohton. Președintele va avea un mandat de doi ani cu maxim două mandate consecutive. Sub președinte vor fi doi vicepreședinți. Deci, Liga va fi condusă de președinții cluburilor din Liga a doua, doi din prima serie. Sper ca până la sfârșitul lunii octobrie Liga să fie funcțională, pentru a putea prelua organizarea sezonului competițional 2011/2012", a mai spus Brașoveanu

    Ce schimbări sunt prevăzute?

    "Ne-am gândit și la un sistem competițional, pentru a crește spectacolul, pentru a atrage oamenii alături de această ligă și totodată jocurile să se desfășoare după-masă pentru a reduce din costuri, urmând ca seriile să fie formate dintr-un număr mai mic de echipe, cu play-off-uri și play-out-uri, dispărând în acest fel și suspiciunile privind promovarea sau retrogradarea", a încheiat Brașoveanu.

  19. #229
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    caransebes-banat
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    cel mai bine o singura serie de b gen italia cu 20 de echipe la noi si asa e saracie chioara
    stelist pina la moarte

  20. #230
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    cred ca o serie unica este ideala, cine rezizta bine iar cine nu pa............

  21. 16th June 2011, 16:00

  22. #231
    sport legend solaris's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    494
    Reputatie
    1
    Reformă la Liga a II-a și a III-a: Serii de 12 echipe din vara lui 2013!

    În cadrul ședinței de azi a Comitetului Executiv al FRF s-a aprobat reforma sistemului competițional pentru Liga a II-a și a III-a pentru următoarele trei sezoane. Intenția finală a FRF este de a se ajunge în vara lui 2013 la 2 serii de câte 12 echipe cu sistem de play-off/play-out în Liga a II-a, respectiv 6 serii de câte 12 echipe cu sistem de play-off/play-out în Liga a III-a


    FAZELE MODIFICĂRII SISTEMULUI COMPETIȚIONAL
    Număr total de echipe în sezonul 2011/2012: 146

    I. ANUL COMPETIȚIONAL 2011/2012


    Liga I: 18 echipe (34 de etape)
    Retrogradează echipele clasate pe locurile 15-18 (4 echipe)

    Liga a 2-a: 32 echipe (2x16, 30 de etape)
    Promovează în Liga I echipele clasate pe locurile 1 și 2 în cele două serii
    Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 12-16 în fiecare serie, în total 10 echipe

    Liga a 3-a: 96 echipe (6x16, 30 de etape)
    Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe primul loc în cele șase serii (6 echipe)
    Retrogradează în Liga a 4-a un număr de 37 de echipe, respectiv, echipele clasate pe locurile 11-16, plus o echipă de pe locul 10, cel mai slab clasată. Pentru stabilirea acestei echipe se întocmesc clasamente speciale ale fiecărei serii numai pe baza rezultatelor înregistrate de echipa de pe locul 10 în jocurile cu echipele de pe locurile 1-9. Retrogardează echipa care acumulează cel mai mic număr de puncte în clasamentul special astfel întocmit. În cazul în care două sau mai multe echipe de pe locul 10 se află la egalitate de puncte după întocmirea clasamentelor speciale, departajarea acestora se face, pe baza acestor clasamente, prin aplicarea, în ordine, a următoarelor criterii:
    a) Numărul mai mare de victorii
    b) Golaverajul general mai bun
    c) Numărul mai mare de goluri marcate
    d) Numărul mai mare de goluri marcate în deplasare
    e) Numărul mai mic de jucători eliminați
    Dacă urmare a aplicării criteriilor de mai sus nu s-a putut determina echipa care va retrograde, se va proceda la stabilirea acesteia prin tragere la sorți.
    Promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a cele 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj, organizate între echipele care s-au clasat pe primul loc campionatele organizate de AJF/AMFB


    II. ANUL COMPETIȚIONAL 2012/2013 Număr total echipe: 130/minus 16

    Liga I: 18 echipe (34 de etape)
    Retrogradează în Liga a 2-a echipele clasate pe locurile 15-18

    Liga a 2-a: 28 echipe (2x14, 26 de etape)
    Promovează în Liga I echipele clasate pe locurile 1 și 2 în cele două serii
    Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 10-14 în fiecare serie, în total 10 echipe

    Liga a 3-a: 84 echipe (6x14, 26 de etape)
    Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe primul loc în fiecare serie
    Retrogradează din Liga a 3-a în Liga a 4-a un număr total de 37 de echipe, respectiv, echipele clasate pe locurile 9-14, plus o echipă de pe locul 8, cel mai slab clasată. Pentru stabilirea acestei echipe se întocmesc clasamente speciale ale fiecărei serii numai pe baza rezultatelor înregistrate de echipa de pe locul 8 în jocurile cu echipele de pe locurile 1-7. Retrogradează echipa de pe locul 8 care acumulează cel mai mic număr de puncte în clasamentul special astfel întocmit. În cazul în care două sau mai multe echipe de pe locul 8 se află la egalitate de puncte după întocmirea clasamentelor speciale, departajarea acestora se face, pe baza acestor clasamente, prin aplicarea, în ordine, a următoarelor criterii:
    f) Numărul mai mare de victorii
    g) Golaverajul general mai bun
    h) Numărul mai mare de goluri marcate
    i) Numărul mai mare de goluri marcate în deplasare
    j) Numărul mai mic de jucători eliminați
    Dacă, urmare a aplicării criteriilor de mai sus nu s-a putut determina echipa care va retrograde, se va proceda la stabilirea acesteia prin tragere la sorți.
    Promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a un număr de 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj.


    III. ANUL COMPETIȚIONAL 2013/2014 Număr total echipe: 114 / minus 16

    Liga I: 18 echipe (34 de etape)
    Retrogradează în Liga a 2-a echipele clasate pe locurile 15-18

    Liga a 2-a: 24 echipe (2x12, 32 de etape cu play off/play out, 22+10)
    Campionatul se joacă în două faze. În prima fază echipele din fiecare serie joacă între ele tur-retur (în total 22 de jocuri). Faza a II-a se desfășoară astfel:

    a) Play-off: echipele clasate pe locurile 1-6, în clasamentul întocmit după desfășurarea primei faze, joacă între ele tur-retur ,10 etape. Promovează în Liga I echipele care se clasează pe primele două locuri în fiecare play-off.
    b) Play-out: echipele clasate pe locurile 7-12, în clasamentul întocmit după terminarea primei faze, joacă între ele tur-retur, 10 etape. Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 10 -12 în fiecare play-out, în total 6 echipe.

    Liga a 3-a: 72 echipe (6x12, 32 de etape, play off play out )
    Campionatul se joacă în două faze. În prima fază echipele din fiecare serie joacă între ele tur-retur (în total 22 de jocuri).
    Faza a II-a se desfășoară astfel:
    a) Play-off: echipele clasate pe locurile 1-6, în clasamentul întocmit după desfășurarea primei faze, joacă între ele tur-retur ,10 etape. Promovează în Liga a 2-a echipele care se clasează pe primul loc în fiecare play-off.
    b) Play-out: echipele clasate pe locurile 7-12, în clasamentul întocmit după terminarea primei faze, joacă între ele tur-retur, 10 etape. Retrogradează din Liga a 3-a în Liga a 4-a un număr de 21 de echipe, respectiv echipele clasate pe locurile 10-12 în play-out-ul din fiecare serie (18 echipe), plus alte trei echipe de pe locul 9, cel mai slab clasate. Pentru departajarea echipelor de pe locul 9 se va alcătui un clasament special al acestor echipe, în care se vor lua în calcul numai jocurile susținute în play out de echipele de pe locul 9 cu echipele clasate pe locurile 7 și 8. Pentru departajarea echipelor aflate pe locul 9 în play out se vor aplica, în ordine, următoarele criterii:
    a) numărul mai mare de puncte obținute ;
    b) golaverajul general mai bun;
    c) numărul mai mare de goluri marcate;
    d) numărul mai mare de goluri marcate în deplasare;
    e) numărul mai mic de jucători eliminați
    Promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a un număr de 21 echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •