Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 47 of 47

Thread: RIVALII ULTRASILOR OLTENI!

  1. #43
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Si Miscarea Legionara s-abazat pe multe idei nobile...
    miscarea legionara nu a avut idei nobile, ci doar populiste. departe de a incerca rezolvarea problemelor a lansat doar lozinci lipsite de acoperire reala si in loc de solutii a gasit tapi ispasitori. nu uita ca fondatorul insusi era un tip violent, aplecat spre mania grandorii, tarat de foarte multe complexe, inclusiv cel al provenientei.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #44
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vorbeam despre ideile religioase, Nae Ionescu etc. Chiar si mesajele “populiste” nu erau ceva rau. Nu ma refeream la Codreanu si cu atat mai putin la Sima, iar despre Cuza stiu putin. Am dat acest exemplu tocmai pentru faptul subliiat de tine: idei aparent inofensive in mana unor persoane cu probleme.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #45
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Vorbeam despre ideile religioase, Nae Ionescu etc. Chiar si mesajele “populiste” nu erau ceva rau. Nu ma refeream la Codreanu si cu atat mai putin la Sima, iar despre Cuza stiu putin. Am dat acest exemplu tocmai pentru faptul subliiat de tine: idei aparent inofensive in mana unor persoane cu probleme.
    sa le luam pe rind:

    1. idei religioase. nu reprezinta mai nimic nou ca sa nu vorbesc de interpretarea perceptului fundamental crestin "iubeste-ti aproapele".

    2. nae ionescu. un tip cu o carisma iesita din comun. dar aici se opreste totul.fundamental el nu produce nimic in afara unui discurs foarte bine construit.

    3. mesajele populiste sunt ceva foarte rau. ele practic deviaza de la problemele reale, producind in fapt nenorociri prin lipsa de acoperire reala.

    4. si o furculita poate fi o arma a crimei, asta e evident. nu obiectul e de vina, ci intentia.

    precizam numai...

    p.s. cuza este un semidoct lipsit de orice baza. profesor de acumulari intr-un iasi plin de probleme interetnice.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  4. #46
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am inteles, sa traiti, renunt la exemplu, desi (sic) tot ceea ce ai spus nu contrazice afirmatiile mele. Faptul ca nu erau idei noi nu contrazice faptul ca APARENT erau inofensive. Chiar de asta dadusem exemplul: idei fara acoperire practica pe masura.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #47
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Milano
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Sunt si eu microbist.
    De mic copil tine cu Steaua.Din pacate dupa revolutie nici o echipa din Romania nu se ridica la nivelul suporterilor ei.As fi fan inrait al oricarei echipe roamnesti care ar juca un fotbal de calitate si pe care s-o vedem batandu-se cu fortzele Europei cu faceau pe vremuri Steaua, Dinamo, Craiova.
    Asa ca "Hai...cineva"
    Steaua, Craiova, Dinamo, Rapid, Apulum, POLI, FEPA '74 Barlad(daca mai exista)... sau oricare alta, romaneasca sa fie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •