Au avut deja loc, ca in fiecare an, la Ploiesti.
Eu am urmarit in mod special concursul fetelor si pot sa spun ca mi-a placut prestatia lor.
Nu au avut concurente redutabile, dar lotul de la Deva s-a comportat bine si tind sa cred ca la Campionatele Europene de peste doua saptamani vom avea prestatii bune, asa cum ne-a obisnuit gimnastica de atatia ani.
Sa dea Domnul ca glezna Sandrei Izbasa sa se vindece si sa concureze in nota ei obisnuita. Acesta este motivul pentru care nu a participat la finalele pe aparate.
Steliana Nistor si Cerasela Patrascu au lucrat si ele foarte curat.
Mie mi-a placut si Andreea Grigore. Pacat de ratarea de la paralele din concursul de individual compus. Stiu ca ea avea un paralel bun si chiar anul trecut la Internationale a participat in afara concursului cu exercitiul sau.
Anul acesta in afara concursului au participat M. Berbecar la baieti , iar la fete Catalina Ponor la barna.
Catalina a adus ceva modificari la exercitiul sau, dar si multe inexactitati, ezitari, nesiguranta. Asteptam sa vad o pirueta "oprita" (asta mi s-a parut ca a fost punctul slab la barna tuturor fetelor) , dar si ea la pirueta 720 a avut probleme.
Dar , in general, dupa toate discutiile legate de faptul ca nu mai avem gimnaste si antrenori de lot (la care nu subscriu, pentru ca totusi Forminte a antrenat atatia ani lotul de junioare, iar rezultate au fost si la acest lot!!!) concursul a fost placut, exercitii bune, bine executate .

Pacat ca nimeni nu s-a gandit sa scrie despre acest concurs pe forum. Eu am fost la Ploiesti, iar cand am venit in Bucuresti si am vrut sa vad parerea altora...surpriza! Nici macar nu s-a amintit de concurs.
Totusi sunt Internationalele Romaniei la GIMNSTICA.
Nu are rost sa ma leg de cat de mult sunt mediatizate alte sporturi, nu ar fi fair-play, dar chiar nu mai sunt iubitori de gimnastica?