Page 64 of 96 FirstFirst ... 1454626364656674 ... LastLast
Results 1,324 to 1,344 of 2003

Thread: Clubul vorbaretilor de pe Onlinesport

  1. #1324
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Paradoxul romanilor in istorie este ca avem:


    cladiri mai mari, dar suflete mai mici;
    autostrazi mai largi, dar minti mai inguste.
    Cheltuim mai mult, dar avem mai putin;
    cumparam mai mult, dar ne bucuram mai putin.
    Avem case mai mari, dar familii mai mici,
    Avem mai multe accesorii, dar mai putin timp;
    avem mai multe functii, dar mai putina minte,
    mai multe cunostinte, dar mai putina judecata;
    mai multi experti si totusi mai multe probleme,
    mai multa medicina, dar mai putina sanatate.
    Bem prea mult, fumam prea mult,
    Cheltuim prea nesabuit,
    Radem prea putin,
    Conducem prea repede,
    Ne enervam prea tare,
    Ne culcam prea tarziu, ne sculam prea obositi,
    Citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.
    Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile.
    Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des.
    Am invatat cum sa ne castigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata,
    Am adaugat ani vietii si nu viata anilor.
    Am ajuns pana la luna si inapoi, dar avem probleme cand trebuie sa traversam strada sa facem cunostinta cu un vecin.
    Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si pe cel interior.
    Am facut lucruri mai mari, dar nu si mai bune.
    Am curatat aerul, dar am poluat solul.
    Am cucerit atomul, dar nu si prejudecatile noastre.
    Scriem mai mult, dar invatam mai putin.
    Planuim mai multe, dar realizam mai putine.
    Am invatat sa ne grabim, dar nu si sa asteptam.
    Am construit mai multe calculatoare: sa detina mai multe informatii, sa produca mai multe copii ca niciodata, dar comunicam din ce in ce mai putin.
    Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei
    incete; oamenilor mari si caracterelor meschine;
    profiturilor rapide si relatiilor superficiale.
    Acestea sunt vremurile in care avem doua venituri, dar mai multe divorturi,
    Case mai frumoase, dar camine destramate.
    Acestea sunt vremurile in care avem excursii rapide, scutece de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si pastile care iti induc orice stare, de la bucurie, la liniste si la moarte.
    Sunt niste vremuri in care sunt prea multe vitrine, dar nimic in interior.
    Vremuri in care tehnologia iti poate aduce aceasta scrisoare si in care poti decide fie sa impartasesti acest punct de vedere, fie sa stergi aceste randuri.
    Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite, pentru ca nu vor fi langa tine o eternitate.

  2. #1325
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Si-a bagat Paulica Migu si-n thread-ul asta. Ai citit ma ce a zis omu' in primul post? sula, ca tu doar un lucru stii...
    Ess, delete bro. Si la mine.

  3. #1326
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Daca-l intrebi pe eroul vostru local, da.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  4. #1327
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Mda, sa continuam. 'Statul dac' in timpul lui Decebal.

    Bun, deci moștenirea lui Burebista -care o fi fost aia se pierde, dar noul „stat” era totuși mai puternic și mai bine organizat -zic unii. Păi să vedem: aveam mai multe davae, adică mai multe așezări. Bun, ce legătură are asta cu puterea într-o epocă în care puterea însemna prin însăși menirea ei o caracteristică exclusiv militară? Dacă avea mai multe cetăți bine apărate da, era mai puternic. Dar nu avea mai multe cetăți bine apărate militar ca Burebista. Și asta dintr-un simplu motiv: pentru că nici Decebal nici ălalaltul nu aveau cetăți bine apărate militar. De fapt, cetăți la nivelul lumii contemporane nu aveau pentru că una e să ai un castru și alta e să ai o așa zisă cetate ale cărei ziduri de apărare sunt umplute cu pământ, crengi și bălegar de oaie compactat. Adică „murus dacicus”

    Decebal avea o singură calitate, aceeasi pe care o avea și Burebista: era tare în mușchi și urlete. Ce descriere îi face Dio Cassius știm, dar de unde până unde este una elogioasă? Ce este elogios? Abilitatea de a întinde curse? Capacitatea de a spune „astăzi nu atacam pentru că ei sunt mai mulți ca noi și s-ar putea să ne-o dea pe cocoașă?”

    Despre ascendența sa se pot spune multe fantasmagorii, de exemplu că era fiul lui Scorilo...de unde știu istoricii că pe olarul ăla care a bătut marca nu îl chema Decebal? Probabil era daca nu un supranume, un nume frecvent; și dacă olarul era fiul lui Scorilo și asta era metoda lui de identificare? Oricum, asta contează mai puțin. Cu inscripție sau nu, nimeni nu poate dovedi ceva.

    Contextul istoric în care Decebal preia puterea este unul favorabil pentru el. Favorabil pentru că Domițian se bătea cu germanicii iar dacii, așa cum aveau pe urmă să aibă același obicei, atacau când erau siguri că nu aveau peste cine să dea

    Dacii atacă Moesia, o provincie oareșcum tampon, dar reușesc să stârnească furia lui Domițian. Furia lui sau setea de a-și impune hotărârile inovatoare în fața Senatului? Putem spune că Decebal a intrat în istorie pentru că Domițian a vrut să demonstreze Senatului că este invincibil? Putem, fără doar și poate!

    Romanii trimiși de împărat, neobișnuiți oareșicum cu luptele neconvenționale, intră în munții dacilor ca la bordel. Era oarecum logic că durul rege dac avea să îi fărâme...la propriu...cu pietroaie. Oare Basarab I o fi auzit de Decebal de i-a urmat exemplul? Oricum, legiunea învinsă de Decebal era una slabă. A V-a Alaudae își pierduse cu vreo 15 ani în urmă orgoliul și probabil că ar fi urmat să fie desființată oricum. În momentul în care romanii hotărăsc că lucrurile sunt serioase, trimit și ei un general mai de doamne-ajută, (sau de dominus-ajută, după caz) și stagnează avântul necugetat al „măritului” rege dac.

    Deci, unde e pacea umilitoare pentru Roma? În capul înfierbântaților, desigur. Decebal a fost recunoscut client al Romei; în termeni medievali am putea spune vasal, iar în cei otomani mai bine să nu. Este o sintagmă anapoda înțeleasă. Domițian nu plătește tribut -ar fi fost și culmea, ci se folosește doar de tactica veche aceea de a amâna confruntarea prin acordarea de așa zise privilegii. Ce seniorii medievali nu acordau feude ca să le crească inima vasalilor? Și când nu mai aveau nevoie și doreau să îi înlocuiască, hap! capul jos și dans în praf

    Decebal profită de luptele serioase pe care romanii le au cu germanicii. Marcomanii erau un trib serios -nu glumă, înfrângerea lor definitivă a durat vreo două secole, așa că timp era, bineînțeles dacă dacii nu făceau tot ce le stătea în putință să îi zgândărească iar pe romani. Decebal, pe lângă cheltuirea banilor pe prostii se gândește să mai adauge și câteva pietre pe la baza cetăților. Așadar, spre sfârșit de secol I, dacii mai aveau, pe lângă pământ bătătorit și câteva cataroaie printre zidurile cetăților . Și, noroc chior cred ei, scapă și de Domițian, asasinat în pur stil roman de propria gardă.

    Însă măritul rege dac nici măcar nu bănuia furtuna groaznică ce avea să se abată cât de curând posibil. Traian nu era Domițian. Traian luptase în prima linie pe Rin și acolo, dacă nu rămâneai fără cap în primele trei zile, aveai toate șansele să ajungi un erou. Dar, bineînțeles că Decebal nu avea de unde să știe asta, că doar nu fusese el pe Rin să vadă cum e

    A suivre.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 1st April 2015 at 10:52.

  5. #1328
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Si-a bagat Paulica Migu si-n thread-ul asta. Ai citit ma ce a zis omu' in primul post? sula, ca tu doar un lucru stii...
    Ess, delete bro. Si la mine.
    Toti oamenii de talent au o viata ciudata, inexplicabila. Nulitatile au o viata explicabila.
    Ai inteles friculico?

  6. #1329
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by paul atreides-1 View Post
    Toti oamenii de talent au o viata ciudata, inexplicabila. Nulitatile au o viata explicabila.
    Ai inteles friculico?
    paul, tu oare stii ce-i ala un micrometru? adica un micron, cum zic astia mai de la tara?

  7. #1330
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Cel mai bun sfat a fost dat deja si nu pot decat sa ma alatur pozitiei: sterge tot ce-i in plus!

    Dog-ul este cetatean de nadejde si o sa posteze pana o sa ne iasa din cap inrudirea nostra cu dacii, romani, gepizii, etc. Problemele lui sunt legate de Steaua, albanezi, cimitirul ala din Ghencea dar intamplarea este de data recenta la scara istorica a povestii... pana ajunge el in 1944 eheheeei!

  8. #1331
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Ess, treci la meci
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #1332
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ess, treci la meci
    ce meci?

  10. #1333
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    paul, tu oare stii ce-i ala un micrometru? adica un micron, cum zic astia mai de la tara?
    paul> deci? stii, sau nu?

  11. #1334
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    Cel mai bun sfat a fost dat deja si nu pot decat sa ma alatur pozitiei: sterge tot ce-i in plus!

    Dog-ul este cetatean de nadejde si o sa posteze pana o sa ne iasa din cap inrudirea nostra cu dacii, romani, gepizii, etc. Problemele lui sunt legate de Steaua, albanezi, cimitirul ala din Ghencea dar intamplarea este de data recenta la scara istorica a povestii... pana ajunge el in 1944 eheheeei!
    eu n-am probleme cu dogu'...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  12. #1335
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    paul> deci? stii, sau nu?
    Nulitatile au o viata explicabila.

    Ai inteles cum e cu micronul?

  13. #1336
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Daca n-ar fi prostii, desteptii ar muri de foame.

    Ai inteles ESS?
    Nu cred!

  14. #1337
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    eu n-am probleme cu dogu'...
    haidi bre ca nu de tine vorbeam acilisea.


    Oricum, multam ca m-ai lamurit ca nu-i mort ,

  15. #1338
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by paul atreides-1 View Post
    Nulitatile au o viata explicabila.

    Ai inteles cum e cu micronul?
    aha...
    deci nu stii.

    stai jos.

    ice> nu! attila nu avea caciula.

  16. #1339
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    a inteles galateanul tot
    huo bre strajere moldovean,ca pana ajungem la Fane degraba platitoriu de taxe catre otomani mai avem vreo 14 secole,ne ocupam mai tarziu,ai rabdare si nu te mai grabi ca tecuceanca la maritat...
    Raspundeam la o paranteza si ti-ai bagat tu acolada-n ciorba, ca n-ai rezistat.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  17. #1340
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    m-as bucura daca posturile care nu continua strict tematica acestui topic ar contine glume reusite. dar nu contin. contin in schimb atitudini puerile si inexactitati istorice despre o regiune sau alta. nu se poate si fara? va rog?
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  18. #1341
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,280
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Raspundeam la o paranteza si ti-ai bagat tu acolada-n ciorba, ca n-ai rezistat.
    pai posteaza si tu pe Otelul,acolo-i locul tau...aici e istorie si simtul umorului,tu nu le ai nici cu una nici cu alta...
    sau vrei sa faci O puncte si aici,ca galatiu-n CL ?
    uite la ariciul oltenesc,e mai anost baiatul asta decat o rama calcata de-un Pegas,dar macar e toba de istorie ...bine,ca nuca-n perete si el,dar asta e alta discutie...
    granita la Orsova!

  19. #1342
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Tu in schimb ai vrea sa schimbi istoria dar nu te ia nimeni in serios
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #1343
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,280
    Reputatie
    1
    pai daca vrei iti spun despre Vercingetorix si cum l-au tradat auvergnatii la Alesia,vrei?
    200 mii de pedestrasi pt depresurare si tot v-a dat Caesar in zdapi ,rusine bai francezilor!
    granita la Orsova!

  21. #1344
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Le cam incurci. Vezi ca poporul francez a inceput sa prinda forma tocmai dupa disparitia lui Vercingetorix si intre altele victoria lui Caesar
    Lasa argumentul asta pt singura victorie a nemtilor in istorie contra francezilor. Aia din al doilea razb mondial
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •