View Poll Results: Cine castiga UEFA Liga Campionilor 2017?

Voters
14. You may not vote on this poll
  • Real Madrid

    6 42.86%
  • Juventus Torino

    8 57.14%
Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 127 to 147 of 164

Thread: FINALA UCL 2017: Juventus Torino - Real Madrid

  1. #127
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    E greu sa gasesti un antrenor care face performanta la orice echipa.
    Dar nu e nevoie sa fii bun in orice context, e suficient sa iti gasesti locul unde poti sa performezi.
    Daca gandesti ca un chibit ai dreptate.
    In cazul ca urmaresti fotbal pe paine, daca ai mai si jucat ceva fotbal nu mai vezi asa lucrurile.

    In primul rand asta este o meserie.
    In al doilea rand ca sa reusesti in meseria asta trebuie sa ai un concept si sa te tii de el.
    In al treilea rand trebuie inceput de jos macar un an sa ai habar de juniori si o liga inferioara.

    Zidane are in spate antrenori secunzi care sunt isteti,nu merge cu hei-rup in Ch.Leag. nu cred ca o echipa joaca bine doar pentru ca are jucatori valorosi.Are meritul ca a pastrat acelasi concept de la antrenorul anterior,incearca sa mentina acelasi nivel.

    Finala a fost slaba tactic cand vezi 3 jucatori de la Juve care merg alene pe un contraatac al lui Real te intrebi daca este finala de Ch.Leag. de cealalta parte jucatorii erau grupati dublau etc nu am vazut unul mergand alene.

    Probabil adevarata finala a fost Real:Bayern acel tur-retur.
    Last edited by iulian_1976; 4th June 2017 at 20:21.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #128
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    nu mi se pare ca a facut cine stie ce pep la bayern...

    in germania s-a batut mereu singur la titlu...iar in UCL a fost surclasat de 3 ori de echipele spaniole..nici macar 1 finala la lotul lui bayern.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  3. #129
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Guardiola nu are un concept el implementeaza conceptul Barça unde merge,apoi adauga la asta ce crede el ca ar fi ok
    La Bayern a avut un lot super ok au aplicat tot ce a vrut el,mai mult nu se putea.

    Pepp ca sa aplice ce vrea el ii trebuie jucatori de talie joasa,nu este suficient sa fii tehnic;unde a aterizat el jucatorii nu au fost adusi pe baza taliei.
    Sa joci pe 3 metri patrati cu jucatori de 1.80 nu este usor mai vrei sa castigi si campionate,Ch.Leag.
    O sa pape banii pe unde prinde si se intoarce la Barça

    Morinho a fost un inovator,Ranieri ce a facut in Anglia este uimitor,Klopp de asemenea,Diego Simeone acestia sunt antrenori cu concepte,au adus noutati in fotbal.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #130
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    cu exceptia lui ranieri...o caricatura de antrenor, perdant de meserie, banat sa intre in grecia...care nici el nici draq nu stie ce s-a intamplat sezonul trecut cu leicester...
    anul asta daca mai ramanea, leicester pica 100%.

    in rest mourinho sa castigi UCL-ul cu porto si inter e aproape socant.
    klopp le-a luat 2 titluri lui bayern si a dus-o pe dortumd in finala UCL
    iar de simeone nu mai zic...EPIC...titlu in fata lui barca si real + 2 finale de UCL, pierdute.

    l-as mai adauga si pe conte...e fantastic cum a luat Premier League-ul.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  5. #131
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Ranieri a luat uimitor Premier League-ul nu poate sa fie intamplare,nu l-am urmarit atunci nu stiu ce a fost.
    Conte la Chelsea totusi nu la Leicester.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  6. #132
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Probabil adevarata finala a fost Real:Bayern acel tur-retur.
    Da
    Barca nu avea ce cauta in sferturi iar cu Monaco a fost cadou. Juve a avut noroc cat carul.
    PSG nu pierdea finala asta ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #133
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    @delaparis, in mod certi glumesti, stiu asta

    psg-ul e genul de echipa care a avut brain freeze si a luat 3 goluri in 5 minute, si voiai sa faca vreodata fata mental unei finale de UCL amuzant.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  8. #134
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Da
    PSG nu pierdea finala asta ...
    Au gresit antrenorul
    PSG trebuia sa il aduca pe Simeone asta este antrenorul momentului,banuiesc ca aveau bani suficienti

    ...sau sa il aduca pe Julian Nagelsmann de la Hoffenheim pe 10 ani si catiga Ch.Leag. in an 10 -lea ca sir Ferguson.
    Last edited by iulian_1976; 5th June 2017 at 04:04.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #135
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phife View Post
    singurii fotbalisti de pe teren ai lu juve au fost dani si mandzukic, tocmai pentru ca nu prea au treaba cu juve, au cu echipele mari.
    Inainte de meci,ma asteptam la un joc inchis si am gandit ca in scenariul meu,Mandjukic e singurul care poate iesi in evidenta.N-am fost departe de realitate,dar la pauza ceva imi spunea ca Real nu poate juca atat de slab.Ceva imi spunea ca e un 'farol',ca asteapta sa treaca timpul,sa nu fie foarte obositi pentru prelungiri.
    5,inainte de meci,aveam de-ales intre doua echipe pe care le urasc.Real,nu mi-a placut niciodata,dar dupa era 'Mou',am trecut de la indiferenta la 'odio'.
    Se poate demonstra ce-am scris prin forumul de Spania,dar nu am negat ca echipa asta ajunge departe.
    Iclusiv,am fost fan Benitez,cand a venit Zizou n-am spus ca timpul va decide,am spus ca Zidane a lasat pe locul 10 in divizia a treia o echipa care cu cateva luni inainte ar fi promovat in Primera daca n-ar fi fost satelit.Ca Zidane si-a promovat copiii,etc.
    In zilele premergatoare demiterii lui Benitez (toata lumea stia ca va fi Zizou in locul lui),vorbeam cu un copil,cubanez,22 de ani (a fost un Messi in categoriile inferioare,dar si-a rupt picioarele si acum e ospatar)
    Copilul ala mi-a spus o chestie si o s-o tin minte toata viata,reproduc aproximativ:
    "Piensate que llegamos en la final de la Champions,contra el Atletic.Partido dificil,acabamos empate a cero y agotados.Que puede decir Benitez (que hemos ganado contra el Milan,despues de 0-3...) Imaginate que entra Zizou,sonriendo,como hace el,un poco tonto,ni parece una final.Le dice a Ramos,niño,tu sabes lo que tienes que hacer.Cristiano lo esta mirando como a un Dios...y todos los demas..."
    L-am contrazis,stiam din ce vazusem,ca Zidane nu are 'sange',nu e rau,o singura chestie nu luam eu in calcul.Cu zambetul ala prostutz al lui,putea convinge pe oricine ca asa a castigat un Mondial,un European,o Champions...
    De un si jumatate,de cate ori imi amintesc de el,il sun,vorbim si ii spun acelasi lucru:"copilule,tu ai vazut cu ochii tai ce inseamna sa te antrenezi cu Zizou,ai vazut cum se comporta toata lumea in jurul lui,ai avut dreptate,dar eu nu credeam..."
    Bine,eu inca il consider un copilash prostutz,dar mi-a mai zis ceva.Ca Leganes nu retrogradeaza si ca nu o sa fie la retrogradare in primele 10 etape (am jucat acasa cu Atletico,Valencia,Sevilla si Barcelona)

    Ok,am vazut si eu si voi si Florentino cine e Zidane,dupa un an si jumatate cuvintele sunt de prisos:2 Champions,LaLiga,prostanacu' s-a umflat la marcat goluri.
    In Spania,a fost un an prost.O singura echipa finalista,declin total (parca am mai auzit asta cand Bayern a eliminat pe Barça)
    Real a meritat si titlul si Champions,fara sa fim suporteri merengues,ok?

  10. #136
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Daca gandesti ca un chibit ai dreptate.
    In cazul ca urmaresti fotbal pe paine, daca ai mai si jucat ceva fotbal nu mai vezi asa lucrurile.

    In primul rand asta este o meserie.
    In al doilea rand ca sa reusesti in meseria asta trebuie sa ai un concept si sa te tii de el.
    In al treilea rand trebuie inceput de jos macar un an sa ai habar de juniori si o liga inferioara.
    Hmm, eu as spune exact invers: numai un chibit crede ca un antrenor poate face performanta unde vrea muschiu' lui si indiferent de context. Cu siguranta ca unul care e aproape de fenomen va confirma ceea ce spun.
    Si da, antrenoratul e meserie grea, iar in ziua de azi exceleaza in antrenorat numai cei doxati si care abordeaza meseria stiintific.
    da, antrenorii buni incep de jos, cu echipe pot sa-si aplice ideile fara presiunea de performanta. Altfel e discutabil faptul ca debutul la juniori e necesar pentru un antrenor de seniori de succes metodele de pregatire sunt diferite cand formezi jucatori tineri. Desigur ca poate fi relevant , dar poate fi si o problema cand treci la echipe de seniori unde ai ca tinta performanta imediata si nu cresterea de jucatori pentru vanzare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #137
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Un antrenor de calitate face treaba in orice context,pentru ca de aceea este de calitate.
    Majoritatea antrenorilor provin din fosti fotbalisti marea majoritate bagaj concept 0,deci de slaba calitate.
    In cazul unui esec se invoca contextul asta este rodul mediei care va inoculat aceste subterfugii.

    Ex:Olaroiu a venit la Steaua in 2002 a plecat dupa 7 meciuri.
    In 2006 a revenit si a facut peformanta.
    Diferenta a fost facuta de plusul care l-a acumulat intre timp nimic mai mult.
    Olaroiu a avut capacitate intelectuala si a putut progresa.





    Majoritatea fotbalistilor si antrenorior nu au scoala sau o au dar nu pe bune,o mare parte ajung antrenori pentru ca sunt in anturajul cluburilor.
    Sa presupunem ca echipa unui antrenor anume castiga un meci,el habar nu are de ce echipa lui a castigat meciul.
    Desigur are o explicatie insa eronata
    Cand pierde ?
    Mai dificila problema de rezolvat, nu stie de ce a pierdut meciul.Ei reprezinta des simboluri ai unor cluburi sunt ajutati de secunzi comentatorii tv trebuie sa gaseasca anumite explicatii uneori le gasesc alteori menajeaza antrenorii echipelor din considerente de prietenii etc
    Last edited by iulian_1976; 5th June 2017 at 15:37.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #138
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Un antrenor de calitate face treaba in orice context,pentru ca de aceea este de calitate.
    Majoritatea antrenorilor provin din fosti fotbalisti marea majoritate bagaj concept 0,deci de slaba calitate.
    In cazul unui esec se invoca contextul asta este rodul mediei care va inoculat aceste subterfugii.

    Ex:Olaroiu a venit la Steaua in 2002 a plecat dupa 7 meciuri.
    In 2006 a revenit si a facut peformanta.
    Diferenta a fost facuta de plusul care l-a acumulat intre timp nimic mai mult.
    Olaroiu a avut capacitate intelectuala si a putut progresa.





    Majoritatea fotbalistilor si antrenorior nu au scoala sau o au dar nu pe bune,o mare parte ajung antrenori pentru ca sunt in anturajul cluburilor.
    Sa presupunem ca echipa unui antrenor anume castiga un meci,el habar nu are de ce echipa lui a castigat meciul.
    Desigur are o explicatie insa eronata
    Cand pierde ?
    Mai dificila problema de rezolvat, nu stie de ce a pierdut meciul.Ei reprezinta des simboluri ai unor cluburi sunt ajutati de secunzi comentatorii tv trebuie sa gaseasca anumite explicatii uneori le gasesc alteori menajeaza antrenorii echipelor din considerente de prietenii etc
    Exemplu needificator cu Steaua in 2002. In Romania fotbalul este corupt de la radacina. Daca nu ar fi asa Olaroiu trebuia sa fie deja campion cu FC National in sezonul 2001-2002. De la Steaua a plecat vazand ca este sabotat de jucatori si club nu ca nu avea calitati de a fi antrenor la Steaua. In locul lui a venit vesnicul...Satana. Din pacate Olaroiu s-a multumit cu putin pe plan profesional si a preferat sa plece dupa aceea la bani multi si putin munciti in Quatar si Arabia Saudita. Pacat, avea stofa de mai mult.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #139
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Sabotat la debut de campionat ceva nu este in regula ce spui
    Intodeauna este mai facil sa dam vina pe altii decat pe propriile slabiciuni.

    Revenind la acest sezon de Ch.Leag. echipe mai slabe slabe decat in anii precedenti,finala cu mult mai slaba decat Real:Bayern sau derbyul :Barça:Real.
    In rest pentru chibiti un show de buna calitate.
    Last edited by iulian_1976; 5th June 2017 at 17:45.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  14. #140
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Hai explica tu care ar fi motivul atunci ca sa fie in regula. Propriile slabiciuni? Slab in sapte etape in 2002 dar excelent in 2006. Ce transformare! O fi mancat jar, te pomenesti. Sa nu zici ca a capatat experienta intre timp. Cu Iancu, presedinte. Ceva nu este in regula ce spui. Emoticon.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #141
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Exact asta asteptam si eu. Mizam pe un 3-1 pentru Juve, cu deschidere de scor, 2-0 pe forcingul madrilen, 2-1 si iarasi 3-1 pe contraatac intr-un final de meci cu Real atacand disperat pentru egalare.
    Asta ar fi fost Juve in spiritul clasic italian si in continuarea jocului prestat pana acum.

    Dar Allegri a ales sa suprinda si sa preia initiativa din start. Mare greseala, a fost batut cu propriile arme. Si in felul asta a anulat si potentialul lui Higuain care nu prea merge cu echipa adversa aparandu-se pozitional. L-a anulat si pe Alves si l-a obosit degeaba pe Dybala. Prin decizii gresite a distrus exact atuul lui Juve, respectiv jocul de echipa pe o partitura cunoscuta aproape la perfectie.
    A vrut sa castige calcandu-si adversarul in picioare, dar asta merge poate contra lui Sassuolo si nu contra Realului.
    A vrut un moment de aroganta si a terminat invins fara drept de apel. De altfel cred ca a realizat asta, si-a dat nervos medalia de la gat imediat ce a coborat de pe podiumul de premiere intr-un gest nervos pe care nu cred ca l-ar fi facut daca ar fi fost impacat cu deciziile luate.
    As paria ca urmatorul meci Juve-Real se va juca cu totul altfel daca Allegri va mai fi la torinezi.
    Nu sunt sigur ca Allegri a gresit.Gandeste-te ca venea cu povara celor 4 finale pierdute.A mai incercat sa se apere si in finala de acum doi ani si nu i-a iesit.
    A mai avut o experienta de acest gen cand antrena pe Milan,cand a fost eliminat dupa ce castigase cu 2-0 in tur.
    Cred ca s-a gandit ca trebuie sa faca ceva mai mult decat fac echipele italiene in aceste situatii,a incercat sa atace,sa domine meciul.A reusit sa egaleze,dar in repriza a doua nu mi-am dat seama ce s-a intamplat.Pur si simplu nu a mai fost aceeasi echipa ca in prima repriza.Nici n-au mai vazut mingea,parca le era frica de ideea ca ar putea castiga.
    Bineinteles si adversarul a fost neindicat.Aceste tipuri de meciuri,la Real Madrid e specialitatea casei.Cred ca i-au pacalit pe torinezi in prima repriza,i-au lasat sa creada ca sunt mai buni,probabil.E singura explicatie pe care o am,pentru diferenta ce s-a vazut intre cele doua reprize.

  16. #142
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Olaroiu din 2002 este acelasi din 2006 ?
    Hagi din 2002 este acelasi din 2014 ?

    Din orgoliu multi o dau cu contextul,acum fiecare crede ce doreste.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  17. #143
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post

    Din orgoliu multi o dau cu contextul,acum fiecare crede ce doreste.
    As paria ca daca Zidane vine la FC Botosani nu va lua campionatul.
    La fel cu Mourino la sa zicem Chiajna.
    Sunt antrenori care lucreaza cu materialul clientului, altii care descopera jucatori si altii care au nevoie de bani ca sa aduca ce doresc.
    Altfel de acord, cine e meserias isi va face constiincios meseria. Dar asta nu inseamna ca va face si performanta. Si cu atat mai dificil sa-i iasa din prima.
    Desigur ca antenorii progreseaza mult la inceput de drum, dar nu asta era discutia. Vorbeam despre antrenori deja consacrati.


    Queque: posibil sa ai dreptate.
    Eu continui sa cred ca atacand contra Realului nu a facut decat sa se deschida inutil contra unei echipe cinice si sa-si oboseasca echipa. Dovada ca repriza a doua au lasat-o moale, desi Juve nu avea probleme sa joace un meci cap-coada.
    Nu spun ca trebuia sa se apere, dar era bine sa joace pozitional si sa tina jocul la centru. Sa lase Realul sa se deschida pentru ca avea arme letale pe contraatac iar apararea spaniola nu mi se pare extrem de flexibila. Sa conserve energia echipei. Sa joace ce stiau mai bine.
    Last edited by Utilizator; 5th June 2017 at 19:24.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #144
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Olaroiu din 2002 este acelasi din 2006 ?
    Hagi din 2002 este acelasi din 2014 ?

    Din orgoliu multi o dau cu contextul,acum fiecare crede ce doreste.
    Nu. Ai facut o afirmatie fara acoperire. Atat. A antrena Steaua nu este o masura a competentei. Pana si Zenga a facut performanta la Steaua si asta inaintea lui Olaroiu, Olaroiu care i-a fost mentor si consilier tehnic la acelasi FC National dupa ce a plecat de la Steaua pe motive de...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #145
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    E cam lung video,dar e interesant,mai ales pentru cei care nu vad chestiile astea in fiecare zi:
    https://www.facebook.com/as/videos/10155023355578001/

  20. #146
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Nu. Ai facut o afirmatie fara acoperire. Atat. A antrena Steaua nu este o masura a competentei. Pana si Zenga a facut performanta la Steaua si asta inaintea lui Olaroiu, Olaroiu care i-a fost mentor si consilier tehnic la acelasi FC National dupa ce a plecat de la Steaua pe motive de...
    La Steaua este presiunea cea mai mare ca antrenor hai sa nu o dam in generalitati.
    Alege tu un antrenor de la orice echipa doresti si il analizam,numai sa il cunosc

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    As paria ca daca Zidane vine la FC Botosani nu va lua campionatul.
    La fel cu Mourino la sa zicem Chiajna. .
    Daca bagi in aceasi oala Zidane si Mourinho am inteles
    Last edited by iulian_1976; 6th June 2017 at 01:42.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  21. #147
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Se vorbeste de Steaua pe topicul finalei UCL de parca ar fi 1986.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •