Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 127 to 144 of 144

Thread: ITALIA - ROMANIA

  1. #127
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Corect
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #128
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Ce mai poate fi spus dupa un meci in care ai nostrii (exceptand 1-2) parca erau la iarba-verde, intr-o duminica linistita. Nu vreau sa comentez dezamagirile, ci doar sa il remarc (pentru a cata oara?) pe Lobont. Stie...

    Exista o intrebare totusi...exceptand confuzia din timpul meciului, ba e Rada, ba e Plesan...eu tot nu m-am lamurit cine-i jucatorul ala...ziarele zic ca-i Plesan, iar Iordanescu zice ca-i multumit de jocul lui Stancu :?

    Poate suporterii craioveni (din tara) ne pot ajuta...

  3. #129
    sport legend FcPoliFan's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    535
    Reputatie
    1
    Eu cred ca ne hazardam. A fost doar un amical, pentru numele lui Dumnezeu! Si nu cu oricine, ci cu Italia! Am dovedit ca putem sa jucam mai bine decat multe alte echipe, dar avem inca probleme in faza de finalizare. Sa dai gol Italiei nu este un lucru usor de reusit, mai ales daca iei in vedere faptul ca italienii sunt renumiti tocmai pentru felul in care se apara. Ce putea sa faca Mutu cand imediat erau patru jucatori in jurul sau? Este greu sa invingi Italia si, trebuie sa recunoastem, Romania in afara de cateva valori, nu are o echipa de campioni, ca italienii.

    Ah, da...si echipa a doua a Italiei? Dar italienii au din ce sa aleaga, nu credeti? Noi nu prea avem. Doar in atac, cate posibilitati bune au: Di Vaio, Totti, Del Piero, Miccoli, Vieri, Inzaghi. SASE LA NUMAR. Noi cati jucatori la nivelor celor enumarati avem? Mutu, poate, poate Bratu. Pancu are sclipirile sale, dar atat. Cristea, Marica, Raducanu nu cred ca se pot compara, in orice caz nu acuma. De Ganea sa nu mai vorbim.
    Fundasi? Doar cand te uitai la Ferrari ti se strangea inima, ca n-ai si tu unul din asta. Chivu, da, e Chivu, dar el n-a fost aseara. La italieni mai sunt Cannavaro, Panucci, Legrottaglie, Oddo, ZAMBROTTA, Nesta. Eh? Doar cu mult noroc am fi putut invinge Italia si, eventual, cu multa munca. Cine munceste intr-un amical? Sa nu aduc aminte de amicalul de la Timisoara, cand stadionul a fost umplut plin ochi, doar ca sa vada doua echipe balanganindu-se pe gazon.
    www.cronicavioleta.ro

  4. #130
    manager
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1

    ttt

    Italia - România 1 - 0
    România a pierdut din nou cu Italia, după un meci în care a arătat că încă este departe de fotbalul practicat de superputerile lumii. Am pierdut la limită, dar asta și datorită formei de excepție a lui Bogdan Lobonț care a scos cel puțin 3-4 goluri ca și făcute.

    Meciul de la Ancona a început cu un moment de reculegere în memoria soldaților italieni uciși în atentatul din Irak, dar și pentru cei doi militari români omorâți în Afghanistan; ambele echipe jucând cu o banderolă neagră pe braț.

    Circa 20.000 de spectatori au venit pe stadionul "Del Conero" să asiste la acest amical, printre care și o galerie a suporterilor români aflați la muncă în Italia.

    Față de meciul cu Polonia, pierdut de italieni cu 1-3, Giovanni Trapattoni a schimbat echipa jucând fără Gennaro Gattuso, Marco Materazzi, Cristiano Zanetti, Fabio Grosso, Fabrizio Miccoli sau superstarul Christian Vieri. De la noi a lipsit chiar căpitanul echipei, Cristi Chivu, accidentat în meciul din Cupa UEFA, AS Roma-Hajduk Split.

    În minutul 4 Pancu i-a pasat bine lui Mitea, dar Ferrari a respins în corner. 3 minute mai târziu, Mitea a deviat la Bratu în careu, iar atacantul lui Galatasaray, deși era talonat de Cannavaro a încercat o execuție pretențioasă care nu i-a reușit.

    Italienii au avut prima ocazie în minutul 8 prin Totti, care a evitat pasul la off-side al fundașilor noști și a intrat în careu pe partea stângă, a șutat puternic, dar Lobonț a scos miraculos în corner. 10 minute mai târziu, Totti îi pasează genial lui Bazzani, dar atacantul Sampdoriei Genova deși a fost fața-n față cu Lobonț n-a putut marca, portarul Ajaxului având din nou o intervenție de excepție. În minutul 24 Bazzani îi întoarce serviciul lui Totti, care din nou a scăpat singur cu Lobonț, acesta parând a treia oară decisiv. În minutul 30, Oddo a centrat de pe partea dreaptă, Lobonț a bâlbâit mingea, iar Rădoi a intervenit decisiv în fața lui Bazzani.

    În repriza a doua avem o ocazie bună în minutul 56, când Adi Mutu s-a zbătut mult la un duel, a pasat cu călcâiul la Stoican, fundașul lui Șahtior s-a dus pe dreapta, a centrat înșelător, dar Abbiati a fost mai rapid cdecât Claudiu Răducanu și a intervenit. Un minut mai târziu același Răducanu a șutat de la 16m, dar slab și al treilea portar al Squadrei Azzura n-a avut probleme.

    Italienii au reușit golul victoriei în minutul 58, când Francesco Totti a dat o pasa excepțională lui Marco Di Vaio, iar atacantul lui Juventus, rămas singur cu Lobonț a înscris din careu spectaculos.

    Am fi putut egala în minutul 63 când Florentin Dumitru a trimis un șut senzațional de la 16m, mingea se ducea exact la vinclu, dar Abbiati (care nu e titular nici la Milan) a vrut să arate că nu e mai prejos de Buffon sau Toldo și a respins în corner. Dacă marca, stelistul ar fi făcut cu siguranță pasul spre Celtic Glasgow...

    La 1-0, italienii au preferat (ca de obicei) să se apere și să contraatace, pe fondul unei dominări haotice a românilor. Astfel, Marco Di Vaio a primit o pasă de la Simone Inzaghi, a intrat în careu și din poziție excelentă nu l-a putut învinge pe bravul Lobonț.

    Pe final de meci, am avut 3 lovituri libere, toate trie executate de Mutu, dar fără a obține ceva și pe tabela de marcaj. Astfel, pierdem din nou cu Italia, a patra oară consecutiv, dar parcă mai onorabil. Am avut mulți tineri în echipă, rămâne însă ca ei să și confirme...


    16 noiembrie 2003, Ora 2145, Stadion "Del Conero", Ancona, Arbitru Wolfgang Stark (Germania)
    Spectatori 20.000

    Italia - România 1-0 (0-0)
    A marcat Marco Di Vaio (58)

    Italia (antrenor Giovanni Trapattoni) Francesco Toldo (46 Christian Abbiati) - Massimo Oddo (86 Giuseppe Pancaro), Fabio Cannavaro (55 Marcello Castellini), Matteo Ferrari, Christian Panucci (55 Ermanno Marchionni) - Gianluca Zambrotta, Simone Perrotta, Damiano Tommasi (46 Massimo Ambrosini), Francesco Totti (Cap) (71 Andrea Pirlo) - Antonio Cassano (46 Marco Di Vaio), Fabio Bazzani (55 Simone Inzaghi)

    Romania (antrenor Anghel Iordănescu) Bogdan Ionuț Lobonț - Flavius Vladimir Stoican (73 Mihăiță Păunel Pleșan), Mihai Adrian Iencsi, Mirel Matei Rădoi, Răzvan Dincă Raț - Florentin Dumitru (64 Nicolae Marius Dică), Daniel Gabriel Pancu (82 Ciprian Andrei Marica), Dorinel Ionel Munteanu (64 Ilie Iulian Miu), Nicolae Mitea (89 Andrei Cristea) - Florin Daniel Bratu (46 Claudiu Nicu Răducanu), Adrian Mutu (Cap)

    Cartonașe galbene -

    După meciul amical desfășurat duminică seara, la Ancona, și pierdut de naționala României, cu 0-1, în fața formației Italiei, selecționerul Anghel Iordănescu a declarat că "Diferența a fost făcută de valoarea jucătorilor. Italia a avut jucători experimentați, în timp ce noi am jucat mai mulți fotbaliști tineri. S-a văzut că rezerve noastre nu s-au ridicat la înălțimea adversarilor".

    Și Mutu a notat diferența de valoare dintre rezervele celor două echipe, asumându-și totodată vina pentru eșec "Eu sunt vinovat pentru că nu am dat gol. Întotdeauna responsabilitatea revine căpitanului de echipă.".

    La rândul său, căpitanul de drept al naționalei, Cristian Chivu, care nu a jucat, fiind accidentat, a opinat că "A fost un meci, totuși, util, partea bună a lucrurilor fiind că au evoluat mulți jucători tineri, care pot asigura continuitatea naționalei.".

    De partea cealaltă, Giovanni Trpattoni s declarat "Am avut cel puțin șase ocazii clare de gol, iar victoria noastră e meritată. Românii ne-au creat câteva probleme în zona centrală, dar nu au avut ocazii mari. Au jucat bine Di Vaio, Cassano, Ferrari și debutantul Castellini.".

    Trapattoni a apreciat că azzurri au jucat "Mai bine în repriza secundă, chiar dacă ne-am creat ocazii bune și în prima parte, prin Totti și Cassano. Felicit toată echipa.". Unul dintre cei mai buni jucători ai partidei, Totti, a spus după meci "A fost extraordinar să primesc banderola de căpitan. Mie și lui Cassano în acest meci ne-au lipsit doar golul, iar cu Bazzani ne-am înțeles foarte bine.".

    Di Vaio, autorul unicului gol "Sper să continuu în acest fel. Mă bucur că am intrat și am marcat și sunt mulțumit că am câștigat, încheind anul în mod pozitiv". Castellini a fost de părere că echipa are "toate calitățile pentru a reuși să facă o figură frumoasă la EURO 2004, unde sper să câștige competiția. Dedic debutul meu antrenorilor Ventura și Guidolin, care m-au ajutat mult în cariera mea.".

  5. #131
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Romania nu mai trateaza serios amicalele. S-a vazut asta. Eu salut debuturile unui Plesan ,Dica si Marica. Incet incet vor deveni fotbalisti.
    E foarte bine sa fie promovati tinerii in meciurile amicale chiar daca multi stramba din nas. Si Mitea a fost o surpriza placuta.
    Am castigat increderea intr-un portar imperial, Lobont.
    A fost un amical, va lamentati mai rau decat atunci cand am pierdut calificarea la Copenhaga.
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  6. #132
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1

    Castiguri

    Indiscutabil cel mai mare castig a fost Mitea , are a dovedit ca are tupeu, este tehnic si va creste rapid.
    Plesan nu cred ca a fost chiar atat de dezastruos tinand cont de faptul ca a fost legat in cerc la mijloc , nu a fost lasat sa urce deloc.
    Marica , mult tupeu si prea putin timp la dispozitie.
    Singura pierdere cred ca sunt banii care ii ia iordanescu de la frf.
    L-a ametit pe Radoi cu tot felul de pozitionari intr-un singur meci, a bagat doi debutanti in atac si titulari (ce s-o fi asteptat sa faca nu stiu) , chiar daca sunt foarte tehnici doi atacanti trebuie sa se simta si asta le-a lipsit .

    Semne bune sunt, ramane de vazut.
    Poate ca ar fi bune niste meciuri interne cu o nationala numai de tineri, cum facea Lucescu.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  7. #133
    1916-2006 Gigel Sportul's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    De la SNTR pe dreapta.
    Posts
    822
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin
    Romania nu mai trateaza serios amicalele. S-a vazut asta. Eu salut debuturile unui Plesan ,Dica si Marica. Incet incet vor deveni fotbalisti.
    E foarte bine sa fie promovati tinerii in meciurile amicale chiar daca multi stramba din nas. Si Mitea a fost o surpriza placuta.
    Am castigat increderea intr-un portar imperial, Lobont.
    A fost un amical, va lamentati mai rau decat atunci cand am pierdut calificarea la Copenhaga.
    De acord cu tine, partea proasta este insa ca experimentele nu se limiteaza la promovarea (de altfel laudabila) tinerilor, ci si la adoptarea unei tactici ciudate. In egala masura sunt de acord si cu cei care afirma ca Iordanescu imprima echipei un stil de joc anacronic, batranesc. Cred ca sondajul prin care Iordanescu a fost ales antrenorul secolului trecut sufera de o mare doza de subiectivism: el doar a profitat de acea generatie a lui Hagi si Giga Popescu, care ar fi putut juca orice partitura, indiferent de antrenor. Cred ca si preotul (adica Sdrobis) sau Cezar Zamfir ar fi mers cu lotul acela in "sferturile" CM din 94, meritul este exclusiv al jucatorilor. Sa fim seriosi, eu vad cel putin trei antrenori ai secolului trecut mai buni ca Iordanescu: Stefan Covaci (Ajax si Olanda, in anii '70), Mircea Lucescu (sper sa nu ma injure stelistii, am o opinie si nu o schimb) si Emerich Jenei.

  8. #134
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    nu putem face chiar nimic pentru a-l schimba pe Iordanescu?
    [i] "Strength and honor" [/i]
    [b] MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS [/b]

  9. #135
    junior mory's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Cu cine sa-l schimbam fratilor?
    [color=green]învatati sa pariati pe internet[/color]

  10. #136
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mory
    Cu cine sa-l schimbam fratilor?

    Lucescu
    [i] "Strength and honor" [/i]
    [b] MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS [/b]

  11. #137
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Demisia lui iordanescu cred ca ar fi cea mai buna solutie pt a mai avea sanse la mondiale , echipa asta joaca un fotbal conservator , iordanescu nu vrea sa cunoasca noi tehnici, scheme , el tot pe partea lui merge , este un incapatanat din calea afara.
    Parerea mea ca puteam castiga meciul cu italienii daca exista o oarecare minte in staful tehnic care sa aduca o solutie castigatoare , din pacate iordanescu nu are inspiratie deloc , este o nulitatea , dar lui si sefilor de la federatie nu le pasa de noi , pe ei ii intereseaza doar banii, chiar ca de acum incolo o sa ma bucur cand pierde iordanescu , numai sa fie obligat sa-si dea demisiea impreuna cu cei de la lfp si frf.
    Daca sacrificarea pierderii calificarii la europene nu a fost de ajuns sa-si dea iordanescu demisia , yo as fi in stare sa accept si un insucces in campania pt mondiale.
    Decat sa ne calificam la mondiale cu niste jigodii in frunte mai bine lipsa..
    Sa stam acasa si sa-i urmarim pe altii.


    Hahahahahahhaahahah Adi dude lpf si frf pe aia nu ii dai jos decit prin revolutie....nationala a ramas doar un vis care e aproape mort.
    anti Dinamo, anti oier

  12. #138
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    nu conteaza ca era amical daca era pentru nationala. Conta mai mult daca era oficial dar tot trebuia sa conteze destul de mult si pentru fotbalisti
    M-a deranjat faptul ca nu au atacat deloc, au refuzat jocul si lupta
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #139
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lupisor lupetto
    nu putem face chiar nimic pentru a-l schimba pe Iordanescu?

    Lucescu
    Si eu il vreau pe Lucescu dar nu cred ca vine.
    Iordanescu am impresia ca s-a tzicnit la batranetze, oricum cred ca sint putzine solutzii de a-l schimba.Poate Pitzurca(mai ales ca e bun si e CERTAT CU fecali) .In rest, adevarul e ca nu prea avem nici conducatori nici antrenori. Fotbalisti si suporteri am mai avea. Mai rau e cu antrenorii.
    Sincer , vad doar trei variante la natzionala: Lucescu,Pitzurca, Iordanescu.
    Despre jocul natzionalei mi-e f greu sa vorbesc dp Danemarca . Poate altadata, cand ....

  14. #140
    junior mory's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu voi.

    Lucescu e cel mai bun, cel mai profesionist.

    E singurul românas care stie sa duca în sus o echipa, e singurul care stie sa scoata totul dintr-un jucator.

    Din pacate, atunci când el ar fi vrut sa vina, Sandu si gasca lui se gândeau numai cum sa numere banii venti pe seama "generatiei de aur".

    Acum se pare ca e prea târziu sa mai fie convins.

    VOTEZ PENTRU LUCESCU !
    [color=green]învatati sa pariati pe internet[/color]

  15. #141
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FatFrumos
    Hahahahahahhaahahah Adi dude lpf si frf pe aia nu ii dai jos decit prin revolutie....nationala a ramas doar un vis care e aproape mort.
    Sunt constient de asta , tocmai de aia am zis ca nu o sa-mi mai aduca nici o satisfactie o eventuala calificare a nationalei la mondiale cu oameni gen iordanescu sandu si dragomir in frunte.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  16. #142
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Lucescu e antrenor.Oare ce rezultate ar avea daca ar avea jucatorii la dispozitie cateva zile inaintea meciului?Nu uitati ca toate echipele antrenate de el au inceput prost perioada cu el,avand nevoie de cateva luni pt a-i aplica ideile.Echipele antrenate de Lucescu au un joc bazat in primul rand pe aparare.A avut rezultate bune(nu grozave)dar a clacat in unele momente decisive.Daca echipa sa are nevoie de victorie intr-un meci decisiv,sansele ca acest lucru sa se-ntample sunt destul de mici.Nu o sa detaliez ,le stim cu totii!Unii ar spune ca sunt prea dur cu el,se poate!Ca sa faca cu adevarat o echipa ar avea nevoie sa aiba toti jucatorii la dispozitie un timp mai indelungat(va amintiti de celebrele turnee de pregatire de dinainte de 89 cu cate 4-5 meciuri?).In cateva zile nu poti face minuni.
    Eu zic ,ca Iordanescu nu e selectionerul nationalei,ci Becali Sport.Altfel nu-mi explic chemarea lui Plesan(care intre noi fie vorba,la orice interventie la minge a faultat)si Stancu-jucatori care apartin lui G Popescu-in detrimentul celui mai bun om al Craiovei in acest moment,Zeno Bundea.
    Apropo,a fost convocat Marica!De ce nu Keseru?Desi e mai tanar cu un an a facut parte din aceeasi echipa de juniori a Romaniei cu Marica si a fost golgeterul echipei!Ah,el n-are contract cu Becali!
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  17. #143
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    apparte, Plesan este un mijlocas de travaliu , foarte mobil,care are simtzul jocului la o varsta in care majoritatea fotbalistilor nu stiu sa stea in teren si in plus, are o tehnica foarte buna , provine dintr-un atacant si mikjlocas ofensiv. Si nu este sub contract cu Becali. Sper sa fie in zi buna si sa-tzi dea explicatzia selectzionarii lui in urmatoarele doua meciuri ale Craiovei SIC


  18. #144
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1

    Varu' impresaru ,are influenta asupra selectiei la nationala

    becali face echipa !
    ioraplecatescu crede ca face tactica ...
    Hagi orchestreaza selectiile ...
    :?
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •