Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 95

Thread: LE e frica ...ca le pleca....oltenii

  1. #1
    senior
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    187
    Reputatie
    1

    LE e frica ...ca le pleca....oltenii

    "Singurul lucru care rămîne oarecum amuzant e protestul fanilor dinamovisti, altfel absolut îndreptătit, la adresa politicii de vînzări a clubului. Dacă ei plîng după Stoican sau Claudiu Niculescu, iar altii trag cu dintii de Rădoi si Claudiu Răducanu, orasul care i-a pierdut pe toti acestia ce-ar trebui să facă?"
    marius.mitran@prosport.ro


    DINAMOVISTILOR VA E FRICA CA PLECA Stoican ?

    Niculescu si stoican cat ar mirosi ei a javre cred ca ar da orice sa evadeze din hanganaua aia .

    BUKALE TREZESTE-TE ITI PLEACA CAMPIONII

  2. #2
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    corect

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Banuiesc ca si voi ati reactiona la fel daca v-ar pleca "olteanul" de Guso de ex. cand echipa ar merge bine. Dupa cum au reactionat si suporterii Barcelonei cand a fost dat Ronaldo. Fotbalul are politica performantei si nu politica etnica...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    senior
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    187
    Reputatie
    1

    utilizator nu asta era ideea

    Utilizator nu asta era ideea , Guso nu s-a nascut in Stefan cel Mare , Ronaldo nicidecum in Barcelona .

    Asa sunt stelistii si dinamovistii zic ca sunt antiolteni , dar nu ezita sa ii linga din cap pana in picioare pe stoican , niculescu, danciulescu ,grigorie, raducanu , radoi etc etc .

    inca un punct pt considerarea bucurestenilor subnatie , oamneni fara coloana .

  5. #5
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Aici n-ai dreptate. Chestia asta se petrece si la case mai mari. Sa nu uitam de ce primire triumfala a avut parte Figo la Madrid dupa ce jucase o viata la Barca sau Lucescu la Besiktas. Apoi sa nu uitam de toti romanii care joaca bine mersi in Ungaria fara nici o problema.Si exemplele pot continua.Ce-ar trebui, sa le dea in cap? Numai noi inca gandim in felul asta: ca un dinamovist n-are ce cauta la Steaua sau invers. Lumea a evoluat, interesele sunt de cu totul alta natura decat orasul sau echipa de provenienta a unuia sau altuia...

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    klm, eu de exemplu sunt bucurestean, nu sunt anti-oltean, mai mult nevasta-ea e olteanca si am o gramada de prieteni olteni. Bunicul meu a fost din Severin. Tin cu Dinamo si nu-i ling pe oltenii din echipa, dar nici pe ceilalti jucatori din Bucuresti sau din alte colturi ale tarii. Toate echipele mari nu mai sunt de mult alcatuite numai din jucatori nascuti in orasul in care activeaza.
    Eu vrea sa vad un joc frumos cu rezultate, nu ma intereseaza o echipa alcatuita pe criterii etnice, din rasa pura...In plus, in afara de perioada actuala Dinamo n-a prea avut olteni in echipa. Am mai zis-o pe aici, Steaua a avut olteni prin echipa in perioadele anterioare. Iar oltenii din echipa se simt destul de bine aici, vezi Gazeta de azi, are un interviu cu Niculescu. Dinamovistii protesteaza ca se prefigureaza si alte transferuri(Marica-100% produs Dinamo, Zicu etc.) pe 2 lei si nu ca pleaca oltenii sau Stoican, caz singular. Si protestam impotriva oamenilor contra carora ati fost si voi: Netoiu, fratii Becali.
    Bucurestenii nu reprezinta o natie, am pretentia ca am "coloana", iar subnatiile sunt in principal definite prin modul in care se manifesta.

    PS: In "Stefan cel Mare" nu e maternitate sa se poata naste cineva aici.
    In legatura cu Ronaldo, exact asta spuneam si eu, nu e nicidecum din Barcelona..
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    senior
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    187
    Reputatie
    1
    Utilizator zisasi :
    "Si protestam impotriva oamenilor contra carora ati fost si voi: Netoiu, fratii Becali.
    Bucurestenii nu reprezinta o natie, am pretentia ca am "coloana", iar subnatiile sunt in principal definite prin modul in care se manifesta. "


    NU UITA CA jigodiile astea pe care incercati sa le inlaturati sunt DUMNEZEII VOSTRII ma , asta sunt

    V-A ADUS ATATEA TITLURI PE CIORDEALA , cumparare de jucatori adversi (vezi primele lui Becali ) sau cumpararea unor echipe (Craiova de Netoiu )


    ATI RAS , V-ATI MANIFESTAT cand ne-ati furat cupa in 2000 , acum vreti sa va rengati zeii vostrii becali si netoiu



    NU FII ASA SIGUR , e un balon de sapun Dinamo , se va sparge incurand , si sa nu fi asa sigur ca Netoiu nu face trafic cu puncte pt Dinamo via National , sau ca Becali nu mai ajuta din umbr clubul . Certurile astea sunt de fatzada ..

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Credeam ca vrei un dialog, dar am impresia ca detii adevaruri absolute, inamovibile. Pentru ca tu vad ca esti sigur ca stii care este Dumnezeul meu, o sa fac si eu pe Mafalda si dau o predictie: o sa catigati ceva la fotbal atunci cand o sa va impacati cu voi insiva, o sa va lecuiti de ura impotriva altora si o sa scapati de oamenii superiori care va conduc clubul acum: Staicu, Mititelu etc. Si bineinteles atunci cand o sa scapati de complexul Bucurestiului, care va impiedica sa vedeti problemele voastre locale...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    F bine zis,Utilizator.Oltenii prefera sa moara capra vecinului,sunt prea preocupati de fundu' lui Dinamo in timp ce echipa lor se zbate in penibil.
    In alta ordine de idei,acestia sustin ca ura lor pt Dinamo este provocata in primul rand din cauza ca,vezi Doamne,Dinamo a fost infiintata de comunisti si nici gand din cauza ca ar fi invidiosi pe palmaresul si valoarea echipei.Atunci eu pun o intrebareaca este asa,de ce nu sunt baietii astia la fel de inversunati si impotriva altor echipe care s-au numit "Dinamo" si au fost infiintate dupa '44,de exemplu Bacau,Brasov sau Arges?
    Tocmai din cauza ca "originea comunista" este doar un pretext de 2 lei adevaratul motiv ar urii constituindu-l fortza lui Dinamo care ii face pe bietii olteni sa planga dupa fiecare meci direct Craiova-Dinamo.hehe!
    Attacking is the best defence!

  10. #10
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Deveniti hilari in incercarile voastre de a ne convinge pe toti de corectitudinea, cinstea, maretia si suprematia unei echipe pe care o cunoastem cu totii, unii mai demult altii mai de curand... Si dupa cum vedeti cam tot romanul cunoaste povestea pe pielea lui... Asa ca datii inainte, explicati in postarile voastre "supr valoarea" lui Dinamo Bucuresti, va asigur ca sunt destui care citesc...
    (A)

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu cred ca hilari sunteti voi cu obsesiile si pretentiile de "rasa superioara" ...iar pana una alta, noi jucam in UEFA si cred ca practicam cel mai frumos fotbal la ora actuala...
    Dar ma rog, va las intre voi "arienii", se pare ca va place sa va auto-laudati...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Pt Utilizator

    Lasa-i frate, ca noi nu putem intelege problemele lor. E clar ca ei au dreptate, si ar trebui sa fim constienti de asta. Le-am 'furat' tot, i-am lasat in chelea goala, nici ce manca nu mai au de cand s-au pus lacustele bucurestene pe capul lor. Si, culmea, nici macar nu avem vreo urma de rusine pentru asta. In plus, dupa ce ca i-am jefuit la sange, nu avem nici coloana vertebrala.
    Oare cum gandesc ei ?
    1. Atunci cand un oltean de valoare vine la Bucuresti se cheama ca 'a fost furat'.
    2. Atunci cand un oltean obisnuit vine la Bucuresti, ajunge somer, face foamea, dar refuza sa se intoarca in saracia de acasa se cheama ca 'e dreptul lui sa faca ce vrea'.
    3. Atunci cand Ceasca a venit la Bucuresti si-a facut ce-a facut se poate spune fie ca 'nu era oltean curat', fie ca el 'nu era de vina, vinovati fiind cei din jurul sau' (probabil toti bucuresteni).
    Ce ar trebui probabil sa se intample ca sa fie multumiti ?
    1. Interzicerea plecarii din Oltenia a oricarei persoane care ar putea aduce profit unei terte parti.
    2. Inlesnirea plecarii din Oltenia a persoanelor care nu produc suficient pentru a fi rentabili (probabil ca ne vor da pensionarii sau bolnavii, lor fiind obligatoriu sa le cream cele mai bune conditii)
    3. Negarea energica a calitatii de 'oltean' pentru orice persoana nascuta in Oltenia care indrazneste sa actioneze contra intereselor oltenesti (Netoiu, Dragomir, etc), si declararea lor ca fiind bucuresteni. In general vorbind, orice oltean care locuieste in Bucuresti va fi declarat (injuria suprema) 'bucurestean' atunci cand nu actioneaza conform intereselor oltenesti.
    4. Declararea inferioritatii mentale a oricarei persoane care indrazneste sa li se opuna. In cazuri exceptionale, este permisa punerea la indoiala a moralitatii sau chiar a sanatatii mentale a persoanei in cauza.
    5. Diferentierea clara intre realizarile unui club bucurestean (realizari ce vor fi catalogate de acum inaine ca 'furt', 'hotie' sau 'bafta prostului', dupa caz) si realizarile Universitatii.
    6. Prin definitie, clubul Universitatea Craiova nu face blaturi si nu poate pierde meciuri decat fiind furata. Tot prin definitie, clubul Universitatea Craiova este destinatia obligatorie a oricarui jucator oltean de oarecare valoare. Incalcarea acestui articol se predepseste cu decernarea distinctiei de 'tradator', cu exceptia cazului in care jucatorul respectiv a fost obligat cu mitraliera in spate sa semneze cu un alt club. Jucatorii non olteni pot activa la Universitatea numai daca se declara in mod ferm olteni. Toate referintele ulterioare vor utiliza urmatoarea sintagma : 'olteanul Stefanescu', 'olteanul Lung', 'olteanul Tilihoi', 'olteanul Barcauan'. Orice referinta la o alta origine decat cea olteneasca va fi exclusa.
    7. Tot prin definitie, clubul Dinamo face in aproape toate meciurile blaturi, cu exceptia cazurilor in care castiga prin intermediul arbitrilor. De asemenea, orice jucator extrabucurestean sosit la Dinamo va fi catalogat ca fiind 'furat'. Dinamo nu a inregistrat niciodata vreo performanta, orice opinie contrara urmand sa fie sanctionata direct si imediat prin contestarea moralitatii si normalitatii celui ce a emis-o. Dinamo este (formulare obligatorie) 'o echipa sovietica si comunista', spre deosebire de Universitatea, club ce a fost infiintat de disidentii ce luptau in munti impotriva invadatorilor rosii.
    Dinamo nu are suporteri, sau, daca are, acestia reprezinta casta inferioara a societatii, in opozitie cu suporterii Universitatii, 'crema' societatii. Orice opinie contrara va fi pedepsita in mod democratic cu un cap in gura. In sfarsit, Dinamo trebuie desfiintata, existenta sa amenintand atat integrarea Romaniei in structurile europene si euroatlantice cat si interesele oltenesti in Romania.

  13. #13
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Banuiesc ca si voi ati reactiona la fel daca v-ar pleca "olteanul" de Guso de ex. cand echipa ar merge bine. Dupa cum au reactionat si suporterii Barcelonei cand a fost dat Ronaldo. Fotbalul are politica performantei si nu politica etnica...
    Da, dar Barcelona l-a cumparat pe Ronaldo de la Eindhoven. Dinamo cum a luat 12 jucatori de la Craiova?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #14
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Jhan
    acestia sustin ca ura lor pt Dinamo este provocata in primul rand din cauza ca,vezi Doamne,Dinamo a fost infiintata de comunisti
    lasa comunistii.Poanta este ca voi sinteti infiintati in Rusia
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #15
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by adbogdan
    Lasa-i frate, ca noi nu putem intelege problemele lor. E clar ca ei au dreptate, si ar trebui sa fim constienti de asta. Le-am 'furat' tot
    E mai greu pentru militieni cu intelesul
    Doar n-oi vrea acum sa ne explici ca netoiu si clubul dinamo n-au furat un intreg lot al Universitatii acum un an si ceva. Te rog eu frumos, nu sustine asta .
    Si titluri le-ati luat corect , desigur Intrebati-o pe Marineasca cat de corecte au fost, mai ales ultimul ,la care a luptat si ea cu mijloacele specifice.Si acum o dor cerul gurii si genunchii. si-l injura pe Mitica
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #16
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Sa inteleg ca si in cazul titlului pe care l-a luat Universitatea luat in '91 ar trebui sa cerem detalii suplimentare de la cineva ?

  17. #17
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    cere cate detalii vrei.Sper ca nu vrei sa insinezi ca mai e cineva ca voi. Da punctele, ia punctele inapoi ca nu mai ies socotelile Cite jocuri corecte ati jucat anul ala? Ca la ce lot "valoros"aveati voi, retrogradati sigur daca meciurile se jucau pe teren.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    Doar n-oi vrea acum sa ne explici ca netoiu si clubul dinamo n-au furat un intreg lot al Universitatii acum un an si ceva.
    Ce memorie selectiva aveti: cand a venit Netoiu in Banie cu 20 de jucatori de la Rocar il pupati in fund si pe talpi ca e salvatorul vostru... Nu v-am vazut plangand dupa soarta echipei Autobuzul...
    Te rog si eu nu sustine contrariul, ca asa erati toti: fanii lui Netoiu!!!
    Apoi,dupa cei doi ani in care v-am batut, (asa cum v-am batut si inainte de Netoiu, asa cum va batem si cu Staicu, Mititelu sau Gabi blondu presedinte) ati dat-o cotita, ca Netoiu e raul suprem...

    N-aveti pic de onoare, va indoiti cum bate vantul, si mai dati lectii de morala...

  19. #19
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ayrton
    cand a venit Netoiu in Banie cu 20 de jucatori de la Rocar il pupati in fund si pe talpi ca e salvatorul vostru... Nu v-am vazut plangand dupa soarta echipei Autobuzul...
    Te rog si eu nu sustine contrariul, ca asa erati toti: fanii lui Netoiu!!!
    Apoi,dupa cei doi ani in care v-am batut, (asa cum v-am batut si inainte de Netoiu, asa cum va batem si cu Staicu, Mititelu sau Gabi blondu presedinte) ati dat-o cotita, ca Netoiu e raul suprem...
    Hai ca-i buna. netoiu a fost huiduit din prima clipa, de la meciul amical cu Sportul cand se prezenta lotul si la meciul cu Pobeda inainte de a incepe meciul, si s-au anuntat formatiile.netoiu n-a fost acceptat aici nici o clipa tocmai pentru trecutul lui de jigodie si banuiala ca niciodata n-a rupt-o cu jigodiile.Banuiala adeverita.Si pentru renumele lui de blatuitor ordinar, la fel, n-a fost niciodata acceptat. Jucatorii adusi de el de la Rocar au fost huiduiti inainte de a pune piciorul pe minge tocmai pentru ca erau bucuresteni . Cum poti sa spui asa ceva despre galeria noastra? Sau nu-i asa, asta e principala caracteristica a dinamovistului, fie ca e suporter , fie ca e jucator.Indiferent unde este nascut, dinamovistul este acel om mic si cu suflet cocosat care se preteaza la orice, care n-are nici un pic de onoare iar coloana vertebrala n-a avut vrodata.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #20
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    Ayrton hai ca sari peste cal , voi cred ca puneati cainii pe cele 20 de "supervalori" aduse de cainetoiu
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Oare de ce oltenii care joaca la alte echipe nu vor sa se intoarca sa joace la Craiova ? Asta ar trebui sa va preocupe !
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •