Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 50

Thread: Dinamo-Rapid

  1. #1
    senior zamolxe's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    232
    Reputatie
    1

    Dinamo-Rapid

    cum a fost meciul?

    La prima vedere ... a fost super, cel putin judecind dupa numarul de goluri.

    Astept comentarii pertinente


    multumesc anticipat
    in 1923 s-a nascut o legenda

  2. #2
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    parerea mea: meciul a fost interesant, destul de spectaculos...Au fost multe situatii de gol, ritmul a fost bun. Poate ca cel mai bun lucru e ca s-a jucat direct pe poarta si nu mai "frecau" mingea la jumatate prea mult

    Rapidul a castigat pe merit, s-au miscat foarte repede la inceput cand, pana se se hotarasca cine din mijlocasii lui Dinamo il blocheaza pe marocan..., ei inscriau de 2 ori. Plus, mijlocasii rapidisti au acoperit mai bine pe parcursul jocului, Dinamo jucand mai direct, fara sa mai construiasca, dar fara prea multe sanse de reusita.

    Ca nota proasta, apararea lui Dinamo...inclusiv Preda Sper sa-si revina dupa meciul asta, ca altfel nu-i de bine

  3. #3
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Intr-adevar, Rapid a castigat pe merit. Au jucat pe cartea contraatacului si au castigat. Raportat la nivelul campionatului nostru, meciul a fost foarte, foarte bun. Daca am mai avea cel putin 3-4 echipe capabile sa joace la acest nivel, probabil ca intr-adevar am putea spune ca avem un campionat competitiv. Din pacate, inca nu e cazul.

  4. #4
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Eu sunt de parere ca Rapid nu a facut un meci extraordinar. A jucat simplu si la rezultat. Dinamo a jucat la fel ca in ultimele meciuri insa nu ia mai iesit jocul. Au fost lipsiti de sansa zic eu. Dinamo are atac insa apararea e varza. 4 goluri luate ca niste amatori. Oricum e de departe cea mai buna echipa din Romania chit ca a pierdut cu Rapid. Nici o echipa din tara nu ar fii revenit de la 4-1. Iar daca se mai juca putin poate am fii egalat. felicitari Rapidului si chiar indrasnesc sa le multumesc ca ne-au aratat limitele si ne-au mai adus cu picioarele pe pamant ca prea ajunsesem aroganti. Nu suntem Real ca sa jucam fara aparare. Singurul lucru care ma deranjeaza este Copos ca iar iam dat apa la moara sa se mai ia de Dinamo.#


    Si acum doua cuvinte despre arbitraj. Balaj nea dezavantajat vizibil. Nu a influentat rezultatul desi in prima repriza ia oprit total eronat pe Zicu si Niculescu din situatii de unu la unu. Parerea mea este ca Balaj a fost extrem de slab insa asta nu diminueaza cu nimic meritele Rapidului.

  5. #5
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Si inca ceva.

    FELICITARI galeriei care a fost alaturi de jucatori chit ca au pierdut si pe care iau aplaudat la sfarsitul meciului. Asta ca sa dovedeasca "prietenilor" nostri ca sustinem echipa si la rau nu numai la bine.

    Imi pare bine ca Andone a recunoscut ca el a gresit in acest meci si nu a aruncat vina pe vreme sau pe jucatori. Sper sa invete din aceasta greseala si la meciul u rusii sa arate ca este un antrenor mare si ca Dinamo este cea mai buna echipa din Romania.

    And last but not least vreau sa multumesc suporterilor dinamovist de pe acest forum ca nu sau ascuns dupa aceasta infrangere asa cum ar fii vrut sa vada "prietenii" nostrii de pe forum. Bravo!


    FORZA DINAMO

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    S-a pierdut un meci, atat. Echipa merge bine, iar suporterii n-o lasa. Mai tebuie lucrat in aparare, dar asta se stie deja, din pacate nu avem fundasi adevarati. O sa vina si ei. Dinamo este totusi cea mai buna echipa din Romania. HAI DINAMO !!!
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  7. #7
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Eu nu prea am auzit ca galeria dinamovista sa-si fi incurajat catelusii , mai mult i-au injurat pe cei de la Rapid!
    Cu exceptia ultimelor 5 minute cand chiar s-a auzit "Dinamo"; in rest n-as putea reproduce ce s-a strigat dinspre peluza dinamovista!

    Oricum, spuneati ca Rapid a jucat simplu si la rezultat, dar dupa ce a marcat 4 goluri cred ca nu se poate spune ca a 'inghetat' jocul, daca ar fi fost asa s-ar fi oprit dupa pauza, la 2-1!

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ferko
    S-a pierdut un meci, atat. Echipa merge bine, iar suporterii n-o lasa. Mai tebuie lucrat in aparare, dar asta se stie deja, din pacate nu avem fundasi adevarati. O sa vina si ei. Dinamo este totusi cea mai buna echipa din Romania. HAI DINAMO !!!
    Si eu cred ca avem nevoie de portar si de fundasi centrali, si eu cred cand se va face bilantul vom fi pe primul loc. FORZA DINAMO
    Red Dogs always the best

  9. #9
    senior Bogdan's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Felicitari Rapidului pentru victorie!Au exploatat la maxim gravele noastre greseli din aparare si ale lui Preda.E bine ca Ando recunoaste ca a facut greseli si sper sa nu le mai repete in meciul cu Spartak.Parca in nici un meci de pana acum nu am gresit asa de mult cum am facut-o aseara.Pereny de cand a fost mutat pe stanga, dupa iesirea lui Semeghin, a pierdut numeroase mingi in momente cand ai nostri erau in atac,punandu-i pe contraatac de cateva ori pe rapidisti.Ando trebuie sa faca ceva in apararea aia ca e varza.Si asta urgent.De ce a trebiut sa renunte la 4-4-2 in favoarea la 3-5-2 chiar la meciul asta nu stiu.Apoi si tusieru ala ne-a oprit eronat din doua situatii singur cu portarul,Niculescu si Zicu plecand amandoi din situatii perfect regulamentare.Dar asta este.
    Oricum felicitari baietilor ca au avut puterea de a reveni de la 4-1 la 4-3,in final chiar putand egala daca Barcauan ar fi sutat in loc paseze inapoi.Felicitari galeriei noastre pentru coregrafie!

    http://www.dinamo-online.net/galerie...rapid34-12.jpg

    FORZA DINAMO!!!

  10. #10
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Pentru un neutru este placut sa vezi un meci cu multe goluri si faze de poarta. Mi-e teama insa ca Andone se cantoneaza in stilul "brevetat" in sezonul trecut cu Sportul (a propos, meciul Dinamo-Spurtul din returul trecut a insemnat, d.p.d.v. al conceptiei de joc, un meci Andone-Andone). Repet, este spectaculos pentru unii care nu "compatimesc impreuna" cu Dinamo.
    Povestea se schimba cand vine vorba de suporteri si infrangerile par mai dureroase mai ales cand se oamenilor li se creaza iluzia ca echipa "merge" numai pentru faptul ca atacul de bine de rau ar parea ca functioneaza.
    Adevarul este ca atacantii isi fac datoria cand echipa are posesie insa o parte din jucatorii dinamovisti uita frecvent ca la faza de aparare nu participa numai linia de fundasi. Ramane de discutat insa cat de percutanti ar mai fi atacantii daca ar face ceea ce se cheama "norma dubla". Pana la urma insa e optiunea lui Andone. El e antrenorul, el decide cum joaca.

    Faptul ca unii suporteri incantati de inflatia de goluri (nu conteaza la ce poarta) considera pe Dinamo "echipa momentului" e doar consecinta a ceea ce am incercat sa prezint mai sus.

    Poate ca lectia data de Rapid le va folosi pentru dubla cu SpartaK. Altfel...

    P.S. Preda este un portar total nepotrivit pentru maniera in care joca acum Dinamo. El este acelasi Preda de la un 0-5 in Ghencea cand la Steaua inca mai juca Lacatus. Daca nu este recuperat Delwarte pana la dubla cu Spartak s-ar putea sa fie deranj mare. :oops:

  11. #11
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Poze cu coregrafia de la Rapid nu are nimeni? :?

    Meciul a fost spectaculos... goluri multe marcate! Un plus de energie la mijoc pentru Rapid prin Ziyati - cel care a facut diferenta!

    Imi pare f. rau de Florentin Petre - baiatul asta chiar isi da sufletul pe teren in schimb altii mult mai tineri cam freaca menta! Pacat!

  12. #12
    senior zamolxe's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    Nici o echipa din tara nu ar fii revenit de la 4-1
    crezi?

    Eu chiar cunosc una, care a revenit de la 4 goluri diferenta.!!! In plus a cistigat cu 5-4 8)
    in 1923 s-a nascut o legenda

  13. #13
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Poze voi afisa in noaptea asta (pe siteul meu)...
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  14. #14
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Stiu ma UNIONE... dar ma gandeam sa am si o alta sursa! Poate tu vrei sa ne manipulezi. In "MEDIA" se poarta lucrul asta! NU?

    Echipa aia de care azici tu Zamolxe juca in deplasare si nici nu avea un nume prea cunoscut(doar un jucator mai bun - parca il chema Nita)... deci cu atat mai mult i-a fost greu! Totusi tind sa cred de vreme ca jucau intr-o "groapa" ... probabil terenul era in panta.

  15. #15
    junior Rapidulet's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    Spectacol in teren , spectacol in tribune !!
    Rapid a dominat acest meci si a sasea victorie consecutiva in dauna lui Dinamo nu este deloc intamplatoare. Noi n-am considerat niciodata un meci derby cu Dinamo pentru ca nu este o echipe care sa se fii nascut din dorinta suporterilor ci pe cu totul alte cai.
    De aceea derby il putem considera cu Timisoara, Craiova si alte echipe ce au atras simpatii datorita spiritului de competitie manifestat de acestea in intreaga-i existenta si acestea se pot numii derby-uri ale marilor iubiri.

    Imagini cu coregrafia galeriei Rapidului din "Groapa lui Ouatu":


    http://domino.kappa.ro/PaginiPersona...$File/dR18.jpg

    http://domino.kappa.ro/PaginiPersona...$File/dR02.jpg

  16. #16
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Stai linistit ca nici nu noi nu consideram meciurile cu Rapid derbiuri, pentru ca Rapid nu are valoarea necesara ca sa poata juca un Derby. In Romania exista un Singur Derby Mare Dinamo-Steaua. Dar pentru toatele echipele din Romania meciurile cu Dinamo sunt considerate Derby din cauza valorii lui Dinamo.

  17. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Interesanta definitie a derby-ului sportiv, pe criterii de dragoste si vechime. Credeam ca derby-urile sunt caracterizate de valoarea adversarilor si traditia meciurilor directe la nivel inalt de performanta. Apropo, stiu doua sate alaturate care au echipe de fotbal vechi si lumea vine ciopor la meciuri; e tot un derby, dar la alt nivel…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #18
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sa inteleg ca din cauza "valoarei" (dupa cum zice ieppy) echipei Dinamo lumea ar zice ca e derby?

  19. #19
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    La inceput, fotbalul era o bucurie traita intre prieteni...

    Apoi au aparut ei, adusi de tancurile Armatei Rosii in anii '47-'48, ajutati de secretari de partid slugarnici, de militieni si politruci.

    Si nimic nu a mai fost ca inainte...

    In Romania istoria fotbalului nu a inceput cu Gheorghe-Gheorghiu Dej.

    Cei care cred ca DERBY e doar atunci cand se intalneste echipa militienilor cu echipa militarilor, le vom spune ca pentru a te numi "echipa de traditie" trebuie sa ai si o istorie adevarata, adica mai mult decat iti pot oferi o mana de jucatori furati de la restul echipelor din campionat.
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  20. #20
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ieppy
    Stai linistit ca nici nu noi nu consideram meciurile cu Rapid derbiuri, pentru ca Rapid nu are valoarea necesara ca sa poata juca un Derby. In Romania exista un Singur Derby Mare Dinamo-Steaua. Dar pentru toatele echipele din Romania meciurile cu Dinamo sunt considerate Derby din cauza valorii lui Dinamo.


    Ieppy, intri la perla saptamanii! :oops: :oops:
    Cred ca am inteles ce vroiai sa spui, RAPID are valoare prea mare fata de voi pentru ca meciul cu Dinamo sa poata fi considerat derby. Va batem pe unde va prindem... cum va batea si Steaua pana acum 3-4 ani. Si pentru noi acum, si pentru ei atunci erau mai grele meciurile cu Petrolul sau cu Argesul decat cu voi.

  21. #21
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    da? chiar asa? Punema daca esti asa de smecher la perla saptamanii. Insa intreaba orice stelist sa u dinamovist care este singurul derbi pentru ei si vei afla raspunsul. Si pana una alta noi jucam in UEFA, voi unde jucati?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •