Results 1 to 3 of 3

Thread: FOTBALUL- DUREREA MEA

  1. #1
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    FOTBALUL- DUREREA MEA

    De citeva luni de zile mi-am instalat SATELIT.
    Booah ! Bomba !
    Ei, nu e chiar asa !
    Pe TVR I, afara de citeva emisiuni culturale care merita atentia in rest, nimic !
    Recunosc, mi-am pus „farfuria“ si pentru a urmari meciurile NATIONALEI !
    Surpriza insa a venit cind...a fost prea tirziu ! Reluarile...n-au farmec !
    Eliminind, rind pe rind, emisiunile care nu ma intereseaza ajung la...DIVIZIA A !
    Si-aici...
    Da ! Facind un comentariu la un meci vazut, am primit replica unuia : „mää Ricky, tu n-ai ce face decit sa te uiti la toate rahaturile ?!“

    In urma cu 3-4 ani de zile, am avertizat pe paginile ONLINESPORT (disparute intre timp...), ca echipa NATIONALA e pe un drum rau ! Rezultatele din grupa preliminara cu ITALIA o dovedeau. De fapt, maniera in care s-a obtinut locul 2 .
    Ce a urmat...se stie.

    Nu trebuie sa fi profet pentru a-ti da seama ca exista sectii in RO, nu numai in sport, care in loc sa caute sa devina competitive pe plan mondial sau european, fac DOAR ATIT cit sa le fie bine conducatorilor (de sectii !) in TARA !
    N-are rost sa dau exemple...

    Revenind la fotbal...
    Am...“urlat“ :x atunci cind s-a propus DIV B cu trei serii ! M.Sandu a spus ca „masura a fost luata pentru a se acoperi intreaga tara !“
    Unde va duce aceasta...acoperire vom vedea in 2-3 ani.
    Ramin la parerea ca la sfirsitul campionatului echipele care vor trece linia de sosire vor fi mai putine decit cele care au luat startul !

    Si va mai apare un fenomen : incet-incet se vor desprinde echipele cu pretentii de promovare si cu...morcovul...Ce vor face celelalte ? Se va putea evita atit de „trimbitatul“ BLAT ?

    „Scenariile“ mai mult sumbre decit roz, nasc o serie de intrebari.

    Ma voi opri la una : FORMULA DIVIZIILOR A SI B !

    Parerea mea...

    Trebuie gasita o varianta in care echipele sa fie antrenate de la prima pina la ultima etapa intr-o lupta ! Fie ea pentru un loc in CUPE fie pentru retrogradare.
    Cum sa facem asta ?
    Stiu, e usor sa-ti...dai cu parerea ! 

    VARIANTA MEA
    DIVIZIA A
    Trecem la 12 echipe. Si asta cit de repede !
    (Exemplu : anuntam la inceputul anului 2004 componenta DIV A SI B a anului 2006 !)
    Echipele vor juca tur-retur. Se va intocmi clasamentul ( ca in ELVETIA). Primele 6 echipe vor lupta pentru titlu si locuri in CUPELE EUROPENE iar celelalte 6 pentru evitarea retrogradarii. Eventual sa retrogradeze 3 echipe.
    La final, se va ajunge ca o echipa sa aiba 32 meciuri disputate, ceea ce nu incarca programul competitional.
    DIVIZIA B
    1 serie cu 20 echipe sau...3 serii (pentru fiecare regiune)de cite max. 12 echipe !

    Aveti intrebari ? :?
    Astept propunerile voastre !

    P.S. La final, prin intermediul ONLINESPORT, sa trimitem FRF varianta noastra !
    Stiu, stiu ! Cine ne va asculta pe noi ?!
    Cred totusi ca e mai...constructiv decit sa „desfacem“ SITE-uri cu injuraturi impotriva UNORA !

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Interesant, dar cine crezi ca o sa te asculte? Pe tine sau pe onlinesport. A incercat prosportul acum vreun an parca varianta asta, dar nu a reusit sa se impuna. Si ei chiar aveau forta mediatica.

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Macar noi sa fim convinsi ca..."am facut totul !"

    Ce ma intereseaza pe mine : criticam, criticam dar sa mai aducem si argumente !
    Sint tare curios cum vad cei din tara (si nu numai) calea de imbunatatire a nivelului fotbalului romanesc !

    Ce vad eu de AICI : ne tot afundam in noroi (si la propriu !) si stam ca pe...plaja !
    NU CRED CA EXISTA TARA IN EUROPA ( si aici ma refer si la MOLDOVA ) care sa aiba astfel de terenuri !

    De ce se duc spectatorii in tribune ? Cind tot ei pling DUPA : "blat! ", "n-a fost fotbal !"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •