urmarind recursul etapei si discutia penibila dintre Mititelu si alexandrescu, cel care racola tinere talente pentru steaua inainte iar acum pentru dinamo, nu mi-am putut reprima o intrebare. Oare de ce nu selectioneaza echipele bucurestene fotbalisti din Bucuresti si imprejurimi cu precadere ? Bucurestiul este un oras mult mai mare,si in imprejurimile Bucurestiului, acolo in Muntenia poate oferi multi tineri. Si totusi daca privesc loturile stelei si ale dinamoului ,chiar rapid si national, observ un numar foarte mare de jucatori proveniti din Oltenia, majoritatea dintre ei ajunsi la echipele bucaletilor fraudulos. In spatele aerelor ********o-apeviste ale lui alexandrescu se ascunde totusi aceasta necesitate a lor.Poate ca intradevar , banuiala suporterilor craioveni ca bucurestenii ar fi genetic inferiori are suport real. Poate ca cei de acolo sint mai pampalai ,tantalai,blegi, cocosati,urati, ciufuti si au nevoie de olteni tocmai pentru ca ei nu sint capabili de nimic. Am auzit de multe ori aceasta teorie printre suporterii Craiovei dar am considerat-o o enormitate dar incapatinarea cu care bucaletii cauta sa-si suplineasca neputinta incepe usor ,usor sa confirme aceasta teorie. Poate manaca prost, mai putin natural, poluarea e mai mare sau poate doar neamul prost.Daca extindem discutiile de la fotbal la personalitatile artistice,istorie, culturale ,descoperim ca bucurestenii au cel mai mic procent de personalitati oferite Romaniei.
Sint bucurestenii inferiori genetic?