Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 29 of 29

Thread: Pagini din Istoria Rapidului

  1. #22
    sport legend chipy_1923's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    870
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by banel16 View Post
    "Sintem peste tot acasa"
    In anii '80, visiniii au jucat mai multe meciuri considerate acasa, chiar in Ghencea, invingind de cele mai multe ori acolo. Feroviarii au reusit sa adune 33.000 de spectatori la un joc cu Petrolul, in Divizia B. Fanii isi amintesc ca primul vers din imnul rapidist a fost scris dupa o partida de pe Steaua. Rapidistii preferau sa joace pe arena rivalilor, deoarece era mult mai incapatoare
    Rivalitatea dintre Rapid si Steaua nu este una ancestrala, ci s-a cladit in timp si spatiu de-a lungul anilor. Intr-o vreme cind cele doua grupari se diferentiau evident ca forta, dar, paradoxal, invers ca numar al suporterilor, stelistii si rapidistii nu se iubeau, dar macar se acceptau.

    "Rapidisti si stelisti, omorim dinamovisti", era un slogan la moda in anii '80. Mai mult decit atit, ceferistii au disputat mai multe intilniri pe arena din Ghencea, partidele respective fiind trecute in statistici ca "acasa" pentru giulesteni. "Imi amintesc de mai multe meciuri pe care le-am disputat acolo. Si in Divizia A si in B. Nu aveam probleme cu stadionul nostru, ci pur si simplu era neincapator. Eram in Divizia B si veneau 40.000 de oameni la meci. Unde sa incapa asemenea puhoi? Rapid era cu adevarat cea mai iubita echipa. In schimb, stelistii abia se adunau cite 5.000. Abia dupa 1986 au inceput sa se inmulteasca", isi aminteste Stefan Popa, fostul jucator al Stelei si al Rapidului.

    Pentru fanii rapidisti, exilul acceptat pe actualul stadion al ros-albastrilor nu era considerat o corvoada. "La vremea respectiva am stabilit un adevarat record. Ne-am strins 33.000 de suporteri in Ghencea la un meci disputat dimineata, la ora 11:00. Eram in Divizia B, jucam cu Petrolul. I-am batut cu 5-1. A fost pentru prima oara in istoria fotbalului romanesc cind o galerie s-a strins la peluza. Primul vers din imnul nostru, "sintem peste tot acasa", a fost scris dupa acest meci", povesteste Andrei Teodor, fondatorul Ligii Suporterilor Rapidisti.

    INTERVIU
    "Ne-a mers in Ghencea!"

    Sport Total: Va amintiti de meciurile disputate de Rapid in Ghencea, dar nu impotriva Stelei?

    Nicolae Manea:
    Au fost mai multe meciuri, mai ales cind eram in Divizia B. Am jucat in Ghencea si tin minte ca reuseam sa cam defilam acolo. Nu era ca in Giulesti, dar ne simteam bine.

    Avea terenul Stelei ceva mai special?

    Era mai incapator. Iar noi aveam spectatori, nu gluma. Rapidistilor nu le pasa in ce divizie sintem. In plus, in Ghencea era atunci un gazon extraordinar.

    Nu erati priviti cu ostilitate, pentru ca, totusi, evoluati pe terenul unei rivale?

    Cine sa ne injure cind la un meci veneau 30.000- 40.000 de spectatori? Nu avea nimeni loc printre suporterii nostri.

    Exista vreun meci mai special, din perioada aceea?

    Memorabil ramine un meci cu Petrolul, din Divizia B. Era o mare rivalitate intre noi si ploiesteni. Imi amintesc ca i-am batut cu 5-1, iar eu am marcat trei goluri.


    (c) SPT
    c tare...:X...se pare ca eram mult mai iubiti cand jucam in B decat acuma...in ultimii ani s-a imputinat f mult lumea care vine la stadion..nu mai e la fel... cum era acum 4-5 ani...si culmea e ca acum avem rezultate...
    [B]VOI SUPORTERI PT. CUPE SI FLORI,[COLOR="DarkRed"]NOI DIN PASIUNE PT. ACESTE CULORI!!![/B][/COLOR]

  2. #23
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Povestea cartierului și podului Grant, precum și a stadionului Giulești, în emisiunea București- Strict Secret.

    Partea a I-a: http://www.youtube.com/watch?v=OOHx4AEcZKs
    Partea a II-a: http://www.youtube.com/watch?v=TDN0yvvxsio

  3. #24
    sport legend tifosi's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Nazi Germany
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Cea mai frumoasa echipa din lume, RAPID
    LOVE FOOTBALL ! HATE ANTIFA !!!

  4. #25
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    Inaugurarea stadionului Giulesti - 1939

    10.06.1939 - Stadionul RAPID din Giulesti a fost inaugurat pe 10 iunie 1939, cu ocazia împlinirii a 70 de ani de la punerea în circulație a primului tren în România în prezența Regelui Carol al II-lea și a Marelui Voievod Mihai de Alba Iulia.

    Primaria a refuzat initial autorizarea construirii stadionului pe motiv ca aceasta nu se putea incadra in planul de sistematizare a capitalei. Ulterior insa, dupa mai multe dezbateri, aceasta acorda autorizatia de constructie, in decembrie 1935.
    Lucrarile pentru constructia arenei de langa Podul Grant au inceput in cursul anului 1936 si s-au desfasurat pe durata unei perioade de peste doi ani.
    Stadionul a fost proiectat si construit de arhitectul Gheorghe Dumitrescu sub patronajul Aociatiei sportiv-culturale a CFR, dupa modelul celebrei arene londoneze "HighBury", cea care gazduia meciurile de acasa ale echipei Arsenal. Inaugurarea oficiala a "Potcoavei", care a fost considerata ulterior cea mai eleganta si incapatoare arena a fotbalului romanesc, a avut loc pe data de 10 iunie 1939 in acelasi timp cu Ceferiada organizata pentru a marca implinirea a 70 de ani de la punerea in circulatie a primului tren in Romania. "Botezul" il primise insa cu un an in urma iar aici se disputasera deja doua partide ale formatiei giulestene in cadrul Cupei Europei Centrale, ambele incheiate cu victorii, 4-0 cu Ujpest Budapesta si 2-1 cu Genoa.

    La evenimentul prilejuit de inaugurarea "Potcoavei" au luat parte personalitati remarcabile contemporane ca Regele Carol al II-lea, Printul Mihai, Printul Paul al Greciei, membri ai Guvernului Roman, Consilieri Regali, inalti demnitari, personalitati proeminente ale vietii noastre publice, reprezentanti straini, care asistasera si la serbarea nationala de pe 8 iunie 1939, si neumerosi delegati ai cailor ferate europene. O buna perioada, spectatorii de la peluza vizionau meciurile in picioare, iar sub tribune existau circa 60 de loje pentru oficiali.

    (c) http://marelerapid.blogspot.de/
    (c) http://www.ziaristionline.ro/
    (c) http://www.visiniu.ro/
    (c) http://www.rapidfans.ro/
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #26
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Fia e cu noi! O tempora! Respect, Rapid!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #27
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    O poza din Istanbul facuta de o mare rapidista m-a facut sa realizez:
    Atunci cand s-a infiintat Rapidul inca exista Imperiul Otoman... ce vremuri.
    Attached Images Attached Images
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  7. #28
    sport legend tifosi's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Nazi Germany
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Da.. era Germania lui Hitler, Italia lui Mussolini, dar si taticul stelei si a lui dinamo, Stalin.
    LOVE FOOTBALL ! HATE ANTIFA !!!

  8. #29
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    http://i41.tinypic.com/25s3llt.png http://i44.tinypic.com/k4h57a.png

    (Fotografie de la primul meci al Rapidului, din 1923)

    Nu stim dacă Rapidul va supraviețui sau se va stinge. Dar Ioan Chirila a scris, acum 45 de ani, cu har si emoție despre nasterea echipei din Giulesti. Este "Biblia rapidistului", spunea chiar autorul [...]

    GSP.ro

    Pentru DOWNLOAD-ul cartii in format PDF, la scribd.com link-ul este : ACESTA ,
    contul la scribd.com se face in 2 minute ... totul este gratuit ... (New to Scribd ? Sign up for a free account...etc)
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •