Results 1 to 20 of 20

Thread: TRANSFERUL LUI STOICAN: UN SIMPTOM

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Aminteam de meciul CRAIOVA AEK !
    Intru pe LIVE si gasesc anuntul ...
    Dar...intrati singuri si vedeti ! Merita !

  2. #2
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1

    TRANSFERUL LUI STOICAN: UN SIMPTOM

    detaliile se stiu: Flavius Stoican este transferat la Shakhtior pentru 600.000 de dolari, cu mult sub suma pe care clubul ar fi obtinut-o daca l-ar fi vandut pe jucator la o echipa din Vest. beneficiarii tranzactiei: (eternii) Netoiu si Becali, in detrimentul clubului Dinamo, evident. si, ca lucrurile sa fie si mai revoltatoare, echipa se vede ciuntita tocmai acum cand, dupa 12 ani, a trecut in turul doi al cupei UEFA. culmea, conform Ev.Z., la doua zile dupa transfer presedintele Badea nu stie (sau se face ca nu stie) detaliile contractului lui Stoican. CE SE INTAMPLA?

    se pare ca afacerile personale ale investitori/impresarilor romani sunt (deocamdata) mai importante decat binele cluburilor. se poate face ceva?

    m-as bucura ca suporterii dinamovisti sa comenteze situatia. la urma urmelor cunosc detalii la care noi ceilalti nu avem acces.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  3. #3
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    din fericire, Stoican va juca impotriva lui Spartak
    [i] "Strength and honor" [/i]
    [b] MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS [/b]

  4. #4
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    www.prosport.ro :

    "Spre deosebire de Dinamo care l-a vîndut deja pe Stoican, latifundiarul din Pipera nu vrea să cedeze deocamdată nici un jucător.
    “Este adevărat că unii jucători sînt urmăriti de mai multe cluburi din străinătate. Cel mai faimos este Bayern München, care încă din 2001 îl monitorizează pe Rădoi. S-a spus ceva si de Feyenoord, dar eu nu dau jucători la echipe de genul acesta. De la Steaua nu se va pleca decît la cluburi foarte mari”, a subliniat Gigi Becali. "



    Pentru acest fapt, merita aplaudat!
    [i] "Strength and honor" [/i]
    [b] MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS [/b]

  5. #5
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Cindva, pe aici pe undeva, am scris ca problema clubului STEAUA (pe care o vad in 2-3 ani in C.L.- un an a trecut deja de cind am scris-o ) este DACA VA REZISTA SA-SI TINA JUCATORII !

    Ce se intimpla la DINAMO este boala romanului : dorinta de-a ajunge REPEDE la bani !
    Normal ca exista un risc dar...BANII MARI se cistiga in C.L. !

    Va mai trece multa apa pe Dimbovita pina cind PATRONUL ROMAN va invata sa...astepte !

    Indepartarea lui CIRTU, la CRAIOVA, a fost o alta greseala de...patronaj !
    Acolo insa cred ca a gresit si CIRTU : si-a criticat jucatorii EXTERN, prin ziare, interviuri etc !
    Pina la urma ei dau VALOAREA PRODUSULUI !
    Un antrenor, oricit de bun ar fi, este LA MINA JUCATORILOR !

    S-aveti un weekend placut !

  6. #6
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Hei ! Tocmai (re)vin de pe GDS ! U CRAIOVA-POLI AEK 0-0 !
    Meciul s-a disputat TOTUSI cu o ora intirziere !
    ONLINESPORT era deja la culcare ?!
    (Am gasit pe LIVE ca "din cauza ploii meciul se amina" dar dupa o ora s-a disputat totusi !)
    ONLINESPORT...mai dati o :jump:

  7. #7
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Citesc totusi ca nu pleaca pina in decembrie.Oricum penibila situatie. Ma intreb ce s-ar fii zis daca Southampton il cumpara la fel pe un stelist . Vezi ce scrie de Zicu si Inter. Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  8. #8
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    hmm, si-or fi dat seama ca ar fi prea de tot sa-l vanda tocmai acum. era si contra naturii: adica tu, echipa care te califici mai departe transferi un jucator de baza la echipa pe care tocmai ai eliminat-o :oops:. nu e nici o logica aici, in afara "logicii" castigului cu orice pret.

    raman la parerea ca legislatia romaneasca si regulamentele federale sunt defectuos alcatuite si in consecinta permit manevrele unor "rechini" gen Becali ISM si Netoiu.

    cat despre Gigi, a reusit deocamdata sa reziste tentatiilor. oare pentru cat timp?
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  9. #9
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    ma aflu printre cei caruia gigi becalli ii provoca repulsie pana nu demult...

    ...dar, in ultimul timp, imi dau seama ca, in ciuda defectelor sale, e cu mult peste shleahta de la dinamo, avida de orice maruntzish care apare in cale.

    In acest moment, Dinamo nu este nimic mai mult decat "magazinul de prezentare" al duetului Giovani Becali - Gigi Netzoiu. Vanzator: Cristi Borcea.
    Lui Andone i-a ramas rolul de a aranja marfa in vitrine.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #10
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Nu sant dinamovist (ba dimpotriva!... ) dar povestea cu Stoican nu mi-a picat de loc bine!

    Sa ma explic:
    1)-Imi pasa suficient de tare de reprezentantele noastre (oricare ar fi ele) in cupele europene. Echipele astea incearca sa recladeasca (atata cat pot si se pricep acum) o mica parte din prestigiul pierdut al fotbalului romanesc.

    2)-Calificarile reusite de Steaua si Dinamo in turul 2 al UEFA Cup au fost importante din doua puncte de vedere:in primul rand, au eliminat doua echipe care provin din campionate mai bine cotate decat al nostru iar in al doilea rand (si cel mai important prin consecintele pe termen mediu) prin maniera in au trecut de adversare (7p din 8p posibile) au marit semnificativ mult discutatul "coeficient de tzara" (care stim cu totzii ce importantza are). Nu mai discut ca prestatia celor doua ar putea insemna si un punct de sprijin pentru moralul cu care orice echipa de la noi ar aborda in viitor un meci international (cu alte cuvinte, am vazut ca se poate...)

    Iata ca o posibila redresare a prestatiei echipelor noastre de club e intrerupta (sau macar atenuata) de actiunile unora care, din nepasare, spirit mercantil, si o mare doza de prostie (re)incep sa vanda jucatorii emblematici.

    Suporterii dinamovisti sunt acum intr-o situatie destul de ingrata. Pe deoparte ar trebui sa protesteze energic pana cand din conducerea lor ar pleca tejghetarii care le-au transformat clubul in talcioc, pe de alta parte momentul e destul de delicat pentru ca au nevoie de liniste pentru pregatirea dublei manse cu SpartaK Moscova.

    Aici nu mai e vorba sa te bucuri de raul altuia pentru ca mai devreme sau mai tarziu consecintele le vom simti cu totzii

  11. #11
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    hai ca-i culmea, plang catzeii ca-l pierd Stoican pe bani f putzini dar uita ca a fost furat Craiovei . Ce banc bun ,ce tzi-e si viatza asta

  12. #12
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Aici ai si tu dreptate... de haram a fost, de haram s-a dus

  13. #13
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    ...si probabil vor urma in curand si restul "oltenilor" cu ... coada.

    Dupa aceeasi schema (adica "materialul" in buzunarele stim noi cui).

  14. #14
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    pai vezi ? Si in plus dinamovistii ar trebui sa fie foarte fericitzi ca au transferat un jucator la o echipa din URSS, prietenii stiu de ce

  15. #15
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Asa e cateodata soarta: se-ntoarce precum roata. Dar ce-ai fi vrut, sa faca aia miting cand i-a adus ne(sim)toiu de la Craiova? Atunci s-au bucurat de pleasca venita pe capul lor, acum probabil simt cam ce-ati simtit voi atunci (la scara mai mica , ce-i drept).
    Eu nu pentru Dinamo sufar /nope/, ma gandesc doar ca ar fi avut alte sanse sa ne aduca mai multe puncte pentru "coeficient" ... adica pentru noi totzi...

  16. #16
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    las' ca joaca contra lui Spartak , n-ar putea dinamo sa rateze asa o ocazie Desi corect era ca Steaua sa joace cu Spartak si dinamo cu dinamo

  17. #17
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    E uite ca nu intotdeauna lucrurile sunt "corecte" asa cum ni se par noua

  18. #18
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    corect

  19. #19
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Mai exista undeva in lume astfel de drepturi de proprietate a jucatorilor? Adica daca eu sunt prieten bun cu Mutu si Chivu care din intamplare sunt liberi de contract ii iau rapid in proprietate si ma prezint cu ei la Abramovici si zic. Jidane, fa-ma presedinte sau vice la Chelsea si ii poti baga pe meseriashi in teren cand vrei tu. Eu chiar nu inteleg aceste metode. Nici Valentin cu Steaua lui nu a facut asemenea chestii.

  20. #20
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    las ca poate s-o gasi un Abramovici sa cumpere nu un jucator ci 15 de la Dinamo. adica tot clubul .

    Viole(n)t, stii cand merita Gigi Becali o statuie? la toamna viitoare daca iese campion si nu vinde nimi ba dimpotriva cumpara.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •