Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 140

Thread: Steaua Bucureºti

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1

    Steaua Bucureºti

    Steaua, 27 de titluri nationale, 6 Cupe ale Romaniei,de doua ori Cupa Campionilor Europeni in dreptul Stelei!cam asa arata un parmares de campioni!

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1

    Arrow

    ..... si urmeaza titlul 28
    Last edited by desdemona; 1st October 2005 at 18:48. Reason: este interzis de regulament sa dai "quote" la mesajul anterior in intregime

  3. #3
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    ce spui mai tu acolo

    Revenind la lucruri serioase:
    Mai vedem.... deocamdata HCM Constanta a mers destul de bine, cu 5 victorii din 5 meciuri jucate.... Suntem pe primul loc, pana una alta .... si deocamdata noi am batut Dinamo, voi v-ati furat-o de la ei..... e adevarat, noi am jucat acasa, pe cand voi in deplasare....... totusi v-au dominat clar

    Sa vedem si ce faceti cu noi
    Last edited by desdemona; 1st October 2005 at 20:09.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    da mai e adevarat ce spuit tu...dar spune-mi si mie rezultatele din campionatul trecut mai ales cel din tur..si apoi mai vb dupa etapa a 6a!

  5. #5
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Dragul meu,
    rezultatele din campionatul trecut arata Steaua undeva mai pe la baza podiumului. Ca varful era ocupat. Iar prin cupele europene in ultimii ani Steaua a cam facut furori, eliminata de prin primele tururi.
    Cica unul se tot lauda cu stramosii lui, ca el nu era in stare de multe. La un moment dat, einstein, auzindu-l, ii zice: "Domnule, cand te aud vorbind imi aduc aminte de cartofi." "De ce?", intreaba laudarosul. "Pentru ca si tu, si ei ce aveti mai bun, aveti sub pamant."
    Trage concluzia si traieste clipa cu demnitate si realism. Am vazut si eu derbiuri Dinamo-Steaua in polivalenta (nici nu erai nascut pe atunci) cu sala plina ochi. Acum la meciurile lor daca se strang una-doua sute de spectatori.
    Anul asta au echipa mai buna, echilibrata pe posturi, dar campionatul este lung si se joaca.

  6. #6
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    @steauadelasud, inteleg ca vrei sa-mi demonstrezi ca s-au mai vazut rasturnari de situatie si ca inceputul campionatului nu este relevant, dar ambitiile sunt la fel de mari (pentru noi mai mari, ca anul trecut am ratat primul loc la mustata.... si pentru voi mai mari, ca acum v-ati intarit si aveti si motive sa sperati la un loc fruntas).... asa ca hai sa privim din prezent spre viitor… cel putin in acest moment eu cred ca lupta se va da tot intre constanteni si Dinamo… pe voi va vad pe un loc 3. Sa dea Domnul sa ma insel si sa iesiti voi pe 2 si Dinamo pe 3 Adevarul e ca mai avem multa paine de mancat pana atunci si pana una-alta astept si primul meci direct intre noi
    Anul trecut pe vremea asta noi aveam deja si o infrangere si un egal la activ… voi erati intr-adevar deasupra noastra in clasament si ulterior ati alunecat sub... Ma uit si la Minaur ce slab a luat startul sezonul asta (si anu’ trecut, pe vremea asta, era pe primul loc), dar mie nu-mi iese din cap cum se juca Dinamo cu voi pe teren, cu toate achizitiile alea de care faceati tam-tam..… sincer au fost mult peste voi, intr-un astfel de meci vi se vede valoarea, nu ma intereseaza ca ati batut pe Minaur (care nu mai e echipa de anul trecut, daca tot vrei sa facem comparatia cu sezonul anterior, si deocamdata joaca slabut rau de tot), Medgidia sau Caracal…. Oricum, hai sa vedem ce faceti cu noi … si mai dam pronosticuri dupa aia
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    leo prietene steaua inseamna ISTORIE...echipa de azi nu avea cum sa joace si atunci...sau poate stii tu o metoda sa joci 70 de ani handbal...indiferent daca iti place sau nu PALMARESUL,ISTORIA SI TRADITIA nu ni le poate lua nimeni...bafta

    iar anul trecut daca te pricepi asa bine la handbal, cunosti si rezultatele noastre ar trebuii sa sti ca hcm nu a reusit sa ne bata in nici una din intanlirile directe, dinamo ne-au egalat in ultimele secunde iar cu baia mare scorul intanlirilor a fost de 1-1, deci podiumul de care vb. tu nu prea are rezultate bune cu noi...deci...noi am gresti cu echipele mai mici gen acasa clujul,deplasare brasovul,resita..aduna punctele si vezi unde eram in clasament..
    Last edited by desdemona; 2nd October 2005 at 16:55. Reason: consecutive.. foloseste, te rog, butonul EDIT POST

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    iar anul trecut daca te pricepi asa bine la handbal, cunosti si rezultatele noastre ar trebuii sa sti ca hcm nu a reusit sa ne bata in nici una din intanlirile directe, dinamo ne-au egalat in ultimele secunde iar cu baia mare scorul intanlirilor a fost de 1-1, deci podiumul de care vb. tu nu prea are rezultate bune cu noi...deci...noi am gresti cu echipele mai mici gen acasa clujul,deplasare brasovul,resita..aduna punctele si vezi unde eram in clasament..

  9. #9
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Eu vorbesc de rezultate. In arhive ramane rezultatul. Ati castigat la Constanta (dupa nu mai stiu cati ani) si a fost egal la Bucuresti. Din pacate pentru tine, amesteci concretul (rezultatele Stelei cu HCM - apropo, se scrie cu litere mari, ca e vicecampioana si castigatoarea Cupei) cu abstractul (daca...).
    Daca aveati valoare va mai plimbati si voi in ultimii ani pe la Barcelona, Skopjie, Kiel, Dunkerkue, Lemgo sau Szeged. Apropos, si Dinamo s-a cam plimbat mai mult decat voi in ultimii ani.
    Iar daca, revin la daca, tot vorbesti de istorie, atunci mai stergeti si voi praful de pe cartea de istorie, fie ea si cu litere mari.
    Respect istoria Stelei, dar ea se cere confirmata .

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Hai ma steauadelasud du-te cu titlurile tale castigate de Steaua...

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    andreiush ce sti tu despre handbal?sau si tu iti day cu parerea asa la intamplare? sau in capul tau sunt doar ideiile lui pana?macar sti si tu 3 jucatori care au castigat titlurile astea?si daca te referi la sistemul comunist(mai mult ca sigur) atunci spune-mi si mie cati jucatori de la steaua si dinamo erau in anii 80 la lot?tot ceausescu a facut cartile la mondiale,europene si olimpiada? ai pus si tu mana pe o minge de handbal de iti permiti sa vb asa de STEAUA?
    bafta

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Stii si tu despre ce e vorba, deci nu mai trebuie sa-ti zic eu.
    Bafta si tie

  13. #13
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Handbalistul Ion Belu, 'geamănul' lui Bălan

    O poveste parcă trasă la indigo este şi cea a fostului mare portar de handbal al Stelei din anii '60-'70, Ion Belu. Ca şi Bălan, Belu are în vitrină Cupa Campionilor Europeni, câştigată cu formaţia din Ghencea în 1968. Asemănarea dintre cei doi merge mai departe, Belu fiind tot bucureştean, dar stabilit în Baia Mare, după ce jucase în prealabil la Minaur.

    Problema principală a fostului apărător al buturilor 'roş-albastre' este tot cea a rentei viagere. Pe care, din acelaşi motiv ca şi Bălan, nu a văzut-o până acum. 'V-a explicat Lucică despre ce este vorba, aşa că n-o să repet. Eu am 57 de ani, deci ar trebui să aştept mai puţin, dar dacă mor până atunci?', spune zâmbind acru Belu.

    'Am o pensie de la stat de 4 milioane şi-un pic, după ce mi-am rupt spatele pentru ţara asta. Dacă ăsta este respectul pentru foştii sportivi, atunci ar trebui să plecăm din România. Poate o citi cine trebuie articolul şi se va lua vreo măsură', încheie Ion Belu.
    (Onlinesport)
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    mda...fara cuvinte...pacat...

  15. #15
    senior danikunyak's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    LANGA SALA SPORTURILOR
    Posts
    194
    Reputatie
    1
    steauadelasud e ilogic sa castigi 2 cupe europene in 3 ani si sa sa nu iei titlul!!!ceva e putred!!!!sunt chestii evidente care nu vrei sa le recunosti!!!s-a vazut valoarea cu resita cand in ultimele minute v-au castigat arbitrii meciul!!!alexandru e mai genial decat toata steaua!!!irimescu e peste stamate pe orice teren din lume!!!numai asa puteti...
    P.S.:oricum dinamo ramane cea mai ajutata echipa
    Ceausescu s-a intors/s-a intors beleaua/si a dat comunicat/sa castige steaua

    chestia nasoala e ca povestea a continuat si dupa 90!!!oricum cu minaurul din 98 si cu fibrexul nu s-a pus nimeni cu tot cu arbitrii vostri!!!!!!!
    Last edited by Darkslowstar; 6th October 2005 at 11:59.

  16. 5th October 2005, 22:37
    Reason
    Consecutiv

  17. #16
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    @steauadelasud.. mai traiesti??


    Anyway, citeam acu' intr-un ziar.....


    Era mai bine pe vremea lui Ceausescu

    Invitat la Caleidoscop Sportiv, emisiune moderata de Ovidiu Ciutescu, fostul mare handbalist Vasile Stanga, in prezent antrenorul echipei Steaua Bucuresti, a vorbit despre campionatul national, cupe europene precum si despre situatia existenta in sportul romanesc.

    Progresam dar nu sunt conditii

    Considerata cea mai valoroasa editie de campionat in handbalul masculin in ultimii 15 ani, competitia interna este considerata de Stanga inca una mediocra."Au venit jucatori din Ucraina, Iugoslavia etc. Este un lucru pozitiv insa nu putem vorbi despre mari echipe. Iata ca Dinamo inca nu are un lot cu care sa se bata in Europa pentru ca aici nu se investeste ca in Spania, Germania ori Ungaria. De exemplu, Vezsprem, clubul cu care s-au confruntat in urma cu o saptamana, are un buget de 5 milioane de euro! Aici, acesti bani, reprezinta bugetul la tot campionatul intern. Ma uit la noi, la Steaua. Jucatorii nu se concentreaza pe un meci asa cum ar fi normal. Unii nici macar nu se supara ca pierd! " Fostul international a vorbit si despre conditiile de pregatire. "Va dau un alt exemplu care vine sa sprijine ce am spus despre diferente si valoare. Atat noi cat si Dinamo nu vom avea unde sa jucam in Cupele Europene. Sala de joc a fost inchiriata de un partid care are un congres! Deci doua cluburi cu talie nationala si chiar internationala nu au o sala proprie de joc si stau la mana altora!" Stanga a considerat ca cel mai valoros lot in acest sezon il are Omer Aihan la HCM Constanta!

    Pana in 89 mergeam cu avionul, acum...

    Vasile Stanga a facut paralele si cu trecutul sportului inainte de 1989. "Sincer vorbind pe vremea lui Ceausescu sportul era privit altfel. Era considerat de importanta nationala si lucrurile se vedeau! Atunci mergeam cu avionul la meci. Acum folosim un prapadit de autocar. Este cel mai usor exemplu comparativ care il dau! Parca nici jucatorii nu mai au valoarea de atunci. Nu exista vointa de victorie!" Intrebat daca jucatorii pe care ii pregateste au modele de fosti sau actuali handbalisti, Vasile Stanga a opinat: "Pai de unde sa aibe modele daca ei nici nu stiu cum jucam eu? Nici macar nu au unde sa vada meciuri memorabile ale Romaniei! Abia am reusit sa fac rost de o caseta memorabila dar de la Televiziunea Germana. In Romania nu mai exista meciuri in arhive de acum 20 sau 30 de ani! Este incredibil!" Actualul antrenor al echipei Steaua Bucuresti este convins ca sportul romanesc trebuie sa se adapteze la cerintele pe care le impune Uniunea Europeana pentru ca "acum este fantastic sa vezi ca un Covaliu poate obtine o medalie mondiala cand stim cu totii in ce conditii ne pregatim!"
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #17
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Domnul Stanga mi-a ridicat mingea la fileu.
    De mult mi-e dor s-o spun pe sleau. Vorbeste de sala inchiriata de partid pentru congres? S-a intors din Spania cu ceva bani la apusul carierei si cu o licenta. Si in ce i-a investit? A cumparat bazinul de inot de la hotelul parc din Mamaia, pentru a face Bingo Europa. Ne plangem de baze sportive? iata ce a ajuns din ele. Iar medaliatul olimpic Razvan Florea se pregateste la Constanta in bazin de 25 de metri cu tavanul care sta sa-i cada in cap.
    Vrea valoare in handbal? Da. De cand merg la sala nu a fost meci al Stelei la Constanta in care sa nu vina, alaturi de Birtalan si Munteanu. Bravo lor pana aici. Stau in primul rand de banci si pun permanent presiune pe arbitri, care mai pleaca urechea.
    Se plange intotdeauna ca este dezavantajat, ca altii sunt de vina, asa cum a facut o cariera intrega, cand o echipa a jucat pentru ca el sa fie golgeter.
    Imi vine in minte un episod din 1982, cand am pierdut (era raritate pe atunci) un meci contra Spaniei la Mondiale. La o luna mai apoi, ne-am intalnit cu glorii ale clubului Steaua, printre care si Stanga. Intrebat de acel rezultat, care consemna decaderea mondiala a handbalului romanesc, stiti ce a raspuns? Ca a fost parchetul alunecos si ca jucatorii romani nu s-au putut desfasura in voie. Pentru spanioli era altfel parchetul.
    Generatia lui a cautat mereu scuze, de asta am ajuns unde am ajuns. Au mers cu avionul sa semneze colapsul handbalului romanesc, iar mentalitatea lor s-a imprimat si generatiilor actuale de jucatori.
    Ce a fost mai de calitate a plecat afara si nu s-a mai intors.
    Stanga uita ca in afara de Minaur si Dinamo defila prin campionat, ca era Steaua. De asta mergea cu avionul. Astazi, dupa joc si rezultate, dar mai ales dupa ifose, si un autocar este prea mult pentru ei.
    Se plange ca alte echipe au adus sarbi, ucraineni. Da, dar am curajul sa enumar cei 14 de pe foaie de la HCM Constanta: Stanescu, Popescu, Timofte, Buricea, Nicolae, Adzic, Baiceanu, Dragicevic, Iacob, Toma, Ali,, Stavrositu, Soldanescu.
    Sunt sapte jucatori care evolueaza constant si care joaca la Constanta de cel putin sase ani. Apropos, Baiceanu si Buricea au fost prea slabi pentru Steaua. Popescu, Soldanescu, alaturi de Giotoiu (constantean) si Saulescu joaca la HCM de la varsta junioratului, pentru ca asa se pregateste o echipa. Pentru prestanta internationala sunt necesare implanturi de genul Iacob, Adzic, sau ceilalti sarbi, dar pe langa lot, Omer are si valoare intrinseca. Se mai uita pe la televizor, vede si el ce joaca altii, a progresat si ca antrenor de pe vremea cand il batea pe Stanga in teren.
    Sa nu-i plangem pe Steaua, ca-si merita soarta. Pe vremuri au avut facilitati pe care armata astazi nu mai poate sa le ofere, iar ei nu au fost in stare sa managerieze activitatea sportiva, sa aduca sponsori de valoare. Au desfiintat sectie dupa sectie, au ales sa sprijine sectii foarte costisitoare (hochei, rugby, polo), au renuntat la traditia din handbal, baschet, volei, unde reprezentau ceva in Europa. Practic s-au orientat acolo unde altii nu s-au aratat interesati sa castige titluri. Ma mira ca nu au ales si oina. Pentru asa manageriat, asa cum spuneam, si autocarul este prea mult.

  19. #18
    senior danikunyak's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    LANGA SALA SPORTURILOR
    Posts
    194
    Reputatie
    1
    Bravo LEO!!!!Ai mare dreptate!!!Trebuie sa recunoastem insa ca a fost un mare jucator dar ca om lasa de dorit si la fel si ca antrenor!!!Nu se compara cu Omer!!!In plus nu stie sa piarda!!Imi aduc aminte cand i-am batut sezonul trecut la Baia Mare si a dat vina pe arbitrii,a vorbit cat se poate de urat de publicul baimarean,l-a jignit pe domn profesor Pana dupa ce el a facut un gest nesportiv scotandu-si echipa de pe teren dupa un incident in tribuna provocat tot de un jucator al Stelei(Buceschi mi se pare)care a reactionat violent la o bataie pe spate a unui suporter baimarean(un batran de peste 60 de ani).Aceeasi parere o am si despre conducatorul federatiei-Cristian Gatu(mare stea ca jucator,dar...prea multe aranjamente au loc in handbal si nu se ia nici o masura si ne miram ca nu ne mai calificam nicaieri desi avem valorile noastre)!!!!
    P.S.:E normal sa dai vina pe arbitrii dar atunci cand este cazul nu oricum

  20. #19
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    1/8 Challenge Cup
    ISL KA Akureyri-ROM Steaua Bucuresti 24:23 (13-11)
    ROM Steaua Bucuresti-ISL KA Akureyri 30-21 (14-9)
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  21. #20
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Red face cea mai titrata echipa....cea mai mare ....poate fosta!!!!

    am tot spus ca o sa intru si eu sa scriu pe acest forum....si de fiecare data am preferat sa astept,dar nu stiu de fapt ce am asteptat!!o schimbare de atitudine,de mentalitate,de interes....aceasta insa nu a aparut si asa am ajuns si eu sa scriu aici...
    de ce la aceasta tema?pentru ca este echipa despre care am cele mai multe informatii...poate mai incolo o sa imi dau cu parerea si despre alte echipe dar deocamdata ma rezum la steaua bucuresti...
    deci..
    s-a terminat vacanta,echipa s-a adunat si a facut un stagiu de pregatire la cabana forban,fara cei doi jucatori plecati la lotul national impreuna cu antrenorul munteanu....
    de doua zile echipa a reinceput antrenamentele in bucuresti,in sala antilopa din motive independente de vointa clubului sau a jucatorilor...este o situatie fortuita, sala floreasca fiind lipsita de caldura si apa calda pana.........pana cand o da Domnul,se pare!!
    nu se poate spune ca in antilopa este mai bine,nici nu cred ca s-ar putea sa fie cald in hangarul ala cand afara sunt -16 grade,conditiile sunt improprii,.....macar avem este apa calda pentru ca jucatoriisa se poata incalzi putin dupa antrenament...
    si iata ca am ajuns si la antrenament....si la antrenori...!!!
    antrenorul echipei steaua....vasile stanga!!
    fost mare jucator ....foarte mare jucator....acum antrenor la steaua,dar sunt sigur ca nu este acesta jobul din care isi castiga domnul stanga painea zilnica!!! lucru care se observa in lipsa totala de interes la antrenamente.
    deci...dupa cum spuneam ....fost foarte mare jucator....dar ca antrenor nu cred ca merita sa stea nici macar pe banca unei echipe de juniori!!
    felul in care pregateste echipa de cand a inceput acest sezon este lamentabil si parerea mea este ca domnul stanga nu are nici o legatuta cu rezultatele din acest sezon ale echipei steaua....adica oricine ar fi stat pe banca stelei ....meciurile care au fost castigate ar fi fost castigate.....si eu cred ca echipa ar fi jucat cu totul alt handbal daca pe banca tehnica s-ar fi aflat un antrenor care sa traiasca din si pentru handbal....
    poate exagerez dar cred ca asta este meteahna handbalului romanesc.....se traieste din amintiri....amintiri ale marilor jucatori din perioada '70....care acum sunt antrenori dar nu stiu altceva in afara de ce se juca si se antrena atunci....cu cateva exceptii....cred ca nu sunt mai mult de 4 antrenori in liga nationala care sa fie la curent cu metodele de pregatire din strainatate(ma refer la tari care acum sunt in fruntea ierarhiei mondiale....spania,germania,croatia...).
    cam atat am avut de spus pentru moment...sunt sigur ca subiectul poate fi discutat mult mai mult....
    cu parer de rau ....dar steaua ,in aceasta situatie, se afla pe un drum care nu ii va aduce nici un fel de satisfactii,nici jucatorilor,nici antrenorilor,nici clubului si cu atat mai putin suporterilor....care inca mai iubesc aceasta echipa.

  22. #21
    sport legend alex-hcm's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    565
    Reputatie
    1
    Steaua Va Asteptam La Constanta Ca Sa Va Batem Rau... Sa Ne Tineti Minte! Oricum Va Doresc Sa Terminati Pe 2 Inaintea Lui Dinamo. Avem Grija Si De Ei . Ii Batem La Bucuresti. Stati Fara Grija.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •