Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: Totusi 18 echipe!?

  1. #1
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1

    Totusi 18 echipe!?

    S-a mai discutat subiectul acesta cu 16 sau 18 echipe. Vreau insa sa il readuc in atentie deoarece vad ca meciurile de campionat sint mai rare decit etapele de Champions League, campionatul este mai tot timpul intrerupt, se joaca mai multe meciuri amicale decit meciuri oficiale, mai toate campionatele revin sau introduc mai multe echipe in primele divizii, noi ne miram ca in Cupele Europene nu rezistam decit o repriza, cu echipe care in campionatele lor joaca de multe ori simbata-miercuri-simbata sau chiar si de anul nou.
    Parerea mea este ca ar trebui introdus din nou sistemul cu 18 echipe, pentru ca oricum si daca ar fi si 12 sau 10 echipe, sint unele echipe care au prins radacini prea adinci ca sa mai plece din prima liga si se vede ca diferenta dintre prima divizie si cea de-a doua nu este chiar asa de mare (vezi Alba Iulia, Oradea, Timisoara). Si in Franta sau in Spania sint echipe care au un singur punct dupa 9 etape, si pentru asta trebuie sa ramina mai putine? nu cred.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  2. #2
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Dar in felul asta vor fi si multe echipe care vor face "comert" cu puncte si asa am ajunge de unde am plecat...
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  3. #3
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Pai de citi ani este sistemul cu 16 echipe? s-a adus vreo imbunatatire? nu prea vad. Intra doua sau trei echipe, tot alea cam retrogradeaza, Bistrita lui Nea Jean ne da "emotii" vreo trei-patru etape, dupa care isi revine spectaculos si lupta pentru "binele" fotbalului romanesc, Ceahalul se ia de mina cu Bistrita, Bacaul nu cade din Divizia A nici daca vrea (nici nu este lasata, poate). Jucatori de calitate tot mai putini, tot mai putine variante, se aduc jucatori straini, de multe ori mai slabi decit ce ai in prima divizie.
    Jucatorii nu au pur si simplu destule meciuri in picioare, nu ajung la acel virf de forma.
    Unione chiar crezi ca acest "comert" se face pentru ca ar fi 18 echipe si nu se fac acum cind sint 16. Pai intra Alba sau Timisoara sau Clujul si incep sa faca acest comert? Nu prea cred. Comertul il fac baietii care sint aici de "veacuri", baieti ca Burebista sau Decebal sau mai stiu eu care.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Cel mai bine era sa fie si un playoff la final, cu primele 6 sau 8 echipe, ca in Elvetia sau in Polonia(?nu sunt sigur).

  5. #5
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Asa este... Vor fi echipe care se bat pentru titlu si echipe care se bat la retrogradare. In rest, celelalte vor sta linistite. Poate un sistem de 18 echipe care sa retrogradeze direct 3 si alte 3 sa joace baraj cu locurile 2 din fiecare serie...
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  6. #6
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ
    Cel mai bine era sa fie si un playoff la final, cu primele 6 sau 8 echipe, ca in Elvetia sau in Polonia(?nu sunt sigur).
    De Polonia nu stiu, dar in Ungaria sigur e asa.

  7. #7
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Unione, in toate campionatele sint favorite la titlu, echipe de pluton si echipe care lupta pentru evitarea retrogradarii. La noi si anul trecut pina cu doua etape inainte de terminarea campionatului de la locul 9 in jos toate echipele se luptau pentru evitarea retrogradarii, vreau sa spun ca valoarea loturilor sint echilibrate, iar echipele din B care intra nu sint mai slabe de unele de divizia A.
    Nu cred ca se vor face mai multe "meciuri strategice" daca vor fi 18 echipe in loc de 16. Pentru ca tot aceleasi echipe care exista in sistemul cu 16 echipe vor face "aranjamente" si in sistemul cu 18.
    In plus vor aparea mai multi jucatori, vor fi mai multe meciuri si implicit vor aparea niste jucatori tineri care s-ar putea afirma in prima liga. Uite ca si campionatul de tineret s-a desfintat, iar jucatorii sint dati pe la echipe de divizia C sau chiar D.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  8. #8
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Dar mai e o chestie: BANII. Crezi ca vor fi asa multe echipe care sa-si permita sa stea in divizia A??? Si-asa sunt multe echipe din primul esalon care nu prea au bani...
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  9. #9
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Da dar daca o iei pe partea asta, ce sa facem? sa facem un campionat din hai sa zicem 5 echipe care au bani? :? Pai singurele care au bani sint echipele din Bucuresti care traiesc practic prin vinzarea jucatorilor in strainatate, celelalte doar isi duc existenta prin mila firmelor de pe plan local si vinzarea catre bucuresteni a jucatorilor.
    Deci 11 echipe nu prea au bani, asta nu inseamna ca nu au ce cauta in divizia A. Sint multe alte echipe din B care au bani poate mai multi ca cele din A, uita-te doar la un CFR Cluj, Jiul Petrosani care au in spate niste oameni cu multi bani.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  10. #10
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Nu vezi ca tot timpul toti se plang de bani, ca n-au cu ce sa-si plateasca jucatorii, acestia fac memorii la liga, etc. O intreaga nebuneala. Ai dreptate ca sprijinul financiar la restul echipelor care nu-s din Bucuresti e mic. De aici poate sa inceapa un mic sir de blaturi contra-cost... Si pana la urma noi ce putem face? Pe noi nu ne intreaba nimeni nimic, chiar uneori noi suntem tapi ispasitori... Lol...
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  11. #11
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Mie, cel mai potrivit sistem mi se pare cel cu 12 echipe in prima liga shi o liga secunda unica de 16-18 echipe. E suificient pentru Romania.

    In prima faza a campionatului fiecare echipa ar juca 22 de meciuri. Apoi, sistem cu play-off shi play-out. Primele 6 in play-off, ultimele 6 in play-out. Se ajunge la un total de 32 de meciuri de echipa, suficient pentru Romania, avand in vedere clima de aici shi starea proasta a terenurilor in anumite perioade din an.

    Va datzi seama ca, daca Bistritza sau Ceahlaul ajunge in play-out, nu prea mai au cu cine sa faca blaturi. Totzi sunt cu securea deasupra capului.

    Pe de alta parte, imaginatzi-va un play-off cu Steaua, Dinamo, Rapid, Craiova, Brashov shi... Poli ( ). Media de spectatori pe etapa ar fi linishtit 20.000.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  12. #12
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Formula propusa de viole(n)t este, teoretic, cea mai buna. O Divizia A cu 12-14 echipe ar concentra valorile si ar mari media de spectatori in tribune.
    Pe de alta parte, o Divizie B cu 18-20 de echipe ar creste gradul de interes al publicului. Practic liga secunda ar iesi din anonimat!

    Numai ca ideea a fost si este combatuta de cei care aduc in discutie argumentul lipsei de bani pentru deplasarile mai lungi la nivelul Diviziei B. Cu alte cuvinte, ei sustin ca ar fi foarte dificil ca, spre exemplu, echipa din Satu Mare sa se deplaseze la Medgidia sau cea din Suceava la Craiova.

    Argumentele acestor indivizi nu prea stau in picioare dar ei sunt sustzinutzi la greu de Nasu' care are nevoie de voturi in Adunarea Generala a FRF

  13. #13
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Ar fi interesant de aflat cum e structurata divizia a doua in Rusia, de exemplu. Daca si acolo e o singura serie...

  14. #14
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Subiectiv
    Numai ca ideea a fost si este combatuta de cei care aduc in discutie argumentul lipsei de bani pentru deplasarile mai lungi la nivelul Diviziei B. Cu alte cuvinte, ei sustin ca ar fi foarte dificil ca, spre exemplu, echipa din Satu Mare sa se deplaseze la Medgidia sau cea din Suceava la Craiova.
    Pai tocmai asta ar fi ideea: n-ar mai fi totzi descultzii in divizia B, ci doar cluburile care au cu adevarat dorintza shi conditzii de perforfantza. in plus, shi trecerea la conditziile de divA ar fi mai suportabile in cazul unei promovari.

    Quote Originally Posted by JJ
    Ar fi interesant de aflat cum e structurata divizia a doua in Rusia, de exemplu. Daca si acolo e o singura serie...
    Ii punem pe fanii dinamovishti sa se documenteze cand merg la Moscova. Ayrton???
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  15. #15
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Divizia secunda rusa are o singura serie cu 22 de echipe.

  16. #16
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Violent, acest sistem cu play-off si play-out nu cred ca este viabila pentru noi, mai ales daca ar fi 12 echipe. Pai dupa vreo trei luni ajungi in play-off sau play-out, partea proasta este ca daca ajungi in play-out o sa fie si mai putini suporteri chiar si la Timisoara, pai vin sa vad toate echipele care se lupta pentru mentinerea in prima liga? Cred ca interesul ar fi mai scazut. Parerea mea.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  17. #17
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Cam asta era situatia in 2002 :
    ANGLIA
    A : 20 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 24 ECHIPE
    C : 1 SERIE A 24 ECHIPE

    AUSTRIA
    A : 10 ECHIPE / 2 TURURI, 2 RETURURI
    B : 1 SERIE A 10 ECHIPE / 2 TURURI, 2 RETURURI
    C : 3 SERII A 16 ECHIPE

    BELARUS
    A : 14 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 1 SERIE A 14 ECHIPE

    BELGIA
    A : 18 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 2 SERII A 16 ECHIPE

    BULGARIA
    A : 14 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 4 SERII A 16 SAU 18 ECHIPE

    CROATIA
    A : 12 ECHIPE TUR/RETUR + PLAY OFF PRIMELE 6, PLAY OUT ULTIMELE 6
    B : 2 SERII A 12 ECHIPE + PLAY OFF, PLAY OUT
    C : 5 SERII A 16 ECHIPE

    CEHIA
    A : 16 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 2 SERII A 18 ECHIPE

    DANEMARCA
    A : 12 ECHIPE, 3 TURURI
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 1 SERIE A 16 ECHIPE

    ELVETIA
    A : 12 ECHIPE + PLAY OFF (PRIMELE 8), PLAY OUT (ULTIMELE 4)
    B : 1 SERIE A 12 ECHIPE + PLAY OFF (PRIMELE 4), PLAY OUT
    C : 3 SERII A 16 ECHIPE

    FINLANDA
    A : 12 ECHIPE + PLAY OFF (PRIMELE 8), PLAY OUT
    B : 2 SERII A 9 ECHIPE

    FRANTA
    A : 20 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 20 ECHIPE
    C : 1 SERIE A 20 ECHIPE

    GERMANIA
    A : 18 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 2 SERII A 18 ECHIPE

    GRECIA
    A : 16 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 1SERIE A 20 ECHIPE

    ITALIA
    A : 189 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 20 ECHIPE
    C : 2 SERII A 18 ECHIPE

    KAZAHSTAN
    A : 12 ECHIPE TUR/RETUR + PLAY OFF PRIMELE 6, PLAY OUT ULTIMELE 6
    B : 1 SERIE A 7 ECHIPE
    C : 3 SERII A 6 ECHIPE

    OLANDA
    A : 18 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 3 SERII A 14 ECHIPE

    NORVEGIA
    A : 14 echipe
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 4 SERII A 14 ECHIPE

    POLONIA
    A : 16 ECHIPE
    B : 1 SERIE 1 18 ECHIPE

    PORTUGALIA
    A : 18 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 3 SERII A 20 ECHIPE

    RUSIA
    A : 16 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 6 SERII A 20 ECHIPE (VEST) SI 16 ECHIPE (EST)

    SCOTIA
    A : 12 ECHIPE (3 TURURI) + PLAY OFF/PLAY OUT PRIMELE/ULTIMELE 6
    B : 1 SERIE A 10 ECHIPE (2 TURURI + 2 RETURURI)
    C : 1 SERIE A 10 ECHIPE

    SERBIA&M
    A : 18 ECHIPE
    B : 4 SERII A 12 ECHIPE (3 TURURI)
    C : 6 SERII A 18 ECHIPE

    SLOVACIA
    A : 10 ECHIPE (2 TURURI + 2 RETURURI)
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE

    SPANIA
    A : 20 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 22 ECHIPE
    C : 4 SERII A 20 ECHIPE

    SUEDIA
    A : 14 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 16 ECHIPE
    C : 6 SERII A 12 ECHIPE

    TURCIA
    A : 18 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 5 SERII A 10 ECHIPE + TURNEU FINAL

    UCRAINA
    A : 16 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 3 SERII A 15/16 ECHIPE

    UNGARIA
    A : 12 ECHIPE TUR/RETUR + PLAY OFF PRIMELE 6, PLAY OUT ULTIMELE 6
    B : 1 SERIE A 20 ECHIPE
    C : 3 SERII

    UZBEKISTAN
    A : 16 ECHIPE
    B : 1 SERIE A 18 ECHIPE
    C : 8 SERII REGIONALE

  18. #18
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adbogdan
    ITALIA
    A : 189 ECHIPE

    De-aia spun unii ca italienii au cel mai bun campionat.

    In alta ordine de idei, multumim de prezentare adbogdan, interesante datele. Propuneri pt. schimbarea sistemului au fost multe, unele chiar venind de la oameni mai priceputi...si tot degeaba

  19. #19
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Timisoreanul
    Violent, acest sistem cu play-off si play-out nu cred ca este viabila pentru noi, mai ales daca ar fi 12 echipe. Pai dupa vreo trei luni ajungi in play-off sau play-out, partea proasta este ca daca ajungi in play-out o sa fie si mai putini suporteri chiar si la Timisoara, pai vin sa vad toate echipele care se lupta pentru mentinerea in prima liga? Cred ca interesul ar fi mai scazut. Parerea mea.
    Dupa parerea mea, cei mai putzini spectatori se inregistreaza cand nu ai obiectiv, adica atunci cand te situezi pe undeva pe la mijlocul clasamentului, fara sanse de a prinde primele locuri, dar si far griji de retrogradare. Iar, in acest sens, sistemul cu 18 echipe e favorabil plictiselii.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  20. #20
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    viole(n)t-ule
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #21
    junior methos's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    123
    Reputatie
    1
    un singur lucru am de spus...
    zicea cel care a pus postul ca diferenta dintre A si B nu mai este asa de mare.poate ca are dreptate...totusi,mentiona acolo apulum alba iulia...
    stiti ce...apulum o sa faca prapad in A anul asta!
    fortza Dinamo!!!
    hai Romania!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •