Results 1 to 4 of 4

Thread: Constantin Noica

  1. #1
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1

    Constantin Noica

    "Cateodata nu numai Dumnezeu, dar toate lucrurile simple imi par ca si cum ar fi. La ce bun mai mult? Daca pot sa traiesc bine intre fantome alerte, de ce sa ma ingrop intre realitati de plumb?
    Tineti minte povestea celor trei zane? O nascocise un poet (Oscar Wilde), intr-o zi. Era odata un om care povestea frumos. Seara, cand se intorceau oamenii de la munca, toti se adunau imprejurul lui, si el le povestea. Ce ai vazut azi, il intrebau ei. Am vazut acolo, in padure, un mosneag care canta din fluier; si toate vietatile padurii se adunasera in jurul lui si jucau. Si ce ai mai vazut? Jos, la malul apei, am vazut trei zane care-si despletisera parul si care si-l pieptanau in oglinda apei. ...Dar intr-o zi, omul care povestea a auzit cu-adevarat cantecul mosneagului, a vazut jocul vietatilor padurii si, mai la vale ceva, a intalnit trei zane care-si jucau parul in oglinda apei. Si in seara aceea, cand oamenii ii cerura sa le spuna ce vazuse, el le-a raspuns: N-am vazut nimic.
    Cine a vazut ceva si n-a orbit? Cine stie cu-adevarat un lucru si mai poate sa-l spuna? Cine a intalnit adevarul, un adevar oarecare si n-a fost strivit de el? O, ce bine ca Dumnezeu nu exista cu necesitate! Toate cantecele lumii, toata inchinarea ei s-ar opri atunci. Dumnezeu ar fi un munte care sa stea in fata noastra. Uite muntele! - ar spune cativa dintre noi! Si pe urma am tacea.
    Nu, nu am nevoie, nu am ce face cu lumea care este. Ma apasa, ma inabusa, ma acopera. E o lume fara scapare. Nu sepoate trai decat cu lumea care ar putea fi. Si atunci traiesti ca si cum lumea aceasta ar fi cu-adevarat, ca si cum ai iubi-o si ai fi iubit de ea, ca si cum s-ar intampla ceva in ea.
    Ne jucam. Nu trebuie sa se intample nimic cu-adevarat. Sa ne jucam numai. Cine nu stie sa se joace, acela nu-si traieste omenia.
    Intr-un anume sens, nu vreau sa spun decat ca viata nu trebuie efectuata pana la capat. O putem trai in virtualitate; de ce s-o actualizam? Ea se poate incepe numai; de ce s-o si sfarsim? Lucrurile care se sfarsesc te sfarsesc si pe tine. Daca te predai lor - cand ai incetat ele a mai fi incetezi si tu de a mai fi.
    Nu e nevoie sa vezi trei zane pe malul apei. E destul sa incepi sa le vezi, sa poti, sa poti sufleteste sa le vezi. Pe urma, intorci capul si fugi cat poti de repede. Daca deschizi ochii mari si-i atintesti acolo, daca intinzi mana sa apuci, atunci, in loc sa prinzi tu ceva, te prinzi tu singur".

    CONSTANTIN NOICA
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  2. #2
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    e un fragment din prima lui carte intitulata Mathesis sau bucuriile simple. Noica ramane cred ca cel mai serios filosof roman (singurul care a lasat o ontologie articulata)
    Last edited by Tyler Durden; 13th April 2007 at 00:12.

  3. #3
    senior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Intr-un anume sens, nu vreau sa spun decat ca viata nu trebuie efectuata pana la capat. O putem trai in virtualitate; de ce s-o actualizam? Ea se poate incepe numai; de ce s-o si sfarsim? Lucrurile care se sfarsesc te sfarsesc si pe tine. Daca te predai lor - cand ai incetat ele a mai fi incetezi si tu de a mai fi.
    Citatul din Noica sintetizeaza cel mai bine,expresiv,una din tarele acestui popor,inzestrat cu de toate,ca si natura care il inconjoara,sa nu duca la bun sfirsit nici un gind,o idee,un proiect.Noica exprima ceea cea ce a simtit Mesterul Manole!Bine ca Europa ne obliga sa ducem la capat,practic, ce noi traim "in virtualitate".

  4. #4
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    super..imi place fragmentul tau... bravos
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •