uce nici nu trebuie sa stie prea multe, el este un fel de Bowen al nationalei.
E obligatoriu ca el sa fie titular pt ca e singurul jucator atletic cu adevarat si poate anihila principala arma ofensiva a adversarilor din backcourt.Trebuie sa ii fie acordate citeva aruncari pt a-l mentine happy ; in rest nu el e responsabilul cu punctele ci mai ales supervedetele celelalte. Din pacate pt uce el nu prea are creier in defensiva, dar sa speram ca dupa ce mai creste poate sa-si mareasca iq-ul baschetbalistic. Ca exemplu l-as da pe doug christie care nu e un jucator ofensiv bun, as putea spune under average , dar la finalul carierei(cu un iq baschetbalistic mare) a reusit sa faca o shot selection foarte inspirata care ii ascundea practic labilitatea ofensiva; a reusit deasemenea sa ia presiunea de pe Bibby ca conducator de joc, ordonind atacul lui sacramento foarte inspirat(era mai inalt decit bibby si putea angaja pivotii mult mai usor in cazul unui screen&roll);alt exemplu ar fi Scottie pippen din perioada portland;
Ce vreau sa zic este ca nationala rominiei are in momentul asta dupa parerea mea un singur jucator acceptabil (uce); din pacate acest lucru este aproape egal cu 0 pt ca nationala nu are nici o idee de defense, in primul rind pt ca antrenorii nu se pricep si apoi datorita faptului ca jucatorii sunt prea vedete ca sa se agite in defensiva.

Ca o alta parere vizavi de opiniile de mai sus : cred ca meciul l-a pierdut Frontcourtul , pt ca nu e posibil sa pierzi meciul avind o asemenea diferenta de talie; pur si simplu pivotii sunt PENALI;

am citit mai sus ca stanescu ar fi fost eligibil de nba acum citiva ani (atunci cind a terminat colegiul); PLEEEEEEEEEEEASE probabil ca cel care a postat nu stie prea bine care e ideea cu cine ajunge in nba; ii spun eu : daca nu esti in prima runda a draftului (ceea ce stanescu nu a facut, a fost chiar la mare distanta de asta) nu ai practic nici o sansa sa fii oprit pe rosterul de 15. Iti sunt oprite drepturile de a juca pt alta echipa in nba si apoi esti trimis la o echipa din europa cu promisiunea de a fi rechemat daca esti bun. in cea mai mare parte a cazurilor jucatorul in cauza nu a mai fost rechemat.

well, stanescu nu a ajuns nici macar in aceasta faza. Singurul lucru pe care l-a facut e ca a jucat in colegiile americane.