Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 35

Thread: Ne meritam soarta?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Ne meritam soarta?

    Ce reactie sa mai ai dupa o dezamagire atat de crunta? Penalty inventat, ceasuri elvetiene disfunctionale, complot UEFA, ratari care s-au vazut pana si pe "low quality streaming" pe net, federatia? Probabil ca toate. Tot ce ramane insa poate fi cuantificat in inca doi ani de anonimat, de izolare si se intrezareste lumea a treia in care am stat pana sa ne calificam la Euro84. Si ce e si mai trist e ca toate astea vor fi uitate, si nu va dura mult, stati sa inceapa etapa a V-a. E dramatic acest 2-2 nu numai ca rezulatat ci si ca efecte; preferam sa luam o bataie crunta, sa ne snopeasca cu 5-0. Poate asa s-ar fi vazut mizeria reala in care e fotbalul nostru. Asa va fi usor de gasit scuze: un ghinion inimaginabil, un arbitru
    ostil. Fotbalul romanesc e pe drumul cel bun, dar nu poti sa te pui cu UEFA. Si Mitica&Mircica vor continua triumfatori. Iar atitudinea "microbistului" roman, acum inca sub efectele infrangerii, va reveni la "normal": sa se agite pentru bucuriile ridicole ale unui campionat si mai ridicol, pentru un fotbal care in anii '80 nu era nici macar de divizia B. O sa uitam de Danemarca-Romania, o sa uitam de M&M, o sa fierbem insa pentru Poli sau Craiova sau Steaua. Ce daca nu ne-am calificat? C-am castigat campionatul, sau am batut pe Steaua, sau galeria "noastra" e mai "ultras" decat a "voastra", nu sunt astea motive suficiente de satisfactie?
    Daca pentru asta ne agitam, pentru bucurii mici intr-un fotbal de nimic atunci asta meritam! Intr-o societate normala M&M ar fi trebuit sa-si dea o demisie de onoare, chiar daca nu ar fi planat nici macar pentru un moment vreo suspiciune de incompetenta (nu e cazul.) In afara presei, si ea in tonuri domoale, nimeni nu i-a contestat cu adevarat pe acesti gropari ai fotbalului. Nu ar putea sa existe o actiune comuna a presei si a publicului impotriva lor (visez...)? E Septembrie, sesiunea e departe, poate ar prinde bine ca Regia si Grozavestiul (stiu ca sunt multi microbisti pe acolo) sa "viziteze" FRF-ul pentru a le arata dinozaurilor de acolo ca nu sunt doriti.
    Dar probabil e mai comod sa ma uit la Dinamo-Ceahlaul si sa beau o bere. Las' ca mai vin si alte calificari.

  2. #2
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    frumos spus dar tare ma tem ca noi romanii trebuie sa fim de citeva ori mai buni ca adversarii ca sa avem sanse egale. Aceasta echipa sabotata din interior a fost talharita de arbitrii, rusul la bucuresti ,slovacul la oslo si ursul cu danezii. Oare crezi ca e coincidenta ce a patit mosul la box sau acest sir interminabil de hotii la adresa nationalei noastre de fotbal?pun si mecirile cu Slovenia aici.
    Nu, sportul a devenit o afacere fara scrupule. Am fost de doua trei ori mai buni ca danezii si norvegienii. Fara ajutorul arbitrilor dar si a piedicilor puse de mircea sandu, maturam cu toti pe jos.

  3. #3
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    TheMoose, punct ochit, punct lovit . ghinionul nostru e ca in Romania pana si Revolutiile sunt false . asa ca nu vad cum inca una la inventar (da' de unde atatea monsher?) ar putea fi mai breaza. si cum sa te poti astepta la ceva onest in tara a carui prim-ministru cautioneaza public frauda, plagiatul si coruptia (vezi cazurile Puwak si Beuran)?

    TheMoose, problema cu adevarat infricosatoare este faptul ca plecarea celor doi (vise, vise...) va crea un vid de putere asemanator celui din '89. sunt perfect de acord ca fara inlocuirea lui "Mitica&Mircica" fotbalul romanesc nu are nici o sansa de vindecare. dar nu sunt atat de convins ca incepand cu dupa schimbare situatia se va imbunatati semnificativ. exista o doza imensa de inertie in randul comunitatii fotbalistice de la noi (de la oficialii federali, la presedintii de cluburi si de la membrii klanului Becali pana la ultima rezerva de pe banca "lanternei rosii") care nu trebuie ignorata. exemple? cu carul (dar enumerate la intamplare):
    - presedintii de cluburi solicita prelungirea perioadei de transferari in mod arbitrar doar pentru a-si rezolva ei micile shushe;
    - jucatorii Rapidului fac presiuni pentru indepartarea preparatorului fizic care, chipurile ii "rupe" la antrenamente;
    - cativa dintre jucatorii de baza ai lui Poli AEK sunt clienti obisnuiti ai barurilor de noapte;
    - nea Jenel si cu nea Fanel isi continua fara...jena reciprocitatile si apoi se jura ca...nu fura;
    - fratii Becali fac de fapt selectia la Nationala dupa propriile interese, cazul cel mai recent fiind promovarea lui Mitea in dauna lui Keseru;
    - la nivelul reprezentativelor de juniori domneste nepotismul si incompetenta;
    - Divizia B e extinsa abuziv si inconstient (pregatindu-se probabil aceeasi operatiune si pentru esalonul imediat superior) cu mult peste posibilitatile financiare ale participantelor si in ciuda debilitatii infrastructurii existente;
    - intreg fotbalul romanesc e finantat de economia subterana iar bugetele echipelor sunt imaginare si nu reale (de aici si ideea schimbarii sistemului de contracte si prime);
    - economia romaneasca e prea fragila pentru a permite un rulaj onest al banilor la cluburi...

    si multe, prea multe altele (vezi si "Topul rusinii" de pe acest forum). am ales exemplele de mai sus doar sa arat cat de profund e viciat fotbalul romanesc. din pacate acest lucru a fost recunoscut public doar cand echipa nationala nu a mai functionat ca "umbrela" pentru incompetenta celor doi M. tu spui ca presa a fost singura care i-a contestat pe Nas si pe Mitica. da, dar asta de vreo 3 cel mult patru ani incoace. acum 9 sau 10 ani, cand totul era "bine si frumos"...la Nationala, d'alde Ioanitoaia et company faceau sluj in fata celor pe care azi ii contesta. bine ca macar s-au trezit in ceasul al 25-lea.

    asa ca bine zici: NE MERITAM SOARTA. celor care o tot dau inainte cu arbitrajul lui Meier (pana la urma tot o consecinta a tampeniei lui Sandu) le spun doar atat: da, e mare nedreptatea care s-a intamplat la Copenhaga (si pe care jucatorii n-o meritau) insa, cu regrete, ea a fost inlesnita de noi insine. pai cum dom'le, Bosnia, care acum 10 ani cand noi eram pe locul 5 in lume nici nu exista pe harta, poate? ei nu-s mici si amarati? sunt, dar poate sunt mai onesti cu ei insisi decat suntem noi cu noi insine.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  4. #4
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    avem noi destule bube in cap dar nu sa nu fim noi cei care isi pun vesnic cenusa in cap.Occidentalii nu-si pun atata si sa nu-i mai divinizam ca totul se invarte in jurul banului. Sintem ridicoli de multe ori , cand stam in genuchi in fata unor hoti mai mari ca noi.
    N-am fost intamplatoare furtutile grosolate la care au fost supusi romanii.
    Nu trebuie trecute cu vederea furturile spurcate carora le-a cazut victima Leonard Doroftei, nationala feminina de gimnastica si nationala noastra de fotbal. Nu mai stati atat in genunchi,s-ar putea sa capatati reumatism

  5. #5
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    nu contest ca Occidentul nu-si are putreziciunile lui. dar din doua rele il aleg intotdeauna pe cel mai mic. adica...reumatismul in locul cancerului.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  6. #6
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    daca ai ajuns sa alegi intre tuse si junghi, iti meriti soarta.
    Avem multe defecte, multe defecte au si altii numai ca noi nu le vedem decat pe ale noastre.Sintem foarte critici cu noi si cadem pe spate cand vedem strainii.Ei fac exact invers. Este un complex de care unii romani trebuie sa se lepede. Sint la fel de ticalosi ca noi, dar au stiu sa fure mai mult si sa-si munceasca sclavii mai cu spor.
    Ne-au furat occidentalii cei "seriosi si cinstiti" de ne-au rupt.

  7. #7
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0

    Ne-am batut singuri!!!

    Nu arbitrul a fost de vina pentru egalul nostru, ci ratarile din pozitia de singur cu portarul.

  8. #8
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Cand pana mea JJ nu poti sa zici ca na fost arbitrul cand lea dat un 11m care nu era si a prelungit meciul cu 1,45 min mai mult dacat trebuia si daca n u dadeau gol mai prelungea vreo 3 sau cinestie jucau si acum. Parerea mea dupa cum am jucat nu meritam acest cadou facut de uefa. Ne fura la tot la box, gimnastica, fotbal ce mai vreti.

  9. #9
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    In ultimele 19 meciuri oficiale, echipa nationala a Romaniei nu a beneficiat de NICI UN PENALTY. Ultimul penalty primit de nationala intr-un meci oficial a fost cel transformat de Ganea in minutul 90 al meciului cu Anglia de la CE.
    Daca eram Luxemburg sau Feroe, poate ca era normal. Nu este insa normal in cazul unei echipe care a marcat in acest interval NU MAI PUTIN DE 33 DE GOLURI DIN ACTIUNE.

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0

    Re: Dumitrescu Ionutz

    Lasa-ma frate, la 3-1 nici Altmaier nu ar fi putut sa-i mai ajute. Si-au batut joc de ocazii, asta-i adevarul.

  11. #11
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Ai dreptate. Trebuia sa le dam pana nu mai pot duce si nu sa stam in 2-1.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  12. #12
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Ne meritam soarta?
    POATE DA: conducerea fotbalului romanesc, terenurile din tara noastra, ratarile incredibile in situatii de unu la unu cu portarul, subiectivism in convocarile jucatorilor si alcatuirea echipei, interesele procuratorilor (Becali), acceptarea unui program al preliminarilor impotriva intereselor echipei nationale
    POATE NU: greselile arbitrilor voite impotriva echipei noastre (Lubos si Mayer), revansa UEFA impotriva singurei tari care l-a spreferat pe Blater.
    Totusi daca Bosnia nu cistiga in Danemarca nu mai aveam de mult nici o sansa asa ca noi sustinatori echipei nationale cit si jucatorii nationalei nu ne meritam soarta insa conducatorii din fotbalul romanesc o merita cu prisosinta . Din pacate fac si ei parte din apanajul fotbalului romanesc. Oare pina cind? :?
    Cinste baietilor pentru meciul de ieri!
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  13. #13
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    inca o data s-a demonstrat ca trebuie sa joci concentrat pina fluiera arbitrul.

    vezi finala din '99 CL Bayern-Manchester. totusi n-am auzit dupa meci pe nimeni de la Bayern acuzind o conspiratie mondiala. meciuri decise in prelungiri au tot fost si vor mai fi. penaltiuri acordata anapoda la fel. cam un sfert din penaltiuri sunt acordate in mod gresit. asta e.
    daca nu se rata asa mult, la 3-1 putea arbitrul sa prelungeasca si 7 minute. de era 3-1 nu mai era nici o revansa UEFA. Mayer a fluierat prost dar n-a ratat el. si nici n-a oprit fiecare faza pe motiv de offside cum faceau arbatrii cind sprijineau pe steaua/dinamo (mai ales dinamo).
    ca se poate cistiga in ciuda arbitrajului s-a vazut la acel Poli-Dinamo cind
    dinamo a primit 11m si repriza a doua s-a jucat 52 de minute.
    trebuie sa joci fotbal nu sa te uiti la ceas. atunci poate arbitrul sa prelungeasca cit vrea el.

    am citit ziarele din anglia dupa acel 3-2 la CE. in afara de "the sun" nu acuza nimeni arbitrul ca ne-a dat 11m in ultimul minut. se legau de echipa ca a condus cu 2-1 si s-a lasat egalata.

  14. #14
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Timisorene trebuie sa-ti spun ca sunt de aceeasi parere.....
    suporterii si jucatorii nu meritau asemenea dezamagire
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  15. #15
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Cele 3 ratari monumentale in situatie de 'singur cu portarul' sunt numai o parte a problemei. Laursen (fundas central) a ajuns in careul de 6 metri fara a fi incomodat de cineva. Unde erau Soava si Radoi la faza asta ?

  16. #16
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Lasati jucatorii in pace! In afara de acele 3 ratari care m-au exasperat la culme au facut un joc de zile mari. Mi-au aminitit de generatia de aur.
    Bravo lor. Sunt inca tineri si peste 2 ani poate ca vor aduce lumea in strada cum a fost candva... mai precis in '94.

  17. #17
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by GoPens
    finala din '99 CL Bayern-Manchester. totusi n-am auzit dupa meci pe nimeni de la Bayern acuzind o conspiratie mondiala.
    atunci nu a fost nici o eroare de arbitraj.

    Desigur, sa stai si sa spui prosteste ca nu conteaza ca ne-a furat arbitrul ca in codru, daca eram mai buni trebuia sa le dam 5 , ba nu, 10 sau 15. Nimeni nu va transforma vreodata toate ocaziile, sintem oameni nu roboti. Dar de furat, am fost furati clar,fara doar si poate.
    Pe urma federatia a facut tot posibilul sa saboteze prin disputarea unor meciuri pe terenuri proaste.Au jucat si adversarii pe acelasi teren dar noi am fost mai dezavantajeati datorita stilului nostru si faptului ca noi atacam.Nu putem sa ne schimbam stilul,poate doar cand vom avea toti 2 metrii inaltime.
    Mai lasati-ma cu aburelile astea .
    Trebuie dat jos sandu,poate ca si aritrajele ostile se datoreaza intr-o oarecare masura unor inaimici castigati la agerile pentru sefia FIFA, si trebuie facut galagie pentru aceste abritraje.Nu se poate sa ne lasam jucati in picioare de niste ticalosi din frf si uefa numai ca n-a reusit echipa sa inscrie adversarilor 15 goluri pe meci, ce aberatie
    Trebuie ca toate galeriile sa se uneasca si sa strige impotriva lui mircea sandu chiar de etapa urmatoare, trebuie sa bombardam uefa cu e-mailuri de protest,nu sa dam vina pe jucatori ca n-am marcat 15 goluri,asta este culmea prostiei omenesti.

  18. #18
    @ Sir's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    .AMARACIUNE MARE!Tot ce as avea de spus s-a spus deja.
    Pacala sunt de acord cu tine.Trebuie sa facem(din nou ) banere in care sa se ceara demisia lui Mircica si sa le afisam la meciurile din Divizia A.

  19. #19
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Desigur, sa stai si sa spui prosteste ca nu conteaza ca ne-a furat arbitrul ca in codru, daca eram mai buni trebuia sa le dam 5 , ba nu, 10 sau 15.
    ei ne-au dat 5 la noi acasa, nu?

  20. #20
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by GoPens
    ei ne-au dat 5 la noi acasa, nu?
    si ce daca, cu arbitraje corecte aveam pe putin 3 punte in plus din dubla cu norvegia care n-a aratat nimic in meciurile cu noi si inca doua puncte in meciul de ieri.deci 5 puncte in plus, eram liderii detasati in grupa, cu toate defectele noastre. Arbitrii ne-am furat constant, asta e beleaua.Nu putem trece in planul doi ,asa o hotie

  21. #21
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Pacala
    daca ai ajuns sa alegi intre tuse si junghi, iti meriti soarta.
    Avem multe defecte, multe defecte au si altii numai ca noi nu le vedem decat pe ale noastre.Sintem foarte critici cu noi si cadem pe spate cand vedem strainii.Ei fac exact invers. Este un complex de care unii romani trebuie sa se lepede. Sint la fel de ticalosi ca noi, dar au stiu sa fure mai mult si sa-si munceasca sclavii mai cu spor.
    Ne-au furat occidentalii cei "seriosi si cinstiti" de ne-au rupt.
    de la premize de genu asta se ajunge la regretarea lui ceasca......

    era o deviza : "prin noi insine"
    credeti ca romania o mai poate pune in practica ??
    ma indoiesc.
    asa ca nu avem decat sa "platim ajutorul" pe care il vom primi de la UE.
    altfel, in 20-30 de ani nu vor mai exista in Romania decat fro 15 mil de sclavi si maxim 1 mil de stapani. restul ?? restul vor fi in acea mult hulita UE.
    fiti seriosi : credeti ca pesedeii manjiti cu rosu si progeniturile lor vor lasa puterea din mana ?? si nu aia politica, ci pe cea economica.....
    deja mafia functioneaza........

    revenid la meci
    -11 acordat, probabil, gratuit.
    -am stat la cuite 1 repriza ?? am stat.
    -unde a fost Mutu prima repriza?? Ganea ???

    -apoi, cand i-am avut in mana , i-am iertat. ei nu.
    oameni buni, am avut 4 ocazii clare de a marca. goluri.
    pe ce se joaca fotbalul ?? pe goluri.
    nu esti in stare sa marchezi ?? atunci nu esti bun la fotbal.
    asta e.
    plus ca fluierul arbitrului cred ca se aude in teren. se pare ca unii l-au auzit mai devreme.......


    cand am fost moi vreodat sustinuti de arbitru ??
    in deplasare ??
    in compania unei echipe din Occident ??

    era clar ce urmeaza din momentul acordarii acelui 11m.
    trebuia sa fim prudenti. mai aveam cateva secunde.
    parca s-a inscris in min 94.30 sec.
    parca a fost o schimbare. deci s-au mai adaugat 30 sec.
    la limita, da se pune.
    oricum, jucatorii , in mod normal, nu au acces la ceasul arbitrului. doar la sunetul scos de fluier.

    inca ceva : meier putea sa anuleze primul gol al lui Mutu.
    hent !
    Schumi? the only one!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •