Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 35

Thread: Propuneri

  1. #1
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1

    Propuneri

    Daca lui Meier nu i sa intampla nimica, sau daca UEFA nu va face cat de putina dreptate Romaniei, noi suporterii, impreuna cu ziarele romanesti, trebuie sa facem ceva. Nu putem sa stam sa fim pacaliti pentru a 5a oara dupa episoadele Slovenia, Norvegia si Danemarca.

    Trebuie sa aratam ca nu suntem fraierii Europei...


    Eu ma gandeam la posibilitati tip:

    - Datul in judecata a UEFEi si a lui Meier
    - Proteste
    - Site-uri
    - etc, etc.etc.


    Chiar daca nu avem putere, trebuie sa aratam ca nu ne lasam pacaliti fara sa ripostam. Daca vom fii cuminti, aceste episoare se vor repeta.



    deci, propuneri?

  2. #2
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    noi Polistii si catziva Utisti am facut deja un site www.vremschimbarea.go.ro si e si o petitie pe care toti o pot semna.



    FORZA ROMANIA

    **** UEFA
    **** UNIUNEA EUROPEANA A POPANARILOR

  3. #3
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    eu am trimis doua mailuri ,una lui urs si alta la uefa in care am pos o poza mai mult decat sugestiva

  4. #4
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    Uefa si Urs Meier trebuie sa plateasca pt. ce au facut romanilor. :x :x :x
    Hai ROMANIA!!!
    Sunt mandru ca sunt roman si nimeni nu imi poate lua asta!
    Vom avea si noi razbunarea noastra!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  5. #5
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    E degradant ce am ajuns!!!

    Oameni buni, revenitzi-va!!!! Nu-mi vine sa cerd ochilor ce reactzii avetzi!!

    Cu astfel de ocazii incep sa ni se vada limitele ca romani. Sa va spun la ce ma refer:

    - este degradant sa publici adresa lui Meier pt urarile "de bine" ale conatzionalilor (aviz Calinescu: eshti rudimentar!)
    - este stupid sa credem ceea ce credem vizavi de U.E.(F.A.); iata ca apare una din teoriile preferate ale romanilor - Teoria Conspiratziei, conform careia totzi au ceva cu noi, totzi vor sa ne foota, etc. Eu unul, prefer sa comentez doar ceea ce se vede, iar aseara am vazut un arbitru care a greshit grav in 4-5 situatzii, dintre care 2 hotaratoare pentru soarta calificarii. Atat shi nimic mai mult. Ghinionul nostru, norocul danezilor, dar aceste doua variabile fac parte din fotbal.
    RESTUL SUNT PURE SPECULATZII... ca se doreste Danemarca la Euro pentru Carlsberg (just stupid!!!!), ca turishtii danezi ar aduce mai multzi bani decat cei romani (alta prostie!!!), etc. Colac peste pupaza, s-a mers chiar pana acolo in a zice ca nu suntem doritzi in U.E.
    Haidetzi sa terminam cu kestiile astea, pe cat de iratzionale, pe atat de false...
    Alta teorie stupida vine de la Gazeta, care se foloseste de orice mijloace in razboiul contra lui Sandu: cica UEFA ne-a pedepsit pentru ca in 98 l-am sprijinit nu shtiu unde pe Blatter. FALS!!! Daca era asha, de ce nu ne-a pedepsit la Euro 2000 in meciul cu Anglia, cu acelashi Urs Meyer la centru.
    - de asemenea, teoria cu terenurile mi se pare la fel de puerila. Mai ales ca, in ciuda terenului, meciul cu Norvegia a fost destul de bun. La fel shi prima repriza cu danezii.

    PAREREA MEA: Calificarea s-a pierdut pe teren, in cele patru confruntari cu nordicii. Am platit tribut lipsei de experientza:
    - la Bucuresti cu Norvegia, nu am shtiut sa ne concretizam dominarea
    - la Oslo am avut ghinion, a gresit arbitrul la penalty-ul lor; cu toate astea, cred ca daca ne puneam pe ei, nici nu ar mai fi ajuns in careul nostru;
    - la Copenhaga am jucat bine, dar am gresit major in cateva situatzii (ratarile plus greseala din ultimele secunde, cand Laursen a venit total nemarcat)
    Astfel, in loc de 9 pct din 12, am realizat doar 2 din 12. Pacat, pt ca se arata a fi o echipa a Romaniei frumoasa!! Timp mai are aceasta generatzie.

    O mica superstitzie: in 1989 i-am eliminat pe danezi pt ca in 1992 sa castige titlul european; in 2003 ne-au eliminat ei - poate castigam mondialele din 2006.

    HAI ROMANIA!!!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  6. #6
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Location
    Laborator
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Un banner facut pe www.addesigner.com :
    http://www.bserv.go.ro/Voteaza.gif
    www.bserv.go.ro

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Publicat adresa vacii elvetiene pe fcsteaua.ro
    vorbit cu toti prietenii sa faca cat mai multe in sensul asta
    folosit programe de submit to search engine (despre care se stie ca te umplu de SPAM) cu adresa lui ursmeier
    scris lui urs meier - ton civilizat
    scris lui urs meier - obscenitati - fotografii trucate
    scris pe site-ul federatiei elvetiene

    si mai am, asta numai pentru secunda aceea cand ne-au dat golul si eu, ca multi dintre voi probabil am trait o stare greu de explicat prin cuvinte, poate acum am inteles cu adevarat sensul expresiei "de la extaz la agonie" nu sunt numai niste cuvinte aiurea este efectiv o senzatie, ceva fizic, ultimele minute le-am vazut in picioare nu mai puteam sta jos iar cand am luat golul m-i s-au taiat picioarele. Nu nu e real nici acum nu-mi vine a crede. Am ratat prea mult dar asta nu-i motiv sa fim furati. URS MAIER, nu te voi uita niciodata, te urasc !!!!
    www.fcsteaua.ro

    "Suntem finalisti !!!
    Am castigat cupa !!! "

    [INDENT]Teoharie Coca Cozma - Sevilla 1986[/INDENT]

  8. #8
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    esti ok ,stelistule
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  9. #9
    junior bluescorpion's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    78
    Reputatie
    1

  10. #10
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Pana acuma, am trimis un e-mail ziarelor pentru a se alatura noua, suporterilor, si a site-urilor de fotbal/sport.


    Am trimis acest apel ziarelor urmatoare:


    PROSPORT: prosport@prosport.ro


    LIBERTATEA: redactie@libertatea.ro

    ZIUA: ziua@ziua.ro secretariat@ziua.ro

    EVENIMENTUL ZILEI: alinp@expres.ro dante@expres.ro corneln@expres.ro

    AZI: redactie@azi.ro

    CURENTUL: dramiral@curentul.ro

    ADEVARUL: conduce@adevarul.kappa.ro

    ROMANIA LIBERA: rlib@kappa.ro

    ROMPRES: webmaster@rompres.ro

    MEDIAFAX: mihnea@mediafax.ro cosmin_popa@mediafax.ro



    Din pacate, nu am gasit e-mail-ul Gazetei Sporturilor. Daca cineva il cunoaste, va rog sa mi-l transmiteti.


    Acum, voi sesiza toate site-urile de fotbal/sport mai important pentru a se uni noua.



    Daca va fi nevoie, vom manifesta in fata residentei a lui UEFA! VREM DREPTATE!!!!

  11. #11
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Aceasta este scrisoara trimisa ziarelor:

    " Buna Ziua


    Ma numesc Catalin Sebastian Tatulea si locuiesc in Montreal, Canada. Va scriu fiindca vreau sa fac un apel foarte important, un apel la unitate. Vizionand meciul Romaniei cu Danemarca pe internet, am ramas foarte trist si suparat. Nu neaparat din cauza faptului ca am pierdut calificare, ci din pricina ca am fost furati din nou. Este adevarat ca si noi avem vina noastra, insa daca arbitrul nu sa-r fi pus si el, acuma am fi avut 3 puncte in plus.

    Acuma, aceste episoade cu arbitrii se intampla mult prea des cu noi, Romanii si daca nu facem ceva, daca nu ne aratam dintii, riscam sa se mai intample si in viitor. Am auzit ca Sandu nu vrea nici macar sa trimita memoriu la UEFA, deci asta inseamna ca suporterii, site-urile de fotbal si ziarele trebuie sa se sesizeze, sa se uneasca si sa faca "galagie" ca sa aratam ca nu suntem fraierii Europei (exact cum au facut Italienii dupa Mondiale).

    Trebuie sa ne organizam si sa planificam un raspuns la nedreptatea (sau nedreptatile) ce ni s-a produs. Cunosc lume care au facut deja petitii, site-uri web pentru a protesta impotriva arbitrilor si a UEFEi . Insa, nefiind organizati, nu au prea multe sanse de se face auziti. In acest caz, ziarele trebuie sa se uneasca noua si cu puterea si influenta lor trebuie sa conduca aceasta miscare.

    Ce putem face o data ce ne vom uni cu totii? Avem mai multe cai de a ne face auziti. Putem sa trimitem o protesta oficiale catre UEFA, putem protesta in fata sediului UEFA, putem da in judecata, etc. etc. dar trebuie sa facem asta uniti ca sa fim mai puternici. Ziarele cunosc mai bine acest domeniu si pot organiza aceasta miscare mai bine cunoscand si precedentele si legile mai bine.


    Eu fac parte din staff-ul unui site de fotbal (www.romfotbal.com) si voi incerca sa trimit cat mai mult einvitatii celorlalte site-uri pentru a uni cat mai multi oameni si organizatii.


    Va rog din suflet, nu ignorati acest apel, nu lasati suporterii singuri in aceasta miscare fiindca, chiar daca nu vom avea suportul ziarelor sau a persoanelor direct implicate, vom cauta sa protestam si sa ne aparam cat putem, dar nu vom avea aceeasi impact.


    In acest caz, ce pot face ziarele? Pot sa lase toate diferentele intre ele si sa comunice ca sa se organizeze. Pot anunta cititorii de aceasta liga or coalitie, pot descide sectiuni pentru aceasta cauza, pot sa deschida fonduri comune pentru a finanta o eventuala judecata, etc. etc. Va rog frumos, nu stati impasibili cand tara noastra este vizibil dezavantajata. Degeaba criticam si dam vina pe cineva daca dupa aia nu facem nimica.


    In sfarsit, uitati doua forum-uri unde puteti vedea foarte bine reactia suporterilor:

    http://www.onlinesport.ro/Forum/viewforum.php?f=1&sid=650369f829911dd21a8b1d261148 fd6a

    http://www.xtratime.com/forums/forumdisplay.php?s=38fe4dc899946c5bbb52b10a2e112f3 4&forumid=108

    trebuie sa actionam cat mai repede!


    Catalin Sebastian Tatulea
    siteleader@romfotbal.com
    leul04@hotmail.com
    nr. telefon"

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Location
    Laborator
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Speram sa mearga.
    www.bserv.go.ro

  13. #13
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Location
    Laborator
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Ati vazut stirile?
    Urs Meyer vrea sa ceara protectia politiei dupa ce adresa de mail i-a fost blocata de prea multe mesaje in care a fost injurat si amenintat cu moartea.
    Iar petitia impotriva UEFA este pe locul 2 in lume cu peste 30.000 de semnaturi!
    www.bserv.go.ro

  14. #14
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    In sfarsit sintem si noi romanii solidari
    nu este chiar cea mai eleganta actiune dar este macar un inceput
    Hai Romania ,hai romanii

  15. #15
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    cam putine 30 000 dar sper sa se mai stranga

  16. #16
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    sper sa fim la fel de solidari in atacarea lui m sandu

  17. #17
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Faptul ca suntem solidari este ceva de care sa fim mandri.



    Ascultati, ce ziceti daca am deschide un fond pentru a strange bani ca sa dam in judecata UEFA si pe Maier? Nu ma gandesc sa facem asta imediat, dar ca un fel de ultima alegere daca ne vor ignora total.


    Ma gandeam ca cei din strainatate ar putea pune 100 de dolari, iar cei din tara 10. De exemplu, daca numai 10.000 de persoane numai din tara ar pune cate 10 dolari, am strange 100.000 , ceea ce ar trebui sa fie mai mult decat necesar pentru a plati niste avocati. Daca mai punem si pe cei din strainatate, am aduna chiar o suma frumoasa.

    Nu cred ca am invinge un eventual proces, dar macar ne-am razbuna putin facand publicitate negativa si speriind UEFA. Am arata ca inca mai avem onoare, ceva care nu ne-o pot calca in picioare.


    Astept "feedback" de la voi

  18. #18
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    lupisor, dar daca suporterul care face cheta da de gustul banilor ca un adevarat roman si trece de partea lui Sandu?

  19. #19
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Desi ma doare pierderea , sustin ca am pierdut singuri si degeaba dam vina pe oricine.Sansa mai mare alta data...Si la urma urmei e doar fotbal si nici un jucator nu moare chiar de foame.Noi suporterii ce ne mai amarim . Asa ca hai mai bine la o bere.!!!! Dorin

  20. #20
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by deep purple
    lupisor, dar daca suporterul care face cheta da de gustul banilor ca un adevarat roman si trece de partea lui Sandu?

    cheta va fi supervizata de o organizatie serioasa, sau un ziar serios.



    Eu nu ma voi lasa pana cand ceva concret nu se va face. Sunt gata chiar sa marg sa protestez in fata sediului a UEFEi.


    Si, Dorine, daca plecam capul si de data asta, poti fi sigur ca ceva similar ni se va intampla si in viitor. Daca sefii fotbalului nostru sunt slabi, asta nu inseamna ca noi trebuie sa fim ca ei.

  21. #21
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Lupisor mama (sau tata) .Asta nu inseamna sa pleci capul ca nu ai la ce !Inseamna sa fii matur si sa nu-ti bati capul .Peste douazeci de ani ai sa intelegi poate ce spun ...Lupta pina la moarte !!!(glumesc) Dorin

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •