Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 86

Thread: Natatie

  1. #1
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1

    Natatie

    ...am vazut ca exista mai multe thread-uri legate de inot, dar fiecare tematic...propun ca acesta sa fie si general si tematic totodata, dat fiind faptul ca, dupa cum am observat, inotul se bucura de apreciere doar la evenimentele mediatizate...

    Asadar... pana marti, se desfasoara la bazinul `Lia Manoliu`,Nationalele -- la care participa si Camelia Potec, Răzvan Florea, Dragoş Coman, Simona Păduraru şi Ioan Gherghel -- competitia contand pt calificarea la Mondialele din Montreal de luna viitoare.
    ...tot in cadrul Nationalelor s-a desfasurat ieri, retragerea oficiala a Dianei Mocanu..“Nu mai voiam să chinui pe nimeni. N-am mai avut tragere de inimă după Berlin 2002. Toată lumea se gîndeşte că am renunţat fiind prea tînără, dar să nu uite că am început foarte devreme. [...]Poate pe parcurs mă voi reapuca de înot, dar nu m-aş mulţumi cu o finală, ci aş ţinti locul întîi”

    ...deci daca aflati de recorduri doborate, retrageri, declaratii sau programe de la bazinele de inot (ca tot veni vara), aveti unde scrie...

  2. #2
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    Camelia Potec (STE) si Gherghel Ioan (CPT) au obtinut cate doua titluri de campioni nationali in cea de-a patra zi a CN pentru seniori (+ juniori) la inot ce se desfasoara la in bazinul descoperit din cadrul complexului sportiv "Lia Manoliu".

    Camelia s-a impus in finala probei la 200m liber feminin, proba in care este Campioana Olimpica si Europeana, cu timpul de 2:00.79. Ea a fost secondata de Simona Paduraru (DIN) 2:01.90 iar treapta a treia a podiumului a fost ocupata de sportiva legitimata la CPT, Ionela Cozma cronometrata in doua minute 4 secunde 37 sutimi.

    Vicecampionul European, de la Madrid 2004, al probei de 200m fluture s-a impus in finala CN in fata colegului sau de la lotul olimpic Razvan Florea. Timpul 2:02.74 nu reprezinta o performanta deosebita, insa ii readuce lui Stefan titlul de campion national, dupa ce in primavara la Pitesti el s-a retras de la startul probei favorite din cauza unei accidentari. Razvan a inotat cele 4 lungimi de bazin in procedeul fluture in 2:04.05, locul trei a fost ocupat de Sebastian Tecar (CPT) 2:04.65.


    In finala probei de 100m liber stelistii Dragos Coman si Maestru Felix au tinut capul de afis, ei terminand in aceasta ordine pe primele doua pozitii. Dragos 51.83 s-a impus in fata colegului sau Felix pentru doar doua sutimi de secunda, 51.85. Mihalca alin, s-a clasat pe pozitia a treia 52.37 insa avea sa-si ia revansa mai tarziu in ultima finala masculina a zilei ce de stafeta 4 X 100m liber unde alaturi de colegii sai de la CPT : Minca Andrei, Preda Valentin si Ioan Gherghel. Timpul stafetei castigatoare 3:28.89. Stafeta Clubului Steaua in componenta Maestru, Culea, Radu, Coman sosita a doua a fost inregistrata in 23:29.98. Stafeta a doua a clubului din Pitesti a sosit a treia.

    Finala feminina la 200m fluture a fost castigata Simonei Paduraru care cu timpul 2:14.71 a intrecut-o pe Camelia Potec 2:14.92 sosita a doua. Coros Daria sportiva legitimata la Clubul Municipal Arad a sosit a treia si a obtinut medalia de bronz, timpul sau 2:22.55.

    Ultima finala a zilei, stafeta feminina de 4X100m liber a revenit la mare bataie clubului Steaua Bucuresti care in componenta Negru, Malcomete, Brat, Potec s-a impus in fata CPT (Samoila, Bejinariu, Stefan, Cozma). Timpul invingatoarelor 3:57.86 fata de 3:58.86 timp inregistrat de stafeta Pitesteana. Medaliate cu bronz sunt sportivele clubului Municipal Braila (Lazar, Barbu, Popa, Leu) 4:12.54.


    Sursa : inot.ro

  3. #3
    Ovechkin#8 mistress of ice's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    pe gheatza
    Posts
    771
    Reputatie
    1
    in curand o sa inceapa campionatele ...abia astept
    "Totul este o competitie...trebuie sa visezi sa fii campion...."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Din punct de vedere al dezvoltarii fizice,inotul e unul din cele mai bune sporturi.
    Iti stimuleaza si cresterea in inaltime ( nu mult,dar nici nu o stopeaza ) dar mai ales dezvoltarea musculaturii.

  5. #5
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    ...pe 17 iulie incep C.M. de natatie, in Montreal...abia astept sa aflam componentza echipei noastre -- e drept, putzin previzibila ...

  6. #6
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Cam aceleasi componenta, din pacate nu avem foaret multi inotatori valorosi.

  7. #7
    junior
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    timisoara
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    site-ul campionatelor:
    http://www.montreal2005.org/eng/index.cfm
    conform site-ului europsort, la campionate nu vor participa Pieter van den Hoogenband si
    Ian Thorpe.
    http://www.eurosport.co.uk/home/page..._evt7372.shtml

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    pai thorpe zicea de mult ca nu participa.cam de prin decembre
    si Hoogenband a fost operat de apendicita sau asa ceva si nu e complet refacut


    Tess,mersi ca ai readus in atentie inotul.nu-l prea baga nimeni in seama

    de abea stept si eu sa inceapa mondialele!!!!
    componenta lotului... pai Paduraru,Potec,Gherghel,Florea si Coman sigur.pt stafeta teoretic e si Cozma. La baieti ma gandesc ca-l iau pe Maestru,ca pe Preda parca nu-l lasa federatia sa plece( aplauze pt federatie va rog). si eu zic ca Preda e de perspectiva,da ca de obicei mai dureaza ceva ani pana e lasat sa arate ce poate.
    la fete...ma tot gandeam pe cine mai iau? potec, paduraru ,cozma si mai cine? cine credeti ca o sa completeze stafeta la fete?


    face careva din voi inot?
    eu da,de ceva timp.ce-i drept cu pauze fortate care mi-o cam distrus forma
    Last edited by Darkslowstar; 14th July 2005 at 14:26.

  9. 14th July 2005, 14:19
    Reason
    Consecutiv

  10. 14th July 2005, 14:21
    Reason
    Nu mai posta consecutiv, foloseste butonul edit

  11. #9
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    ...pai in privintza fetelor, sa analizam rezultatele de la natzionale si ne putem lua dupa ele, nu?cel putzin estimativ...oricum peste putzin timp ar trebui sa plece si lotul nostru,nu?

    io am facut inot, da` m`am lasat cand am dat la (alt) liceu ...am de gand sa reincep, bineintzeles doar de placere

  12. #10
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Se vede Tess

  13. #11
    Ovechkin#8 mistress of ice's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    pe gheatza
    Posts
    771
    Reputatie
    1
    14-17 iulie 2005 campionatul national de inot juniori II

    ce coincidentza tess ji io vreau sa ma apuc de inot da nu te placere sa vad dak mai pot sa recuperz ....cu toate k oscilez intre inot shi alt sport
    "Totul este o competitie...trebuie sa visezi sa fii campion...."

  14. #12
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Si la tine se vede ca ai facut inot ceva timp Dea (nu-ti divulg numele real aici ).

  15. #13
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    http://www.inot.ro/index/index.php?e...&siteType=inot
    aici sunt rezultatele de la nationale (18-22.06)...
    si stafetele de la 4 X 100 mixt
    1 4 1 FS) SAMOILA,BEJINARIU,STEFAN,COZMA 04:26:93
    1 5 2 FS) BRAT,NEGRU,POTEC,MALCOMETE 04:30:19
    1 3 3 FS) POPA,TAPOCA,LAZAR,LEU 04:39:1
    1 2 4 FS) IMLING,PAU,OSIAC,ZAHARIA 04:41:50
    1 6 5 FS) CARTU,CARP,SCURTU,GAUCAN 04:43:27

    Quote Originally Posted by dea15
    ce coincidentza tess ji io vreau sa ma apuc de inot
    ce frumos, dea, pai poate ne intalnim si mergem impreuna, ce zici? vezi ca-ti dau un pm cu nr meu, pt detalii

    @dark:

  16. #14
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Hai ca e de bine

  17. #15
    Ovechkin#8 mistress of ice's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    pe gheatza
    Posts
    771
    Reputatie
    1
    ok tess vb pe PM sa nu zik lumea k facem posturi da oricum eu nu vreau sa fac la anumitzi antrenori la care bauiesc k ai vrea sa faci TU
    "Totul este o competitie...trebuie sa visezi sa fii campion...."

  18. #16
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    pai micutzo, daca tu nu vrei sa faci cu anumitzi antrenori, nici io nu vreau anumitzi inotatori pe acelasi culoar

  19. #17
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dea15
    ok tess vb pe PM sa nu zik lumea k facem posturi
    Voi aveti voie, am vorbit cu moderatorul de aici si a zis ca e oki, dar numai pt voi doua

  20. #18
    Ovechkin#8 mistress of ice's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    pe gheatza
    Posts
    771
    Reputatie
    1
    @dark pey dak nu ne opreste cineva o sa incepem sa ne zicem toate "secretele"
    @vezi tu tess io sunt mai mik tu esti mai mare deci ar trebui sa cedezi.... cu toate k banuiesc k nu-ti displac deloc gusturile mele si nu te-ar deranja sa facy cu "alte" persoane pe culoar

    azi am fost la calificari.... shi s-a calificat cine e trebuit adik cei mai buni asha ca cine se plictiseste azi pe la 17.00 si cei care stau aproape de bazin sa dea o tura pe acolo la finala
    "Totul este o competitie...trebuie sa visezi sa fii campion...."

  21. #19
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Voi aveti voie, am vorbit cu moderatorul de aici si a zis ca e oki, dar numai pt voi doua
    ici pt un anumit moderator de aici

    @dea: am vaga impresie ca ai cam maincat un `o` cand te intorci de la concurs poate ne spui si ce`au facut elevii acelui anumit antrenor...si cateva barfulitze despre EL (de bine of course, ca altfel nu mai vezi marea anu` asta )

    Iete ce`am gasit... programul competitzional pe 2005 (bine, era si pe 2006 si 2007, da` m-am gandit ca asta ajunge )


    July 17-31 11th FINA World Championships Montreal (CAN)
    July 30 Marathon Swimming World Cup 9 Lac St-Jean (CAN)
    August 6 Marathon Swimming World Cup 10 Lac Magog (CAN)
    August 11-14 Men's Water Polo World League Super Final Belgrade (SCG)
    August 18-21 Women's Water Polo World League Super Final Kirishi (RUS)
    September 11 Marathon Swimming World Cup 11 SUEZ (EGY)
    September 17 Marathon Swimming World Cup 12 Al Fujairah (UAE)
    September 23 Marathon Swimming World Cup 13 Dubai (UAE)
    October 2 Marathon Swimming World Cup 14 Hong Kong (HKG)
    October 7-15 13th FINA Junior Men's Water Polo World Championships ARG (tbc)
    November 11-13 Swimming World Cup 1 - 2005/2006 series Durban (RSA)
    November 19-20 Swimming World Cup 2- 2005/2006 series Sydney (AUS)
    November 24-25 Swimming World Cup 3 - 2005/2006 series Daejon (KOR)

    ...si intreagul program pt CM de la Montreal (polo, inot, sarituri etc)
    http://www.fina.org/montreal05_schedule.html#WP (pt a afla ce se transmite la tv, consultatzi programele respectivelor televiziuni )

  22. #20
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    si de individul ala

    Bdw, voi unde mereti sa inotati? Ca de multa vreme vreau sa merg undeva, dar n-am chef sa ma aleg cu vreo boala de piele. Ceva sfaturi?

  23. #21
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess
    ...pai in privintza fetelor, sa analizam rezultatele de la natzionale si ne putem lua dupa ele, nu?cel putzin estimativ...oricum peste putzin timp ar trebui sa plece si lotul nostru,nu?

    io am facut inot, da` m`am lasat cand am dat la (alt) liceu ...am de gand sa reincep, bineintzeles doar de placere
    eu stiu ca pleaca azi sau maine...asa mi-o zis mie
    si ionela (cozma) e la budapesta pana maine ,la europenele de juniori.ea pleaca direct de acolo in canada.iti dai seama ce stres pe ea.da am incredere ca se descurca bine!

    oricum ,hai ca-s mandra,tre sa va zic ca o luat argint la 800 liber ieri

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •