Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 29

Thread: THE HALL OF FAME

  1. #1
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1

    THE HALL OF FAME

    Ce-ar fi sa propuneti formatia ideala "all time" pentru echipa al carei suporter santeti

    Eu va propun urmatoarele reguli de selectie:

    1. Formula de joc e la libera alegere a "selectionerului" 8) (puteti opta pentru 1-4-4-2, 1-5-3-2, 1-4-3-3, etc.).

    2. Bineinteles, vetzi indica si rezervele: un portar, doi fundasi, 1-2 mijlocasi, 1-2 atacanti.

    3. Vor fi selectionati numai jucatori care au debutat in Divizia A la clubul respectiv (ex: Hagi la Farul, Mutu, Vladoiu sau Galca la FC Arges, Camataru sau Ungureanu la Craiova, M. Raducanu sau Iordanescu la Steaua etc.).

    4. Nu este obligatoriu ca jucatorii sa fi jucat vreodata impreuna (ex: Lita Dumitru poate fi "coechipier" cu Bratu intr-o eventuala formula propusa pentru Rapid).

    Succes!

  2. #2
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    ma intreb doar cine s-ar putea ocupa de acest lucru?
    ar fi ceva frumos
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  3. #3
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    cu regula nr. 3 nu sunt de acord!

    in rest e super ideea

    propun sa scoatem regula asta nr. 3

    POLI (BEST OF the 80/90s) [4-4-2]:
    1. ALMASHAN ( Jipa)

    2. CONTRA (Varga) 3. VISAN (Csik) 6. BATRANU (Oancea) 4. DANCIA

    8. VLAICU (Buia) 10. TIMOFTE Ioan 5. ROTARIU 11. CODREA (O.Popescu)

    7. GUSATU 9. CUC (Sabou)
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Buna ideea. Propun acelasi lucru pentru echipa nationala.
    Observatie: totusi, cam restricitiv sa impunem selectionarea unui jucator doar pentru echipa la care a debutat. Poate cei care fac selectia nici nu stiu unde a debutat respectivul. Ramane de discutat...

    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    ma intreb doar cine s-ar putea ocupa de acest lucru?
    ar fi ceva frumos
    Fiecare se ocupa, daca vrea, pentru echipa al carei suporter este. Pentru Stiinta, sunteti destui olteni pe forum...

  5. #5
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Cu precizarea ca sunt foarte multi super fotbalisti care ar mai fi putut avea loc in echipa asta, si ca n-am avut cand sa-i vad pe toti la doar 27 de ani cati am, iata cum cred eu ca ar fi o echipa doar de dinamovisti:
    Dinamo:

    1. Stelea
    2. Cheran
    3. N.Stanescu
    4. Dinu
    5. Lupescu
    6. Haldan
    7. Raduciuoiu
    8. Dudu Georgescu
    9. Dumitrache
    10. R.Nunweiller
    11. M.Nicolae

    Ar mai fi o varianta cu alti fotbalisti dinamovisti, unii fara sa debuteze la Dinamo:
    1. Moraru
    2. Contra
    3. Klein
    4. Augustin
    5. Rednic
    6. Andone
    7. Lucescu
    8. D.Munteanu
    9. Ozon
    10. Mutu
    11. Parcalab

    si ar mai fi: Prunea, Szoke, Calinoiu, Bacut I, Bacut II, Nelu Nunweiler, Lica Nunweiler, Boc, Deleanu, Al.Nicolae, I.Marin, Mihali, Mihaescu, T.Selymes, L.Ciobotariu, Dragnea, Ion Moldovan, Balaci, Multescu, Mateut, Lupu, Sabau, Demollari, Fl.Petre, Orac, Talnar, Vaiscovici, Camataru, V.Moldovan, Mihalcea, si inca cateva zeci de jucatori valorosi, unii crescuti de dinamo, altii veniti din tara...

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    Daca as avea banii lui Abramovici,as cumpara Dinamo si 11-le meu (pe care i l-as recomanda antrenorului DINU),ar fi urmatorul:

    Lobont
    (Delwarte)

    Contra Iencsi Chivu Florea
    (Kiritza) (Tamas) (Rat)

    Stoican Tararache Rommedhal Solari
    (Fl Petre) (Lincar) (Grigorie) (Cezar Prates)

    Tierry Henry Mutu
    (Dindane) (A Mendoza)

    DINAMO E NR 1!

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    Atunci sa vezi meciuri interesante Craiova-Dinamo si Poli-Dinamo.
    DINAMO E NR 1!

  8. #8
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    pana una alta , nu esti Abramovich, asa ca las-o balta
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #9
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    1. Amasan (Jipa)

    2. Varga
    3. Surdan
    6. Paltinisanu
    4. Visan

    8. Vlaicu
    5. Rotariu
    10. Timofte Ioan
    11. O. Popescu

    7. Baban
    9. Giuchici sen.
    [COLOR=Purple]Have you ever noticed... anybody going slower than you is an idiot. And anyone going faster is a maniac.[/COLOR]

  10. #10
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Justificare pentru regula nr. 3:

    Un suporter adevarat cunoaste "traseul" urmat de jucatorii care s-au perindat in decursul anilor prin echipa favorita (cel putzin cand e vorba de jucatorii exponentiali) deci, indirect, selectia este cumva si o testare a cunostintelor. Mai mult, in cazul unor greseli, "selectionerul" ar putea fi corectat de altii. In al doilea rand aceasta regula ne-ar arata tuturor in ce masura au contribuit anumite cluburi la lansarea unor valori ale fotbalului autohton (si nu numai).

    Eu v-as propune o varianta pentru Steaua:

    Moraru
    Dan Petrescu-Belodedici-Radoi-Filipescu
    Ion Ion-T. Stoica-Iordanescu-Ad. Ilie
    M. Raducanu-Ilie Dumitrescu

    Intradevar, dintre acestia sunt doi olteni (Radoi si Ilie), Stoica din Galati si Belodedici etnic sarb, dar totzi au debutat in Div. A si s-au consacrat la Steaua.

    Nu am apucat "echipa de aur" a CCA-ului si nu pot sa ma pronunt, desi am auzit ca au dat la un moment dat 10 (zece) titulari Nationalei .

  11. #11
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Pai ai cam lasat jucatori adevarati de-o aprte. In primul rand un portar ca Dukadam nu stiu daca ati mai avut. Apoi mai erau in aparare Iovan si Bumbi. La centru Boloni cam facea legea. Au fost jucatori si mai buni decat cei pe care i-ai enumerat.

  12. #12
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Ai oarecum dreptate Deep, dar Duckadam, Boloni si Bumbescu nu sunt ai Stelei, iar Radoi (ca si potential sportiv) este, cred eu, peste Fane Iovan.

    Fane ramane totusi unul din marii nostrii jucatori.

    Bumbescu a ramas singurul jucator din campionatul intern care a castigat titlul cu trei echipe (in ordine: Craiova, Dinamo si Steaua).

    Boloni este intr-un clasament personal cel mai mare fotbalist pe care l-a dat campionatul romanesc ( nu radeti , nu e obligatoriu sa fitzi de acord cu mine).

    Duckadam era la lotul olimpic de pe vremea cand juca la UTA si, daca vrei, Steaua a avut poate cel mai talentat portar roman in persoana lui Vasile Iordache. Poate ai prins un Anglia-Romania 0-0 pe Wembley... Dar si Iordache a debutat la Poli Iasi.

  13. #13
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Adrian Ilie a debutat in 1992 la Electroputere, venind din 1993 la Steaua.

    Primul sau meci in Divizia A a fost la 12 aprilie 1992, Electroputere - F.C. Arges 2-0. A trecut la Steaua in campionatul 1993-1994.

    Deci...

  14. #14
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Recunosc, Tudose, ca in perioada in care a debutat Adi Ilie la Steaua am lipsit din tara ('91-'93) si nu retin daca Electroputere a jucat cu el meciuri in "A". Poate imi confirmi tu. Daca e asa, in locul sau ar merge Costica Zamfir.

  15. #15
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Echipa VESTULUI anii 90 (Timish+Carash+Arad):

    Formula de joc: 1-3-5-2

    Portari:
    Pepu TURCAS (Atilla PAP)

    Fundashi centrali:
    Stefan IOVAN (Dan POTOCIANU)
    Cristi CHIVU (Sorin BOTIS)
    Miodrag BELODEDICI (Tiberiu CSIK)

    Mijlocashi dreapta
    Cosmin CONTRA (Lucian MARINESCU)
    Mijlocashi la inchidere
    Paul CODREA (Octavian Popescu)
    Mijlocashi centrali:
    Iosif ROTARIU (Sorin VLAICU)
    Basarab PANDURU ( Leontin DOANA)
    Mijlocashi stanga:
    Dorinel MUNTEANU (Sansiro CIOCOI)

    Atacantzi
    Ioan TIMOFTE (Mugur GUSATU)
    Dumitru TARTAU (Nicolae MITU)

    GO WEST!!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #16
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    53
    Reputatie
    1
    La Oradea formula ar fi:
    Mircea David(Il Dio-CAO)
    Ciocan Zare,Fernbach(ICO),Vigu,Popovics
    Lincar,Cheregi(aradean,dar a debutat la Oradea),Tamas
    Kun,Baratky

  17. #17
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Yo neputand sa ii urmaresc pe jucatorii emblematici ai stiintei am hotarit sa ma documentez de pe siteurile stiintei:

    Echipa de fotbal, sub denumirea UNSR Craiova, sustine primul joc oficial in campionatul judetean la 5 septembrie 1948, cu echipa Filiasului. Primul antrenor de fotbal il acestei echipe a fost Nicolae Polojinschi. Echipa de fotbal isi schimba denumirea in CSU Craiova (1950), Stiinta Craiova (1953), Universitatea Craiova (1966), FC Universitatea Craiova (1990).

    Lotul folosit in primul an de activitate in divizia „B" - 1954: (antrenor Nicolae Oteleanu): Stoica, Urucu, Venus, Vulpe, Lupu, Dreasca, Parvulet, Rizu, Razga, Dumitrescu, Ciulova, Anutescu, Briac, Lambru, Capitanu, Ionita, Buldur, D. Popescu, Firu, Matei, Iliescu, Babarada, Padureanu, Coicea.

    La promovarea in divizia „A" (1964), antrenorii Nicolae Oteleanu si Eugen Preda, au avut la dispozitie urmatorul lot: Dumitrescu (cpt.), Vasilescu, Papuc, Geleriu, Lungan, Deliu, Barbulescu, Tetea, Ganga, Anton, Lovin, Onea, Visan, C. Stanescu, A. Stanescu, Stanciu.

    In editia 1973/1974, cand CS Universitatea obtine primul titlu de campioana nationala, antrenorii Constantin Cernaianu si Constantin Otet, au folosit lotul: Oprea, Manta, Niculescu, Badin, Deselnicu, Velea, Strambeanu, Ivan, Nita, Balaci, Berneanu, taralunga, Oblemenco, Balan, Pana, Boc, Stefanescu, Marcu, Stancescu, Kiss, Chivu, Negrila, Constantinescu.

    In editiile din 1977 si 1978, cand echipa castiga Cupa Romaniei, se afirma: Boldici, Berneanu, Tilihoi, Stefanescu, Purima, Donose, Balaci, Beldeanu, Crisan, Negrila, Cartu, Marcu, Camataru, antrenor Constantin Deliu si respectiv, Boldici, Lung, Ungureanu, Tilihoi, Stefanescu, Purima, Donose, Balaci, ticleanu, Beldeanu, Cartu, Camataru, Marcu, avandu-i ca antrenori pe Ilie Oana si C. Deliu.

    La castigarea titlului de campioana in 1980, si-au adus contributia: Boldici, Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu, Balaci, Beldeanu, Crisan, Donose, Camataru, Geolgau, Cartu, Irimescu, Purima si Ciupitu (antrenor V. Stanescu si I.Oblemenco). Cu acelasi lot, in 1981, CS Universitatea castiga si cupa si campionatul, avand la timona pe I. Oblemenco si Tica Otet.

    Echipa "renaste" in 1990/1991, editie cand castiga din nou campionatul national cu lotul: Prunea, Manaila, Sandoi, Adrian Popescu, Mogosanu, Ciurea, Olaru, N. Zamfir, Badea, Pigulea, Craioveanu, Neagoe (antrenori Sorin Cartu si Fane Cioaca), apoi castiga an 1993 Cupa Romaniei cu Bondrea si N. Zamfir.

    In editia 1995/1996 echipa are in lot pe: Arcanu, Voda, Lulelaru, Mogosanu, Papura, Mitrita, Gabriel Popescu, Cristescu, Olaroiu, Calin, Ungur, Naicu, Adrian Popescu (revenit din Elvetia), Stoican, Suciu, Badea (revenit din Elvetia), Cristea, Gane, Trica, Ciocanescu, iar ca antrenori pe Sorin Cartu, Gabriel Boldici si Mircea Irimescu.

    O sa va mai amintesc si altii
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  18. #18
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0

    Lung- Deselnicu, Stefanescu, Chivu - Ticleanu , Gh.Popescu , Ungureanu -
    Balaci ,Cartu - Camataru , Oblemenco


    este o asezare oarecum deosebita in teren dar cred ca ar fi o echipa extraordinara

  19. #19
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Daca vine vorba de fotbalisti crescuti la Universitatea sau/si lansatzi aici, pun o lista facuta de un amic si pusa pe alt forum, am copiat-o si am mai adugat citeva nume ca sa fie 50 (cifra rotunda):

    'Am pus pe primii 44 de jucatori care imi vin in minte acum,sint extrem de multi in realitate.

    -Boldici,Neamtu,T.Lung,Arcanu,David
    -Negrila,Deselnicu,Gh.Popescu,Ungureanu,I.Rada,
    N.Zamfir,A.Popescu,Bumbescu,Sandoi,Papura, Cioroianu
    Rat(Rapid,putini stiu ca a fost juniorul Universitatii),Stoican(a jucat la Craiova de la 14 ani)Nanu
    -Badea,Ticleanu,Donose,Balaci,Irimescu,Soava,Stanga Sava,Trica,Grigorie,Plesan,I.Stancu,Strambeanu,
    S.Cristescu,Pigulea,Romeo Stancu, Gabi Popescu,Bacu
    -Oblemenco,Geolgau,Camataru,Cartu,Marcu,Cl.Niculesc u,
    Piturca,St.Stoica,Gane,Ad.Ilie,S.Ilie(fratzii Ilie la juniorii Universitatzii au invatza fotbalul),Craioveanu,Vrajitoarea

  20. #20
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Echipa care ai postat-o tu blue cred ca este cea mai valoroasa din campionatul intern.
    Sunt niste jucatori gigantici.
    Si inca odata se adevereste ca la craioa este cel mai bun centru de juniori
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  21. #21
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Si inca odata se adevereste ca la craioa este cel mai bun centru de juniori
    de departe cel mai bun
    pe locul 2 e piteshtiul
    ...
    bucureshtiul e jale. Deshi unu din zece romani e mitic, pe fotbalishtii bucureshteni get-beget ii potzi numara pe degete. Rushinica!!

    P.S.: Pacat ca altzii beneficiaza de talentul oltenilor (stitzi la cine ma refer!)
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •