Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 37 of 37

Thread: Keseru

  1. #22
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Nantes l-a cumparat cu 200.000 de euro, conform ziarelor de azi. Daca il va vinde, o sa o faca pe cel mai multe milioane, la timpul potrivit. Si uite asa se fac afacerile...
    Ma intreb totusi daca, din punct de vedere fotbalistic, e mai bine sa joace un an-doi in Franta la juniori decat in Divizia A.

  2. #23
    oldscHOOL zuzubuoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Oradea
    Posts
    409
    Reputatie
    1
    Iata un fragment, dintr-un ziar local, care expilca totul :

    "Meciul cu Poli AEK Timisoara ar putea fi ultimul pentru juniorul Claudiu Keserü. El va da curs ofertei venite de la FC Nantes, cu care a semnat un contract pe trei ani.

    Este vorba de un contract de amator, care îi va aduce în primul an 50.000 de euro, suma urmând sa creasca în ceilalti doi ani. Keserü crede ca dupa ce va împlini 17 ani va semna si contractul de profesionist, ceea ce va însemna cresterea substantiala a salariului. Keserü va pleca astazi, cu avionul, pe ruta Budapesta - Paris. „Este o ocazie unica pentru mine, sa joc într-un campionat puternic de la o vârsta frageda. Nu am vrut sa ratez aceasta oportunitate. Într-un fel, îmi pare rau ca parasesc FC Oradea, dar visul meu a fost sa joc în strainatate. Sunt foarte fericit ca am reusit sa debutez în Divizia A pentru echipa orasului meu”, spune Keserü.

    ..."Sper sa reusesc sa-l impresionez pe antrenor si sa fac cât mai repede pasul spre echipa de seniori”. "

    Vedeti!? Asta-i diferenta intre fotbalul european si cel romanesc! Cei 50k de $ !!!
    De unde sa aiba Fc Oradea atatia bani, sa-i deie timp de 3 ani, ca pe urma sa-l poate transfera cu milioane de $$$ !!!??? :deal: :x

    Asta e!!! Made in Romania! :shit:

  3. #24
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Din punct de vedere profesional, e important nivelul la care va juca Keseru in viitorul apropiat. Oare amatorii de acolo sunt la un nivel superior campionatului nostru? :?
    Oricum, ii doresc succes baiatului si sa il vedem in Nationala cat mai curand.

  4. #25
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Tudose, eu zic ca este bine ca a plecat asa devreme, cel putin pentru el, deoarece invata sa fie profesionist, va creste, pentru ca inca este un copil, si va creste intr-um mediu care-i va permite sa se dezvolte normal. Eu zic ca se putea pierde in campionatul nostru, printre toate aceste "anormalitati" si aici nu ma refer doar la fotbal. Pentru el, eu zic ca este cel mai bun lucru care i se putea intimpla.
    Bafta Keseru!
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  5. #26
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Tudose, eu zic ca este bine ca a plecat asa devreme, cel putin pentru el, deoarece invata sa fie profesionist, va creste, pentru ca inca este un copil, intr-un mediu care-i va permite sa se dezvolte normal. Eu zic ca se putea pierde in campionatul nostru, printre toate aceste "anormalitati" si aici nu ma refer doar la fotbal. Pentru el, eu zic ca este cel mai bun lucru care i se putea intimpla.
    Bafta Keseru!
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  6. #27
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    si eu cred ca-i mai bine ca a plecat! Cu tot regretul pe care-l am ca in Romania raman foarte putini, daca nu deloc, fotbalisti tineri de valoare...cred ca decat sa se "ingroape" in mizeriile din div. A, mai bine isi incepe cariera de PROFESIONIST undeva (in cazul de fata Nantes) unde are sansa de a se dezvolta mult mai bine ca fotbalist...

    Felicitari Keseru si multa bafta!

  7. #28
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    si eu ii urez succes, desi sa nu uitam ca si Alin Stoica a pecat de la o varsta "frageda" afara si deocamdata la echipa nationala nu a confirmat iar la cluburile belgiene nu a "spart" gura targului
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #29
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    De acord Inter, insa nu cred ca Alin are nici 50% din talentul tatalui sau, insa la ajutat numele tatalui. Pe Keseru l-am vazut la Timisoara se pare in ultimul lui meci din Divizia A, si pot spune ca pustiul are talent, bineinteles trebuie sa mai creasca, sa se perfectioneze, dar acum are toate conditiile pentru a face performanta pe cind in Romania avea mai mult lipsuri decit conditii, sa nu mai vorbim de mentalitatea pe care o poate primi la un club profesionist. Ce se intimpla daca ramanea in Romania, suferea un accident, Oradea ar pica in B? :o
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Totusi, lasand la o parte conditiile oferite la Nantes si, bineinteles, salariul, eu cred ca Divizia A este superioara valoric unui campionat de amatori din Franta. Perspectivele sunt mult mai frumoase peste un an-doi, daca Keseru va trece la profesionism.

  10. #31
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Tudose, eu cred ca clubul Nantes nu-si permite sa lase jucatorii lor de viitor sa joace prea mult in campionatul de amatori (nu sunt convins ca exista asa ceva). Eventual va fi imprumutat la alte echipe (poate au si ei echipa a doua) dar ideea e ca are sansa sa se formeze in scoala aia de fotbal. Cu siguranta depinde foarte mult de el cum se integreaza in noul sistem dar daca e baiat destept (ca talent am auzit ca are) o sa reuseasca, iar in cativa ani o sa ne lamurim cum a evoluat.

  11. #32
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Intr-un interviu aparut azi, Keseru spune ca va evolua la echipele de juniori si tineret. Mie imi pare ca e baiat inteligent si modest, asa ca ar trebui sa auzim destul de repede lucruri bune despre el.

  12. #33
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Keseru e pacat ca a plecat de la Oradea.
    Mare pacat
    Putea sa ramana la oradea cel putin pana la sfarsitul turului dar asta e(oricum nu se antrena cu Bihoreni decat f putin mai mult cu nationala de juniori)
    Ce se poate intampla cu keseru e ce s-a intamplat cu Alin Stoica faptul ca nu a evoluat in campionatul intern si nu s-a facut cunoscut si nu e jucatorul lui Becali face ca el sa fie rezerva la nationala,dupa mine acest jucator ar trebui sa fie un titular incontestabil dar asta e.Sper ca keseru sa nu pateasca la fel si sa devina un mare jucator
    [COLOR=Red][SIZE=3][FONT=Lucida Console]MILAN UNIKA CAMPIOANA!!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #34
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    si eu ii urez succes, desi sa nu uitam ca si Alin Stoica a pecat de la o varsta "frageda" afara si deocamdata la echipa nationala nu a confirmat iar la cluburile belgiene nu a "spart" gura targului

    Nu este chiar adevarat. Cand juca la Anderlecht el era considerat unul dintre cei mai buni jucatori din lot. Cand antrenorul il punea sa joace, facea totimpul minuni. Cred ca ai vazut si tu meciurile lor impotriva lui Lazio sau Real Madrid.


    Problema lui Stoica este ca nu are o personalitate puternica, este introvers. Insa ramane un mare talent, in plus are numai 23 de ani, este tanar. Daca ar fi in Italia, la varsta asta ar fi fost chemat in Nationala, nu mai devreme.

  14. #35
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    din ce punct de vedere vorbiti voi?
    Din punctul de vedere al fotbalistului este o loterie, unii sint coplsiti de schimbarea asta totala, altii devin foarte valorosi.Dar din punctul de vedere al Bihorului si al echipelor romanesti de club este un dezastru sa vinzi copii pe nimic in loc sa vinzi jucatori consacrati pe bani multi si in timpul in care joaca la ei, ridica prin valoarea lor, echipele respective .Sint doua lucruri diferite.

    A.Stoica este mai tehnic si mai talentat ca tatal lui dar nu are seriozitatea lui T.Stoica. Personalitatea puternica nu i-a scos din casa niciodata pe membrii familiei Stoica, si taica-su a fost un caracter destul de sters,incapabil sa se impuna in echipa nationala dar a fost serios si muncitor si s-a impus la Steaua. Lui A.stoica ii trebuie mai multa vointa si tupeu, talent are, s-a vazut in unele meciuri din Liga Campionilor cand juca la Anderlecht.La nationala n-a facut niciodata nimic

  15. #36
    senior zamolxe's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    si trotusi, Keseru a plecat prea tinar in Fr.

    Are de ales intre 2 optiuni:
    1. este serios si va face treaba buna
    2. se rateaza (Fr are multe atractii extra-fotbalistice, iar baiatul asta inca nu-i complet matur sa se fereasca de ele; are 16 ani)
    in 1923 s-a nascut o legenda

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca Bihorul a obtinut maxim posibil ( daca este adevarat cu cei 200000 euro ) .... Nu stiu situatia contractuala , dar daca nu reusea sa-i faca un contract pe 3 - 5 ani la iesirea din juniorat putea sa-l piarda si nu primea decat grila de formare care este , din cate stiu eu ridicola.... Si la Craiova avem doi jucatori care stau numai la nationala de juniori... Claudiu Tudor si Stoianof! Apropo , la cate convocari si actiuni are lotul asta de juniori ar trebui sa fim spaima Europei!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •