Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 80

Thread: Prosport vs. Gazeta

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1

    Prosport versus Gazeta Sporturilor

    Desi exista cotidiane politice cu duiumul(apropo,stiti cotidianul Ultima Ora?Ei bine,acest cotidian nu are cine stie ce tiraj,dar uite ca rezista) si nimeni nu pare deranjat de chestia asta,cand vine vorba de astea de sport,lumea o ia razna!!!
    Eu unul cred ca pot rezista fara probleme ambele!

  2. #2
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Asa ar fi si normal... sa reziste amândoua! De ce? Pentru ca nu vreau monopol. Nu e benefic! Cel mai frumos ar fi sa existe vreo 3-4 ziare mari de sport, nu doar 2!
    Inchipuiti-va cum ar fi daca am avea un singur post TV! Vi s-ar parea normal? Mie NU!

  3. #3
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu zic ca cel putin pentru moment (adica vreo jumate de an) va exista o competitie acerba, pe toate planurile intre cele doua ziare, dar vor rezista in continuare ambele pe piata, intrucat e nevoie de alternativa, nu se poate sa ramana unul singur... Pai doar inainte de 89 era doar un singur ziar de sport...

  4. #4
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    e loc pt. amandoua, dar ca majoritatea oltenilor prefer Prosport
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #5
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    Mutu felice: "Un sogno giocare nel Chelsea"
    13/08/2003 12:54.19

    "Abramovich un pazzo? Mi piacciono le persone così"

    Per Adrian Mutu arrivare al Chelsea di Roman Abramovich è un sogno. Dopo avere firmato per il club londinese, quello che è diventato il giocatore più costoso della storia del calcio rumeno è tornato in patria. "Per me è un sogno stare a fianco di giocatori come quelli del Chelsea" ha detto Mutu in una intervista, "per me si tratta di una sfida incredibile ed eccitante".

    Mutu dice di gradire anche la `follia` che sembra governare le scelte di mercato del proprietario della squadra di Stamford Bridge: "Mi piacciono le persone così, Abramovich è un po` pazzo, ma a me sta bene. La cosa importante non è che abbia tanto denaro, ma che lo investa nel calcio".
    Il giocatore ha poi parlato del suo record di trasferimento: "Sono felice di aver battuto la cifra di 18 milioni di euro per il passaggio di Chivu alla Roma".

    Infine angolo rosa per il giocatore, tuttora alle prese con il divorzio dall`attrice rumena Alexandra Dinu: "Non ho paura delle donne inglesi che, mi hanno detto, si mettono alle costole dei giocatori di calcio. Di certo non rischierò la mia posizione per una bella donna".



    (M. Bordignon, DTS)
    Datasport preia unele articole din Prosport
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #6
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    iar acelasi articol din Prosport este "copiat" azi pe uefa.com
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    3 -4 este prea mult , doua ziare sunt suficiente! AStept raspuns la urmatoarea intrebare Ce va face Ioanitoaia daca trustul Ringier va face o oferta irezistibila si va achizitiona Gazeta Sporturilor!?? ))))

  8. #8
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    E loc pe piata pentru amandoua si e nevoie de amandoua! Au rezistat impreuna cand erau mai slabe, cu atat mai mult acum! Iar competitia e tot mai acerba, ceea ce duce la cresterea calitatii.

    Trustul Ringier a mai achizitionat Gazeta Sporturilor in 1999, iar atunci calitatea acesteia a scazut, trecuse si la formatul tabloid.
    Probabil ca, in cazul dat de tine, Ioanitoaia ar infiinta un alt cotidian, dar sper sa nu se intample asa.
    Dupa miscarile de trupe, concurenta e mai acerba. Eu cred ca doua sunt suficiente, dar sa pastreze CALITATEA!
    NON MULTA, SED MULTUM!

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Tudose , nu cred! Ar fi putut sa o faca si acum! Si poate acum ar fi avut succes mai mare decat are cu gazeta sporturilor!!
    I-ar fi extrem de greu sa impuna inca un ziar , plus ca o noua plecare va fi perceputa negativ....

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In primul rand, putin probabil ca Ringier sa cumpere "Gazeta Sporturilor".
    Apoi, daca totusi Ioanitoaia ar pleca de la Gazeta, eu cred ca s-ar ambitiona sa faca un alt ziar. Ai dreptate, i-ar fi greu sa il impuna, mai ales ca acest du-te vino ar avea efecte negative asupra imaginii sale.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Intr-adevar este loc pentru amandoua, chiar pentru mai multe. Daca lupta dintre ele s-ar da numai pe calitatea stirilor ar fi fantastic. Am insa impresia ca ele se intrec in continuare in transmiterea de stiri de senzatie.
    pe mine nu m-au convins inca sa devin din nou abonat - mai cumpar din cand in cand un ziar. Candva aveam abonament la amandoua si in plus la "Fotbal vest". Un lucru stiu sigur : cand ziarele de sport se vor rezuma la a furniza ADEVARATE STIRI SPORTIVE (cum se intampla in alte tari) atunci voi redeveni clientul lor. Pana atunci ma lipsesc.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Avem si raspunsul rezista foarte bine amandoua! Chiar incep sa-mi placa mai mult decat inainte....

  13. #13
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1

    Gazeta - Prosport

    Amandoua sunt bune .
    Criticile pe care le aduceti aici , sunt subiective .
    Ei scriu ce cere piata . Asta se cumpara !
    Scandal , vieti particulare , poze cu nuduri etc .
    In rest le urez viata lunga , sa le pot citi si de aici incolo site-urile in fiecare zi .
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Prosport vs. Gazeta

    Ioanitoaia & co. au meritul ca scriu mai putin despre viata privata a sportivilor, mai putine scandaluri, si mai mult sport efectiv, asa cum nu faceau pe vremea cand erau la Prosport. Editorialisti sunt buni si prosti de ambele parti. Nu-mi plac Ioan Gyuri Pascu si Radu Moraru. In rest sunt destui cu care poate nu sunt de acord, dar se vede ca se pricep.
    Topescu nu a scris un singur editorial despre sport. Poate nu-i mai place. Dar nu e normal la un ziar unde 80% din stiri sunt despre fotbal.


    Alte pareri?

  15. #15
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Amndoua gazetele sunt faine!!!!! Totusi ma inclin spre ProSport.
    FORZA CEAHLÃUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Sunt aprox egale ca valoare! Si eu inclin spre Prosport ...

  17. #17
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    indraznesc sa spun ca ambele sunt o apa si un pamant . asta daca le judecam in comparatie cu gazetele sportive serioase (nu mai dau nume, sunt cunoscute). si eu cred ca le putem compara de vreme ce au trecut 13 ani si ceva in care nivelul jurnalismului sportiv romanesc putea ajunge la un nivel decent.

    e adevarat ca nu am acces decat la formatul lor electronic, insa cred ca e destul de relevant. ar fi multe de reprosat dar fac un sumar:

    - mai intai centralismul dus la extrem. vrei sa citesti si de alte echipe nu doar de bucurestene dar n-ai nici o sansa. in amandoua;
    - slaba reprezentare a Diviziilor B si C in paginile ziarelor, ca sa nu mai pomenesc de sectorul juvenil. toata presa deplange paragina in care au fost lasate competitiile juniorilor de catre federatia lui Nasu' dar nu realizeaza ca nimeni nu incearca sa reflecte mai pe larg ce se intampla cu adevarat acolo;
    - nici una nu-si justifica numele prin ponderea covarsitoare acordata fotbalului. OK, aceasta decizie reflecta proportional po****ritatea fotbalului in randul consumatorilor dar atunci iti schimbi numele in ProFotbal si Gazeta Fotbalului;
    - pretiozitatile de limbaj ale gazetarilor care se viseaza daca nu un Fanus Neagu sau Cosasu atunci macar un Ioan Chirila dar nu sunt decat niste epigoni tristi;
    - confuzii grave intre senzational si vulgar (vezi cazul asa zisului jurnalist de la "Gazeta" care nu gaseste nimic mai interesant sa o intrebe pe fiica lui Talnar, care e fotbalista, ce se intampla daca unei jucatoare /nope/ ii "vine ciclul pe teren." incredibil. intr-o tara serioasa respectivul ar disparea imediat din presa;
    - se cultiva stilul de cartier, adica de mahala, in numele tirajului, prin acordarea de spatii generoase celor mai sinistre personaje din lumea fotbalului;
    - se practica destul de des citarea fara mentionarea sursei: se plagiaza cu alte cuvinte. "Fotbal Vest" din Timisoara semnaleaza multe asemenea cazuri in care materiale (sau fragmente de materiale) din acest saptamanal pot fi gasite in ambele ziare "centrale";
    - (in fine, poate si cel mai grav aspect) atat "Gazeta" cat si "Prosport" practica un jurnalism de conjunctura, dupa cum bate vantul puternicilor zilei. nu exista in nici un caz o politica editoriala clara care sa fie urmata cu consecventa.

    ma opresc aici ca sa nu va agasez.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  18. #18
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Ca tot veni vorba de presa centrala si de FotbalVest m-am gandit sa dau niste paste la ceea ce se vorbeste in prea vestica despre cea centrala.
    FotbalVestul este un ziar din Timisoara dar sunt numere intregi in care spatiul acordat UT-ei depaseste cel acordat echipelor timisorene. Uneori daca problemele sunt la CSM Resita se discuta mai mult despre ei decat despre Poli. Este un ziar pot spune echidistant si destul de bine facut. Pacat ca e un saptamanal care apare martea iar pe internet apare doar joia. Unele stiri sunt vechi de aproape o saptamana. Cam asta ar fi singurul minus al publicatiei.


    Vocea Porumbelului Spectator
    (la "ei", nu ies oamenii la meciuri)

    In toate stirile sportive de la tembeliziunile noastre, totul este ca- nainte, fiindca auzim doar trei cuvinte: Steaua, Rapid si Dinamo! Totul se rezuma la ele! Daca nu e nimic nou prin curtile lor, se gaseste ceva! Tot se difuzeaza ceva cu care este terorizat spectatorul ce tine mortis sa nu tina cu ele! Copos si-a inaugurat hotel, Gigi Becali are bodyguard bengos, Cornel Dinu se trage de sireturi cu Rada! Nu conteaza ce se intampla in tara, poate sa pice stadionul la Galati! Totul se rezuma la astea trei paparude ce se impiedica prin Europa! Daca te apuci sa comentezi, miticii pretind ca astea sunt cele mai iubite echipe! Insa in weekend, mie, simplu spectator, mi-au cazut penele de scarba. Marele derby Rapid - Steaua a adunat 15.000 de curiosi! In timp ce Poli ? Ceahlaul, meci considerat de ei ca fiind neinteresant, a fost privit de 20.000 de oameni! Ce sa mai zic de groapa dinamovista, unde n-au venit nici 3.000 de insi la jocul cu Oradea! Atunci cine sunt cele mai iubite echipe din Romania? E drept, Rapid e iubita de Ministerul Transporturilor, Steaua de Ministerul Apararii, Dinamo de Ministerul de Interne. Orice ar zice Simona Marinescu, fara ministere, aceste cluburi ar avea FOARTE MARI probleme! "

  19. #19
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    cel mai grav lucru la cotidienele bucureshtene e ca NU ishi respecta cititorii

    pur shi simplu nu ishi dau seama ca un articol de can-can despre alexandra mutu pe mine personal ma jigneshte...daca m-ar interesa asha ceva ash cumpara star, story, vip, atac la persoana (mai exista?), etc.

    cat despre fotbal vest, am privilegiul de a-l cumpara marti dimineatza shi nu sunt afectat. e remarcabil!!!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  20. #20
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    imi permit shi eu sa citez din Fotbal Vest

    rubrica Replay (ultima scrisa de Fax):

    Georgel si Mitica

    Hotarat lucru, George Copos este o enigma. Nu reusesc sa-mi imaginez cum a reusit sa-si construiasca imperiul financiar, din moment ce nu cunoaste Constitutia. Mai exact faptul ca fiecare om al acestei tari are dreptul la munca. Bunaoara Dolha. El mai are un an de contract cu Rapidul, dar, pentru ca refuza sa-si prelungeasca intelegerea cu giulestenii, nu i se mai permite accesul la antrenament! Cu alte cuvinte, Copos nu-i mai da voie sa lucreze, desi mai este angajatul sau! As fi foarte curios cine e in spatele acestui Georgel, pentru ca de unul singur sigur n-ar fi reusit mai nimic pe lumea asta. Ca si in bancul acela, cand elevii sunt intrebati cat de puternici sunt tatii lor. Primul spune: “Al meu e foarte puternic. Poate sa ridice 100 kg.” Al doilea: “Al meu e si mai putenic. Poate sa ridice 120 kg”, iar al treilea spune: “Al meu e si mai puternic. Are oameni care ridica pentru el!”. Cam asta e! Ba nu! Ala de la liga n-a avut de lucru si s-a simtit dator sa intervina apropo de Dolha, ca doar el e “tata smecherilor”. Zice individul: “Dom’le, Dolha e un bun national. El poate fi dat in strainatate pe 5 milioane de dolari!”. Ca de obicei, buhaitul personaj nu pierde nici o ocazie de a bate campii. Dac’ as fi in locul lui Becali, sau cine se mai ocupa de ditamai portarul, i-as spune asa: “Ma baiatule, fii atent la mine-aci: uite-l pe Dolha, vin-de-l tu cu 5 milioane si tine-ti tie patru, iar mie da-mi numa’ unu!”. Adevarul e ca astazi, pe Dolha, om cu doar 40 de meciuri in Divizia A, una de o valoare sub competitia omonima din Irak, de exemplu, nimeni din lume asta mare nu da mai mult de 4-500.000 dolari! Iar ala de la liga n-are de unde sa stie ca pe Jens Lehmann, portarul al doilea al Germaniei, cu 329 meciuri in Bundesliga, plus cateva la Milan si o cupa europeana cucerita, Arsenal a dat 3,5 milioane! Da’ de unde sa stie omu’ nostru, ca doar a scris in presa romaneasca si probabil cel care-i citeste presa o fi fost in concediu... In aceeasi interventie, holbatul nostru cel de toate zilele s-a mai laudat ca el le stie pe toate, pentru ca a fost 20 de ani presedinte de club. Da, la Victoria Bucuresti si la FC Olt... L-as intreba pe individ cati jucatori a dat el “afara” (a se citi “a transferat in strainatate”) in acele doua decenii si, daca e asa mare conducator, cati dintre omologii sai de la cluburi cu care a disputat o seama de meciuri, chiar in Cupa UEFA, si-au notat numarul lui de telefon in agenda... Raspunsul il stiti si dumneavoastra, ca si “celebrul” conducator!


    P.S.: La doua zile dupa aparitzia acestui articol in ProSport apare stirea ca Popa shi Velcea de la Bistritza sunt transferabili. Iata shi declaratzia unui oficial bistritean: "sa nu uitam ca pe popa l-am luat la schimb cu Dolha, portar cotat la 4.000.000 de dolari".
    Rezulta, dupa logica astuia, ca shi Popa face 4.000.000 de dolari
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  21. #21
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    indraznesc sa spun ca ambele sunt o apa si un pamant . asta daca le judecam in comparatie cu gazetele sportive serioase (nu mai dau nume, sunt cunoscute).
    Am mai dat aici, pe forum, exemplul cotidianului francez "L'Equipe", pe care am avut ocazia sa il citesc in mai multe randuri.

    Quote Originally Posted by phil
    - pretiozitatile de limbaj ale gazetarilor care se viseaza daca nu un Fanus Neagu sau Cosasu atunci macar un Ioan Chirila dar nu sunt decat niste epigoni tristi;
    Stilul a fost impus in presa romaneasca de "Evenimentul Zilei", cu comentarii care mai de care mai pline de figuri de stil, dar care, in realitate, nu au valoare.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •