View Poll Results: Cum caracterizati presa sportiva romaneasca?

Voters
54. You may not vote on this poll
  • Divizia Fantastica - PSP

    2 3.70%
  • Echipa Fantastica - GSP

    11 20.37%
  • Ambele

    2 3.70%
  • Nici una

    7 12.96%
  • Da

    32 59.26%
Results 1 to 11 of 11

Thread: Presa sportiva din Romania.

  1. #1
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1

    Presa sportiva din Romania.

    M-am gandit ca e bine sa ne exprimam vizavi de "prestatiile" celor doua principale cotidiene de sport din Romania, Gazeta si ProSport.

    Cat e profesionisti sunt redactorii celor 2 ziare?
    Cat de echidistante sunt cele 2 cotidiene?
    etc.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Redactia de la Gazeta Sporturilor e de 10 ori mai profesionista decat cei de la Prosport odata cu schimbul ziaristilor. Dupa mine cei mai buni ziaristi sportivi din Romania sunt Andrei Vochin, Alin Buzarin si Cristi Geambasu.Mare speranta a ziaristii sportive este Marius Geanta.
    Desigur nici unul din cei amintiti mai sus nu se poate compara cu Ioan Chirila.
    Fotbalul adevarat e fotbalul in viteaza!

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Mie nu mi se pare o diferenta semnificativa intre cele doua cotidiene de sport... parca prosport a avut o cadere , dar a revenit si cred ca in scurta vreme o sa si uit ca ziaristii de la "gazeta" au trecut pe aici! Oricum rivalitatea dintre cele 2 cotidiene este benefica pentru noi , suporterii diverselor echipe... As caracteriza calitatea presei sportive romanesti ca BUNA!

  4. #4
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    color=blue]Cat vor exista ziaristi care scriu la comanda articole platite de unii si altzii nu pot da alt calificativ decat execrabil.Iar aceste articole apar in toate ziarele care trateaza si subiectul fotbal.Ne referim doar la acest aspect. DECI PRIMA CONDITZIE ESTE SA SCRII PAREREA TA ,NU A ALTUIA PE CARE INTERESUL TZ-I DICTEAZA SA-L APERI SI SA-I ATACI DUSMANII.

    CAND ZIARISTUL ROMAN VA AVEA SUFIECIENTA VERTICALITATE MORALA, SUFICIENTA INDEPENDENTZA MATERIALA SI SUFICIENTA PROTECTZIE DIN PARTEA STATULUI PENTRU A-SI FACE MESERIA ASA CORECT ,ATUNCI PRESA ROMANA SPORTIVA SI NU NUMAI VA FI APROAPE DE EXCELENTZA.CONSIDER CA FELUL DE A FI AL ROMANILOR, LE CONFERA UN TALENT INNASCUT IN ACEASTA MESERIE.

    Pana atunci ,ramane execrabila, penibila si libidinoasa. Pacat ca cei catziva tineri jurnalisti tineri si talentatzi sint inghitzitzi de valul mizeriei in care se complace societatea intreaga societate romaneasca.[/color]
    Last edited by IlMILAN; 14th August 2004 at 14:55.

  5. #5
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    merg in continuare pe mana prosportului, desi s-a schimbat echipa
    penibila relatarea pugilistica din gazeta de azi......... ( poate se trezesc cu vreun proces ) facuta la vreo 3-4 zile dupa ce ioanitoaia declara ca ei nu se mai ocupa de can-canuri
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #6
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Am ales doar slaba cu toate ca din unele puncte de vedere e execrabila. In primul rand trebuie sa respecti cititorul. Cum se poate ca pe prima pagina a gazetei apare un interviu cat pagina si cacalau de poze cu parasuta lui Pinalti, Carmen Radulescu sau cum o cheama pe moldoveanca ce se plimba de la o televiziune la alta. Pai nu avea nici o legatura cu sportul. Ce, faptul ca ea face shpagatul dimineatza dupa ce se trezeste se cheama sport? Sa fie ea sanatoasa dar eu nu dau bani sa citesc ce marca de tampoane foloseste ea sau daca-i la menopauza deja. Astea sa citeasca alte ****ri visatoare.
    A doua problema de care am mai spus tot aici si care reflecta clar lipsa de respect e strans legata de acoperire teritoriala a stirilor. Un ziar national, Curentul, Cotidianul nu mai stiu care a inceput sa faca o trecere in revista a meciurilor din prima etapa. Inainte de-a se juca bineinteles. Ei bine, Steaua, Dinamo, Rapid, National... gata. Pai, de cand avem noi campionat de patru echipe? Sau de cand si-a facut Bucurestiul o divizie separata si noi nu stim. N-am nimic cu ei dar sa nu incerce sa vina sa-si vanda ziarul la Botosani de exemplu ca nu tine. Pai daca ti-e lene sa iei o stire prin telefon din nordul Moldovei de ce nu ti-e lene si sa difuzezi ziarul in acel colt de tzara? E ca si cum m-as duce la americani si le-as cere 50 de dolari pe un tricou cu Foresta Falticeni. Nici nu stiu sa pronunte cuvantul dar poate poate vor pune botul. Asta numai la noi.

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Eu am votat buna. Avand in vedere nivelul fotbalului romanesc, incearca sa scoata cat mai multe lucruri interesante.

  8. #8
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Eu am votat "Merge"...
    Concurenta dintre ProSport si GS este una benefica atat pe termen scurt cat si pe termen lung. Ambele ziare pot co-exista, asa si trebuie!!!

    Pt Vadim: am convingerea ca se greseste destul de mult prin super-promovarea fotbalului in detrimentul altor sporturi - desi poate e doar parerea mea - de aceea o orientare a ziarului ProSport si spre alte ramuri cred ca ar fi una benefica pentru intreg sportul românesc. Ce zici?

  9. #9
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Eu am votat "Buna". Daca ma gandesc bine e aproape de excelent. Ceea ce nu-mi place e ca ProSport si Gazeta au un format prea mare. Niste pagini de 1 m.......!!!!!!!!!
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Este de preferat formatul mare, zic eu, toate ziarele serioase au forma aceasta.
    Tabloide sunt in general ziarele de scandal, si la noi, si in alte tari. Iar GS asta ajunsese...

    Eu cred ca, dupa schimbarea echipelor, presa sportiva romaneasca merge mai bine. Pe scurt, noua Gazeta e mai buna decat vechiul ProSport, iar noul ProSport, mai bun decat vechea Gazeta.
    Oricum, de remarcat din nou stilul pamfletar al lui deep purple .
    Mi-au placut in schimb analizele tehnice de dupa etapa, in GS.
    In mod special, am cumparat si am citit ambele ziare zilele acestea. Concurenta e mai acerba, stirile mondene si de scandal mult mai rare, deci cresterea calitativa e evidenta si trebuie remarcata! De ce sa nu vedem lucrurile care se schimba in bine? Eu am votat in chestionar ca presa e buna, dar stiu ca nivelul se poate ridica inca! Si, bineinteles, e necesara mai multa atentie acordata si altor echipe decat cele din Bucuresti!
    Modelul de care aminteam candva pe forum este cotidianul francez "L'Equipe". Dar mai e pana acolo!

    Vadim, tu activezi la "Fotbal international". Acolo sunt subiecte extrem de interesante. Nu crezi ca, de exemplu, ar fi potrivite niste analize serioase ale meciurilor tari (intertari, dar mai ales Liga Campionilor)?

  11. #11
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Daca ne gandim ce insemna presa sportiva inainte de '89 si ce este acum, saltul este imens si invers proportional cu evolutia fotbalului romanesc.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •