Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 51

Thread: Credeti ca valoarea campionatului a scazut fata de anii trecuti?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    cluj
    Posts
    48
    Reputatie
    1

    Credeti ca valoarea campionatului a scazut fata de anii trecuti?

    Se tot spune ca valoarea campionatului nostru a scazut! Oare din ce cauza, avand in vedere ca anul acesta nu au mai plecat jocatori romani de valoare in strainatate (poate cu exceptia lui Paraschiv) si in schimb au venit foarte multi jucatori straini de valoare!?

  2. #2
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    parerea mea este ca a crescut.....dovada este clasamentul
    https://t.me/pump_upp

  3. #3
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Eu sunt de parere ca acest campionat a crescut destul de mult . A nu se pune semnul = intre valoarea campionatului si rezultatele din Europa ( Steaua&Dinamo traverseaza o forma jalnica , Dinamo puteau juca in grupele Uefa fara griji iar Steaua acum in primavara europeana , Rapid a abordat total gresit meciul cu Nurnberg care totusi este o echipa net superiora Rapidului din prisma lotului si antrenorului , iar la CFR Cluj a intervenit factorul surpriza si lipsa de experienta europeana , Otelul oricum si-a depasit conditia castigand Intertoto).

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    894
    Reputatie
    1
    eu zic ca ultimii 3 ani in Europa au fost un fel de accident. Nu cred ca in realitate suntem mai sus decat suntem azi in europa.
    NU lasati UTA sa moara!!!

  5. #5
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Intre "valoarea campionatului" si "ce jucatori de valoare da Romania" e cale lunga. D-aia e uefa sa faca coeficienti, statistici si sa ne zica si noua daca am crescut sau am scazut. Putem compara si singuri rezultatele echipelor romanesti in cupele europene. Au fost mai proste fata de anul trecut, pentru ca evident e greu sa te mentii. Si probabil va scadea, daca echipele care se afla pe locurile fruntase la sfarsitul campionatului nu vor face treba si in cupele europene, nu doar in campionat. Succes acestora!
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  6. #6
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    s-a nivelat treaba...nu cred ca a crescut..dovada ce NU am facut n Europa....
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  7. #7
    sport legend Sunchase's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,044
    Reputatie
    1
    o mizerie de campionat in continuare. pana nu scapam de militeanul sef mitica nimic nu se va schimba

  8. #8
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Pai nu au mai plecat jucatori romani pentru ca nu prea mai avea cine. Nu cred totusi ca a scazut valoarea campionatului.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,983
    Reputatie
    1
    A stagnat ... nu cred ca a scazut.
    Celelalte au crescut in schimb deci cred ca aici e problema noastra. Suntem la maxim ce putem produce in acest sistem , organizare etc ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    ca s valoare a crescut clar...drept dovada ca ne-am calificat la euro cu multi jucatori din campionatul intern
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  11. #11
    sport legend dannyreddog's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    everywhere
    Posts
    1,771
    Reputatie
    1
    Ba din contra...valoarea campionatului a crescut...sunt mai multe echipe valoroase decat in anii trecuti,unde atunci era doar clasicul Steaua,Dinamo,Rapid...
    Acum mai sunt CFR Cluj,Unirea Urziceni,echipe cu multi jucatori de valoare plus ca jucatorii straini care vin in campionatul nostru nu mai sunt luati de pe internet,a inceput sa se niveleze si acest aspect...Iar faptul ca ne-am calificat la Euro 2008 dupa 8 ani cu multi jucatori din campionatul nostru in primul "11" al echipei nationale spune si asta multe despre campionatul nostru mioritic..
    In legatura cu prestatia echipelor romanesti in acest an in cupele europene pot spune ca a fost un accident,nu asta e valoarea noastra la nivel de cluburi,au fost o serie de conjuncturi nefavorabile care au adus la pierderea in serie a calificarilor mai departe in Europa cauzate in principal de lipsa concentrarii si de faptul ca unele echipe de la noi au luat adversarul la pret de matineu(vezi Dinamo cu suedezii si CFR cu cipriotii.).
    [COLOR="Green"][SIZE="1"][/SIZE][/COLOR][COLOR="DarkSlateGray"][/COLOR]"Important e sa te lasi de droguri fara bravada...
    Altfel te vom gasi in rigor mortis mulat pe cada." [FONT="Arial Black"][/FONT]

  12. #12
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Daca privim din punctul de vedere al noilor jucatori din campionatul nostru,campionatul a crescut .Daca ne uitam ca echipe gen Steaua,Dinamo ,care nu joaca cine stie ce sunt in primele 5 , inseamna ca al nostru campionat e slab . Raportat la Europa, nu cred ca vom putea repeta performantele de acum 2-3 ani prea curand.
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  13. #13
    hard-worker effect's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ICEland
    Posts
    1,992
    Reputatie
    1
    Valoarea campionatului nostru nu are cum sa creasca , atata timp cat o sa avem in conducere specimene in genul lui Mitica , iar Gigi , Borcea si multi altii se vor ocupa in continuare de jocuri strategice . Trebuie sa recunoastem , stagnam nu pentru ca nu sunt jucatori valorosi in campionatul nostru (avem si inca destui foarte buni) ci pentru ca sistemul e corupt
    [b]"If you want it, dont just think you want it, go out and ****ing WANT IT! [/b] - Bruce "***ing" Boudreau

  14. #14
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    poate a crescut putin, dar nu mult

    au fost adusi multi jucatori de afara, unii foarte buni, dar asta nu inseamna ca echipele au crescut f. mult

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    498
    Reputatie
    1
    nu cred ca a crescut, s-a nivelat la varf in sensul ca echipele "grele" de acum cativa ani au slabit (ca joc si rezultate) iar 2-3 echipe din pluton s-au ridicat mai sus decat erau acum 2 ani (vezi, CFR, Poli, Urziceni si Vaslui). Dar valoarea campionatului este cam aceeasi, si nu mi se pare deloc una ridicata..mediocru cred ca e cuvantul care-l caracterizeaza cel mai bine, sunt foarte putine meciuri intr-adevar bune in campionatul intern, practic le putem numi accidente pe astea
    personal mi-a placut fiarte mult ritmul si calitatea joculu la CFR-Poli din tur (2-2), dar e drept ca e o parere subiectiva
    in schimb am vazut o tona de meciuri sterse cu mingi gresite si angajament spre zero..drept e ca si calitatea jocurilor spre finalul asta de an a fost cred eu mult influentata de conditiile de joc, in ultimele 5-6 etape cred ca 70% din meciuri sau jucat in mocirle, orezarii, pationoare etc..in niciun caz pe teren de fotbal..
    just me!

  16. 22nd December 2007, 22:25

  17. #16
    asfhgfghghf. Vlad's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    981
    Reputatie
    1
    a crescut incontestabil in ceea ce priveste valoarea echipelor de club din provincie si, cel putin din punctul meu de vedere, interesul a crescut

  18. #17
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    eu zic ca valoarea campionatului nostru e data de prezenta in cupele europene. deci, a scazut!

  19. #18
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    faptul ca avem o echipa direct in liga campionilor dovedeste ca a crescut putin. dar trebuie sa recunoastem ca nu ne comparam cu echipele occidentale. echipele mari din europa fabrica jucatori cu clasa pe banda rulanda in contrast cu echipele din romania. eu zic ca va mai dura in jur de 3-4 sezoane pana cand vom putea face diferente. cert e ca aproximativ toate echipele din romania sunt in formare acum. avem multi jucatori tineri si multi jucatori care depasesc varsta de 30 de ani. parerea mea e ca in cativa ani vom putea maturiza si noi "tineretul" si ne vor creste si noua ceva mai mult coeficientii.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  20. #19
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Cred ca e pe drumul cel bun desi cred ca ar fi inca multe aspecte care s-ar putea inbunatati. De exemplu arbitrajul, calitatea gazonului in cazul unor terenuri care sunt mai degraba de div. C, atitudinea nesportiva a unora de cei implicati in fotbal (presedinti de club, suporteri, etc.)
    prostiei

  21. #20
    BRASOVean giovanni BV's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Pe Litoral
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Drumul este bun , dar inca mai sant obstacole ( manevre ) din partea multora ( conducatori de cluburi , arbitri ....etc. ) . Pana nu ne despteptam la realitate , nu vom vedea ceva mai bun de atat !!! Aceste lucruri afecteaza si calitatea fotbalului , dar si moralul jucatorilor care evolueaza pe teren !!! Trebuie facute schimbari majore , eu unul as chema o delegatie de profesionisti ( cu reprezentanti din toata lumea ) , sa stea un an de zile in Romania si vada ei ce este in neregula in fotbalul romanesc !!! Si de asemenea sa mergem si noi la altii , sa vedem ce probleme au ei acolo !!! Numai asa se vor lua masuri mai bune si vom invata cum trebuie sa se faca fotbal adevarat in lume !!! Probleme sant peste tot , dar nimeni nu vrea sa recunoasca !!! Inclusiv FIFA se zbate cu coruptia , dar prea putine rezultate se vad in combaterea coruptiei , violentei si racism-ului in fotbal !!! Daca nu se i-au masuri , se va distruge imaginea sportului in general , in toata lumea !!!

  22. #21
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    valoarea crește de la an la an ... dar crește cu foarte puțin
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •