Page 68 of 68 FirstFirst ... 1858666768
Results 1,408 to 1,419 of 1419

Thread: Poze...progresiste

  1. #1408
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1

    Smile

    https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/...46716936_n.jpg
    Astăzi, la ora 18 este vernisajul lucrărilor de licență de la Universitatea Națională de Arte, iar eu am 6 lucrări expuse, fiind printre absolvenții acestui an universitar. Expoziția ține două săptămâni și se desfășoară la Galeriile Orizont.
    Sper că sunteți cu toții bine. Vă aștept și...hai Progresul!
    https://www.facebook.com/events/8593...23708/?fref=ts
    Last edited by georgemp; 30th June 2014 at 15:36.

  2. #1409
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Felicitari, George si bafta pe mai departe! Pacat ca nu sunt in tara ca as fi venit la vernisaj. Si inchei cu, bineinteles, HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #1410
    senior Zamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Poza asta este cumva de la celebrul meci pentru promovare? Emilian Tevi (Progresul) în duel cu Octavian Niță (Rapid)
    Attached Images Attached Images
    Last edited by miril; 9th August 2014 at 16:15.
    http://progresuldincotroceni.blogspot.ro/

  4. #1411
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Zamo View Post
    Poza asta este cumva de la celebrul meci pentru promovare? Emilian Tevi (Progresul) în duel cu Octavian Niță (Rapid)
    Nu cred. Stadionul pare maidan nu fostul 23. Nita nu cred ca era la Rapid in perioada aia.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #1412
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Imi permit sa-mi dau si eu cu parerea. Eu cred ca acel meci s-a jucat in dr. Staicovici (Progresul), inainte ca echipa sa se numeasca Progresul Vulcan, deci inainte ca cei de la Vulcan sa monteze ale tribune din metal. Undeva dupa jumatatea anilor '70. Traia nea Ciprian, Dumnezeu sa-l ierte, cel mai mare progresist antirapidist pe care l-am cunoscut. Cand auzea nea Ciprian de Rapid, din tiganii din Giulesti nu-i scotea. De altfel, in aceea epoca majoritatea progresistilor erau antirapidisti inversiunati. Pe bune!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  6. #1413
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Da, e tribuna a doua, dar cred ca deja eram Vulcan. Eram impotriva Rapdului ca ne luptam cu ei pentru existenta caci am cam impartit aceeasi soarta, in acea perioada. ABBA. Mi-aduc aminte cand le spunea asta prin Cismigiu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #1414
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Da, e tribuna a doua, dar cred ca deja eram Vulcan. Eram impotriva Rapdului ca ne luptam cu ei pentru existenta caci am cam impartit aceeasi soarta, in acea perioada. ABBA. Mi-aduc aminte cand le spunea asta prin Cismigiu.
    A fost si asta o cauza, dar au mai fost si altele. Iar cea mai importanta, cred, a fost aceea ca "tiganii din Giulesti" v-au poreclit "frizerii" (aluzie la faptul ca pe toate frizeriile la acea vreme scria si Cooperativa Progresul), iar acest lucru pe foarte multi progresisti i-a inversunat, asta ca sa nu spun mai mult.
    Dintre celebrii antirapidisti mi-l amintesc pe raposatul Corbeni, care-i injura ori de cate ori Rapidul era adus in discutie. Ti-aduci aminte bataia dintre el si Filon? Chiar si Ivan, apropos mai stii ceva de el?, ii injura mai mereu. Dar sa stii ca si reciproca era valabila.
    Acum vad ca fosti progresisti, este adevarat tineri, care n-au cunoscut acea epoca, sunt rapidisti radicali. Unul dintre ei este Johnny D. Ce blasfemie!!!!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  8. #1415
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nu stiu nimic de Ivan, nu l-am mai vazut, sa fie sapte-opt ani. Am pierdut insa multi progresisti, din pacat, printre ei, pe George, un fel de sef al galeriei, fost...rapidist, pe domnul Romanita si mai sunt si altii. Corbeni nu-mi placea, era prea arogant dar ii tachina rau pe rapidisti.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #1416
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Unul dintre ei este Johnny D. Ce blasfemie!!!!
    Cea mai mare blasfemie a acestui forum esti tu, comparativ cu tine pana si o vanatoare de vrajitoare pare un picnic cu zane in bikini!

    Quote Originally Posted by Duba View Post
    "tiganii din Giulesti"
    O data pe an vin ros-albastrii tuciurii pe Giulesti, ii primim si pe ei daca vor sa ne ia biletele, daca nu... sa fie sanatosi.

    Quote Originally Posted by miril View Post
    Eram impotriva Rapdului ca ne luptam cu ei pentru existenta caci am cam impartit aceeasi soarta, in acea perioada.
    Asta e prostie ce zici tu aici, te luptai cu Rapidu pt promovare nu pt existenta.
    Cand te bati pt viata insasi te aliezi cu cei de pe front impotriva celora care te fac sa te bati ca orbu pt firmituri, nu sa-ti scoti ochii cu ei.


    PS: George era moderatorul pe forumul vechi a lu Todose din ce tin minte, un mare pasionat al Nationalului si un mare promotor al sau!
    Greu de crezut ca l-am pierdut definitiv, doar ca nu mai putem sa-l contactam, asta cred ca ar fi tot.
    Last edited by miril; 17th August 2014 at 18:57.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #1417
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    N-ai inteles, se intelege ce am vrut sa spun. Eram impotriva Rapidului caci concuram cu ei la promovare si, atunci, ne-au si furat, se stie cu Paunescu. Existenta este un cuvant nefericit dar m-am referit la existenta in prima liga. Am si spus ca am impartasit aceeasi soarta, lucru care de fapt conteaza in ce am spus mai sus sau vrei sa spui ca si asta e o prostie?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #1418
    senior Zamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Domnilor,

    Am nevoie de ajutorul unor păreri avizate.

    Poza este din returul 1979/80 (Divizia B) sau din turul 1980/81 (Divizia A)?
    Attached Images Attached Images
    http://progresuldincotroceni.blogspot.ro/

  12. #1419
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Greu de spus, ambele putand fi valabile. Totusi inclin sa cred ca este vorba de turul campionatului 1980-1981.

    Uitandu-ma mai bine la poza l-am recunoscut pe Costica Zamfir, ultimul din dreapta, randul de jos, cum privesti, care, conform Wikipediei, a jucat la noi in ultimele sase etape din sezonul 1979-1980 si in sezonul 1981-1982, cand am retrogradat in B. Cum in poza se vad, printre altii, si Vlad Marica si Marius Ciugarin, care erau plecati din tara in sezonul cand am retrogradat, atunci poza este facuta la finalul returului campionatului 1979-1980. Sper sa nu gresesc. HAI PROGRESUL!
    Last edited by miril; 26th January 2016 at 01:21.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •