Page 15 of 189 FirstFirst ... 513141516172565115 ... LastLast
Results 295 to 315 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #295
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    „Va fi dat afară!”
    FC Naţional īl va acţiona īn judecată pe antrenorul Roberto Landi, care nu s-a īntors ieri la echipă


    Consiliul de Administraţie al echipei din Cotroceni a decis īn şedinţa de aseară să īl demită pe antrenorul Roberto Landi, care nu s-a ţinut de cuvīnt şi nu a revenit ieri din Italia. "Noi aici nu ne jucăm de-a alba-neagra. Va fi dat afară. Pe noi nu ne-a anunţat că nu se īntoarce, iar gestul dumnealui este regretabil", a declarat Constantin Iacov, preşedintele CA. Oficialul "bancar" a completat că atitudinea lui Landi afectează imaginea clubului, care intenţiona să īncheie un contract de sponsorizare cu o firmă importantă. Conducerea lui FC Naţional este hotărītă să īl dea īn judecată pe italian: "Ne rezervăm acest drept, de a-l chema la tribunal. Nu putem să negociem cu nici un alt antrenor, pīnă nu vom şti sigur ce vrea Landi. Oricum, nu vom angaja un romān!".
    Gazeta Sporturilor

  2. #296
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Il actioneaza la judecata. Nu au ce sa-i faca. Au zis si ei asa, sa treaca vremea. Pai ala a plecat ca avem niste jucatori de *****. Nu ca nu sunt capabili sa joace, ci ca au un caracter de *****. Pana si australienii sunt dāmboviţari. Asta este. De ce sa nu facem ceva pe ce e bun. Nu ne mai intalnim des cu asa ceva. Pe pariu. Sa vedeti derby cu Pandurii. Futu-i!

  3. #297
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cateva vorbe in cele cateva ziare care au scris asa ceva, desi zeci de ziaristi l-au asteptat pe Landi la aeroport. Se pare ca astia erau toti de la acelasi ziar.

    Landi a demisionat de la FC National

    Conducerea executiva a FC National a decis sa accepte cererea de demisie a antrenorului principal Roberto Landi, ca urmare a unor probleme familiale, interimatul urmand sa fie asigurat de catre "secundul" Catalin Necula, se arata intr-un comunicat al gruparii "bancare". De asemenea, conducerea clubului a hotarat ca intreg lotul de jucatori sa fie atentionat cu un avertisment, urmand sa fie analizata posibilitatea ca anumiti jucatori sa paraseasca echipa, pentru lipsa de combativitate si profesionalism. Aceasta decizie a venit ca urmare a evolutiei din partida sustinuta pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-4, in etapa a 5-a Diviziei A. Ieri, presedintele executiv al clubului, Gino Iorgulescu, a anuntat ca noul antrenor va fi tot un strain, cel mai probabil un italian. "Am vorbit si cu Bergomi, asta-vara, cand totul a cazut din motive financiare. Vom aduce pe cineva, aproape sigur tot din Italia, dar acest lucru va mai dura ceva timp", a spus Iorgulescu.
    ZIUA

  4. #298
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Roberto Landi a demisionat
    Conducerea executiva a clubului FC National a decis sa accepte cererea de demisie a antrenorului principal Roberto Landi, ca urmare a unor probleme familiale, interimatul urmand sa fie asigurat de catre secundul Catalin Necula, se arata intr-un comunicat al gruparii bancare. De asemenea, conducerea clubului a hotarat ca intreg lotul de jucatori sa fie atentionat cu un avertisment, urmand sa fie analizata posibilitatea ca anumiti jucatori sa paraseasca echipa, pentru lipsa de combativitate si profesionalism.
    Aceasta decizie a venit ca urmare a evolutiei din partida sustinuta pe teren propriu in compania formatiei CFR Cluj, scor 0-4, in etapa a V-a a Diviziei A.
    ROMANIA LIBERA

  5. #299
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Singurii care au mai pus si ceva in plus, sper sa fie de la ei, sunt cei de la Gardianul, croiti dupa chipul si asemanarea femeii aleia care ii pastoreste. Cam fara succes:

    Landi, dator 100.000 de dolari
    Fuga antrenorului Nationalului, Roberto Landi, in Italia, alaturi de familie a creat confuzie in cadrul clubului bancar. Prima reactie a fost una de uluiala, dar dupa ce lucrurile au devenit clare, iar italianul a confirmat ca nu se mai intoarce in Romania, Gino Iorgulescu a iesit la atac si l-a catadicsit pe Landi cu apelativul "las". La urma urmei, Landi a avut de ales intre a-si salva casnicia si a antrena o echipa de pluton din Romania. Presedintele Nationalului are de gand sa-i ceara acestuia despagubiri in valoare de 100.000 de dolari, aproape dublu cat a incasat acesta pana cand a parasit echipa.
    GARDIANUL
    Adevarul e, in conceptia imputita a unui ziarist de *****, caruia ii put degetele a mancare de la ultima repceptie si a tutun de capatat, ca daca antrena pe Steaua, echipa de top din Romania, se futea in ea de casnicie. Si cand o vedea cu prima ocazie pe nevasta-sa ii dadea si 3 pumni in figura. Curva dreacu'!

  6. #300
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    #Oficialii din Parcul cu Platani au decis ca toţi jucătorii să fie sancţionaţi ca urmare a īnfrīngerii cu 0-4 īn faţa lui CFR Cluj, iar cīţiva dintre ei să fie excluşi definitiv din lot, pentru lipsă de combativitate şi profesionalism.

    #Preparatorul fizic Urbano Lega, adus īn ţară pe post de asistent al lui Roberto Landi, a declarat că va rămīne la FC Naţional.

    #Mijlocaşul Alin Stoica a participat din nou la antrenamentele lui FC Naţional, jucătorul neajungīnd la un acord cu echipele belgiene La Louviere sau FC Bruxelles.

    Gazeta Sporturilor

  7. #301
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Arrivederci, Landi!

    Italianul a trimis ieri prin fax demisia scrisă conducătorilor “bancari”, motivele invocate fiind de ordin personal. “Nu am avut intenţia să-l demit pe Landi’’.Preşedintele clubului FC Naţional, Gino Iorgulescu, a ţinut să-şi precizeze poziţia īn ceea ce priveşte demisia lui Roberto Landi. “Decizia de a demisiona īi aparţine īn exclusivitate antrenorului italian. Nu am avut īn nici un moment intenţia să-l demit pe Landi. A fost opţiunea sa din cauză că nu a putut să-şi rezolve problemele personale”, a declarat oficialul Naţionalului. Aşa cum ProSport v-a informat īn exclusivitate īncă de săptămāna trecută, Roberto Landi, antrenorul italian al Naţionalului, a părăsit echipa, demisionānd ieri īn mod oficial. Acesta şi-a informat conducătorii de gestul său prin intermediul unui fax, deşi vinerea trecută a asigurat pe toată lumea, īntr-o conferinţă de presă, că nu va pleca de la conducerea formaţiei bucureştene. “Pentru următoarea etapă şi, posibil, pentru meciul de Cupă de miercurea viitoare de echipă se va ocupa Cătălin Necula”, ne-a declarat Costi Iacov, preşedintele CA al FC Naţional. Īn continuare, conducătorul formaţiei din Parcul cu Platani ne-a dezvăluit: “După īnfrāngerea suferită īn etapa trecută īn faţa clujenilor de la CFR, am ajuns la concluzia, īn urma unei analize amănunţite, că alături de Landi pentru eşec sunt vinovaţi şi jucătorii. Ei au primit avertisment scris, iar, dacă unii dintre ei nu īşi vor reveni, vom trece şi la măsuri drastice, ajungānd chiar la excluderea din lot a unora”, a īncheiat Iacov. Īn aceste momente oficialii echipei FC Naţional aşteaptă CV-urile unor antrenori străini, luānd īn calcul şi nume din ţară, ca Ţiţi Dumitriu şi Mihai Stoichiţă.

    Zenga, căutat de “bancari”

    Conducătorii echipei din Parcul cu Platani l-au sunat pe actualul antrenor al Stelei Roşii Belgrad, fost principal al “bancarilor”, Walter Zenga, pentru a le recomanda un antrenor italian. Zenga a sugerat numele prietenului său cu care a jucat la Internazionale Milano, Giuseppe Bergomi, care, īn opinia sa, este o excelentă soluţie pentru a prelua Naţionalul. De altfel, numele lui Bergomi a mai fost vehiculat īn Cotroceni īnainte de aducerea lui Landi pe banca tehnică.

    Prosport

  8. #302
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Doamne, Dumnezeule!!! Stoichita?! Dumitriu?! Dumitriu care l-a facut prost in fata pe Iorgulescu?! Nu pot sa cred!!!! Ma cac in ea de echipa. Daca vin astia nu mai vin eu la meciuri pana nu dispar de pe banca. Incredibil....

  9. #303
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Pai citeam daunazi in Gazeta ca Gino nu vrea sa auda de antrenori romani.Dumnezeu sa-i mai inteleaga.... Sper sa nu fie adevarat cu Stoichita si Dumitriu...
    Last edited by be@; 15th September 2005 at 12:14.

  10. #304
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    "Se vor descurca şi fără mine!"
    Antonia Garonfil

    Roberto Landi spune că nu regretă plecarea definitivă de la FC Naţional


    "Mi-am dat demisia marţi dimineaţă, pentru că nu aveam īncotro. Ceea ce mi s-a īntīmplat mie cu familia este o situaţie normală, iar conducerea lui FC Naţional a īnţeles că sīnt mai util aici, īn Italia", a explicat Roberto Landi decizia sa de a părăsi clubul din Parcul cu Platani.

    Demisionarul a declarat că era mulţumit de salariul oferit de preşedintele Gino Iorgulescu: "Nu am plecat din cauza banilor şi nici nu voiam o mărire. Īmi ajungeau 40.000 de euro pe an". Landi este decis să nu se īntoarcă īn Romānia īn viitorul apropiat. "Poate doar peste cīţiva ani voi veni să antrenez din nou o echipă din ţara voastră, iar aceea ar fi cu siguranţă FC Naţional", a spus italianul. Tehnicianul de 49 de ani este convins că plecarea sa nu va afecta īn nici un fel clubul: "Sīnt sigur 100% că jucătorii se vor descurca şi fără mine, indiferent de succesorul meu".

    "Nu mă interesează Iacov!"
    Referitor la acuzaţiile preşedintelui CA al lui FC Naţional, Constantin Iacov, care l-a criticat īn termeni duri pe Roberto Landi, italianul a spus: "Nu mă interesează ce zice Iacov, nu e treaba lui ce fac eu cu viaţa mea. Eu sīnt mulţumit că am rămas prieten cu Gino Iorgulescu, cu care m-am īnţeles mereu!". Landi a adăugat că nu īl va lua īn Italia pe preparatorul fizic Urbano Lega: "Am vorbit cu el, va rămīne acolo, eu nu mă opun".

    Īn prezent, şomer
    Roberto Landi nu a primit pīnă īn prezent nici o propunere de a antrena un club din Italia sau din străinătate. "Deocamdată, sīnt şomer, dar nu mă grăbesc. Vreau ca mai īntīi să stau cu familia. După aceea, mă voi gīndi şi la carieră", a spus tehnicianul.

    16 septembrie 2005

  11. #305
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Pleaca Gino, vine Laca?


    Iorgulescu este tentat sa paraseasca echipa. In acest timp, Fiara n-ar refuza o oferta trimis o prin fax, Roberto Landi i-a informat pe conducatorii clubului ca vrea sa renunte la conducerea tehnica a gruparii din Parcul cu Platani ca urmare a unor probleme familiale.
    Acesta nu este insa singurul motiv pentru care tehnicianul a ramas in Italia. Cauzele sint legate de o mutare foarte importanta care urmeaza sa se produca in structura de conducere a clubului. Astfel, conform unor surse din interiorul gruparii bancare, Gino Iorgulescu l-ar fi instiintat pe Landi ca, in cel mai scurt timp, se va retrage definitiv de la echipa.

    Fara sa-l mai aiba alaturi pe cel care l-a adus la echipa, Landi si-a dat seama ca, la orice rezultat nefavorabil, ar putea fi judecat foarte aspru si ca oricind i se pot diminua semnificativ cistigurile. Esecul usturator inregistrat cu CFR Cluj a cintarit decisiv. Avind si un alibi solid, pentru ca si in sinul familiei sale treburile scirtiiau, Landi si-a luat talpasita. Un posibil inlocuitor al lui Landi ar putea fi Marius Lacatus. Fostul international nu arenici un angajament, iar faptul ca a mailucrat in Cotroceni constituie un avantaj. „Nu am fost contactat, deocamdata, de nimeni in acest sens, dar daca mi se va face o oferta voi
    discuta, normal!“, a spus cel poreclitFiara.

    Jucatori bucurosi
    Multi dintre bancari nu s-au aratat afectati de decizia lui Landi de a nu mai reveni la echipa. „Mi-a zis ca imi va da o sansa sa joc, dar nu s-a tinut de promisiune. Oricit m-as fi pregatit, cu Landi nu cred ca as fi prins nici lotul largit“, a declarat unul dintre fotbalisti. Divortul de Landi a fost primit bine si de o parte dintre titulari, care nu mai era de acord cu metodele de lucru ale italianului.


    Marius Mihalcea

  12. #306
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Oare cat mai iventeaza jurnalistii astia?
    Ieri erau Stoichita si Dumitriu, azi e Lacatus.Eu am curaj sa pun pariu ca Jino nici nu se gandeste sa puna antrenor roman la echipa. Doar il stiti !

  13. #307
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Dar daca este un sambure de adevar - Gino se cearta cu Iacov? Ia sa vedem cateva declaratii ale lui Landi:

    Nu mă interesează ce zice Iacov, nu e treaba lui ce fac eu cu viaţa mea.
    Adica e posibil ca intre ei sa fi fost ceva animozitati inca dinainte. Eu nu l-am vazut pe Iacov virulent la adresa lui Landi. Si nu cred ca Landi ar fi raspuns pe tonul asta fara motiv. Asta daca a zis asa ceva.

    Eu sīnt mulţumit că am rămas prieten cu Gino Iorgulescu, cu care m-am īnţeles mereu!
    Ceea ce poate confirma ce zice presa - 2 tabere, in tabara lui Gino aflandu-se Landi.

    Sīnt sigur 100% că jucătorii se vor descurca şi fără mine, indiferent de succesorul meu
    Se pare ca, asa cum multi au banuit, crezut sau intuit, jucatorii de vreo 2 saptamani sunt proprii lor stapani. Bravo lor. Eu propun un antrenor prin rotatie dintre jucatori. Avand in vedere ca sambata e meci greu, il propun pe Lita care e si capitan. E capu la rasculati.

    Alamar, tu esti mai trecut prin viata, Krap idem, va amintiti episodul Mugdin? Credeti ca pleaca Gino din cauza lui Iacov, in cazul in care este un conflict intre ei? Eu nu as zice. In plus, toti OAMENII DE FOTBAL, l-ar ajuta in cazul unui puci. De ce credeti ca are el 33%? Aia doi au 60%, dar el e majoritar si fara voturile lui... caca (Laca).

  14. #308
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Asta miroase a "teoria conspiratiei". Cam repede s-a saturat Gino de postul de "vioara a 2-a". Este in stare sa schimbe din nou firma si sa-i lase pa pacalicii aia doi cu ochii in soarele Cotrocenilor, mai ales acum cand s-au mai platit din datorii. Iar mafia din fotbal ( ce frumos spui, OAMENII DIN FOTBAL, imi dau lacrimile ) normal ca o sa tina cu unul care face parte din "familie". "Nasul", "Corleone", stiu ei de ce.

  15. #309
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1

  16. #310
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Alamar, deci am dreptate? Eu nu cred ca se duce Gino *ulii de suflet. Sta cu noi. Zici ca e Voda Lapusneanu. Daca noi nu-l vrem ell ne vrea. Cand o sa zica, oare, cineva: gata, am indeajuns? Nu cred ca el considera ca si-a facut plinul.
    Eu il astept sa vina antrenor. Decat Laca, Lippi, Titi sau mai stiu eu cine, mai bine Gino.

  17. #311
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Landi īşi cere iertare
    Italianul speră ca “bancarii” să-şi revină după plecarea sa din Cotroceni şi după īnfrāngerea umilitoare īn faţa Clujului. Italianul se află pe plaja de la Rimini alături de familie şi recunoaşte că deja īi este dor de ţara īn care susţine că a antrenat la cel mai īnalt nivel.
    Domnule Landi, este mai bine īn Italia decāt īn Romānia?
    Roberto Landi: (rāde) Nu neapărat. Este mai bine pentru mine pentru că sunt alături de familie. Educaţia pe care o am mă determină mereu să-i pun pe cei apropiaţi pe primul plan. Experienţa din Romānia a fost probabil cea mai importantă din existenţa mea: am īnvăţat multe despre antrenorat, dar şi despre viaţă īn general.
    După ce ProSport a anunţat că veţi părăsi Naţionalul, aţi declarat īntr-o conferinţă de presă că veţi rămāne. De ce?
    Eu am declarat că, dacă īmi rezolv problemele din viaţa privată, voi reveni īn Romānia. Nu am reuşit acest lucru, aşa că am demisionat.
    Aveţi vreun mesaj pentru foştii dumneavoastră jucători?
    Pot să spun că īmi este dor de Romānia. Fotbaliştilor vreau să le transmit că, pentru mine, au fost īntāi oameni şi apoi jucători. Le cer iertare pentru greşelile pe care le-am comis īn partida cu Clujul, după care sper să-şi revină chiar īn meciul cu Sportul. De asemenea, īmi pare rău pentru presiunea la care i-am supus prin plecarea mea de la echipă.
    Gino Iorgulescu vrea neapărat un străin
    Preşedintele Gino Iorgulescu a declarat că preferă să aducă un antrenor străin pe banca Naţionalului. “Nu prefer străinii doar pentru că nu ar fi nici un antrenor romān de valoare disponibil, ci pentru că lucrez de trei ani cu tehnicieni de peste hotare, care au altă mentalitate, altă gāndire tactică şi alte metode de antrenament. Jucătorii şi-au format o anumită mentalitate īn această perioadă şi nu vreau să o schimb. Nu am discutat deocamdată nici cu Bergomi, nici cu vreun alt antrenor. Deocamdată nu pot da nici un nume”, a spus Iorgulescu.
    PROSPORT

  18. #312
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Echipa pe care o presupune Gazeta. Iar ne baga su 6 straini in teren, deci suntem pierzareti cu 3-0 la masa albastra.
    Eu zic ca poate sa fie 90% asa, numai ca nu o sa fie Griffith ci Savu. Asa cred eu. Echipa, oricum, o face Lego. Adica Landi. Il suna Landi de pe plaje pe Lego si ii zice ce si cum. Ii spune Paolei ca se duce sa ia un mic si o bere la terasa si da un telefon. Echipele la National se face de pe plaja. Ca e Rimmini, ca e St. Tropez.
    FC NAŢIONAL (albastru)
    12. Prunea - 3. Thwaite, 4. Mehmedovici, 19. Săpunaru, 6. Bazzi - 23. Abiodun, 20. Liţă, 10. Srhoj, 21. M. Oprea - 9. Griffiths, 7. Chiacu
    antrenor: Cătălin Necula !!!!!!!
    Rezerve: 13. E. Nae, 14. Ghindeanu, 15. I. Savu, 16. Herea, 26. Panc, 27. Burcă, 28. Bundea
    Absent: Mozacu (accidentat)

    Intrarea liberă ????!!!!!!!!!!! Cica au bagat si astia bani...

  19. #313
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    tare mi-e ca echipa pe care am propus-o eu e mai aproape de adevar. cu ducu, herea, rioseanu, lopez, sam shore.

  20. #314
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    Zero la Zeno
    Maria Andrieş

    Fără antrenor, dar cu moral de profesionişti, "bancarii" s-au impus īn faţa unei "găşti nebune" fără vlagă

    Īn Regie īncă nu s-a terminat vacanţa. Aşa se face că, īn faţa unui adversar cu probleme, "studenţii" n-au crezut că e cazul să forţeze. Cu un Tibi Bălan şters şi un Mazilu īncă ameţit de victoria cu Cehia, au construit lent şi imprecis. "Nouarul" alb-negrilor n-a reuşit decīt o "foarfecă" īn careu (15) şi cīteva prăbuşiri artistice sub ochii lui Prunea. Singure sprinturile lui Varga, pe stīnga, au animat atacurile gazdelor. Īnsă blocada multinaţională Shroj - Mehmedovici - Thwaite s-a dovedit de netrecut. "Bancarii" au jucat pe contre, derutīndu-şi din cīnd īn cīnd rivalii cu mingi īnalte. Abiodun agaţă baloane cu tehnici de animal de pradă, ca să-i lanseze pe Băd sau Bundea.
    După cīteva numere personale, fostul oltean prinde o minge pierdută de Băd la centru, apoi şutează din marginea careului, la colţul scurt, pe līngă Stăncioiu (41). E zero la Zeno. Echipa "decapitată" de antrenor conduce echipa care nu ştie să-şi utilizeze capul.
    Urmează o repriză secundă de hărţuiri la mijlocul terenului. Īnsă elevii lui Dan Petrescu mizează pe impresia artistică, nu pe precizia pasei. O bară a lui Ferfelea (min. 56) răscoleşte tribunele. "Studenţii" īncep să cadă pe capete īn careul lui Prunea, dar Salomir rămīne rece. Tărgile invadează terenul spre final, arcade sparte, sīnge şi nervi īn iarbă, pumni strīnşi īn tribune.

    Gino contestat
    Preşedintele ''bancarilor", Gino Iorgulescu, a fost contestat de cei 100 de suporteri ai Naţionalului prezenţi īn Regie. Aceştia au confecţionat un banner cu mesajul "Gino lasă-ne!", dar acesta le-a fost confiscat de forţele de ordine. Suporterii au intrat īn conflict şi cu cei 6 trompetişti de la "Los platanos", trupă care asigură fondul sonor la majoritatea meciurilor lui FC Naţional, acuzīndu-i pe aceştia că vin la meciuri doar pentru cei 500.000 de lei pe care īi primesc din partea conducerii clubului din Parcul cu Platani. / Antonia Garonfil

    A revenit Marian Savu
    Atacantul bancar Marian Savu a fost utilizat de antrenorul interimar al lui FC Naţional, Cătălin Necula, pentru prima dată īn acest campionat. Cu Roberto Landi pe banca tehnică, Marian Savu nu a fost trecut pe foaia de joc niciodată īn primele cinci etape ale actualului sezon (eroare, a fost rezerva in prima etapa). Savu l-a īnlocuit īn minutul 68 pe Flavius Băd. / Antonia Garonfil

    "Nu ne-a ieşit nimic. Am jucat prost de la primul la ultimul jucător. Nu am putut să legăm două pase".
    Ionuţ Mazilu

    "A fost o săptămīnă mai liniştită şi rezultatul s-a văzut īn acest meci. Necula s-a descurcat bine la prima sa partidă pe bancă şi merită felicitări. Tot el va conduce echipa şi la meciul din Cupa Romāniei de miercuri, iar săptămīna viitoare va avea loc o şedinţă a Consiliului de Administraţie şi vom anunţa noul antrenor"
    Constantin Iacov, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Naţional


    "Sīnt principalul vinovat pentru acest eşec, deoarece nu am convins conducerea clubului să ne lase să ne antrenăm pe terenul numărul 1, iar la meci iarba a fost prea mare. Mai sīnt şi altele, dar le ţin deocamdată pentru mine"
    Dan Petrescu

    "Este victoria lui Roberto Landi pentru că el a pregătit echipa timp de opt luni, iar eu nu am făcut altceva decīt să continuu munca lui. Am demonstrat că īnfrīngerea cu CFR Cluj nu a fost decīt un accident"
    Cătălin Necula

    "Jucătorii care m-au impresionat de la FC Naţional nu pot juca īn naţionala Romāniei niciodată. Pentru că sīnt străini" (sapunaru nu e strain. si cred ca a jucat excelent)
    Victor Piţurcă

    Sportul - FC Naţional 0-1 (0-1)

    Sportul
    4-4-2 (?)
    Antrenor Dan Petrescu
    33.Stăncioiu 13.L. Rusu(23.Fl. Maxim , min. 70) 2.Raţiu 6.Secăreanu 7.S. Stancu 20.D. Varga 8.Cruceru(14.Ferfelea , min. 46) 5. C.Lazăr 10.T.Bălan 22.M. Nae(18.Curelea , min. 73) 9.Maziliu


    FC Naţional

    4-4-2 ( a fost 4-2-3-1)
    Antrenor Cătălin Necula

    Marcator
    Bundea (41)

    12.Prunea 3.Thwaite 10.Shroj 4.Mehmedovici 19.Săpunaru (27.Burcă, min. 81) 9.Griffiths 20.Liţă 28.Bundea (21.M. Oprea , min. 60) 14.Ghindeanu 23.Abiodun 25.Băd (18.M. Savu, min. 68)

    Rezerve
    Sportul: 1. S. Popescu, 4. N. Vasile, 17. Oae, 24. Patriche-Nichita
    FC Naţional: 13. E. Nae, 6. Bazzi, 17. Chiacu, 24. Iancu
    Cartonaş
    Galbene: Cruceru (44), Griffith (58), Shroj (63), Săpunaru (80), M. Oprea (83), Raţiu (84)
    Arbitru Marian Salomir (Cluj-Napoca) 6 Asistenţi Cristian Nica (Ploieşti) 6, Adrian Vidan (Bucureşti) 6
    Spectatori 3.500



    prosport:
    Salutări lui Roberto Landi

    “Bancarii” au fost mult schimbaţi īn bine după plecarea antrenorului italian, noul sistem de joc şi titularizarea lui Prunea aducāndu-le trei puncte. Naţionalul a īnviat! Cātă diferenţă īntre jucătorii “bancari” care au pierdut cu CFR Cluj şi cei din meciul de ieri din Regie! De unde se vede treaba că plecarea antrenorului Roberto Landi a contat.Īn primul rānd, echipa din Cotroceni a schimbat sistemul de joc, din 4-4-2 īn 4-3-2-1, trimiţāndu-l pe Flavius Băd vārf īmpins, susţinut de Abiodun şi Bundea, iar pe Griffiths l-a “lipit” de tuşa stāngă. Aşezarea a dat roade, Zeno punāndu-l la grea īncercare pe Stăncioiu (20), cu un şut din careul mare, pe care goal-keeper-ul a reuşit să-l deturneze īn corner. Īn minutul 41, portarul studenţilor nu a mai putut face nimic la “bomba” expediată de acelaşi Bundea. Pe tot parcursul primei reprize, elevii lui Dan Petrescu nu au avut decāt o singură ocazie, prin Nae (43).Titularizarea lui Prunea īntre buturile “bancarilor” a contat foarte mult, veteranul dānd īncredere echipei şi conducāndu-şi din teren coechipierii.

    La final, Lazăr a ratat egalarea
    Ba chiar īn minutul 90, Mircea Oprea era să cunoască furia propriului goalkeeper, cānd nu a blocat şutul lui Lazăr, mingea atingānd stālpul din stānga lui Prunea. Se poate spune c㠓studenţii” au avut şi ceva ghinion, mai ales la şutul expediat de Ferfelea, care a zdruncinat bara transversală. Totuşi, “bancarii” s-au aşezat bine pe teren, cu o organizare bună şi cu o apărare exactă, iar cele trei puncte au trecut logic şi meritat īn contul lor.

    "Toată echipa a jucat foarte slab, cu puţină ambiţie şi concentrare"
    Ionuţ Mazilu, atacant Sportul

    Schimb dur de replici Petrescu - spectatori
    La terminarea meciului, antrenorul Dan Petrescu i-a asistat pe elevii săi la recuperare de pe gazon. Cāţiva spectatori au īnceput să-l īnjure serios, reproşāndu-i eşecul. “Bursucul” a răbdat un timp şi, văzānd că jandarmii prezenţi nu iau nici o măsură īmpotriva recalcitranţilor, s-a dus la gard ameninţător şi i-a invitat pe contestatari să vină īn teren să-şi spună păsul, dacă au curajul. Incidentul s-a īncheiat după plecarea lui Petrescu la conferinţa de presă. (Cătălin ANTON)

    Arena din Regie a fost omologată
    Suporterii Sportului, cāt şi cei ai Naţionalului au luat loc la tribuna īntāi şi la una din peluze, īntrucāt restul stadionului tocmai fusese renovat. Astfel, unul dintre oficialii clubului Sportul ne-a adus la cunoştinţă faptul că echipa din Regie nu se mai află īn pericolul de a fi neprogramată īn Divizia A. Vineri, “studenţii” au primit acordul Comisiei de Licenţiere de a organiza meciuri īn Regie. (Mădălina BUHAT)

    Tibi Bălan şi-a spart capul
    Īn minutul 70 al partidei din Regie, la un duel aerian īntre mijlocaşul “studenţilor”, Tibi Bălan (foto), şi atacantul “bancarilor”, Ryan Griffiths, cei doi s-au prăbuşit. Cel mai şifonat a ieşit jucătorul Sportului, care īn urma impactului şi-a spart capul. Tibi Bălan a avut nevoie de īngrijiri medicale pe marginea terenului timp de cinci minute, dar a reuşit să reia jocul cu un plasture pe frunte. (Daniel VLAD)


    libertatea:
    Au furat toate punctele

    La primul meci fara Landi pe banca, Nationalul nu a resimtit in nici un fel plecarea intempestiva a antrenorului italian. “Bancarii” au jucat la fel de pragmatic si au luat 3 puncte uriase pe terenul Sportului. Fara infrangere dupa 5 etape, Sportul lui Dan Petrescu pornea favorit in fata unei echipe a Nationalului conduse pentru prima oara de pe margine de interimarul Catalin Necula. Aceasta postura nu i-a convenit trupei din Regie, care nu a putut sa imprime ritmul si sa conduca ostilitatile. Tinuti departe de poarta lui Prunea, pustii Sportului s-au pierdut intr-un joc fara idei la mijlocul terenului, speculat fara probleme de “bancari”. Mai mult, finalul primei reprize i-a adus pe oaspeti in avantaj, atunci cand Bundea (min. 42) a sutat din prima si l-a surprins pe Stancioiu. Zeno Bundea a adus victoria “bancarilor” Partea a doua a jocului a gasit o echipa a Sportului mai vioaie si mai dispusa la riscuri, mobilizata probabil de sfaturile din pauza ale lui Dan Petrescu. Golul egalizator nu a picat insa, pentru ca transversala s-a opus la sutul lui Ferfelea (min. 56), iar Tibi Balan a fost oprit in ultima clipa de interventia salutara a lui Ghindeanu (min. 66). Dupa aceste ocazii, meciul a intrat din nou intr-o perioada moarta, care le-a convenit de minune oaspetilor. Socotelile acestora ar fi putut fi spulberate insa cu doua minute inainte de final, dar sutul lui Lazar din marginea careului, nu a gasit decat bara din stanga lui Prunea. Ar fi fost un gol meritat pentru Sportul, dar fotbalul nu imparte dreptatea chiar in fiecare zi. (Articol de: Petre Dobrescu)


    ce e cu pancu? de ce nu joaca? e mai bun decat multi dintre titularii de ieri. petrus manta ce-o mai face?
    Last edited by krapulax; 18th September 2005 at 09:19.

  21. #315
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    uite si notele acordate in ziarele de azi. ciudate rau. ce trebuia sa faca sapunaru ca sa ia macar 5????
    Attached Images Attached Images

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •