Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 36

Thread: De ce a pierdut Rapidul?

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    De ce a pierdut Rapidul?

    De ce credeti a pierdut Rapidul? Eu cred ca a cazut dupa ce primit primul gol, la fel cum au cazut si belgienii. Numai ca belgienii au avut noroc, a venit pauza, pe cand la noi repriza abia incepuse... rapidul nu a jucat rau in atac, a fost frumos golul lui bratu, insa apararea si Dolha au mancat meciul. La golul doi nu a fost posibil ca aparatorul sa il scape pe Zetterberg. La golul trei a gresit Dolha. Cred ca astea doua goluri se puteau evita, daca nu si primul, la care Jestrovic a ramas relativ demarcat la cap...

  2. #2
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    rapidul a pierdut pentru ka e mai slaba ca anderlecht si campioana noastra o sa fie invinsa peste putini ani si de echipe din macedonia si estonia, daca nu chiar anu asta cu echipele din uefa
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  3. #3
    junior Milan's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mures
    Posts
    69
    Reputatie
    1
    Pai imi pare rau rau de tot pentru Rapid au fost asa aproape, si noi am fost asa aproape ...ca sintem ca nu sintem fani Rapid (eu nu sint). Sincer cred ca e vorba de moralul si pshi.. echipei numai noi Romani zicem ca la 1-0 sa terminat meciul ... nu la joc trebe sa invatam (gresesc poate prin prisma reprizei a 2-ua) pentru ca stim sa jucam ... ci la mentalitate

    pacat mare ca nu am mers mai depare

  4. #4
    manager seby's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Piatra-Neamţ
    Posts
    276
    Reputatie
    1
    Mare păcat, Rapid a jucat bine în atac nici în apărare nu a fost rău, dar s-au făcut greșeli și s-a lut gol. Dalha a avut și el partea lui de vină, cred că mai bine era cu Dossey.
    Leave me alone!

  5. #5
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    la golul 2 sa vazut la reluare cum dupa foarfeca ratata a belgianului , la marginea careului erau 2 jucatori: Zetteberg care a urmarit mingea si a inscris si Soava care a ramas neclintit ca o stanca :? , nefacand nici macar un pas spre minge
    la golul 3, vina ii apartine 95% lui Dolha care a incremenit pe linia portii la o minge centrata pe linia lui 6m, si 5% apararii(echipei) care nu la marcat pe sud-coreean sunt curios oare cine trebuia sa-i faca acestuia marcaj la fazele fixe
    PACAT, sa ratat o mare sansa :x
    dar eu nu inteleg metamorfoza Rapidului in repriza a 2-a :? , oare ce sa intamplat la cabine?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #6
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Este vorba doar de mentalitate. Suntem români, suntem balcanici, ne multumim repede...
    De ce? :x :x :x

    Pe langa asta ma intreb de ce nu au fost lasate toate minutele de prelungire? Parca erau vreo 3, nu? In repriza a doua a fost intrerupt de 2 ori jocul pentru "realimentarea" cu apa si au mai fost si 3 schimbari... Arbitrul a considerat ca un minut de prelungire e de ajuns! E normal? Nu zic ca asta e cauza... dar in doua minute se puteau intampla multe! Tind sa cred aici ca e vina noastra ca NU ne-am nascut in vest! :x

  7. #7
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Marcaj Maftei la Seol, Iencsi la Jestrovici si Perja la Dindane - asta trebuia sa se intample la fazele fixe...

    De ce a pierdut Rapid?... S-a inecat ca tiganul la mal...

  8. #8
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    De ce a pierdut Rapidul????????????

    De ce ar fi pierdut orice echipa romaneasca?
    De ce nationala e jalnica?

    In primul rand pentru ca nu avem antrenori in afara de Lucescu.........
    de asta....nu se poate....tot mentalitate tot bani...io unul nu am auzit , inainte de meciul cu Rapid de nici un jucator de la Anderlecht....cine is soarecii aia ma fratilor...aia joaca fotbal????????????? Dar au bagat-o de mai multe ori in poarta......suntem patetici...un antrenor k lumea si-ar fi dat seama la pauza sa mai bage un fundas central si ca trebe sa faca presing la mijlocul terenului.....dar noi nu avem bani suntem saraci si desculti.....Mama lor de nesimtiti....... A si mai apare si Borcea si Gigi cu declaratiile lor....stai ca o sa le vina si lor randu.....
    Fotbalu nostru nu merita nimic....

    O sa se duca dracului si nationala si tot, daca nici in sport nu mai avem nimic ce mai avem....

    O sa ramana Rapid cu satisfactia ca le-au tras-o la caini in ultimele 4 meciuri...mare realizare nu am ce sa zic...pe mine unu nu ma intereseaza...Am tinut candva cu Steaua dar nici aia nu merita nimic...de trei ani tot isi fac echipa..sa bata pe dinamo sau pe rapid... si????????

    Abia astept sa inceapa Seria A si Champion League.....ufffffffffff macar vedem fotbal, merita sa punem patima.....Macar aia te incanta nu te fac sa injuri precum birjarii...............

    Tuturor fotbalistilor romani..sa ramaneti cu berea , micii , contabilele si manelele...PENALILOR!!!!!!!!!!!!! /fu/ /fu/ /fu/ /fu/ /fu/
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Calificarea a pierdut-o antrenorul! Schimbari neinspirate in amandoua meciurile! Miza pe Lutu s-a dovedit falimentara....este un jucator care deseneaza frumos...dar total neproductiv... iar sa-l titularizezi pe Dolha dupa toate problemele care au fost cu el si dupa ce joci supercupa cu Dosey mi se pare total aiurea!
    Sa vedem insa si partea plina a paharului! Rapid a dovedit ca ar putea face pasul spre fotbalul mare! Nu stiu insa daca mai are rabdare!1
    In prima repriza am vazut un Rapid care a facut presing pe tot terenul!!
    Mare pacat pentru fotbalul romanesc ! Iar cei care se bucura si-si freaca mainile cu satisfactie ...chiar nu-i inteleg! Rivalitatile din campionat sunt una ,iar viitorul fotbalului romanesc alta!

  10. #10
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    I|MILAN sa nu uitam ca si Lucescu a avut ocazia sa mearga mai departe dar "s-a blocat" acasa cu Skonto Riga!

  11. #11
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Din prostie!

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    La 1-0 eram sigur ca vor lua bataie. La 2-0 incepusem insa sa sper... ce gresala!!!
    Rapidul a pierdut pentru ca a facut instinctiv pasul inapoi ca orice echipa romaneasca de dupa acel Romania-Suedia 2-2 din SUA'94. Ne simtim tot timpul inferiori fata de ardversar si atunci normal ca imediat ce avem un gol in plus ne aruncam cu totii in aparare. Deja e o problema psihologica. As putea enumera o gramada de meciuri de tipu asta si cu nationala si cu echipele de club. Cineva trebuie sa invete jucatorul roman ca fotbalul nu se mai joaca chiar asa...
    Sau poate ca cei 10000$ promisi le-au intunecat judecata baietilor...
    Si inca ceva am fost dominati foarte clar la capitolul tehnic. Este inadmisibil sa gresesti intr-un meci ZECI de pase simple, sa le dai mingea pe tava ardversarilor. Jucatorii romani din ziua de azi sunt evident deficitari la capitolul tehnica. Ce conteaza ca esti mare dribleur daca nu stii sa dai o pasa simpla... sau nu stii sa lovesti mingea din prima, trebuie tot timpul sa mai faci o preluare in plus. Fotbalul nu se mai joaca asa de mult...

    Pacat. Mare pacat. A fost o sansa cu care rar se mai poate intalni fotbalul romanesc... mai ales ca mergem tot in jos, si cine stie cand si daca ne vom mai redresa...

  13. #13
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Speranta moare ultima.... dar moare si ea pâna la urma!
    Ne vom redresa la anul... si La Multi Ani! Vorbind mai serios, ne vom redresa cand ne vom schimba mentalitatea de invinsi, adica nu prea curând.

  14. #14
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Nu cred ca e cazul da dam cu pietre. Rapid a facut ieri probabil cele mai bune 45 de minute reusite de vreo echipa romaneasca de club in ultimii 7-8 ani. Problema e ca 45 de minute nu ajung. Daca nu poti sa joci la acest nivel un meci intreg, e clar ca nu poti scoate capul in Europa.
    Treaba cu 'psihologia jucatorului roman' e pura teorie. In primul rand, e clar ca jucatorii romani din tara n-au o pregatire fizica corespunzatoare. Cand obosesc, 'celebra' tehnica superioara romaneasca nu mai face 2 bani. Nu stiu la ce se gandeau jucatorii rapidisti in pauza, dar sunt sigur ca d.p.d.v fizic erau 'la pamant'. Cred ca de aia s-au si retras, fiindca daca pastrau tactica din prima repriza n-ar fi rezistat 90 de minute

  15. #15
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Mie cel mai rau imi pare de faptul ca Anderlecht era o echipa de batut!
    Pai au avut 4 ocazii: 3 goluri si o bara... In afara de Dindane care avea viteza si vreo 3 jucatori cu experienta, restul erau varza...
    Ce metamorfoza ciudata sa-a intamplat la pauza... Cum dracu au devenit din zmei mielusei rapidistii eu nu-mi explic... Nu pot sa cred ca e vorba de ceva dubios (tradare, blat, vanzare, etc...), ca era o sansa prea mare sa faca si ei o performanta unica in cariera, dar modul cum au jucat Maftei, Perja, Soava si ceilalti in repriza a doua, cu pase simple gresite, cu balbe inexpicabile, cu o lentoare in miscari si reactii de nivel absolut, ma intiga total... Pur si simplu nu pot sa inteleg ce dracu era in mintea lor... Chiar atat de *******i sa fi fosst incat sa se creada deja calificati?

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Bine spus , Adbogdan!

  17. #17
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Da mah Ayrton, eu zic ca se credeau calificati! Parca asa zicea si Ilyes, ca se uitau deja spre Polonia...
    Daca ma uit mai bine Rapid a primit in campionatul trecut maxim 2 goluri! Era normal ca jucatori sa creada si sa spere ...

    PACAT!

  18. #18
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Eu cred ca nu toate cauzele trebuie generalizate la tot fotbalul romanesc si ca de multe ori se cauta latirea unor polite
    As spune ca sint mai multe ipoteze aici:

    1)Prima ar fi ca totusi exista posibilitatea unui blat, oricat ar fi tentati unii sa-mi spuna ca pare oarecum obsesiva aceasta banuiala.Ma bazez pe citeva observatii:
    - diferenta foarte mare intre calitatea jocului rapidistilor de la o repriza la alta
    - practic in cele 3 reprize anterioare, pus si meciul din Giulesti, Anderlecht nu aratase ca e superioara nici macar pe plan psihologic,au primit si ei doua goluri unul dupa altul iar la Bucuresti au demonstrat si ei ca le este frica sa atace
    -interesul financiar foarte mare din partea belgiana
    -deciziile bizare ale lui Rednic
    -felul in care au marcat belgienii golurile,la inceputul reprizei si felul cum a decurs jocul, s-au oprit apoi la 2-2 dupa care au atacat pe final. In timpul meciului am avut senzatia unui scenariu, impresia care nimic nu a reusit sa mi-a schimbe.
    -tinand cont de antecedentele Steaua si Craiova , se pare ca este totusi foarte plauzibila aceasta varianta. Iar Copos nu a lasat nici un moment impresia ca este mai coect decat adversarii sai de pe plan intern, poate din contra.Tare mi-e teama ca peste un an,doi, vom avea niste dezvaluiri stranii despre acest meci.
    -felul in care au jucat in repriza a doua jucatorii rapidisti si reactiile lor la fazele golurilor. Par decupate din filmele jocurilor bistritenilor,ma refer la meciurile cu Rapid,Craiova,Steaua,Astra, Arges in anul in care ei zic ca au fost cei mai cinstiti.Acel noncombat evident s-a observat la rapidisti in repriza a doua.

    2)Presupunand ca meciul a fpst corect si ca "blatita" a devenit boala suporterului roman. Atunci nu atat mentalitatea generala a fotbalistului roman este de vina , mai degraba greselile grave facute de Rednic.Pe ce ma bazez? Pai am comparat de exemplu cu toate meciurile jucate de Universitatea Craiova de exemplu. Niciodata nu s-a intamplat o asemenea rasturnare de scor in aceleasi meci. Chiar si in duble manse, s-a pierdut poate la 11 m , sau au reusit califacari rezistand sa tina cu dintii de scor, s-au pierdut calificari cazul Apollon datorita pariurilor ilegale,dar nu a fost niciodata intoarsa o calificare in acelasi meci. Nu sint sigur ,dar nu cred ca sint multe exemple la celelalte echipe romanesti. Incepand cu cele din generatia lui Oblemenco ,apoi Craiova Maxima, trupa lui Cartu sau chiar si ultimele meciuri si rusinea cu Pobeda. Niciunul nu a semana cu stilul rapidist ca au avut 2-0 si s-au retras in aparare de frica si au cazut moral nereusit sa faca fatza iuresului. Craiova a pierdut poate atacand descoperiti in aparare sau supralicitandu-si fortele in raport cu adversarii cum a fost la acel meci cu Bayern cand oficialii craioveni, ziceau ca nemtii sint slabi, n-au tehnica, ii batem cand i-om lua noi la driblinguri. La Bayern jucau atunci ultimele doua baloane de aur Braitenr apoi KH Rummenigge , s-au reusit calificari spectaculoase cu nemti,italieini, englezi ,francezi ,spanioli tocmai datorita tupeului sau s-au pierdut nejucand destul defensiv , fiind prinsi pe contraatac, Fortuna Dusseldorf,Inter, Steaua Rosie. Sa nu uitam ca cu Benfica s-a pierdut calificarea tocmai ca n-au fost atenti in aparare, puteau sa inghete meciul, sau rusine cu Pobeda, echipa ataca cu tot efectivul in min 90 in corul de fluiraturi ca e doar 1-0 si a fost surprinsa in min 90 la singurul contraatac mecedonean, iar la meciul retur se stie ca am atacat 90 de minute iar vajnicul Bogdan a dat pe langa minge undeva la 35-40 m de poarta noastra. Deci acel spirit defetist romanesc nu este chiar atat de generalizat, din contra, s-au reusit intoareceri de rezultat, 3-0 cu Monaco dupa 0-2 .S-a creat o idee total preconceputa despre siritul asta defetist la noi desi daca urmarim atent rezultatele ,nu e deloc asa.Cel putin in cazul Craiovei, este exact pe dos, poate increderea prea mare ,supraevaluarea fortelor proprii si optimismul excesiv au fost vinovatii principali pentru esecurile craiovei. LA nationala sint exemple de tot felul si cred ca depind mult de antrenorul sau jucatorii prezenti in teren.Daca Romania ar fi avut o continuitatea in prezenta la varf, cred ca altfel ar fi gestionat momentele de criza dintr-un meci mai dificil. Si in general ,sa nu uitam cum a invins nationala Romaniei pe englezi de doua ori in ultimul timp,si mai sint exemple in ambele sensuri.Depinde si de antrenori dar si de jucatorii din teren.
    Nu frica sau spiritul defetist este de vina cat lipsa de pregatire fizica si de experienta in gestionarea unor situatii de criza.Daca Rapidul a pierdut pe bune si nu prin blat, asta se datoreaza faptului ca in campionatul intern nu prea se intalnesc cu situatii de acest fel, iar in Europa ,echipele romanescti nu mai joaca deloc in ultimii ani.Este vorba de o lipsa de experienta internationala la nivele de echipe de club. Cand jucam in Europa, parca sintem noi veniti, cazuti din luna.
    Iar Rednic este unul dintre principalii vinovati. Nita trebuia jucat, Dossey trebuia jucat, nu e vorba ca dupa razboi multi se dau razboi.Vrau sa va intreb cati dintre voi nu ati fost mirati de schimbarile si formatia ilogic alcatuita de Rednic.
    El n-a reactionat o repriza pentru ca n-a observat o tara intreaga, introducerea inca unui atacant la belgieni in stanga apararii noastre care a facut sa cada intreg flacul stang.Toti am vazut ce era pe stanga , nu trebuie sa fii antrenor sau fotbalist ca sa vezi ceva atat de evident. Si totusi Rednic n-a reactionat. Asta ma face sa cred ca daca n-a fost blat, inseamna ca Rednic a avut una dintre cele mai stupide reactii ca meserie a unui antrenor roman in ultimii ani.Eu nu cred ca Rednic are stofa si minte de antrenor bun. Este opinia mea sincera si am avut-o cu mult inainte de acest meci.Dar totusi eu zic ca a fost blat
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  19. #19
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    Sorin, la noi este ceva atipic. Oltenii au un defect , ceilalti au alt defect.Fiecare cu damblaua lui.Noi sintem superincrezatori in fortele proprii, expansivi,prea optimisti, ceilalti sint exact pe dos.Noi am pierdut meciuri din prea multa incredere, altii din lipsa de incredere.
    Ca la noi, la nimeni primii doi ani am fost mai modesti,dupa aia zicem in fiecare an din 67 incoace ca luam cupa si campionatul si am luat in 38 de ani doar 4 titluri si 6 cupe. Antrenorii zic ca e foarte greu sau aproape imposibil, noi nu vrem sa auzim nimic si-i dam inainte cu cupa si campionatul, pe urma ne zbatem in anonimat pentru ca creem o presiune prea mare.De multe ori Craiova a atacat si cand nu trebuia pentru ca a fost obligata de suporteri. De aia joaca in ultimul timp mai bine in deplasare Craiova.Noi sarbatoream victoria in fata Benficii cu o seara inainte de a se juca meciul aberant si exemplele sint foarte multe.
    La alte echipe si la nationala Romaniei a fost intotdeauna invers, s-a simtit totdeauna spiritul mioritic defetist.De cate ori n-a facut nationala pasul inapoi si n-am invins pentru ca n-am avut destul curaj nici nu vreau sa ma gandesc. Adevarul e intotdeauna la mijloc, daca facem o medie intre stilul nostru si stilul lor, poate s-ar optine niste oameni mai normali, ca belgienii.Sintem la doua extreme ridicole si sortite esecului din start. Vorbim prea mult si facem prea putin si mai avem si o gramada de defecte dintre cele mai antagonice. Poate au dreptate strainii cand zic despre noi romanii ce spun. :x

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Eu la pauza m-am grabit sa spun ca Rapidul e deja calificata si ca urmeaza Wisla dar tocmai aceasta a fost gresala jucatorilor. S-au crezut calificati(acest lucru intamplandu-se involuntar).Belgienii ne-au demonstrat de ce suntem cu mult in afara fotbalului mare. Definitia succesului belgian este : devotament, incredere, spirit de invingator, ambitie, profesionalism, logica, intr-un singur cuvant mentalitate. Lucru ce se cladeste in timp si noi nu vom avea foarte curand. Singurul care a muncit pe tot parcursul jocului a fost Godfroid (ironia sortii: un belgian). Lucru asta l-am mai vazut la un jucator din campionatu intern dar culmea ca era albanez si acesta era Albert Duro care a fost artizanul victoriei Stelei de acum 4 ani impotriva lui West Ham dar Duro a fost intr-un timp lasat pe tusa de Piturca. Deci noi, romanii, suntem superficiali.
    Am doar un singur mesaj pt Anderlecht : Ne vedem(poate) in Champions League in 2020 si Notre respect, Anderlecht!Succes cu Wisla!
    Fotbalul adevarat e fotbalul in viteaza!

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Sorin a spus:
    " Niciodata nu s-a intamplat o asemenea rasturnare de scor in aceleasi meci. Chiar si in duble manse, s-a pierdut poate la 11 m , sau au reusit califacari rezistand sa tina cu dintii de scor, s-au pierdut calificari cazul Apollon datorita pariurilor ilegale,dar nu a fost niciodata intoarsa o calificare in acelasi meci. Nu sint sigur ,dar nu cred ca sint multe exemple la celelalte"
    Nu vreau sa gresesc, nu-mi aduc foarte bine aminte care echipe au fost, in Liga Campionilor, una din Italia si una germana, dar mi-aduc bine aminte ca italienii conduceau cu 3-0, la nemti acasa si acestia au terminat invingatori cu 5-3. Poate ma ajuta cineva.
    Nu de mult in finala Ligii, Manchester a invins-o pe Bayern cu doua goluri in ultimele doua minute, dupa ce nemtii au condus cu 1-0 aproape tot meciul.
    Apoi, nu departe la noi "in curte", la Brasov, Steagu Rosu a inscris trei goluri in ultimele 3-4 minute si s-a calificat mai departe in Cupa UEFA. Si exemple poate ca mai sunt.
    "HAI U.T.A!!!"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •