Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 102

Thread: Comunicatele Rapidului, by Diana Lăscărescu Șucu

  1. #22
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Nu,tin minte clar ca a fost la un Craiova-Dinamo cred ca pe Oblemenco dar se poate sa fi fost si in Stefan cel Mare nu mai tin minte exact.

    Dar cert era ca era echipa lui vs echipa cu care tinea si de acolo raspunsul.

  2. #23
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sa nu care cumva sa trecem cu vederea comunicatul in care Diana ii raspunde lu' ne-a Gigi, dupa ce acesta i-a facut sotul sclav. Remarcam calmitatea, limbajul din placi de textolit, mai pe scurt, nivelul dintre o cacareaza de oaie si un set de biblioteca Louis Quatorze.


    Rapid are mare încredere în tinerii jucători, asumându-și investiții substanțiale pe termen lung. Iar așa-numita “Regulă U21” este, în principiu, în condordanță cu această dorință. Bineînțeles, asta nu înseamnă că este și perfectă. Fotbalul profesionist trebuie să fie o afacere privată, iar investitorii să aibă posibilitatea de a identifica și, de ce nu, corecta anumite neajunsuri ale regulilor care îl guvernează.

    De pildă, ne-am dori ca promovarea jucătorilor tineri să nu fie prevăzută în regulamente ca o constrângere, ci mai degrabă ca o facilitate. Per total, cluburile nu ar trebui să fie forțate să contribuie la viitorul echipei naționale, ci dimpotrivă, încurajate.

    Astfel, așteptarea noastră este ca toți colegii din Liga 1 să fie deschiși în a promova cât mai mulți tineri talentați în rândurile echipei de seniori, iar aceste eforturi să fie susținute în egală măsură și de Federația Română de Fotbal, nu doar de investitorii privați. Spre exemplu, crearea unor sisteme de recompensare a celor care promovează constant jucători tineri în Liga 1 ar putea fi o soluție ceva mai bună decât instituirea unor constrângeri.

    Însă astfel de schimbări vin în urma unor propuneri făcute din timp, în urma consultării specialiștilor și, nu în ultimul rând, colegilor din competiție. Nu putem fi de acord ca, în loc să schimbăm opinii și puncte de vedere, să ne rezumăm doar la a fi sau nu de acord cu propunerea unui cowboy singuratic. Care, de altfel, după ce nu a convins auditoriul, a plecat supărat și a început un monolog în fața presei, spunându-și oful cu privire la persoane care nici nu erau de față.

    În final, arătăm că nu am fost surprinși nici de limbajul colorat al colegului de competiție, nici de dorința de a-și impune punctul de vedere cu orice preț. Din contră, surprinși am fi fost dacă am fi aflat de propunerile acestuia din timp, dacă am fi avut ocazia să dezbatem și să schimbăm idei. Pentru că, deși suntem în al treilea deceniu al secolului 21, încă suntem pregătiți să fim surprinși de normalitate. Normalitate pe care, însă, am văzut-o din partea colegilor care ne-au felicitat cu ocazia aniversării centenarului, ocazie cu care le mulțumim încă o dată”


    Recomandat de citit seara, inainte de culcare. Efectul este garantat
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Recomandat si printzului rasismului, Dario dela Oltenia.
    Scris de un tigan, la nivelul caruia ar aspira sa ajunga intr-o zi si n-are cum.
    Last edited by Johnny D; 5th July 2023 at 01:25.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. 7th December 2023, 13:59

  5. #25
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Mi s-au imbujorat obrajii cand am deschis gazeta online, la cafeaua de dimineata. Practic, orice alta stire a devenit neinteresanta. Sa incepem!



    Dragi Rapidiști,

    Știm că sunteți dezamăgiți. Ratarea unui obiectiv, oricare ar fi acela, nu este un lucru cu care suntem obișnuiți și nici nu vrem sa ne obișnuim.

    Pentru Victor și pentru mine, ca acționari, dezamăgirea se transformă automat în frustrare, știind cât de adânc am băgat mâna în buzunar, rezultatele fiind încă neconcludente.

    Da, considerăm că Rapid este, în mod cert, mai matur anul acesta decât în anul anterior, dar nu suficient de puternic! Încă nu este la nivelul pe care ni-l dorim cu toții.

    Sigur, orice echipă se bazează pe fani, pe inima cu care ei se alătură. Dar ne uităm și la o altă echipă de tradiție din București, cu un număr mare de susținători, dar care, cu resurse insuficiente, se luptă cu disperare pentru evitarea retrogradării.

    De aceea, nu vom lasă frustrarea sa ne împiedice să alocăm bani în continuare, ba chiar ne convinge să investim mai mult și mai rapid.

    Ne-am propus ca echipa noastră să devină cea mai puternică, serioasă și respectată din România, pentru mulți ani de aici înainte, și vom contribui financiar cu orice sumă este nevoie pentru a ajunge la acest rezultat.

    Suntem hotărâți să avem și să păstram sub contract doar jucători, antrenori, staff sau angajați care înțeleg această exigență, o respectă și o adoptă! Cine nu-și dorește să fie cel mai bun, cine nu-și dorește să fie campion, nu are ce căuta alături de noi!

    Echipa noastră tehnică ne-a semnalat nevoia de a îmbunătăți cinci-șase poziții din lotul existent. Cel puțin doi, poate chiar trei, jucători de valoare vor veni în următoarea fereastră de transferuri.

    Lor li se vor alătura, începând cu luna Ianuarie 2024, și băieții noștri valoroși care acum, din nefericire, sunt accidentați.

    Până atunci însă, mai sunt trei etape de campionat și ne așteptăm ca fotbaliștii noștri care intră în teren să înțeleagă dezamăgirea pe care ne-au produs-o și să joace la nivelul la care au jucat împotriva FCSB-ului.

    Nouă, ca și fani, ne ramâne plăcerea de a-i susține, de a-i încuraja și de a-i împinge spre victorie.

    - Dan Șucu, acționar Rapid

    Am pierdut numaratoarea, dar e imbucurator ca nea Dan a mentionat de vreo 6 ori finante, investitii, performanta, campioni. Asta e spiritul Rapidului, Dane! Tine-te de ce-ai promis in acest comunicat si poate vei petrece sarbatorile fara portavoci pline de bale si vezici umflate cu pisat, aruncate dupa familia matale!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  6. #26
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Mie partea asta mi se pare cea mai interesanta:

    Echipa noastră tehnică ne-a semnalat nevoia de a îmbunătăți cinci-șase poziții din lotul existent. Cel puțin doi, poate chiar trei, jucători de valoare vor veni în următoarea fereastră de transferuri.

    Deci aia cer 6 transferuri, astia le promit doar 3. Ce sa intelegem de aici, ca nea Danut e chitra, ca nea Danut considera ca se pricepe mai bine decat aia sau ca nea Danut e multumit cu locul 3? Gioni, tu ce crezi?

  7. #27
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Totusi, cum dracu' sa scrii in comunicat ca ala e nemultumit de 6 pozitii, asta inseamna ca peste jumatate de echipa e de kakat. Portarul e ok, Borza abia a venit, poti restrange foarte usor lista. Se creeaza o tensiune intre jucatori si antrenor, poate chiar intentionat. E clar ca, si aici ii dam o veste buna lui Gioni, vor sa scape de Bergodea si au inceput cu fitilele. In final se va spune ca aceasta atmosfera incarcata, pe care conducerea a incercat sa o aplaneze a dus la un deznodamant nedorit de nimeni.

    Sa nu spuneti ca n-ati auzit prima data aici, dar Multumim, Cristiano Bergodi!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  8. #28
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Pentru Victor și pentru mine, ca acționari, dezamăgirea se transformă automat în frustrare, știind cât de adânc am băgat mâna în buzunar, rezultatele fiind încă neconcludente.
    Comunicatul meu: Sunteti niste retardati, v-am spus-o de la inceput, de acum 4 luni! Ba chiar am strigat ca sunteti retardati si n-am fost singurul, toata galeria a facut-o, iar eu nu sunt membru de galerie! Cand ati avut de ales intre un antrenor de 9/10 si ati ales unul de 5/10. Ca va critica auzi, de aia nu va place binele Rapidului, ca ni se suceste parul pe tzoaie cand ne critica! E clar. Retardati cvasi-complet. Bine ca bagati bani de retardati ce sunteti, spor in continuare. Sfarsit de comunicat.

    Quote Originally Posted by ciorbicafaristu View Post
    Gioni, tu ce crezi?
    Mi-am amintit ce-am zis acu 4 luni, aproape delirand de nervi la retarzia lor de necrezut, anume ca ratam toate obiectivele.

    Diferenta dintre tine si mine e ca tu nu crezi ca le-am fi atins cu Sumudik, eu sunt 99% sigur c-am fi atins minim unul din ele cu brio.

    Cel putin locul 2 in campionat, si cel putin semifinala cupei. Asa cu amaratii astia care probabil nici nu s-ar fi rupt cu anti-carcelul lui generos.

    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Totusi, cum dracu' sa scrii in comunicat ca ala e nemultumit de 6 pozitii, asta inseamna ca peste jumatate de echipa e de kakat. Portarul e ok, Borza abia a venit, poti restrange foarte usor lista. Se creeaza o tensiune intre jucatori si antrenor, poate chiar intentionat. E clar ca, si aici ii dam o veste buna lui Gioni, vor sa scape de Bergodea si au inceput cu fitilele. In final se va spune ca aceasta atmosfera incarcata, pe care conducerea a incercat sa o aplaneze a dus la un deznodamant nedorit de nimeni.

    Sa nu spuneti ca n-ati auzit prima data aici, dar Multumim, Cristiano Bergodi!
    Si pe cine sa-mi aduca? Pe Red Mic? Raht mic? Ibric cel voinic? Bergodi e un mediocru, dar 90% dintre ceilati sunt sub-mediocrii. Nu ma intereseaza.

    Daca il aduc pe Shumudik si prin asta implicit isi recunosc eroarea colosala pe care au facut-o cand omul era liber de contract si chiar a vrut sa vina peste un lot indoielnic facut de un antrenor sub-mediocru, mai stam de vorba, daca nu, sa suga pwla pe banii lor, cum face orice retardat cu bani in buzunar care se respecta.
    Last edited by Johnny D; 7th December 2023 at 14:43.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #29
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,360
    Reputatie
    0
    Ura bagă Sucu mana în buzunar!!! Sa vina campionatul!!!

  10. #30
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Gioni, care-s performantele reusite de Ninel in cariera care il fac un antrenor de nota 9?

  11. #31
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Put Bilic tu taimz aut.

  12. #32
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,462
    Reputatie
    0
    ar mai fi de comentat doar faptul ca " eu nu sunt membru de galerie"

    ontopic.
    mooie crapid si GgB!

  13. #33
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Comunicatul Dianei poate fi teza de doctorat pentru multi asa zisi jurnalisti. PR-ul din Giulesti e de Liga campionilor.
    Ionete, daca Ninel antrena in locul lui Bergodi, echipa era sub Sepsi in momentul de fata. Apai, cum venea familia Sucu la meci cand ala isi punea fusta-n cap la fiecare meci?!

  14. #34
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ciorbicafaristu View Post
    Gioni, care-s performantele reusite de Ninel in cariera care il fac un antrenor de nota 9?
    Ciorby, ti le-am mai spus o data. Astra, National, Gloria Bistrita, Brasov, si aia din Turcia de nu-i mai tin minte. I-a luat pe toti de jos si i-a dus sus. Paradoxal Rapid alaturi de alte 2-3 mandate prin alte parti le-a busit dar un antrenor foarte bun are mai multe reusite decat ratari, indiferent de liga sau valoarea echipei pe care o antreneaza.

    Chiar si la Gaziantep, in ciuda celor 2 infrangeri la rand, i-a luat cu 0p de pe ultimul loc, in plin campionat, nici n-a transferat jucatori ca n-a avut perioada de transferuri inca, si e la 3p deasupra ultimului loc retrogradabil. E pe plus si aici.

    Quote Originally Posted by dardar_3 View Post
    Comunicatul Dianei poate fi teza de doctorat pentru multi asa zisi jurnalisti. PR-ul din Giulesti e de Liga campionilor.
    Ionete, daca Ninel antrena in locul lui Bergodi, echipa era sub Sepsi in momentul de fata. Apai, cum venea familia Sucu la meci cand ala isi punea fusta-n cap la fiecare meci?!
    Macar atunci stiam unde stam, asa... nici rau nici bine, adica cum e mai rau. Nici nu stii cu cine te bati si pentru ce.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #35
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Ciorby, ti le-am mai spus o data. Astra, National, Gloria Bistrita, Brasov, si aia din Turcia de nu-i mai tin minte. I-a luat pe toti de jos si i-a dus sus. Paradoxal Rapid alaturi de alte 2-3 mandate prin alte parti le-a busit dar un antrenor foarte bun are mai multe reusite decat ratari, indiferent de liga sau valoarea echipei pe care o antreneaza.

    Chiar si la Gaziantep, in ciuda celor 2 infrangeri la rand, i-a luat cu 0p de pe ultimul loc, in plin campionat, nici n-a transferat jucatori ca n-a avut perioada de transferuri inca, si e la 3p deasupra ultimului loc retrogradabil. E pe plus si aici.
    Gogule, performantele unui antrenor de nota 9 se masoara in trofee, nu in salvari de la retrogradare.

  16. #36
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Pai nu a luat titlul cu Astra?

    Problema la Sumudica e ca e conflictual dar pur ca antrenor e scula zic eu.

    Stie sa intre in mintea cocalarilor si sa-i faca sa contribuie.

  17. #37
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Pai si nu vi se pare dubios ca dupa ce a luat un titlu, in loc sa prinda echipe macar de acelasi nivel, cu care sa se lupte pt trofee, el s-a specializat in salvari de la retrogradare? Ce l-ar recomanda pt o echipa care vrea sa ia titlul, un campionat castigat acum 8 ani in care a fost suspendat cateva luni pt pariuri?

  18. #38
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Dupa ce a luat titlul cu Astra a activat mare parte doar in Turcia(un fotbal mult mai puternic financiar decat la noi).
    E mai bin e sa fii la retrogradare acolo decat in play off la noi si ca bani si ca vizibilitate si jucatori antrenati.
    Pai cand era Sumudica la CFR nu au fost in stare sa-l convinga pe Kana-Biyik sa vina cu 20 k pe luna si Sumudica il lua pe ala cu el peste tot unde mergea.Mare diferenta financiara aia vreau sa zic.
    Si,din ou,safime seriosi,in Turcia cam peste tot unde a mers a facut treaba ca si joc si rezultate.Nu a avut continuitate din cauza caracterului.El nu e sclav cum sunt patronii de la noi si baskanii de acolo obisnuiti.Le zicea direct ca nu s in stare sa aduca ce jucatori vrea.
    Depinde unde zici tu sa lupte la titlu,in Romania cine are CV mai bun ca el?Charalambous jalonu?Mandorlini Serie B?Petev ?Bergodi?Hagi?Sabau?
    Cine e 100 % fara echivoc sau discutie peste el?
    Niciunul dupa mine.A ca pot sa zici ca a luat Hagi 2 titluri si etc da,dar la momentul actual sa zici ca vreunul E SEMNIFICATIV mai bun ca el ar fi aiureala.
    Dar repet,nu stiu ce conducere ar putea sa-l suporte pe termen lung,greu termina un sezon intreg la o echipa-acolo trebuie sa lucreze.

  19. #39
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Rednic, Hagi, Bergodi, Dorinel au cv-uri mai bune decat Ninel. Daca ne luam si dupa ce arata echipele antrenate, as zice ca si Sabau este peste.
    Inca o data, in orice parte a globului, un club cu bani care vrea performanta nu aduce antrenor unul care e expert in salvari de la retrogradare, ci unul care e obisnuit sa se bata pt trofee.

  20. #40
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    CV uri e oarecum mincinos.
    Ca exemplu Rednic,un tip evident depasit de ce inseamna fotbalul actual,fara nici un trofeu de 20 de ani si care e interesat de profiturile cu fiica-sa la jucatori straini liberi.

    Asta e exemplul perfect de CV mincinos.
    Si Axl Rose are un CV mai bun decat 6nine9 dar fac pariul ca nu ar vine 3 bilete astazi.
    Dorinel are un titlu cand?In 2011?De atunci?

    Da,e adeverata ultima parte.Cu zero relevanta fata de ce vorbeam noi aici.In Romania nu sunt "cluburi cu bani care vor performanta".E tot la ciupeala.

  21. #41
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Standard, Gent nu se compara cu toate Spor-urile antrenate de Ninel prin Turcia. Cand o antrena la o echipa in Europa atunci il voi compara cu Rednic, chiar asa de depasit cum e ala acum.
    Dorinel are 2 promovari consecutive cu o echipa facuta de el in majoritate din jucatori de care n-a auzit nimeni. Sumudica a avut pe mana echipa formata numai cu jucatori de prima liga cu care a ratat cu brio promovarea inca din turul sezonului.

  22. #42
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Da,nu se compara privind rece de la distanta.
    Dar daca intrii in detalii vezi ca Rednic era la echipele alea din Belgia cand?Acum 10 ani?Si ce rezultate a avut?
    Depinde cum faci comparatia nu?Sir Alex Ferguson daca ar reveni astazi crezi ca ar fi mai bun ca Pep?
    Tu compari all time cu varianta curenta.
    Dupa logica asta si Viorel Moldovan e ceva scula de antrenor ca a fost cateva luni la Auxerre in ultimul deceniu nu?Ori e evident ca nu e.
    Meh,promovari cate are Dorinel are si Alexa si nu il vad mentionat pe niciunde.Si Mita Iosif a promovat Rapid.Alea nu inseamna ca esti si antrenor.Burca nu a promovat cu Dinamo si acu dat afara?
    Consider eliminarile unei echipe de Premier League,West Ham,doi ani la rand,reusite cu Astra fucking Giurgiu realizari mai mari decat sa promovezi din C in B sau din B in A in Romania.
    Nu ma convingi,si destul de evident dupa apelativul prenumelui 2 ca mare parte din argumentul tau e ca pur si simplu nu-l suporti.Ceea ce e usor de inteles,tipul e antipatic,asta nu inseamna ca tre sa-i stirbesti omului meritele sau sa nu analizezi obiectiv.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •