Page 8 of 17 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 148 to 168 of 355

Thread: Iulian. Etimologie: luminos, izvor al fericirii

  1. #148
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Ei sunt in Finlada in exil. Cand ajung pe acolo poate ca le propun sa fie Mosi Craciuni
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #149
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Miguel, parizianul te-a facut renul lui Costel!
    cum comentezi?

    Musafiri-de-sarbatori.jpg


    Last edited by Hingherul; 13th December 2017 at 22:29.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #150
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    Ce s-a desfasurat Grinch-ul lui Paul pe forum in lipsa oamenilor de bine
    "INTERZIS"!

  4. #151
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Un autobuz cu uși de termopan, surprins în capitala Bulgariei, face senzație pe internet

    http://adevarul.ro/news/stiri-ciudat...52e/index.html
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  5. #152
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    De cand vand castraveti pe banda rulanta, isi permit bulgarii investitii
    "INTERZIS"!

  6. #153
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by chinna tm View Post
    De cand vand castraveti pe banda rulanta, isi permit bulgarii investitii
    Si dulceata de trandafiri. Cu 2 tone cumpara o usa de temopan.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  7. #154
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    hyvää huomenta !

    Ce face baietii ? toate bune ?

  8. #155
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    Salut Iulica!Tot ok!
    la tine?Mai are caramizi Bastilia?Vad ca a si capitulat parizianul si vrea sa iti ofere nu stiu ce post.Nu te increde.E tactica franceza de simulare
    "INTERZIS"!

  9. #156
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Ba baieti, ieri m-a pus dracu sa ma duc la un vecin care ma invitase sa-l ajut la pregatit porcul.Noroc ca l-a adus de la targ deja sacrificat ca la cum au decurs lucrurile probabil ca si acum il alergam prin curte.Omu` zicea ca se pricepe ca a mai taiat/transat, eu i-am zis ca pt mine ar fi prima data...cand eram tanar ficior am mai vazut la altii cam cum ar trebui.Ideea e ca vecinu asta al meu singurul porc care l-a mai taiat era unu dupa hartie ..100%.N-avea omu` nici o treaba tata cu pregatitu`/transatu` .

    Ba, una peste alta l-am dovedit, pe porc, pana la urma. Bine, cred ca am consumat si greutatea lui in vin fiert si ceva palinca pe final dar trebuie mentionat ca am inceput la 10 dimineata si am terminat la 7 seara.

    Noroc ca a avut doar vreo 100 de kile , porcu, si cam tot atat de vin ca daca avea mai mult probabil ca si acum cioparteam la el.
    Ideea e ca de la atata sorici n-i s-a facut cam rau...pe seara se cam invartea masa pe care era pus purcelu cu noi, asa ca va dau un sfat...daca taiati porci nu consumati mult sorici , asta e concluzia mea.

  10. #157
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    Taiatul porcului este un ritual demn de analizat.
    Practic, dupa ce ai terminat treaba, esti toba!Si tu si porcul!
    "INTERZIS"!

  11. #158
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian View Post
    Ba baieti, ieri m-a pus dracu sa ma duc la un vecin care ma invitase sa-l ajut la pregatit porcul.Noroc ca l-a adus de la targ deja sacrificat ca la cum au decurs lucrurile probabil ca si acum il alergam prin curte.Omu` zicea ca se pricepe ca a mai taiat/transat, eu i-am zis ca pt mine ar fi prima data...cand eram tanar ficior am mai vazut la altii cam cum ar trebui.Ideea e ca vecinu asta al meu singurul porc care l-a mai taiat era unu dupa hartie ..100%.N-avea omu` nici o treaba tata cu pregatitu`/transatu` .

    Ba, una peste alta l-am dovedit, pe porc, pana la urma. Bine, cred ca am consumat si greutatea lui in vin fiert si ceva palinca pe final dar trebuie mentionat ca am inceput la 10 dimineata si am terminat la 7 seara.

    Noroc ca a avut doar vreo 100 de kile , porcu, si cam tot atat de vin ca daca avea mai mult probabil ca si acum cioparteam la el.
    Ideea e ca de la atata sorici n-i s-a facut cam rau...pe seara se cam invartea masa pe care era pus purcelu cu noi, asa ca va dau un sfat...daca taiati porci nu consumati mult sorici , asta e concluzia mea.
    Eu il tai sambata. E tambalau, am de efectuat mai multe miscari. Il achitionez de la un crescator fruntas. Trebuie cusca cu care sa-l transport acasa. Tot cu cusca trebuie dus la cantar. Cusca (cu porcul in ea) trebuie transportata. Urmeaza calculatia de pret: Greutate cusca (X) + Greutate porc (Y) = Greutate totala (Z); Z (kg)-X (kg)=Y (kg). Pret= Y (kg porc) x 10 lei/kg. Urmeaza plata, sacrificiul, pomana porcului, betia porcina. O intreaga procedura.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  12. #159
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    10 tradiții românești de tăierea porcului:
    ‱ La Spitalul Pantelimon, dacă n-ai dat șpagă înainte, chirurgul uită toporul în porc;
    ‱ În Bihor, porcul se taie cu tromful, iar în Gorj se taie în general cu șeptarul. Dacă se taie porcul în trei, se scot doi optari și se poate tăia și cu unul din cei doi optari rămași;
    ‱ În zona Sibiului, porcul se taie nemțește: jumi-juma;
    ‱ În Teleorman, din cauza înapoierii locuitorilor, tăiatul porcului începe cu domesticirea acestuia;
    ‱ Interesant! Teleormănenii păstrează bășica pentru tobă și CNP-ul i se dă lui Dragnea, să-l folosească la alegeri;
    ‱ În Tulcea, în loc de porc se taie un cal din Pădurea Letea;
    ‱ Oamenii din Deltă spun că cea mai mare delicatesă la porc sunt icrele. Ei sunt atenți când cumpără porcul, să nu cumva să nimerească mascul. Femela se cunoaște după genele lungi;
    ‱ La Academia Română onoarea de a înjunghia porcul revine academicianului care câștigă un concurs de sonete și în loc de pomana porcului se discută 7 ore despre Estetica Râtului;
    ‱ Oamenii care stau lângă Parcul Icoanei, după ce se taie porcul îi iau un mulaj pentru bust;
    ‱ În Ferentari, porcului i se dă o șansă: Ori aduce 3.500 de euro în 24 ore, ori e tăiat și cocina arsă.

    Copy paste sa turbeze Hingherul
    "INTERZIS"!

  13. #160
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Eu il tai sambata. E tambalau, am de efectuat mai multe miscari. Il achitionez de la un crescator fruntas. Trebuie cusca cu care sa-l transport acasa. Tot cu cusca trebuie dus la cantar. Cusca (cu porcul in ea) trebuie transportata. Urmeaza calculatia de pret: Greutate cusca (X) + Greutate porc (Y) = Greutate totala (Z); Z (kg)-X (kg)=Y (kg). Pret= Y (kg porc) x 10 lei/kg. Urmeaza plata, sacrificiul, pomana porcului, betia porcina. O intreaga procedura.
    NU MANCA SORICI mult ...sa nu patesti si tu ce am patit eu de la soriciul ala

    Acum le inteleg parca si pe gospodinele alea din Barlad ... cred ca tot de la sorici li se trage

  14. #161
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian View Post
    NU MANCA SORICI mult ...sa nu patesti si tu ce am patit eu de la soriciul ala

    Acum le inteleg parca si pe gospodinele alea din Barlad ... cred ca tot de la sorici li se trage
    La noi porcul e executat in 2 etape. Prima zi: taiat si lasat sa se raceasca. A doua zi: luat la mana si defalcat pe sortimente (carne, slanina etc). Ambele zile sunt extraordinare. Mie cel mai mult imi plac jumarile asortate cu tuica.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  15. #162
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    Porcul lui Bobi ajunge in play off!
    "INTERZIS"!

  16. #163
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by chinna tm View Post
    Porcul lui Bobi ajunge in play off!
    Suntem 2 familii pe el. Ne scormoneste de 2000 lei. Traditia trebuie mentinuta. Carnea de porc e cea mai buna.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  17. #164
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    2000 lei?Dar cate kile are?250?
    "INTERZIS"!

  18. #165
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,861
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Cum se clatina?
    Tocmai i-am ordonat Hingherului sa nu mai posteze azi dimineata iar lui Cip sa faca glume proaste
    Asta e ca aia cu Dumnezeu in Rai care i-a spus sarpelui-diavol ca-i va da o mare pedeapsa: "De azi te vei tara doar pe burta!"
    La care sarpele mirat "Serios? Da, sa traiti! Asa o sa fac!" Bucuros ca el deja se tara pe burta ca doar era sarpe, asa pedeapsa sa tot primesti!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #166
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    Ionica....observa reticenta Hingherului de a mai posta, in lipsa lui cip!
    Astia ataca in haita!Sau deloc!

    Parizianul a castigat razboiul cu ei si le-a aratat cine e seful.
    E momentul sa demonstram cine e seful parizianului
    "INTERZIS"!

  20. #167
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by chinna tm View Post
    2000 lei?Dar cate kile are?250?
    Da, peste 200 de kile. Porc, nu gluma.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  21. #168
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,861
    Reputatie
    0
    Asa l-am avut si noi, tot pentru 2 familii.
    Dar nu se compara cu porcul de-acu 2 ani, tot pentru 2 familii, peste 300 de kile!
    Numa noi stim cat am tras de el si ce greu l-am bagat/scos din masina, intors pe toate partile, etc.
    Pana l-am sectionat, moment din care treaba a devenit mai usoara.

    Oricum doar fortat particip la astfel de barbarisme, eu daca o sa am copii o sa le sugerez sa nu participe la astfel de maltratari ale animalelor. Pentru cei care au nelamuriri, pot sa le dau ulterioare explicatii, sau pot sa caute filmul "Powder" care desi nu explica in cuvinte, explica in emotie+senzatie ce simte un animal cand e ucis salbatic. Doar pentru ca-n natura, animalele isi fac asta unul altuia nu inseamna ca noi ca oameni trebuie sa ne comportam ca animalele. Si totusi in natura prada are o sansa sa scape, si lupta pt viata ei, in mainile noastre barbaritatea e si mai crunta ca e constienta ca n-are nici o sansa si tre sa-si vomite acolo pe jos sangele si viata, neavand alta scapare! Nu e tocmai fair-play, noi suntem mai monstrii decat bestiile salbatice care ucid pentru unica sursa de hrana. Si asta pentru ca noi avem si alte surse precum si alte metode de-a nu ucide atat de barbar, dar suntem prea comozi sa le folosim.

    Ulterioarele explicatii ar tine de comparatia intre animal si om ale trasaturilor sistemului nervos central de baza, care practic da valoarea unei vieti.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •