Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 197

Thread: Istoria neconventionala a poporului roman

  1. #1
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1

    Red face Istoria neconventionala a poporului roman

    Această lucrare, care cel mai probabil o să fie luată în seamă după ce eu o să ma bag în scânduri, probabil că o să fie una cât se poate de realistă. De aceea, în mod științific și exemplar o să o prezint (daca vreau si am chef ) în circa n luate cate k pagini, înspre stupoarea și blamarea preopinentilor mei.

    Foarte important, as ruga sa va abtineti de la comentarii tampite daca nu aveti nimic important de spus In general, as prefera sa va abtineti de la comentarii si sa existe doar un monolog, dinspre autor spre multimea inmarmurita


    Pot să fiu blamat de toți susținătorii originii geto-dacice sau de toți susținătorii descinderii din latini, dar eu spun așa : poporul ăsta este cel mai mare miracol al lumii prin faptul că a rămas pe locul ăsta. Bine, probabil că el s-a format dintr-o mizerie de graiuri, dintr-o mizerie de obiceiuri, dar asta contează mai puțin; el a rămas ca o mărturie de necontestat a unui neam obscur, rudimentar, care, deși a trăit în păduri, în peșteri și în hârtoape, a putut să rămână aici. În mod miraculos, pentru că pentru un popor care nu a adus nimic notabil în istoria omenirii el a rămas fără să cucerească nimic, fără să fie notat în izvoarele serioase ale vremii și fără să împuște un semn de civilizație...

    Bun, să o luăm de la capătul capătului. Ați auzit de Dobrogea în pleistocen? Habar n-aveți! E un fel de auto-ironie impusă, este ca și cum ai pune titlul și ai lăsa pagina goală... Adică, în traducere, nu s-a întâmplat nimic și nu se va întâmpla nimic...


    Ok, deci pe teritoriul patriei noastre avem un mare zăcământ din petrol format din balene moarte Noi, actualmente, nu știm unde este sau ne facem că nu știm. După moartea dinozaurilor, care se pare că și la noi erau mai mici decât era cazul prin alte părți, adică noi nici măcar la dinozauri n-am fost mari , urmează o perioadă de mistificare așa cum ne-o prezintă istoriografia. Cu cuvintele celebre „noi am locuit aici din cele mai vechi timpuri”. Normal că unii oameni sau, mă rog, animale cu chip de om au locuit aici este și normal, dar de la asta să îi facem și meșteșugari de ceramică este chiar prea mult. Adică, după sute de mii de ani în care nu știm ce s-a întâmplat pe aici, să ajungem la concluzia că dintr-o dată avem o cultură...cultura eneolitică îi spun istoricii


    Cultura Cucuteni, care ar putea după nume veni practic de la o cucută, o plantă nefolositoare casnic , dar răspândită larg, a precedat cu câteva sute de ani cultura Summerului și a Egiptului antic. Ia să vedem: de precedat la nivel de câteva oase cu care strămoșii noștri se scobeau între măsele se poate, dar la nivel de civilizație propriu-zisă, cu tot ce implică ea, inclusiv inerentele așezări proto-urbane și urbane hai să fim serioși. Ia uite că și cucutenii aveau așezări proto-urbane, cu locuințe mari chiar. Ce ușor să numești niște pietroaie înfipte în pământ locuințe...

    Tot de la cucuteni, vajnicii noștri înaintași, aflăm următoarele: nu aveau necropole pentru că într-un rit funerar necunoscut ca origini și motive își îngropau strămoșii la baza caselor. Păi, cine spune că nu rămâneau acolo după sublima bâtă la ureche pe care o primeau când vânatul nu era îndestulator? A...pardon, cucutenii erau o po****ție pașnică, trăiau într-o armonie deplină și se ocupau cu ceramica și pictura. Mă scuzați...

    După civilizatorii cucuteni se produce un regres, pentru că cei din Hamangia foloseau rar locuințele de suprafață. Păi și cum rămâne cu civilizația care a precedat Summerul? Unde a dispărut tehnica „marilor locuințe”? S-a păstrat în schimb intensa producție de ceramică...de ce?; probabil acei primitivi nenorociți foloseau bucățile de lut exclusiv ca ofrandă pentru niște puteri pe care nu le înțelegeau...de pildă fulgerul, ploaia, soarele, luna etc. Doar nu vă imaginați că mâncau din ele nu?

    Mă uit la imaginea celebrelor statuete de la Hamangia. Femeile trebuie să fi fost fantastic de grase pe vremea aia...

    Terminăm introducerea spunând că, în concluzie, teritoriul actual al patriei nu se deosebea cu nimic de ce era în plus în acea vreme în Europa. O viață mizerabilă, cel mai probabil condusă de femei...ați văzut cum arătau nu?; și o decădere treptată față de adevăratele civilizații paralele: Summer, Egipt și China.

    Voi reveni. Ma gandesc ca orice inceput ar fi asa: Capitolul 1, Dacia antica si urmarile care ne bantuie si astazi...

  2. #2
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    super!!!
    abia astept continuarea!

    hai ca incep eu, sa te scutesc de munca inutila.

    1. DOBROGEA:





    ...si cam atat...

    ai cuvantul ,maestre!!!


  3. #3
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Multumesc. O sa incerc sa fiu mai ordonat si mai la subiect. Nu o sa reusesc, dar precizez ca imi doresc

    Ideea era ca eu nu incerc sa rescriu ceva, ci doar sa prezint viziunea mea asupra celor deja scrise. Cat am halit din ce s-a scris, unde ne imbatam cu apa rece si unde am fost intr-adevar notabili de-a lungul timpului Datele sunt la indemana tuturor, concluziile le trage fiecare.

    Dacii...maine sau poate mai la noapte

  4. #4
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Această lucrare, care cel mai probabil o să fie luată în seamă după ce eu o să ma bag în scânduri, probabil că o să fie una cât se poate de realistă. De aceea, în mod științific și exemplar o să o prezint (daca vreau si am chef ) în circa n luate cate k pagini, înspre stupoarea și blamarea preopinentilor mei.

    Foarte important, as ruga sa va abtineti de la comentarii tampite daca nu aveti nimic important de spus In general, as prefera sa va abtineti de la comentarii si sa existe doar un monolog, dinspre autor spre multimea inmarmurita

    Pot să fiu blamat de toți susținătorii originii geto-dacice sau de toți susținătorii descinderii din latini, dar eu spun așa : poporul ăsta este cel mai mare miracol al lumii prin faptul că a rămas pe locul ăsta. Bine, probabil că el s-a format dintr-o mizerie de graiuri, dintr-o mizerie de obiceiuri, dar asta contează mai puțin; el a rămas ca o mărturie de necontestat a unui neam obscur, rudimentar, care, deși a trăit în păduri, în peșteri și în hârtoape, a putut să rămână aici. În mod miraculos, pentru că pentru un popor care nu a adus nimic notabil în istoria omenirii el a rămas fără să cucerească nimic, fără să fie notat în izvoarele serioase ale vremii și fără să împuște un semn de civilizație...

    Bun, să o luăm de la capătul capătului. Ați auzit de Dobrogea în pleistocen? Habar n-aveți! E un fel de auto-ironie impusă, este ca și cum ai pune titlul și ai lăsa pagina goală... Adică, în traducere, nu s-a întâmplat nimic și nu se va întâmpla nimic...


    Ok, deci pe teritoriul patriei noastre avem un mare zăcământ din petrol format din balene moarte Noi, actualmente, nu știm unde este sau ne facem că nu știm. După moartea dinozaurilor, care se pare că și la noi erau mai mici decât era cazul prin alte părți, adică noi nici măcar la dinozauri n-am fost mari , urmează o perioadă de mistificare așa cum ne-o prezintă istoriografia. Cu cuvintele celebre „noi am locuit aici din cele mai vechi timpuri”. Normal că unii oameni sau, mă rog, animale cu chip de om au locuit aici este și normal, dar de la asta să îi facem și meșteșugari de ceramică este chiar prea mult. Adică, după sute de mii de ani în care nu știm ce s-a întâmplat pe aici, să ajungem la concluzia că dintr-o dată avem o cultură...cultura eneolitică îi spun istoricii


    Cultura Cucuteni, care ar putea după nume veni practic de la o cucută, o plantă nefolositoare casnic , dar răspândită larg, a precedat cu câteva sute de ani cultura Summerului și a Egiptului antic. Ia să vedem: de precedat la nivel de câteva oase cu care strămoșii noștri se scobeau între măsele se poate, dar la nivel de civilizație propriu-zisă, cu tot ce implică ea, inclusiv inerentele așezări proto-urbane și urbane hai să fim serioși. Ia uite că și cucutenii aveau așezări proto-urbane, cu locuințe mari chiar. Ce ușor să numești niște pietroaie înfipte în pământ locuințe...

    Tot de la cucuteni, vajnicii noștri înaintași, aflăm următoarele: nu aveau necropole pentru că într-un rit funerar necunoscut ca origini și motive își îngropau strămoșii la baza caselor. Păi, cine spune că nu rămâneau acolo după sublima bâtă la ureche pe care o primeau când vânatul nu era îndestulator? A...pardon, cucutenii erau o po****ție pașnică, trăiau într-o armonie deplină și se ocupau cu ceramica și pictura. Mă scuzați...

    După civilizatorii cucuteni se produce un regres, pentru că cei din Hamangia foloseau rar locuințele de suprafață. Păi și cum rămâne cu civilizația care a precedat Summerul? Unde a dispărut tehnica „marilor locuințe”? S-a păstrat în schimb intensa producție de ceramică...de ce?; probabil acei primitivi nenorociți foloseau bucățile de lut exclusiv ca ofrandă pentru niște puteri pe care nu le înțelegeau...de pildă fulgerul, ploaia, soarele, luna etc. Doar nu vă imaginați că mâncau din ele nu?

    Mă uit la imaginea celebrelor statuete de la Hamangia. Femeile trebuie să fi fost fantastic de grase pe vremea aia...

    Terminăm introducerea spunând că, în concluzie, teritoriul actual al patriei nu se deosebea cu nimic de ce era în plus în acea vreme în Europa. O viață mizerabilă, cel mai probabil condusă de femei...ați văzut cum arătau nu?; și o decădere treptată față de adevăratele civilizații paralele: Summer, Egipt și China.

    Voi reveni. Ma gandesc ca orice inceput ar fi asa: Capitolul 1, Dacia antica si urmarile care ne bantuie si astazi...
    ei lasa ca nu suntem singurii,ar mai fi albanezii si bulgarii,la fel de "miraculosi" si aia...

    altfel,asteptam cu sufletul la gura partea a 2-a
    in sfarsit un thd serios...
    granita la Orsova!

  5. #5
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    in legatura cu celebrele statuete de la hamangia ...
    nu va trece prin minte ca modelele erau ok dar artistul era fel de talentat la sculptura ca mircea diaconu la actorie ?
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  6. #6
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Ce rai sunteti!
    Se stie ca noi am fost un popor mai... smerit. Omul n-o fi avut bani sa ia meditatii de la Michelangelo.

    Capitane, hai cu continuarea, ca ardem de nerabdare.
    Last edited by Doctor_Satan; 31st March 2015 at 11:33.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    1. DOBROGEA :
    Corect, acolo incepe orice discutie serioasa, fie ea si monolog.
    Cu o rugaminte : sa nu te grabesti, capitane, sa nu treci ''repede peste'', sa nu arzi etape ... doar din dorinta de a ajunge cat mai degraba la Gica Hagi, Simona Halep, Ciorbica Faristul.

    Si eu astept cu nerabdare continuarea !

  8. #8
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    eu unul sunt chiar foarte curios la episodul despre banateni...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  9. #9
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Buna dimineata!

    Abia am sosit la serviciu, deci astazi o sa avem parte de putina istorie neconventionala Problema este ca aceasta lucrare se scrie in acelasi timp cu publicarea ei , de aceea necesita timp si, desigur, responsabilitate Pt a urni lucrurile, am apelat la inca un coleg de munca pasionat de fenomenele stranii ale istoriei romanilor. Daca va vrea sa ramana anonim, va ramane. Daca nu, il vom deconspira la momentul potrivit.

    Deci, in ciuda aparentelor, marturisesc ca genul acesta de lucrari necesita un efort considerabil. De aceea, f important, rog sa ramanem la tema initiala a proiectului nostru.

    Tocmai din dorinta de a nu arde prea repede, voi aloca din start un spatiu consistent capitolului despre daci.

    Revin, dar haideti sa savuram impreuna cafeaua de dimineata

    LE. Multumesc pt feedback-ul generos, sper sa nu dezamagesc auditoriul nici in continuare

  10. #10
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Capitolul 1

    Dacia antica si urmarile care ne bantuie si astazi

    Dacia reprezenta un teritoriu primitiv, unde un amestec de triburi cocoșate aveau ca țintă a existenței datul la mir al vecinului pentru a-i lua oaia. Cu toate astea, istoricii susțin că ei erau împărțiți în zone bine delimitate și că, mai mult, au fost capabili să se unească într-un regat. Hmm, să vedem...

    1. Dacă Burebista a existat, atunci trebuie să fi fost cel mai dur dintre duri, pentru că pe vremea aia se putea supune orice, mai puțin un trib de barbari jegoși, care nu doreau lucrul ăsta. Procesul de unificare nici nu a existat așa cum a avut loc în alte părți. Puțin le păsa dacilor de romani, iar creșterea amenințării celților era o glumă atâta timp cât, în acele vremuri, puterea era egală cu numărul de săbii. Unificarea a fost un proces de genul „Mergem să luăm? Da? Atunci veniți cu toții, cei care nu doresc să ia să nu vină!”. E simplu Probabil în momentul în care s-a pecetluit asta, cei care nu au venit la adunare, sau au venit și nu au vrut să meargă, au fost pedepsiți. Oricum, lui Burebista îi era foarte greu pentru că autoritatea locală, așa cum se va vedea și mai târziu în istorie, era suficient de puternică ca să pericliteze orice uniune. În concluzie, „Statul lui Burebista” a fost de fapt o uniune de triburi, dar nu a tuturor triburilor, ci doar ale acelora care au vrut să meargă și să ia din altă parte. Probabil după expediție uniunea s-a destrămat pentru că autoritatea locală era cu siguranță mult mai profitabilă decât subjugarea șefului din tribul cel mai puternic. Era cu siguranță mult mai convenabil să stai și să tragi toată ziua la harțabale din tonele de vin decât să umbli teleleică împotriva celților, care nici ăia nu știau multă carte.

    Interesant este de ce Burebista și-a orientat una dintre campanii spre Pontul Euxin. Simplu: romanii, care erau niște cuceritori fair-play, au pus mâna pe niscaiva cetăți de pe acolo cu gândul să le facă mai mari și să le dezvolte. Burebista a venit cu celălălt gând: să le distrugă și să fugă cu prada. Este și normal că după asta romanii și-au pus în gând să stârpească puii de barbari. Adică tu vii să faci o termă și Burebista îți dă în cap și îți ia arginții pentru că, bineînțeles, el se putea spăla și într-o băltoacă sau deloc. Roma, cu imensa și organizata putere, a considerat că Burebista era un martalog care nu merita decât o amânare...

    Și ca întotdeauna în istorie, ne-am aliat cu pierzătorii. Pompei, care la vremea aia trăise deja destul și nici el cred că nu mai știa ce vroia, a jucat prost. Din nevoie probabil. Din nevoia de aliați fie ei și iluzorii. Ce nu știa el era că fie și cu sute de mii de călăreți cu căciuli de oaie pe cap și tot nu putea răsturna balanța. Ulterior istoria a dovedit-o. Dacă ar fi avut timp, Cezar ar fi spulberat „măritul stat dac”, așa cum a făcut-o și cu galii. Era o chestiune de timp. Dar nu a mai fost nevoie, pentru că strămoșii noștri s-au anihilat între ei. Probabail că de acolo ni se si trage...

    După „mărețul rege”, a cărui capitală nici măcar nu se cunoaște a ajuns la putere Deceneu. Acesta, în ciuda imaginației multora, nu era un om bătrân. Poate și de aceea a reușit să păstreze organizarea locală undeva probabil în așteptare până la venirea unui nou șef de trib pus pe jefuit vecinii. A stârpit viile pentru că nu avea cu cine se înțelege dar a așteptat venirea unui ales. La ce ne duce cu gândul asta? La faptul că, așa cum am spus, era nevoie de unul al dracului de tare, cu barbă mare și piept de oțel ca să îi poată constrânge pe toți să îl urmeze. Și ăla a fost Decebal. Dar Deceneu era mort demult când acesta și-a făcut apariția...

    Situația politică internațională pentru daci, deși asta e prea mult spus, era gravă. Roma devenea (sau era deja) cea mai mare putere. Noi stăteam cu lupii. Deceneu a făcut ce a putut. A încercat să țină în frâu triburile. Oricum ăia beau ca porcii, s-au fărâmițat. Era normal să se întâmple așa. Deci, lăsați mândria cu „port căciula pe-o ureche/după datina străveche”. Am avut noroc. Am avut noroc precum au avut puține nații. Și oricum dacă am fi reprezentat ceva Roma ne-ar fi spulberat așa cum a făcut-o după aceea. Degeaba ai mușchi dacă nu ai cap. Deceneu a încercat să impună sigur un lucru: curățenia Dar asta nu făcea parte din obieceiurile barbare Și, după fărâmițarea totală a uniunii de triburi, ajungem după un veac la măritul Decebal.

    Statul dac in timpul lui Decebal va urma la un moment dat...

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Este adevarat ca dacii si romanii vorbeau aceeasi limba? Maghiara?

  12. #12
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    multumesc pentru episoadele de azi
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  13. #13
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Cineva sa plimbe trollul inapoi pe threadul lui!

    Capitane, dar cu aurul dacilor cum ramane?
    Ca astia cica se ingropau in el si le mai ramanea sa-si puna si mot.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  14. #14
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Vom vedea cat este mit si cat realitate, statul dac sub Decebal inca mai are multe secrete de prelevat

    Vroiam sa mai precizez ca 1. limba daca -daca putem s-o numim asa, e o amestecatura fantastica de graiuri, haraieli, maraieli si limbaj fizic in special , iar fondul lexical pe care il atribuim maretei mosteniri dace (barza, varza, viezure, manz etc) e departe de a ma convinge de aceasta asa-zisa apartenenta a lui. Daca as spune ca mie mi se par ca provin din slava -de ex, ma poate contrazice cineva?

    2. Legiunea a V-a Alaudae era o panarama, alcatuita din toate scursurile imperiului. Am spus ca isi pierduse orgoliul, cu sensul in care pierderea steagului echivala practic cu o ocara pe care trebuia s-o suporte pe toata durata cat era activa. Uluitoarea exterminare a dacilor de catre Traian, care va urma, are legatura totusi cu carnagiul suferit de aceasta legiune, impreuna cu comandantul ei, Fuscus. Nu doar ca au fost omorati, dar barbariile au intrecut orice asteptare. De aceea, Traian practic a exterminat toata po****tia daca masculina, drept razbunare pt acest macel. Vom ajunge si acolo...

    Citeam pe net ca dezastrul roman este comparabil ca proportie cu infrangerea generalului Varus, in fata triburilor germanice. Babaiatule, acolo au fost macelarite doua legiuni de veterani, adica cea mai buna armata care se putea gasi in antichitate la ora respectiva. Se povesteste ca imparatul Augustus a plans ca un copil la aflarea acestei vesti...Deci inca o exagerare prosteasca a asa-zisilor nostri cronicari

    In fapt, trebuie sa descifram trecutul nostru antic in doua jumatati de cioburi, un coif spart, niste monede false (dacii erau f buni la falsuri, apropo) si o inscriptie din care fiecare intelege ce vrea. Urata treaba, vorba lui Cehov

  15. #15
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Excelenta treaba
    beleafer

  16. #16
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    nu cred o iota,am vazut cu ochii mei filmul "Dacii" al lui Nicolaescu si ala n-a exagerat niciodata,in viata lui...
    pai pe cei mai viteji si mai cinstiti dintre traci,de unde sa-i luam,
    din Bulgaria?
    una peste alta,rusine Herodot!
    ai mintit ca un porc!

    capitane,
    Last edited by cip tm; 1st April 2015 at 20:50.
    granita la Orsova!

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Da, tati. Pentru a nu stiu cata oara, istoria ne demonstreaza cu glume, fapte si cuvinte ca musai ne trebuie capitani ca sa demonstram, cui vrea demonstratii, ca nu toate animalele sunt oameni. Sau, cum zicea batranul Tyler, atata vreme cat mai exista inteligenta, forumul nu moare.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Mnoh, acum sa zic, daca tot m-ai intrebat.
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Vroiam sa mai precizez ca 1. limba daca -daca putem s-o numim asa, e o amestecatura fantastica de graiuri, haraieli, maraieli si limbaj fizic in special , iar fondul lexical pe care il atribuim maretei mosteniri dace (barza, varza, viezure, manz etc) e departe de a ma convinge de aceasta asa-zisa apartenenta a lui. Daca as spune ca mie mi se par ca provin din slava -de ex, ma poate contrazice cineva?
    Nu le am p-astea cu varza si viezure, parte din ele se gasesc si in fondul lexical ... albanez (ja, ja ... ), o spun cu toata sinceritatea : m-au interesat mult mai mult toponimele si numele proprii. Serios acum.
    Treaba nasoala (sau … interesanta ?) este ca noi nu am fost niciodata ''noi'', natie sau popor. Nici acum nu suntem, dar hai sa nu fim foarte profunzi, macar deocamdata. Ma rog, natie suntem de vreo 200 de ani cel mult, insa gluma neconventionala este fixata deocamdata in coordonatele : Dekebalos, Buerebistes etc.
    Incepem (normal ) cu al doilea : Burebista, cum ii zicem noi acum. Sincer, nu cred ca ii spunea (sau scria) cineva numele asa, Buerebistes/Burebistas ... mie imi suna foarte ... persan, sincer. Macar iranian, poftim. Sunt 100% convins ca in cartea de telefoane de la Persepolis de acum 2500 ani gaseai cel putin 300 de insi cu numele asta.
    Un alt cuvant important : tarabostes. Silabiseste si ... nu esti foarte departe de Burebista. In orice caz, daca nu persan, macar iranian. Mai din nord, sa zicem. Aici nu cred ca ne vom contrazice, Burebistas apartinea unei clase aristocratice, tarabostes sa spunem.
    Si zicem asa pentru ca de acolo, de la nordul podisului Iran, s-au pus in miscare spre noi (adica spre vest ), cu cel putin 500 ani inaintea lui Buerebistes, vreo cateva triburi mari, suparate, nomade ... pe care historia ii pomenste cu numele : sciti. Scuze pentru rautate, dar pentru urechea mea, intre ''scit'' si ''get'' nu este o diferenta prea mare. Asa e urechea mea.
    Nu mai spun ca grecoteii cu nas subtire care il insoteau pe Alexander the Great au facut o harta foarte buna a zonelor (noi) cucerite de falanga greco-macedoneana, iar zona de unde s-au pus in miscare scitii se numea pe harta lor ... Messagetae. MesaGETE, cum am zice noi acum.
    De ce s-au pus in miscare scitii aia, messagetii aia catre ... aici ? Pai devenisera ciobanii persani si mezi extrem de organizati si agresivi si cam puneau presiune pe ei. Plus ca respectivii calareti din Messagetae nu erau foarte sedentari, sa zicem asa, le cam placea sa umble.
    Ziceai cumva mai inainte ca Buerebistes umbla cam mult, era un fel de sef al pradatorilor si nu era foarte amabil ?
    Pe bune ca va urma, de asta am zis sa nu le ardem.
    Last edited by Leul Oltean; 1st April 2015 at 23:05.

  19. #19
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Daca as avea putere l-as teleporta in prezent pe Deceneu si l-as arunca in neant pe patriarhul Daniel.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Nah, ca am gasit si pe net. Priviti in centrul attachment :
    Attached Images Attached Images

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    ... pana ajunge el in 1944 eheheeei!
    ... 1940, tati. De acolo si atunci ni se trage
    Last edited by Leul Oltean; 2nd April 2015 at 00:04.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •