Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 54

Thread: Cine te poate salva, Romanie?

  1. #22
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Uti e baiat destept intr-adevar, inseamna ca din alte parti se desprinde prostia!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #23
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    da
    granita la Orsova!

  3. 9th September 2017, 08:43

  4. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Inspectia Judiciară din Consiliul Superior al Magistraturii a dat unul dintre cele cinci exemplare ale raportului întocmit în cadrul cercetării disciplinare efectuate privindu-i pe procurorii DNA Marius Bulancea , Paul Dumitriu si Jean Uncheselu.

    Inspector judiciar, procuror Adriana-Claudia Pampu-Romanescu, director al Directiei de Inspectie Judiciară pentru procurori, în cadrul cercetării disciplinare efectuate privind pe procurorii Marius Bulancea, Paul Dumitriu si Jean Uncheselu, din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie, sub aspectul comiterii abaterii disciplinare prevăzute de art. 99, litera t, din Legea nr 303/2004, privind statutul judecătorilor si procurorilor, republicată si modificată, (...) referitor la activitatea acestora, cu încălcarea secretului anchetelor aflate în desfăsurare, (...) prin comportamentul public al celor doi sefi de Parchet si prin folosirea birourilor de presă ale PÎCCJ si DNA, pe care le conduc nemijlocit Augustin Lazăr - procurorul general al României - si Laura Codruta Kovesi - procuror-sef al DNA -, au lansat acuzatii determinate la adresa membrilor Guvernului României care au elaborat Ordonanta 13/2017, raliindu-se protestelor antiguvernamentale din Piata Victoriei. (...) Declaratiile celor doi au incitat la ură împotriva Guvernului si au amplificat protestele de stradă, manifestantii preluând acuzatiile formulate de acestia', se arată în document.
    http://www.cotidianul.ro/inspectia-j...-binom-306923/

    Nu se poate : adica Tinerii Frumosi si Liberi au fost manip.ulati de Lulutza? Au urlat degeaba in ger si ploi? Eu speram ca fiinta asta e singura care mai poate salva Romania dupa ce va ajunge Presedinte !?! Ca actualul a cam obosit dupa atatea eforturi. Inca mai sper ca nu este adevarat ce scrie doamna procuroare Adriana Romanescu care, sper din nou, ca nu a fost arestata de mascati. Inca.
    Last edited by Paul Atreides; 13th September 2017 at 09:15.

  5. #25
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Pe langa faptul ca a tras la revolutie, un alt fapt glorios al armatei romane:
    https://pressone.ro/document-declasi...-in-bucuresti/
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  6. #26
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    au tras ticalosii astia de la man in '89 la Timisoara ca la balamuc,au pe constiinta cele mai multe victime de aici...basca se mai si laudau in fiecare dimineata care cate cartuse netrase mai are...daca nu aauzeam si nu vedeam cu ochii mei poate nu credeam...mai apoi cand s-a intors roata au dat vina pe ceilalti ticalosi,pe ********ii si militienii de la interne...in buna traditie a armatei romane care n-a castigat niciodata vreun razboi si care mereu s-a dat batuta sau si mai rau,a intors armele cand a simtit ca se ingroasa gluma
    mai lasa armata nu cred ca exista in Europa,eu le-as taia pensiile aproape la toti daca ar fi dupa mine, basca le-as mai si mari baremul ala de ani, iesiti la pensie,de la 47 la 67...pai sa fim seriosi,in afara de minoritatea aia care-si risca viata prin Asia,restul sunt niste trantori cu gura mare,gen dogaru...
    granita la Orsova!

  7. #27
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Ei, hai sa nu exageram. Au fost si momente glorioase. Sa nu uitam de al doilea razboi balcanic.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  8. #28
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,937
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip View Post
    au tras ticalosii astia de la man in '89 la Timisoara ca la balamuc...
    Au tras in banateni? Pe cuvant ca aici chiar nu inteleg ce i-a apucat asa marsavie chiar si daca au avut ordin acolo. Niste ticalosi
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Cea mai bună solutie pentru România: investitiile americane masive.

    Ce trebuie să întelegem e că cel mai mare lucru de care se tem inamicii nostri, putem spune că e vorba despre rusi, de exemplu, sunt banii americani si, implicit, armata americană. Niciodată Rusia nu va ataca o zonă în care sunt multi bani americani. România trebuie să convingă SUA să investească mai mult. Chestiunea aceasta seamănă cu fata morgana. Investitii militare, fabrici, proiecte care să aducă investitii americane, nu există. Trebuie să ai o viziune, institutii si oameni.

    Cel mai puternic lobby pe care îl poti avea, pentru tară, sunt afaceristii americani care fac investitii.

    ps- vad ca Tyler "propavaduieste" blamarea armatei. Uita ca daca nu ar exista Armata Romana acum ar da la pescuit in Volga sau in Tisza.

  10. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Altfel drumul pe care am fost împinsi si pe care am acceptat să mergem este un drum care nu va duce niciodată nicăieri. Parca suntem niste pelerini bezmetici ce s-au amestecat cu un cortegiu funerar ce se pierde în ceată. Suntem cei ce îl asteaptă pe Godot sau cei care constientizează că s-au regăsit si orice asteptare este inutilă?
    Sigur este doar un lucru: suntem "ceva". Dar nici noi nu mai stim ce.

  11. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Maresal Ion Antonescu. Însemnări din celulă

    Astăzi, 23 august 1944, am venit în audientă la Rege la ora 15:30 pentru a-i face o expunere asupra situatiei frontului si a actiunii întreprinse pentru a scoate tara din greul impas în care se găseste.

    Timp de aproape două ceasuri Regele a ascultat expunerea, păstrând ca de obicei, o atitudine fortat rezervată, aproape indiferentă.

    La expunerea mea a asistat la audientă d-l Mihai Antonescu.

    I-am arătat Regelui că de aproape 2 ani d-l Mihai Antonescu a căutat să obtină de la anglo-americani asigurări pentru viitorul tării si i-am afirmat cu această ocazie că, dacă as fi găsit întelegere, si as fi putut găsi întelegere pentru asigurarea vietii, libertătilor si comunitătii istorice a acestui nenorocit popor, nu as fi ezitat să ies din război, nu acum, ci chiar de la începutul conflictului mondial, când Germania era tare.

    În continuare, i-am arătat conversatia avută, imediat la întoarcerea mea de pe front, în noaptea de 22/23 cu d-nii Clodius si Mihalache si în dimineața zilei, cu d-l Gh. Brătianu.

    D-lui Clodius i-am vorbit în fata d-lui M. Antonescu pe un ton răspicat si i-am amintit că, atât prin d-l M. Antonescu acum câteva luni, cât si în februarie, la ultima întrevedere, am arătat Germaniei că dacă frontul nu se va mentine pe linia Tg. Neamt - Nord Iasi - Nord Chișinău - Nistru, România va căuta solutia politică pentru terminarea războiului.

    I-am arătat d-lui Clodius că nici o tară si nici chiar Germania, nu ar putea continua războiul în caz când jumătate din teritoriul ei ar fi ocupat si tara total la discretia rusilor.

    I-am cerut, ca si d-l. M. Antonescu, să arate acest lucru la Berlin, să roage să înteleagă pozitia tării noastre în fata cataclismului care o amenintă si a mea în fata istoriei si a tării si să-mi dea dezlegarea de a trata un armistitiu, dorind să iesim din această situatie ca oameni de onoare si nu prin acte care ar dezonora pentru vecie tara si pe conducătorii ei.

    D-l Clodius a promis că va arăta exact dorinta noastră;i-am subliniat că noi trebuie să ne luăm libertatea de a ne apăra viata viitoare a neamului.

    Relativ la conversatia cu d-l Mihalache, desi ea a durat câteva ceasuri, totusi i-am arătat numai esentialul.

    D-l Mihalache mi-a cerut să mă sacrific si să fac eu pacea, oricât de grele ar fi conditiile puse.

    I-am răspuns că eu, fiind exponentul unei revolutii care m-a adus, fără să o fi pus eu la cale sau să fi avut vreo legătură cu ea - la conducerea Statului, dându-mi mandatul să reconstituiesc granitele tării, să restabilesc ordinea morală si să pedepsesc, aducându-i în fata Tribunalului Poporului pe acei care adus-o... catastrofa granitelor si prăbusirea dinastiei. Cum tara îmi impusese si pe legionari si mai târziu si războiul, pentru a legaliza actele mele, am cerut aprobarea tării pentru faptul că schimbasem prin luptă regimul legionar pentru trădările sale si, pentru că intrasem în război în aclamatiile si cu asentimentul întregii natiuni, trecusem, fortat de operatiuni, si Nistrul.

    Tara, prin câte 3 milioane de voturi, mi-a dat dezlegare si a aprobat tot ce eu făcusem.

    În consecintă, a accepta astăzi propunerile Molotov însemnează:

    a) a face un act politic de renuntare si pierderea Basarabiei si a Bucovinei, act pe care România nu l-a făcut până acum niciodată de la 1812 si până la ultimatul Molotov.

    I-am adăugat că, după părerea mea, făcând acest act, putem pierde beneficiul Chartei Atlanticului, în care Roosevelt si Churchill s-au angajat printre altele 'să nu recunoască nici o modificare de frontieră, care nu a fost liber consimtită'.

    Azi a semna propunerea Molotov însemnează a lăsa mari riscuri pentru viitorul tării în ceea ce priveste granitele tării.

    b) să bag tara pentru vecie robie, fiindcă propunerile de armistitiu contin si clauza despăgubirilor de război neprecizate, care, bineînteles, constituie marele pericol, fiindcă drept gaj al plătii lor, rusii vor tine tara ocupată nedefinit. 'Cine, am spus d-lui Mihalache, îsi poate lua răspunderea acceptării acestei porti deschise, care poate duce la robia neamului?'

    c) a treia clauză, si cea mai gravă, era aceea de a întoarce armele în contra Germaniei.

    Cine poate, am arătat eu d-lui Mihalache si..., poate să-si ia răspunderea consecintelor viitoare asupra neamului a unui asemenea gest odios, când putem să iesim din război oricând dorim?

    Am avut bazele viitoarei politici a statului asigurate si i-am afirmat că dacă... de d-l Maniu, pe care l-am lăsat si i-am înlesnit tratativele directe cu anglo-americanii, sau de la d-l Mihai Antonescu, care a tratat cu stiința mea, eu nu m-as da la o parte si as da, dacă mi s-ar cere, orice concurs, pentru a scoate România din război, luându-mi curajul si răspunderea să spun Fuhrerului în fată că România se retrage din război.

    d) a patra conditie cerută de Molotov și de anglo-americani este să dau ordin soldatilor să se predea rusilor si să depună armele, care ne vor fi puse după aceea la dispozitie pentru ca împreună cu rusii să izgonim pe nemti din tară.

    Care om cu judecata întreagă si cu simtul răspunderii ar putea să dea soldatilor tării un astfel de ordin care odată enuntat producea cel mai mare haos si lăsa tara la discretia totală a rusilor si germanilor?

    Numai un nebun ar putea accepta o astfel de conditie si ar pune-o în practică.

    Vecinătatea cu Rusia, reaua ei credintă fată de Finlanda, tările balcanice si Polonia, experienta tragică făcută de altii, care au căzut sub jugul bolsevic crezându-i pe cuvânt, mă dispensează să mai insist.

    Notez că, atunci când mi s-a(u) propus acestea, situatia militară a Germaniei, desi slăbită, era totusi încă tare.

    e) în sfârsit, propunerile Molotov mai contineau si clauza care ne impunea să lăsăm Rusiei dreptul de a pătrunde pe teritoriul României oriunde va fi necesar a izgoni pe nemti din tară. Adică, sub altă formă, prezenta ocupatiune rusească cu toate consecintele ei.

    D-l Mihalache a insistat încă o dată să fac eu armistitiul si să semnez pacea, fiindcă conditiile puse sunt conditii de pace, nu de armistitiu (este sublinierea d-sale). Bineînteles, am declinat aceasta.

    În dimineata zilei de astăzi, pe când eram în Consiliul de Ministri, a cerut să mă vadă d-l Gh. Brătianu, care, spre deosebire de d-l Mihalache, mi-a declarat că vine de la o întrevedere dintre d-nii Maniu si Dinu Brătianu, si că vine cu mandatul formal de la ambii că sunt de acord si că îsi iau alături răspunderea, dacă accept, să fac eu tratative de pace.

    I-am răspuns că accept, cu conditia să mi se dea în scris acest angajament, si că dacă acceptă ca el să fie publicat, pentru ca poporul să vadă că s-a înfăptuit unirea internă si pentru ca străinătatea, aliatii si inamicii, să nu mai poată... prin dezunirea noastră.

    D-l Brătianu urma să-mi aducă adeziunea scrisă înainte de audienta mea la rege, fiindcă voiam să merg la această adeziune cu hotărârea luată, adică să-i pot afirma că, dat fiind faptul că s-a realizat unirea politică internă, îmi pot lua angajamentul să încep tratativele de pace.

    Generalul Sănătescu intervenind în discutii, a afirmat de două ori si si-a luat angajamentul, fără să i-l fi cerut, că-mi va aduce dânsul acest angajament, scris, pentru care i-am multumit.

    Cum regele spunea ca aceste tratative să înceapă imediat, d-l Mihai Antonescu i-a spus că asteaptă răspunsuri de la Ankara si Berna prin care dorea să obtină consimtământul Angliei si Americii de a trata cu Rusia. Aceasta, fiindcă Churchill, în ultimul său discurs, a spus, vorbind despre România, că această tară va fi în 'curând la discretia totală a Rusiei', ceea ce era un avertisment că vom fi atacati în fortă si că vom fi total la discretia lor si că va trebui să tratăm mai întâi cu rusii.

    Acest 'mai întâi', legat si cu alte indicatii pe care le-am avut pe căi serioase, a determinat pe d-l M. Antonescu să arate regelui că este o necesitate să mai astepte 24 de ore, să primească răspunsurile pe care le asteaptă si după aceea va intra în tratative.

    Eu am adăugat că sunt de acord, cu aceste conditii, chiar cu plecarea d-lui M. Antonescu la Ankara si Cairo pentru a duce tratative directe.

    În acest moment, regele a iesit din cameră, scuzându-se fată de mine, si discutia a continuat câtva timp cu generalul Sănătescu, 'acesta' revenind cu afirmarea că va aduce el adeziunea scrisă a d-lor Maniu, Brătianu si Titel Petrescu.

    Când eram în curs de discutiuni si în picioare asteptând revenirea regelui pentru a pleca, regele intră în cameră si în spatele lui apar un maior din garda Palatului cu 6-7 soldati cu pistoalele în mână.

    Regele a trecut în spatele meu urmat de soldati, unul din soldati m-a prins de brat pe la spate si generalul Sănătescu mi-a spus: 'D-le maresal, sunteti arestat pentru că nu ati vrut să faceti imediat armistitiul'.

    M-am uitat la soldatul care mă tinea de brat și i-am spus ca să ia mâna de pe mine si, adresându-mă generalului Sănătescu, în auzul regelui, care trecea în altă cameră cu mâinile la spate: 'Să-ti fie rusine;astea sunt acte care dezonorează un general'. M-am uitat fix în ochii lui si i-am repetat de mai multe ori apostrofa.

    După aceea, bruscat, am fost scos din cameră pe culoar, unde o bestie de politist mi-a spus să scot mâna din buzunar, ceea ce am refuzat. După aceea, împreună cu d-l Mihai Antonescu, am fost băgat, la ora 17, într-o cameră 'Safe' Fichet si încuiati cu cheile.

    Camera nu are decât 3 m pe 2, este fără fereastră si fără ventilatie bună, înăuntru nu are de... si o scobitură într-însa.

    După 2 ore s-a deschis usa si ni s-au oferit două scaune aduse din afară.

    Nu s-a avut nici decenta de a se da aceste camere, celulă, cel putin aspectul curat. Este plină de praf si într-o dezordine organizată.

    Iată cum a ajuns un om, care a muncit 40 de ani ca un martir, pentru tara lui, care a salvat-o de 2-3 ori de la prăpastie, care a scăpat de la o teribilă răzbunare pe membrii dinastiei, care a luat jurământul tânărului rege în strigătele multimii, care îmi cerea să dau pe toti din Palat pentru a fi linsati si care a servit timp de 4 ani, cu un devotament si cu o muncă de mucenic armata înfrântă, tara si regele ei.

    Istoria să judece.

    Mă rog la Dumnezeu să ferească tara de consecintele unui act cu atât mai necugetat cu cât niciodată nu m-am cramponat de putere. De mai multe ori am spus regelui, în patru ochi si în prezenta d-lui M. Antonescu, că dacă crede că este un alt om în tară capabil să o servească mai bine ca mine, si să o servească, eu îi cedez locul, cu o singură conditie, să prezinte garantii si adică să nu fie un ambitios sau un aventurier.

    Maresal Ion Antonescu

    23.VIII.1944

    Scris în celulă.

    Nota mea pentru cei care s-au nascut prea tarziu: : A fost seful ARMATEI.

  12. #32
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Ce trebuie să întelegem e că cel mai mare lucru de care se tem inamicii nostri, putem spune că e vorba despre rusi, de exemplu, sunt banii americani si, implicit, armata americană. Niciodată Rusia nu va ataca o zonă în care sunt multi bani americani.
    Fara a comenta nevoia de investitii americane sau straine in general, te-as intreba urmatoarele:

    1. ontopic: ca sa "salvam" Romania, primul lucru pe care trebuie sa-l facem e sa ne inarmam contra amenintarii rusesti? daca nu, care ar fi ordinea prioritatilor?

    2. de ce rusii si-ar dori sa atace militar Romania, tara UE si membra NATO (deci membra in aliante politco-militare puternice) si cu care nu are niste conflicte majore reale?

    3. cat de mare crezi ca este pericolul ca Romania sa fie atacata de Rusia? sa spunem ca nu am avea nicio prezenta militara NATO sau americana in tara; cand crezi ca un potential atac armat din partea rusilor ar deveni o amentare reala? sau este deja? si de ce?

    4. crezi ca pericolul rusesc ar fi mai mic daca Romania ar deveni o baza militara americana de prima marime si implicit tara in sfera de influenta a SUA? Nu cumva abia atunci Romania ar deveni o amenintare directa si demna de luat in calcul de catre rusi?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Uti:

    1. Ca sa "salvam" Romania trebuie urgent :

    - sa curatam tara de genuri covesi, coldea , iohannis.
    - sa scoatem din justitie toate nenorocirile genuri livia stanciu , negulesti, eva, camelia bogdan, s.a.m.d.
    - nu trebuie sa ne mai inarmam - avem suficiente resurse pe care tu nu ai cum sa le stii. Rusii nu vor mai indrazni sa ne atace. Episodul Ceausescu- Praga -Alexander Dubcek- i-au facut sa stie ca nu mai pot juca cu focul. Si alte imprejurari ulterioare.

    2. Intrebarea ta e cam retorica. Rusii ar dori dar nu o mai pot face. Daca nu vor sa fie la randul lor spulberati.

    3. Pericolul a existat in mod real dupa invazia in Cehoslovacia. Atunci ne-au salvat americanii si chinezii. Care - ambele tari - i-au avertizat pe rusi sa nu indrazneasca sa atace Romania. Acum lucrurile sunt total diferite. Desi - un descreierat de rus gen betivul de rogozin - ar putea provoca un dezastru. Noroc ca - totusi- Putin nu e sinucigas.

    4. Romania nu e baza americana. Si nici nu trebuie sa fie. Rusii stiu bine asta. Scutul de la Deveselu e un mijloc nu un scop. Nu de asta se "tem' rusii. Ci de faptul - ca acum - nu mai suntem singuri.
    Last edited by Paul Atreides; 14th September 2017 at 14:33.

  14. #34
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    multumesc pentru raspunsuri, sunt aproape pe aceeasi lungime de unda.
    vazand numeroasele tale postari despre armata credeam ca esti adeptul unui stat militarizat.

    fara a nega nevoia de un stat curat si o justitie cat mai independenta si transparenta, as pune la prioritati nevoile stringente de a creste nivelul e educatie al oamenilor, de a crea cadrul si parghiile necesare pentru oportunitati economice in toate zonele tarii si nu in ultimul rand de a inchega mai bine romanii ca societate, de a le da un scop comun, sa traga cat mai multi la carutza neamului.
    si in subsidiar sa incercam sa lasam deoparte falsele probleme care ne tin pe loc si in divizare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #35
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Din 1945 incoace, armata romana a intors armele impotriva po****tiei.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    În noaptea de 21 spre 22 iunie 1941, România a declarat război Uniunii Sovietice, intrând în cel de-al doilea Război Mondial.

    'Ostasi, vă ordon: treceti Prutul! Zdrobiti vrăjmasii din răsărit si miazănoapte. Dezrobiti din jugul rosu al bolsevismului pe fratii nostri cotropiti. Reîmpliniti în trupul tării glia străbuna a Basarabilor si codrii voievodali ai Bucovinei, ogoarele si plaiurile voastre!'.

    Acesta a fost Ordinul de zi, din 22 iunie 1941, al generalului Ion Antonescu, conducătorul militar al statului român.

    Comunicatul 6, din 25 iulie 1941 a consemnat următoarele: "Lupta pentru dezrobirea brazdei românesti de la Răsărit s-a terminat. Din Carpati si până la mare suntem din nou stăpâni peste hotarele străbune".

    Generalul Antonescu a dorit să transmită si un mesaj special pentru românii dintre Prut si Nistru:

    'Basarabeni, anul zbuciumat de umilire si nedreptate, de cotropire si vrajbă a luat sfârsit. Ati simtit prin propria voastră suferintă, prin sărăcia si umilirea în care ati trăit ce înseamnă comunismul. (...) Să răzbunăm, prin vrednicia noastră de azi, uitarea de ieri. Meritati-vă mortii, meritati-vă Patria! Trăiască România!'.

    ps- Tylere - din nou:

    De ce nu te duci sa dai la peste in TISZA in loc sa debitezi zilnic ineptii despre Armata Romana?

  17. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Pe 26 iunie 1940, în urma semnării Pactului Ribbentrop-Molotov, Basarabia si nordul Bucovinei au fost cedate Uniunii Sovietice. Astfel că peste noapte, aproximativ 3 milioane de români s-au trezit pe un teritoriu străin în care originile, traditia, cultura si religia lor nu erau acceptate.

    Împărtirea a avut loc într-un timp foarte scurt, astfel că multe familii de români au fost despărtite de granita impusă de sovietici. Conform estimărilor ucrainene, în primul an de ocupatie sovietică peste 7.000 de români au căutat refugiu în România. Pentru a opri plecarea refugitilor către România, sovieticii au întărit patrulele de la granite si au realizat liste cu familiile ce aveau rude în România. Acestia au fost declarati ''trădători de tară'' si deportati în lagărele de muncă fortată'

    Atunci când au ajuns la trei kilometri de granită în locul numit Poiana Varnita, peste 3.000 de oameni au fost suprinsi de soldatii sovietici ascunsi în pădure. La scurt timp, cea mai mare parte dintre ei au fost secerati de gloante, iar cei care au scăpat au fost spintecati de cavalerie.

    La 1 aprilie 1941, câteva mii de români, chemati de dorul libertătii, au pornit pasii spre Fântâna Albă, la frontieră. Dar pentru multi acest drum a fost fără intoarcere. Ucigasii au asteptat cu degetul pe trăgaci până când multimea a iesit la luminis. Era o acalmie prevestitoare de rele. Pasii greoi îi purtau pe oameni spre un sfârsit fatal. Tricolorul din fata coloanei flutura mândru, demonstrând dragostea de neam si tară a românilor Bucovineni.

    În prezent, localitatea Fântâna Albă se află pe teritoriul Ucrainei. În anul 2000 autoritătile ucrainene au permis oficializarea unei slujbe în memoria românilor ucisi pe 1 aprilie 1941.

  18. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    multumesc pentru raspunsuri, sunt aproape pe aceeasi lungime de unda.
    vazand numeroasele tale postari despre armata credeam ca esti adeptul unui stat militarizat.

    fara a nega nevoia de un stat curat si o justitie cat mai independenta si transparenta, as pune la prioritati nevoile stringente de a creste nivelul e educatie al oamenilor, de a crea cadrul si parghiile necesare pentru oportunitati economice in toate zonele tarii si nu in ultimul rand de a inchega mai bine romanii ca societate, de a le da un scop comun, sa traga cat mai multi la carutza neamului.
    si in subsidiar sa incercam sa lasam deoparte falsele probleme care ne tin pe loc si in divizare.
    Uti esti un om inteligent. Putini sunt ca tine pe ols. Sunt sincer. Dar tu traiesti intr-o lume paralela cu a Romaniei reale. Daca poti - fugi cat mai rapid de aici. In Suedia sau Norvegia sau in Findlanda. Acolo e superbine. Acolo as vrea si eu sa traiesc. Dar - deocamdata - nu pot.

  19. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Generalul Iulian Vlad despre amenintarea Rusiei la adresa României.

    Potrivit lui Iulian Vlad,ultimul sef al Securitătii 'războiul rece nu s-a încheiat cu semnarea unui tratat de pace clar si transparent' si în aceste conditii au rămas o multitudine de conflicte mocnite, care, în contextul unor evolutii din Uniunea Europeană ce au creat un curent de opinie ce exprimă mai degrabă dezamăgire, pot oricând să modifice situatia geopolitică din regiune. Iulian Vlad a punctat provocările cu care se confruntă România:

    'La granitele României este conflictul din Ucraina, consecinta secolelor de arbitrariu geopolitic, războiul americano-rus din Ucraina, între nebunie si ratiune. Ce vrea America, Europa de Est, teritoriul de conflict, Nova Russia sau Eurasia? Învecinarea cu România este un obiectiv geo-strategic al Federatiei Ruse? Din laboratoarele secrete ale geopoliticii, Republica federală Moldova, viitorul cutremur al Balcanilor? Europa unită, de la sperante la deziluzii, balcanizarea Marii Britanii, dezmembrarea virtuală a statelor.

    Există si mize secrete ale regionalizării României, viitorul maghiar în virtutea dreptului la teritoriu al diasporei din bazinul carpatic. Din Daghestan la Budapesta, cine trădează România, dansând cazacioc în ritm de ceardas. Iată asadar ce paletă de provocări, riscuri si pericole doar în jurul nostru', a spus generalul Vlad.

    In opinia sa, 'pentru România aceste vulnerabilitati înseamnă un potential de agresiune explicit' în conditiile în care Rusia îsi doreste extinderea spatiului de sigurantă către vest.

    'Mai întâi, pentru Rusia lui Putin joaca s-a sfârsit. Rusia pare să se comporte ca un stat cu capacitate si intentii de a aduce corectii seismului prin care a trecut începând cu 1991. Rusia pare preocupată de extinderea spatiului de sigurantă la granitele sale, iar consecinta este o frontieră militarizată extinsă înspre vest, ceea ce pentru România înseamnă un potential de agresiune explicit.
    În al 2-lea rând, după ce că nu are politici sau are unele falimentare pentru Estul Europei, Occidentul mai este si divizat si a fost multă vreme nepăsător. Creste sentimentul că în Estul Europei ordinea euro-atlantică ar bate în retragere si doar de câtva timp Statele Unite au decis oprirea reculului prin desfăsurarea de forte militare de avertizare a Rusiei. Cati "prieteni" are Romania in Europa s-a vazut recet : Ungaria, Austria, Germania si Olanda au tipat ca-n gura de sarpe cand, recent, Junker a cerut primirea Romaniei in Schengen.
    Diplomatia secreta a Moscovei este deci foarte activa in cancelariile ecestor tari europene "prietene".
    ================================================== =========
    Si este unul pe aici care "infiereaza" Armata Romana pentru ca a dat de mancare minerilor. Si - probabil - va argumenta ca generalul Vlad a fost ********ul sef al lui Ceausescu. Tin sa-i amintesc vechiului meu prieten ceva ce nu stie pentru ca n-are de unde : Iulian Vlad este acela care i-a spus Generalului Gusa sa rapunda rusilor din sediul CC -in noaptea din 22 dec 89 -ca nu avem nevoie de "ajutorul" lor.
    Dar Tyler stie mai multe despre Kant, Hegel, Kirkegaard, Socrate, Eratostene si regina Cleopatra.
    Pentru el Armata Romana ramane ....un "lucru in sine".

  20. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Daniel Dragomir reactionează după comunicatul SRI.

    'Ce se întâmplă cu abuzurile din perioada lui Coldea?', întreabă Dragomir, pe Facebook după comunicatul SRI în care acesta sustine că nu a elaborat niciodată vreun rechizitoriu si nu a monitorizat nicio cauză penală aflată la instantele de judecată.

    Totodată, reprezentantii Serviciului Român de Informatii confirmă că au acoperiti în presă.

    ps---am vaga banuiala ca sunt "acoperiti" si pe aici. Asi incepe cu Leo desi ea doarme neacoperita cu nimic.

  21. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    'Noi românii, ne place sau nu, suntem balcanici. Iar balcanismul nu este o glumă ce poate fi desfiintată printr-o încruntare severă ci o stare de spirit profund impregnată în fibra natională.

    George Călinescu definea balcanismul în literatură astfel: 'un amestec gras de expresii măscărioase, de impulsuri lascive, de constiintă a unei identităti aventuroase si tulburi, totul purificat si văzut mai de sus de o inteligentă superioară'. Extinzând această definitie la nivel de comportament social, balcanismul capătă accente peiorative căci este asociat cu mahalagismul, cu frivolitatea, cu superficialitatea, cu dezordinea, cu trecerea la optativ a multora dintre valorile morale cum ar fi punctualitatea ori respectarea cuvântului dat.

    Pe de altă parte balcanismul presupune si niste însusiri de diferentiere pozitivă: istetime, creativitate, adaptabilitate, capacitatea de a depăsi răul prin iertare si uitare.


    (...)

    Este curios, este intrigat, este întărâtat si asteaptă clarificări. Doar că, cel mai autorizat personaj pentru a-i furniza aceste clarificări, presedintele Klaus Iohannis, tace. El, germanicul, cu alt sistem de valori decât ei, balcanicii, le transmite un singur mesaj, stereotip: există institutii specializate, să le lăsăm pe ele să lămurească lucrurile. Să avem încredere în aceste institutii. Eu sunt multumit de ele, am încredere în ele.

    Culmea ironiei, pentru un presedinte germanic atât de doritor de ordine: să aducă la haos tara pe care o conduce.

    Am s-o iau pe scurtatura ca sa nu ma enervez intr-o zi de Duminica :

    Individul asta "germanic" e cea mai mare calamitate pentru poporul asta. Niciodata in istorie - Romania nu a avut parte de o catastrofa similara. Numai lui i se datoreaza dezastrul din justitie. El si numai el mentine in continuare sistemul ticalos din justitia lui macovei. Care traieste si azi. Si care continua sa nenoroceasca oameni nevinovati.

    Institutiile sunt inerte. Nu lămuresc nimic. Fie sunt ele însele în conflicte interne (DNA, CSM), fie se ascund în spatele unei asa zise confidentialităti (SRI) care le-ar împiedica să clarifice acuzele care li se aduc, fie sunt paralizate de lasitate (Parchet General ,Guvern, Parlament) si asteaptă ca lucrurile să se lămurească de la sine. Astfel că poporul, balcanicul, mahalagiul nostru popor, se înfurie si apelează la una dintre calitătile sale ... balcanice: la propria istetime, deloc de neglijat. Adică îsi oferă singur răspunsuri logice si apoi trage (tot singur) concluzii: avem niste institutii de rahat si un presedinte asisderea.

  22. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Astronomii anunta ca in noapte de 18 septembrie va avea loc o ocultatie neobisnuita.
    Luni noapte va avea loc un fenomen astronomic mai rar intalnit, deosebit de interesant pentru specialisti.

    Este vorba de o ocultatie - eveniment care apare atunci cand un corp ceresc mascheaza vederea altor stele sau planete, trecand prin fata lor, din perspectiva unui observator de pe Pamant.

    In acest caz, Luna va trece oculta planetele Venus, Marte, Mercur si steaua Regulus, in doar 24 de ore, scrie Science Alert. O asemenea aliniere planetara este destul de rar intalnita.

    Ultimul fenomen de acest fel a vut loc pe 5 martie 2008, cand Luna a acoperit planetele Mercus, Venus si Neptun. Evenimentul se va mai produce abia in anul 2036.

    Steaua Regulus este una dintre cele patru stele foarte luminoase care pot fi mascate de trecerea Lunii. Celelalte sunt Aldebaran, Spica si Antares.

    Din pacate, fenomenul care va avea loc in aceasta noapte va putea fi observat numai prin telescop si doar din anumite zone de pe glob. Va fi mai vizibil in Australia, Indonezia si estul Statelor Unite.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •