Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 60

Thread: Grand prix 2017

  1. #22
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    In sfarsit am reusit si eu sa pot sa stau si sa ma uit la o proba.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #23
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ha, deja ma uit la a 2a proba....it's like magic
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #24
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Tare m-am bucurat sa il revad pe Adam Rippon dupa accidentarea care l-a tinut departe de gheta anul trecut. Imi plac tare mult programele lui.
    Ma bucur pt Voronov pt ca munceste de multi ani si norocul nu a fost musai de partea lui, de-a lungul anilor si sa ai asa programe la 30 de ani e o enorma realizare.......dar per total patinajul lui nu ma fascineaza......sorry Voronov. Insa ii doresc sa poata mentine nivelul asta pana la Olimpiada, pt ca merita sa go out in style.
    Si daca Voronov nu ma fascineaza, Bychenco ma face sa adorm instant....imi pare rau am incercat....nope, not for me....
    Tot din ciclul am incercat dar nu pot este si Jason Brown....pot sa ii vad bucuria de a fi pe gheata si omul se straduie.....dar pt mine e meah de fiecare data
    Denis Vasiljev e un dulcel ca de obicei, si se vede cine il invata piruete , dar totusi ar face bine sa ridice partea tehnica.

    La dans mi s-a parut ca a fost din ciclul T&S si apoi restul. Mi-au placut programele lor, in vreme ce celelalte perechi de dans m-au lasat cam rece. Insa nu pot sa nu mentionez ca ma bucur sa-l redav pe gheta, anul asta, pe Nicholas Buckland....hello hottie !
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #25
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Tare m-am bucurat sa il revad pe Adam Rippon dupa accidentarea care l-a tinut departe de gheta anul trecut. Imi plac tare mult programele lui.
    Ma bucur pt Voronov pt ca munceste de multi ani si norocul nu a fost musai de partea lui, de-a lungul anilor si sa ai asa programe la 30 de ani e o enorma realizare.......dar per total patinajul lui nu ma fascineaza......sorry Voronov. Insa ii doresc sa poata mentine nivelul asta pana la Olimpiada, pt ca merita sa go out in style.
    Si daca Voronov nu ma fascineaza, Bychenco ma face sa adorm instant....imi pare rau am incercat....nope, not for me....
    Tot din ciclul am incercat dar nu pot este si Jason Brown....pot sa ii vad bucuria de a fi pe gheata si omul se straduie.....dar pt mine e meah de fiecare data
    Denis Vasiljev e un dulcel ca de obicei, si se vede cine il invata piruete , dar totusi ar face bine sa ridice partea tehnica.

    La dans mi s-a parut ca a fost din ciclul T&S si apoi restul. Mi-au placut programele lor, in vreme ce celelalte perechi de dans m-au lasat cam rece. Insa nu pot sa nu mentionez ca ma bucur sa-l redav pe gheta, anul asta, pe Nicholas Buckland....hello hottie !
    @Irina, tare greu te-ai despartit de vara...; ma bucur ca ai intrat in atmosfera sezonului de patinaj!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #26
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Internationaux de France 2017
    Grenoble / FRANTA
    17.11.2017 - 19.11.2017
    website
    Pagina ISU

    Participanti & Rezultate: link

    Program la ora locala (pentru Romania se adauga 1 ora)

    17/11
    Ladies SP 15:00
    Short Dance 17:00
    Pairs SP 18:35
    Men SP 20:05

    18/11
    Ladies FS 13:15
    Free Dance 15:30
    Pairs FS 19:00
    Men FS 20:45

    19/11
    Gala 14:30

    Live:
    youtube:https://www.youtube.com/channel/UCJq...LcCe4AMdQtcdeA
    Eurosport TV: http://www.eurosport.ro/tvschedule.shtml
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #27
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Favoritii incep sa fie stresati de apropierea Olimpiadei. Cum va arata GPF fara Yuzuru, fara Javier care a terminat pe 6 la CoC si fara Patrick care s-a retras de la Turneul Frantei? Ramane tanara generatie: Boyang Jin, Nathan Chen, Shoma Uno. Lupta ramane deschisa si intresanta... Sper ca Shoma Uno sa ramana pe pozitii, cu toate ca toata-toata vara a patinat in toate showurile posibile din Japonia; n-am inteles de ce tocmai in pre-sezonul olimpic .....
    Palpitant sezonul asta olimpic

    Respect pentru patinatorii care pe la 30 de ani sunt in top : Carolina, Voronov, Nagasu, care sare 3A (cred ca era singura carte pe care o putea juca ca sa prinda un loc la JO - sa vina cu ceva uimitor, ceva wow!) Leonova, Virtue/Moir, Misha Ge, cei care se reinventeaza si arata in continuare fresh

    Nici eu nu ma dadeam in vant dupa programele lui Voronov dar sezonul asta imi plac. II doresc sa prinda un loc la Olimpiada sa isi treaca in palmares asta pentru ca merita pt. perseverenta lui.

    Ma gandesc ca in Japonia clar a fi campion intr-un sport nu este singura optiune pentru a "reusi", pentru a te consacra. Imi aminesc de Tatsuki Machida care era in top si s-a retras pentru studii, probabil aici se merge pe varianta tragi cat poti de mult atunci cand esti in forma pentru ca te poti realiza apoi si in alte domenii. In alte tari cu siguranta rezultatele in sport sunt poate unica varianta de a iesi "in fata" pentru cineva talentat care continua si trage si pana la 35 de ani.
    Last edited by Adeline; 13th November 2017 at 12:11.

  7. #28
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    @Irina, tare greu te-ai despartit de vara...; ma bucur ca ai intrat in atmosfera sezonului de patinaj!
    Adevarat.....dar pana la urma am reusit
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #29
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Internationaux de France 2017
    Grenoble / FRANTA
    17.11.2017 - 19.11.2017
    website
    Pagina ISU
    Cu titlul asta era sa nu recunosc competitia .....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #30
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Am urmarit concursul din Franta si chiar daca rezultatele mi-au dat pronosticurile peste cap, m-am bucurat mult pentru surprizele placute.

    Baieti:
    Misha Ge, "the man without quad", este una dintre cele mai placute surprize si am vazut ca toata lumea s-a bucurat pentru el. Intr-adevar, scorul arata maximum ce poate primi un patinator care nu are quadruple, dar triplele le stapaneste foarte bine si a speculat combinatii bine rasplatite; si ce program curat si frumos a facut. Misha este deja intre primii 10 din lume. Bravo!
    In schimb Shoma Uno s-a comportat ingrijorator. Nici nu a inceput bine sezonul si este deja extrem de obosit. Abia s-a tinut si pe podim la premiere. S-a calificat fara probleme la GPF, dar sincer, eu l-as retrage fiindca in decembrie mai are si Nationalele din Japonia.
    Inafara de Uno s-a mai calificat Kolyada, dar mai vin din urma Nathan Chen, Voronov, Adam Rippon si Boyang Jin. Jason Brown are sanse mici, dar le are.

    Fete:
    Surpriza placuta pentru mine a fost Elizabet TURSYNBAEVA care a facut primele 200p din cariera ei spre bucuria simpaticei sale mame care vad ca o insoteste peste tot pana la Kiss&Cry, si a antrenorului Brian Orser. Nu m-am asteptat la scoruri atat de mici pentru Elizaveta TUKTAMYSHEVA si Laurine LECAVELIER.
    Sunt deja calificate Medvedeva, Zagitova, Osmond si Kostner. Sotskova se mai bate cu Tsurskaya si Wagner, iar Higuchi asteapta sa vada daca mai ramane ceva. Ar fi pacat de Higuchi, pentru ca la scoruri e a 3-a din lume dupa Medvedeva si Zagitova.

    Perechi:
    Tare ma bucur pentru Nicole DELLA MONICA/Matteo GUARISE. De mult timp au tot punctat dar sezonul asta au confirmat in sfarsit. Doua bronzuri la GP si o pozitie intre primele 10 perechi din lume nu-i de ici de colo. Ma bucur ca Vanessa/Morgan se mentin atat de constant in topul perechilor, iar John Zimmerman in topul patinatorilor frumosi. E chiar pe podium din punctul meu de vedere.
    Sper ca Vanesa/Morgan sa se califice la GPF. Sunt deja calificati Sui/Han, Tarasova/Morozov si Stolbova/Klimov si mai sunt de evoluat Duhamel/Radford, Aliona/Bruno si Yu/Zhang la Skate America.

    Dansuri:
    Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON! Categoric evolutia lor din Franta si cele 2 recorduri mondiale la FD si la Total sunt pentru mine cap de afis si numar mare de accesari. Ce mai imi place este faptul ca se simt bine in cele 2 programe si sunt foarte siguri pe ei spre deosebire de sezonul trecut. Ma bucur pentru locul 2 a americanilor Madison CHOCK / Evan BATES, dar mai ales ma bucur pentru bronzul rusilor Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN la care cred ca nu se astepta nimeni.
    Pentru GPF au punctaje de calificare Papadakis/Cizeron, Virtue/Moir, Chock/Bates si cu mare probabilitate Shibutani/Shibutani. Pentru ultimele 2 locuri se vor bate Hubbell/Donohue, Bobrova/Soloviev si probabil Cappellini/Lanotte.
    Last edited by Tracoromana; 19th November 2017 at 13:41.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #31
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc Flavia pentru ca nu te lasi si ne tii la curent cu ce se-ntampla,eu am vazut pe sarite cate putin din concursuri,pe acesta l-am urmarit aproape pe tot si am fost neplacut impresionata de sala cu atat de multe locuri goale.cum se poate?Daca orasul e prea mic si nu exista interes,de ce l-au ales?Nu mi-a placut asta defel.
    Mai punem si comentariul lui yvonne n-am avut de ales,m-am uitat la eurosport si acasa si la serviciu.Sper sa dea tvr-ul europenele si olimpiada.

  11. #32
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Dupa mult, mult timp mai apar si eu pe aici! Am urmarit GP-ul Frantei - ce aiurea, inca imi vine sa ii zic TEB!
    Mi- a placut foarte mult Misha! Pacat ca nu are si sarituri quadruple in repertoriu! Javi si Shoma inca nu arata ca ar putea castiga JO! Dar mai e mult timp pana atunci! Sa speram ca se va reface la timp si Yuzu-kun si alaturi de Nathan and Boyang vor face competitia din Korea de Sud sa fie mult mai palpitanta!
    Asta sper si in cazul fetelor, pt ca Alina pare sa devina competitoarea care ii cam lipsea Evgeniei!

  12. #33
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Si eu multumesc mult pt recapitulare!
    Lupta acerba in unele tari pt locurile de la olimpiada. Grenoble e posibil sa fi fost ales si pt ca e un orasel mai ferit de atacurile astea teroriste. Acum 2 ani la Paris s-a tinut doar SP din cauza atentatelor de la Bataclan. Este posibil sa se fereasca de orasele mari.

    S-au schimbat atatea de cand urmarim noi patinajul ....de ex.eu sunt super sigura ca nu vom vedea europene sau olimpiada la TVR. Abia au reusit sa ia drepturile de difuzare la CM de gimnastica.....e clar ca patinajul e ultimul pe lista neavand nici reprezentanti. Apuse sunt vremurile cand ne lafaiam noi cu patinaj si la TVR si la Eurosport. Oricum ruleaza o gramada de promouri cu olimpiada la Eurosport - e clar ca ei transmit si au drepturile de difuzare.

    In alta ordine - ambitioasa foc Zagitova - mai ca o ameninta pe Evgenia si pt olimpiada. Deja se vorbeste ca "2018 year of the red balerina". Misha Ge - ce ma bucur pt medalie! - poate prinde ceva si la 4 CC. Javi ne-a demonstrat ca e in carti. Tarasova/Morozov - cand o sa vedem un program care sa le vina manusa? James/Cipres -
    Super reinventati - imi plac. Mmmm...chiar daca au ratat sper ca macar francezii Ponsart si Aymoz sa ii calce pe viitor pe urme lui Joubert. Pana acum doar la capitolul....good looking!

  13. #34
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adeline View Post
    Mmmm...chiar daca au ratat sper ca macar francezii Ponsart si Aymoz sa ii calce pe viitor pe urme lui Joubert. Pana acum doar la capitolul....good looking!
    M-ai facut sa rad cu comentariul tau, la acest GP si eu mi-am amintit de Brian, pb nostalgia o fi de vina
    In alta ordine de idei ma bucur mult pt Vanessa/Morgan ( locul 1 la FP) , sper sa se califice in prima lor finala de GP
    Kaitlyn/Andrew sunt doi luptatori, pacat ca au pierdut un loc in finala, ar fi meritat sa fie acolo
    Ma bucur pe revenirea lui Javier, dar si pt clasarea pe podium a lui Misha Ge, un patinator din ce mai iubit si mai apreciat
    Intr-adevar f ambitioasa Alina Zagitova, imi aduce putin aminte de Julia lipnitskaya , sper doar sa nu-i urmeze traiectoria
    Papadakis/Cizeron intr-adevar sunt extraordinari , sper doar ca arbitrii sa nu-i vada deja campioni olimpici
    Last edited by ice_girl; 20th November 2017 at 04:22.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #35
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Fetelor, m-am bucurat sa vad comentariile voastre; era cam liniste pe-aici.

    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Multumesc pentru ca nu te lasi si ne tii la curent cu ce se-ntampla,eu am vazut pe sarite cate putin din concursuri ...
    Asa e, nu ma las, dar de fapt scriind despre toate eu mai degraba fac o sistematizare pentru mine a tot ce se intampla in lumea patinajului....imi place....

    Quote Originally Posted by Adeline View Post
    - ambitioasa foc Zagitova - mai ca o ameninta pe Evgenia si pt olimpiada. Deja se vorbeste ca "2018 year of the red balerina".
    Mie mi-ar parea rau; Medvedeva a fost asa de buna in acesti ani incat ea ar merita mai mult decat toate celelalte sa ia aur olimpic.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #36
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Adeline View Post
    S-au schimbat atatea de cand urmarim noi patinajul ....de ex.eu sunt super sigura ca nu vom vedea europene sau olimpiada la TVR. Abia au reusit sa ia drepturile de difuzare la CM de gimnastica.....e clar ca patinajul e ultimul pe lista neavand nici reprezentanti. Apuse sunt vremurile cand ne lafaiam noi cu patinaj si la TVR si la Eurosport. Oricum ruleaza o gramada de promouri cu olimpiada la Eurosport - e clar ca ei transmit si au drepturile de difuzare.

    In alta ordine - ambitioasa foc Zagitova - mai ca o ameninta pe Evgenia si pt olimpiada. Deja se vorbeste ca "2018 year of the red balerina". Misha Ge - ce ma bucur pt medalie! - poate prinde ceva si la 4 CC. Javi ne-a demonstrat ca e in carti. Tarasova/Morozov - cand o sa vedem un program care sa le vina manusa? James/Cipres -
    Super reinventati - imi plac. Mmmm...chiar daca au ratat sper ca macar francezii Ponsart si Aymoz sa ii calce pe viitor pe urme lui Joubert. Pana acum doar la capitolul....good looking!
    Si eu sunt circumspecta in privinta competiilor sportive la TVR1! De cand am auzit ca meciurile nationalei vor fi la ProTV pana in 2021 sau 2022 ( am uitat pana cand au zis) plus CE din 2020 si de cand cu reclamele de la Eurosport pt JO ma tem pt cate competitii voi reusi sa vad de la Pyeongchang! Daca era prin State sau Canada ma trezeam noaptea(doar am facut asta si la Salt Lake si la Vancouver), dar asa sunt la serviciu! Imi doresc sa fie cat mai multe reluari!
    Nu stiu de Aymoz, dar cred ca Roman nu are multe sense sa ii calce pe urme lui Brian in privinta patinajului, dar ca look sigur!😊

  16. #37
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

  17. #38
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Aa, nu! Ghinion pe toata linia! Intai Yuzuru si acum Evgenia.... Staful ei ar trebui sa o sfatuiasca sa renunte la acest GPF fiindca vad ca ea vrea sa participe; are deja 2 titluri la GPF la senioare si 1 la junioare si ar trebui sa se concentreze pe Olimpiada.



    ... deci a mai ramas:
    Skate America 2017
    Lake Placid, NY / USA
    24 - 26.11.2017
    website
    pagina ISU

    Participanti & Rezultate: link

    Program la ora locala (pentru Romania se adauga 7 ore)

    24/11
    Pairs SP 18:25
    Men SP 19:55

    25/11
    Pairs FS 14:00
    Men FS 16:00
    Short Dance 19:30
    Ladies SP 21:20

    26/11
    Free Dance 13:55
    Ladies FS 16:00
    Gala 19:30

    Live
    Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCJq...LcCe4AMdQtcdeA
    QQ Live: http://live.qq.com/10012776
    NBC: Stream1 Stream2 Stream3
    Program Eurosport: https://www.eurosport.ro/tvschedule.shtml
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #39
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Mie mi-ar parea rau; Medvedeva a fost asa de buna in acesti ani incat ea ar merita mai mult decat toate celelalte sa ia aur olimpic.[/QUOTE]

    Asa este, Medvedeva este cea care merita insa de atatea ori au aparut "Zagitove" care sa castige aurul olimpic in fata consacratelor. Mie imi place Zagitova, imi place si Medvedeva insa intr-adevar programele ei se consuma cu multa drama. Zagitova castiga multe puncte pentru plasarea elementelor tehnice in a doua parte a programului cand sunt punctate cu bonus. Multi o blameaza pentru asta, eu o apreciez insa pentru ca regula asta nu este una ascunsa si o stie doar ea. Ce este de partea ei e faptul ca ea poate sa duca un astfel de program. Cu siguranta alte patinatoare nu au puterea de a plasa toate combinatiile valoroase in a 2 a parte a programului. Sa vedem daca programele Zagitovei vor arata la fel si peste 2 ani.

    Data fiind accidentarea, nici eu nu inteleg incapatarea Medvedevei de a participa la GPF in an Olimpic. Ea oricum este un nume, nu cred oricum ca e de capul ei, va fi sfatuita. Poate asa au o sansa si Polina si Radionova (o alta patinatoare rusoaica de care imi place mult) si japonezele pe care le tot plang fanii pe forumurile straine ca nu sunt arbitrate corect.

  19. #40
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Eu tin sa cred ca nu va participa!

  20. #41
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Skate America
    Men sp
    1.Nathan Chen
    2.Adam Rippon
    3.Sergei Voronov
    4.Han Yan
    5.Daniel Samohin
    6.Boyang Jin
    7.Takahito Mura
    8.Ross Miner
    9.Roman Sadovski
    10.K evin Reynolds
    11.L iam Firus
    12.Maxim Kovtun
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  21. #42
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Pairs sp
    1.Meagan Duhamel/Eric Radford
    2.Xiaoyu Yu/Hao Zhang
    3.Aliona Savchenko/Bruno Mascot
    4.Natalia Zabiiako/Alexander Every
    5.Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim
    6.Haven Denney/Brandon Frazier
    7.Kirsten Moore-Towers/Michael Marinara
    8.Deana Stellato/Nathan Bartholomay
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •