Results 1 to 8 of 8

Thread: Cluburile din Liga 1 resping planul de solidaritate propus de Burleanu

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1

    Cluburile din Liga 1 resping planul de solidaritate propus de Burleanu

    Adunarea Generala a LPF a respins, joi, planul de solidaritate propus de Razvan Burleanu, presedintele FRF, prin care cluburile de prima liga ar urma sa cedeze cinci procente din drepturile de televizare pentru sprijinirea echipelor din ligile inferioare.

    Hai sa mai discutam si serios pe sectia asta.

    "Nu am fost de acord, cine poate să fie de acord să dea 5% din salariului lui altcuiva? Fiecare club are propria pepinieră, la fel o facem Č™i noi. Avem Č™i echipă a doua în care investim. Nu luăm jucători doar din ligile inferioare", a spus Coman.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    hai sa fim serosi. cine nu discuta serios aici?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    tu
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Sa dea echipele 5% de la ele, asa ar fi normal. In afara de Steaua ca la cat a platit pentru Dennis Man finanteaza juma' de liga secunda

    Coman bate campii acolo. Ce treaba au satelitii cu treaba asta? Mai sunt doar 14 echipe in prima liga si unele nici nu au satelit. In Spania am impresia ca 10% din drepturile de televizare merg spre ligile inferioare. Nu-i o idee rea.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Da. Sa vina bani pt Steaua totusi. Altfel se alege praful de brandul asta, parerea mea ..

    Solidaritate! Unde e solidaritatea in sport? Chiar ne batem joc de un reper esential al vietii?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Din cite stiu, domMiticaDeLaLiga a obtinut 120 de milioane de oiroi drepturi de televizare pe 5 ani.

    Asta inseamna 24 de meleoane pe an. 5% din ele ... ar veni un milion doua sute de mii.

    In ligile inferioare (a doua si a treia, de pilda) sint vreo 80 de echipe, sa zicem. (cine dracu sta sa le numere una cite una, cind dispar pe capete ?!?)

    1.200.000 impartit la 80 ar fi vreo 15.000 de euro de caciula. O adevarata avere, ce sa zic.

    Pai, banii astia nu vopr ajunge niciodata cu adevarat la echipe, pentru salarii, transport, echipament, baremuri de arbitri, etc. Destinatia lor (a maroii majoritati) este direct in buzunarele patronilor sau conducatorilor de club, ca mita mascata, ca ... stiti voi ... vin alegeri FR, LPF, alea-alea ... ligile inferioare au si ele niste voturi ... pe care e fruimos sa le securizezi ...

    Am zis "mita"? vaaaai de mineeeee! "Stimulare", am vrut sa zic, vorba bardului din Pipera.

  7. #7
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Fotbalul nostru se duce de rapa. Daca nu se trezesc in al 12 -lea ceas e mare problema....
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    cine nu discuta serios aici?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •