Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 99

Thread: Slujbele din Romania

  1. #22
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    de ce nu faci o scoala postliceala pentru a obtine o calificare (recunoscuta) si a invata o meserie?

    edit (ca l-am vazut pe fansport) de ex o postliceala de popi
    Nu cred ca la postliceala iesi popa,mai degraba asistent medical.Unde ai vazut tu asa ceva?

  2. #23
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    si unde lucrezi tu ca programator cu programul ala?Cumva in romanika?

  3. #24
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Roddicted View Post
    si unde lucrezi tu ca programator cu programul ala?Cumva in romanika?
    Firma e din state, dar lucrez din Romanika momentan. Suntem 100 de romani angajati acolo...plus ca stiu o gramada de oameni si firme super smechere care iti ofera si bani multi si conditii. Firme de programare in orase mici gen Oradea, au program de lucru de la 7 la 10 seara cand ai tu chef sa te prezinti, doar sa aduni 8 ore. Pauza de somn, de fifa, table si ce iti mai trece tie prin cap.
    Probabil mai sunt si firme de *****, asa cum exista in fiecare domeniu. Dar acolo nu stai...ce naiba.

  4. #25
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Erau ceva sanse sa fie o clona a Lordului
    Incearca agent de vanzari, nu e nevoie neaparat de facultate si se obtin bani frumosi ceva in genul in care ti se da o masina, telefon si laptop si trebuie sa mergi la diferiti clienti sa le prezinti produsele si sa ii convingi sa le cumpere
    Nu-s atat de naiv sa ma indrept spre aceasta cale.Stiu o colega care lucreaza ca agent de vanzari si nu a castigat nimic din ce ai enumerat.Rar se intampla sa castigi ceva.
    Exista si alta metoda insa nu este foarte placuta.Trebuie sa gasesti o persoana bogata in magazin si sa iti exprimi toate sentimentele de dragoste pentru ea(in cazul meu) si pentru el(in cazul ei).Trebuie sa il/o admiri si sa asculti de necazurile ei.Dupa ce ea/el are incredere in tine ii poti fura bani.
    Singura sansa pentru a avea succes este cea pe care v-am descris-o.
    Altfel ramai somer.

  5. #26
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Mna clara treaba, e Lordul
    Masca a fost demascata

  6. #27
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Mna clara treaba, e Lordul
    Masca a fost demascata
    Hai ba ca si asa nu se posteaza nimic pe Diverse. Nu e lordul! Nu e clona! E doar un tip ce vrea sa ii aleaga drumul in viata niste anonimi de pe ols . Nu e nimic gresit cu asta.

  7. #28
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by radit View Post
    @Phife care sunt acele meserii entry-level pe care le pomenesti?Midle-livel din ce am observat pe net sunt agenti,soferi,manageri,etc.
    Banuiesc ca midle-livel are legatura cu cursuri si nu cu facultati.Asa este?
    Stiu in piata muncii de entry-level dar de middle-livel nu am auzit sau am avut ocazi rare.
    bai, sincer acum nu prea stiu. orice post d-asta junior printr-o firma. entry level exista in multe meserii. eu am lucrat la banca, front desk putin, am dat la carduri de imi era sila de ele si m-am plictisit rau pana sa ma bage "in spate". mid lv nu prea se cere pentru ca se dezvolta, cum m-au luat pe mine de la facut de carduri pentur ca e mai ieftin sa promovezi un angajat decat sa iei un profesionist. mi-au cerut master, eram deja in el oricum da' mna, d-asta zic, la mine mereu a fost vorba si de studii pe langa ce *****uri iti mai toarna ei, mi-am mai facut si eu niste calificari de iti vine sa-ti bagi **** in ele, inca mai fac. in ph.d o arzi putin si profesor in unele cazuri..
    retired.

  8. #29
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    ce naiba, eu iti povestesc din proprie experienta ca sunt patit.Salariul era bun, dar cand imi picau de nicaieri niste termene groaznice...mi se lua de tot.Lucram pe testare si cautam bug-uri pentru cipuri si prostii din astea.Cand credeam ca ma mai linisteam putin, imi dadeau baietii ceva nou de facut, cauta prin carti, nu stii ceva, intreaba-i pe cei de la firma din strainatate cu care lucrezi.Aia nu-ti raspund decat daca te adresezi supervizorului lor, trec orele, vin termenele peste tine si ajungi sa-ti bagi ceva in ea meserie, cu tot salariul.Recuosc ca nu am fost niciodata foarte pasionat de asa ceva, tu poate faci parte din categoria celor mai norocosi, dar eu cunosc multi colegi de facultate care muncesc tot ca niste robotei pe la firme mai mici sau chiar mari.E o meserie prea solicitanta psihic din punctul meu de vedere.

  9. #30
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sir. Eko View Post
    Hai ba ca si asa nu se posteaza nimic pe Diverse. Nu e lordul! Nu e clona! E doar un tip ce vrea sa ii aleaga drumul in viata niste anonimi de pe ols . Nu e nimic gresit cu asta.
    Ia uite aici: "Exista si alta metoda insa nu este foarte placuta.Trebuie sa gasesti o persoana bogata in magazin si sa iti exprimi toate sentimentele de dragoste pentru ea(in cazul meu) si pentru el(in cazul ei).Trebuie sa il/o admiri si sa asculti de necazurile ei.Dupa ce ea/el are incredere in tine ii poti fura bani."
    E prea amuzanta treaba

  10. #31
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Roddicted View Post
    ce naiba, eu iti povestesc din proprie experienta ca sunt patit.Salariul era bun, dar cand imi picau de nicaieri niste termene groaznice...mi se lua de tot.Lucram pe testare si cautam bug-uri pentru cipuri si prostii din astea.Cand credeam ca ma mai linisteam putin, imi dadeau baietii ceva nou de facut, cauta prin carti, nu stii ceva, intreaba-i pe cei de la firma din strainatate cu care lucrezi.Aia nu-ti raspund decat daca te adresezi supervizorului lor, trec orele, vin termenele peste tine si ajungi sa-ti bagi ceva in ea meserie, cu tot salariul.Recuosc ca nu am fost niciodata foarte pasionat de asa ceva, tu poate faci parte din categoria celor mai norocosi, dar eu cunosc multi colegi de facultate care muncesc tot ca niste robotei pe la firme mai mici sau chiar mari.E o meserie solicitanta din punctul meu de vedere
    Poate sa fie solicitanta, clar. Poti sa ai zile cand mori, dar la fel mi se pare in orice domeniu. In Romania, daca nu esti in bucale...esti platit naspa de tot in general. IT-ul, de la programator la tester, pana la maintenance e ok in orice oras, poti face bani, asta ziceam eu. Acuma ca exista locuri in care e de *****...ce sa ii faci. Cauti altceva, poate in alt loc o sa iti placa.

  11. #32
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ba, eu chiar credeam ca ajut un copil sa puna mana pe carte.
    lordule, ai ajuns somer cu alea doua "facultati"? vezi tati, daca numai noaptea te duceai la "cursruri"
    retired.

  12. #33
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by radit View Post
    Nu cred ca la postliceala iesi popa,mai degraba asistent medical.Unde ai vazut tu asa ceva?
    fie ca tine asistent medical, ce are? adica de ce sa nu faci asta ... decat sofer, plm

  13. 15th January 2017, 22:24

  14. #34
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    clau7 este bulangiu, a stricat dicstractia p'acilea

  15. #35
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Fratilor dar de ce radeti de mine?Vi se pare amuzant ca eu nu-mi pot gasi de lucru?

  16. #36
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    eu chiar vorbeam serios, fa o scoala de meserii.

    de ex cu postilceala de asistent medical pleci linistit in UE sa lucrezi, ca-i recunoscuta.

  17. #37
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Mai phife tu crezi ca cineva la 18 ani e matur?Imi pare rau sa te dezamagesc dar am colegi de liceu care adora faima si femeile insa ei au o minte inapoiata de copil de clasa a 5a si sincer sa fiu nu cred ca vor reveni la normal.

  18. #38
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Ia uite aici: "Exista si alta metoda insa nu este foarte placuta.Trebuie sa gasesti o persoana bogata in magazin si sa iti exprimi toate sentimentele de dragoste pentru ea(in cazul meu) si pentru el(in cazul ei).Trebuie sa il/o admiri si sa asculti de necazurile ei.Dupa ce ea/el are incredere in tine ii poti fura bani."
    E prea amuzanta treaba
    Asa mi-a explicat tatal meu.Acest comentariu a provenit de la tatal meu.El a venit cu ideile astea,eu doar am ascultat.

  19. #39
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    nu ma prind
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #40
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1

  21. #41
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Nu ma mai confundati cu userul Lord.Vi se pare voua ca am terminat 2 facultati?
    Sunteti incredibili!

  22. #42
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    mea? maturitatea e relativa. la 18 ani tre' sa fi totusi matur enough sa stii ca studiile te ajuta
    retired.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •