Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 99

Thread: Slujbele din Romania

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1

    Slujbele din Romania

    Dupa ce termin liceul ce slujbe pot obtine(in afara de necalificat)?Am vazut ca sunt multe oferte unde iti cer experienta 100% iar in celelalte munci entry-level(ca sa nu zic ca astea sunt munci de sclav le scriu entry-level pentru ca stiu ca nu am mari sanse si sperante la un salariu mediu).
    Inteleg ca vanzator e cea mai cautata meserie de pe piata lumii(ca deh mai sunt unii care aleg calea cea mai usoara).Adevarul este ca eu nu stau ok la materiile stiintifice(am inteles cateva fenomene in fizica de liceu dar doar cele de mecanica si electricitate) dar stiu matematica.
    Matematica noastra este de nivel intermediar de unde si cifra de 2 de la M2.Nu am multe pretenti si sincer sa fiu nu stiu daca cineva te-ar angaja doar cu liceul, insa sa fim seriosi o facultate umanistica nu te ajuta la nimic la fel ca cea de sport.Singurele facultati care inca mai sunt renumite sunt cele de programare.
    Aici stau prost cu gandirea cand trebuie sa vars codul acela pe tastatura.
    Stiu ca fac parte din generatia Funeriu si nu vreau sa fiu invinotatit ca nu am tras de carte.Nu e rusine sa fi sofer dar e rusine cand salariul tau nu e acelasi cu al colegului tau care il are pe tata si pe mama patron la firma.Ce le poti spune prietenilor tai?

  2. #2
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    intrebarea ta e vaga. rau.
    ca stii tu mate m2 si nitica fizica nu te ajuta pe piata.
    daca tu crezi ca doar pentru ca ai diploma de la automatica automat esti rezolvat pe viata te inseli.
    au marit astia salariile la casieri, cica la lidl iei si 20 in mana.
    retired.

  3. #3
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    La soferi e mult mai bine doar ca aceste slujbe sunt in afara tarii si nu in Romania.Cu 20 de lei nu cred ca imi pot plati chiria,taxele,gazele,etc.
    N-am pile si nici bani ca sa incep o afacere.
    Last edited by radit; 15th January 2017 at 20:40.

  4. #4
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Ah si cand am zis ca nu vreau necalificat am vrut sa va destainui ca eu iubesc munca de orice fel si nu sunt genul de baiat care ocupa un loc de director din prima.Incep cu inceputul si apoi mai vad ce pot face.

  5. #5
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    pai, daca tu vrei soferie..merge. da' cat timp ai vrea sa o arzi sofer? viitorul tinde sa reduca numarul de munci "mecanice", bine, nu o sa prindem noi probabil dar totusi..
    eu am avut backup planu' mereu, nici eu nu am stiut ce sa fac cu viata mea si am zis ca daca nu e si nu e fac un curs de bucatari si trag acolo pana imi dau seama ce vreau. sau daca mai vreau ceva, si din asta poti sa te susti, sa pleci afara daca vrei..
    la 2 camere in bucuresti intr-o zona mai de oameni muncitori dai 10 milioane pe chirie si ce consumi. casa e o problema. e tristut ca-s imbecili care o freaca in corporatie pe bani decenti carati in spate si altii tre' sa traga fizic pana cedeaza pentru asa ceva.

    pai vrei sa incepi cu inceputu' da nu vrei entry nu se pupa. si eu am facut entry. nu era sclavie pe vremea mea, era doar o frecangeala plictisitoare, munca pentru care nu intelegeam de ce-i nevoie de atati oameni.
    retired.

  6. #6
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Pai aveam si un backup ca bucatar sau ca chelner doar ca dezavantul este ca nu ai vacanta de iarna si de vara si nu poti petrece alaturi de familia ta.Cel putin asa am auzit din ceea ce am citit eu.Singurul avantaj pe care il ai este ca iti ofera un salariu bunicel si cuponuri de masa.

  7. #7
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Middle job nu a gasit nimeni cu liceul terminat?

  8. #8
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    @Phife am scris ca nu vreau sa ma despart de familia mea si ca nu vreau sa muncesc ca un sclav.Unde vezi tu ca am scris ca mie nu-mi place munca?
    Imi place munca dar munca sa nu fie departata de familie.

  9. #9
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    m-am bucurat cand am vazut numele threadului. credeam ca e legat de religie

    daca vrei ceva serios, platit bine si cu ore putine de munca, am eu un prieten la Timisoara. are o carciuma si e foarte atent cu angajatii. nu e genul sa stea pe capul lor. mai mult sta plecat in vacante
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  10. #10
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    m-am bucurat cand am vazut numele threadului. credeam ca e legat de religie

    daca vrei ceva serios, platit bine si cu ore putine de munca, am eu un prieten la Timisoara. are o carciuma si e foarte atent cu angajatii. nu e genul sa stea pe capul lor. mai mult sta plecat in vacante
    De ce trebuie sa faci misto de mine?

  11. #11
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    nu fac misto de tine. fac de timache

    baga-te in vanzari. acolo inveti chestii utile in orice domeniu. ideea e sa te tina nervii. lucrul cu oamenii e cel mai dificil.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  12. #12
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Fa te moderator. E cel mai bun job ever. Eu asa zic, sunt mega fericit cu el. Plus ca daca postezi mult ajungi sa cunosti oameni de gasca...gen Soros, Kovesi, Coldea...smecherie.

  13. #13
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by radit View Post
    Pai aveam si un backup ca bucatar sau ca chelner doar ca dezavantul este ca nu ai vacanta de iarna si de vara si nu poti petrece alaturi de familia ta.Cel putin asa am auzit din ceea ce am citit eu.Singurul avantaj pe care il ai este ca iti ofera un salariu bunicel si cuponuri de masa.
    sa stii ca nici in alte meserii nu prea ai mare vacanta de iarna si vara poate ca profesor. in rest actionariatu nu e meserie.
    entry lvl nu e sclavie in foarte multe domenii. putine-s alea in care e. eu ti-am zis, la entry 1 an-2 cat am stat m-am plictisit teribil ca nu faceam aproape nimic. daca aia e sclavie..
    daca vrei sa apuci o cale gen call-center nu stiu cat sa recomand. e destul de trist, daca intri pe unde trebuie chiar dai si de bani da' sa stai cel putin 8 ore pe zi la telefon cu tot felu de oameni, eu sfatuiesc oamenii sa nu bage mai mult de 6/12 luni. e cum zicea hingheru, vanzarile-s enervante in toate formele da' si de acolo ies bani.

    daca vrei deja mid-level faci studii oricum, ori iti plateste firma si te duci -asta mai mult afara deci nu te intereseaza- ori te baga ei in mii de traininguri. nu stiu om de mid level care si face bani sa nu ii fi fost ceruta licenta sau masteru.
    vezi si tu ce cursuri de formare profesionala mai sunt in piata..
    retired.

  14. 15th January 2017, 21:30

  15. #14
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    nu fac misto de tine. fac de timache

    baga-te in vanzari. acolo inveti chestii utile in orice domeniu. ideea e sa te tina nervii. lucrul cu oamenii e cel mai dificil.
    Vanzari in ce specialitate?De care vanzari?Exista mai multe tipuri de vanzari:antichitati,hardware,materiale textile,etc.

  16. #15
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Erau ceva sanse sa fie o clona a Lordului
    Incearca agent de vanzari, nu e nevoie neaparat de facultate si se obtin bani frumosi ceva in genul in care ti se da o masina, telefon si laptop si trebuie sa mergi la diferiti clienti sa le prezinti produsele si sa ii convingi sa le cumpere

  17. #16
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    de ce nu faci o scoala postliceala pentru a obtine o calificare (recunoscuta) si a invata o meserie?

    edit (ca l-am vazut pe fansport) de ex o postliceala de popi

  18. #17
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    alege-ti domeniul care iti place. daca dai de un mentor bun, tinand cont ca esti material brut, iesi slefuit bine in cativa ani. cum ziceam, partea buna la vanzari e ca tot ce inveti se aplica si in viata de zi cu zi. e practic o scoala. dar nu recomand sa faci din asta o meserie. mie si acum mi se ridica parul in cap cand imi aduc aminte de oboseala psihica de acolo.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  19. #18
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by radit View Post
    Vanzari in ce specialitate?De care vanzari?Exista mai multe tipuri de vanzari:antichitati,hardware,materiale textile,etc.
    vanzari in orice specialitate scoate banii. daca aia care vor sa vinzi chibrite si roti patrate iti dau, vinzi chibrite si roti patrate.
    uite, aici mai stiu oameni care lucreaza in domeniu si fac bani. esti baiat prezentabil?
    retired.

  20. #19
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Roddicted View Post
    programarea e cea mai mizerabila meserie.Daca vrei sa ai 0(zero) viata sociala si stres la maxim pentru indeplinirea termenelor la tot felul de companii unde esti tratat ca un *****, te poti orienta in zona aia.Plus stat pe scaun 10 ore pe zi cu ochii in calculator pana anchilozezi.Daca nu ai chemare pentru asa ceva, stai linistit si cauta altceva care nu te va distruge psihic pana la 40 de ani
    De unde le scoti omule ?
    Hahahaha. Eu lucrez programator, de acasa. Sunt platit pe ora. Dau clock in la ora 8, ma ridic din pat pe la 10-11. Merg la sala, la cumparaturi etc. Revin. Dau drumu la un serial/film sa mearga in fundal si ma pun pe lucru...asta pana pe la ora 18:00 cand ma opresc. Intre timp fac si pauze, mananc, vorbesc la telefon, mai o conferinta pe skype, forum etc.
    E o meserie buna, se castiga bine...

  21. #20
    junior
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    @Phife care sunt acele meserii entry-level pe care le pomenesti?Midle-livel din ce am observat pe net sunt agenti,soferi,manageri,etc.
    Banuiesc ca midle-livel are legatura cu cursuri si nu cu facultati.Asa este?
    Stiu in piata muncii de entry-level dar de middle-livel nu am auzit sau am avut ocazi rare.

  22. #21
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Daca 2000 lei nu iti prea ajung, sa stii ca nu ai prea multe optioni mai ales entry-level.

    In opinia mea, ai o singura alternativa: ospatar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •