Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 39 of 39

Thread: Sebastian Ghita pro si contra

  1. #22
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ar fi fost aproape decent articolul, destul de aproape de realitate doar ca nu se potriveste la date
    a cusut baiatu niste ate dar, tati, sunt acolo increngaturi pe care nici cu drujba. asta zic, tu crezi ca dupa ce pleaca astia o sa fie bine, frumos si normal. pai tre' sa fi extraordinar de prost sa nu vrei sa exploatezi mina asta de putere care uneori nici nu tine cont de alegeri. si dragnea, baiatu nu e chiar prost.
    retired.

  2. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Cine a platit vacantele pe care prim-adjunctul SRI, generalul Florian Coldea, si le-a petrecut prin Seychelles, Toscana si Paris impreuna cu fostul deputat Sebastian Ghita? Aceasta este cea mai frecventa intrebare ce se pune dupa ultimele dezvaluiri ale lui Sebastian Ghita. Cei mai multi inclina sa creada ca nota de plata pentru cazare si transport a fost achitata de Sebastian Ghita, in conditiile in care acesta detine factura de la hotel. Totusi, nu este sigur. Prin targ umbla vorba ca vacantele lui Coldea si Ghita ar fi fost platite chiar de SRI. Cu alte cuvinte, cei doi s-ar fi distrat pe banii statului, ai romanilor. Si mai umbla o vorba prin targ. Si anume ca una dintre persoanele suprinse in poza facuta la Disneyland, in care apar sotiile lui Ghita si Coldea , dar a carei fata a fost blurata, este chiar ex-directorul SRI George Maior. Care s-ar fi distrat si el prin vacante cu Coldea si Ghita.

    ps-repet intrebarea : Cine este Antoine Foukier Tinvile al Romaniei actuale?

  3. #24
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    SRI, mafia, patria: cine controlează pe cine. Câteva observații după scandalul Coldea

    Câteva despre știrea serii de joi, cu suspendarea lui Florian Coldea din funcția de adjunct al SRI:

    1. Controlul civil asupra serviciilor de orice fel trebuie să fie pe bune, legal, nu doar formal.

    2. Este cel puțin straniu ca- ani la rând- comisia de control a SRI din Parlament să fie făcută spre a sta la dispoziția serviciului. În niciuna din așa numitele audieri nu am rămas cu impresia că parlamentarii aveau cu adevărat dreptul de a pune întrebări și de primi răspunsuri. Mi s-au părut doar niște băieți tremurând în fața marilor servicii și a oamenilor lor.

    3. Era de neacceptat faptul că în comisia de control SRI se afla un om de afaceri (Sebastian Ghiță), în poziție de parlamentar, care avea și afaceri cu instituții de stat și servicii secrete, pentru care făcea softuri și infrastructură IT. Separația puterilor în stat, controlul reciproc, evitarea conflictelor de interese- toate erau vorbe.

    4. Nu a stabilit nimeni că Florian Coldea a fost pe banii lui Sebastian Ghiță în vacanțe. Dar este evident că o relație apropiată nu e sănătoasă, în acest caz între un șef de servicii și un om de afaceri care câștigă licitații pentru a oferi soluții soft și infrastructură serviciului, ba e și parlamentar și membru al comisiei de control SRI.

    5. Aviz oamenilor cu funcții mari din România: există vorba aceea- când te bagi în cocină, te mănâncă porcii. În traducere, când crezi că faci lucruri cu indivizi de teapa lui Sebastian Ghiță nu poți să pățești altceva.

    6. Am mai scris despre asta- menținerea unui om mai mult de un mandat (maximum două) pe o funcție dă în cele mai multe cazuri rezultate greșite (fie că se numește instituție de stat, fie că vorbim despre o companie privată). Oamenii se viciază, întrețin și întăresc conexiuni anormale cu alți oameni din sistem și din afara lui. Permit greșeli, devin vulnerabili, sunt foarte rezistenți la schimbare. Ne-am obișnuit atât de mult cu răul, încât nu mai vedem lucrurile bune care se petrec lângă noi.

    7. Este trist cu adevărat dacă toată lupta împotriva corupției și toată activitatea SRI stau în doi oameni- Kovesi și Coldea. Dacă fără ei bătăliile nu mai pot fi duse, înseamnă că cei doi și-au ratat total mandatele de management pe feliile lor. După atâția ani la conducere, ar trebui să lase în spate garnituri de profesioniști adevărați- dacă s-au ocupat cu adevărat de joburile lor și le-au înțeles.

    8. Am fost tot timpul contrariat de acele mențiuni în comunicatele DNA și ale Parchetului General- cum că la instrumentarea cauzei procurorii s-au bucurat de sprijinul serviciului român de informații. Am găsit normală separarea celor două instituții.

    9. Drepturile omului sunt sfinte. Acestea ar trebui să primeze în fața oricărui tip de aranjament contextual. Orice persoană are dreptul la intimitate, la secretul discuțiilor personale, la o apărare justă într-un proces, la prezumția de nevinovăție.

    10. Sebastian Ghiță are un mandat de arestare în lipsă. El trebuie găsit, adus, judecat și condamnat dacă este cazul, după un proces echitabil. Faptul că face niște dezvăluiri mai adevărate sau mai puțin adevărate, cu fumigene sau lucruri reale- asta nu-l face imun în fața legii pe care se pare că a încălcat-o de câte ori a putut.

    11. Este, în fapt, bătălia unor găști care la un moment dat au făcut lucruri împreună, spre a se separa când interesele nu au mai fost aceleași.

    12. Serviciile secrete NU au ce să caute în justiție, în redacțiile de știri, în Parlament, în Guvern. Dacă se dovedește că RTV-ul lui Ghiță a fost inventat de SRI, atunci este extrem de grav. Pe de altă parte arată ce mutație, ce balaur se poate naște, atunci când serviciile secrete se bagă în locurile în care nu au voie. Cum ar veni, presa națională nu este vulnerabilă destul din punct de vedere financiar, implicată într-o luptă inegală cu Google și Facebook, a mai primit și câteva lovituri la temelie prin implicarea serviciilor.

    13. Este evident că imaginea SRI și DNA este grav afectată de scandaluri. Păcat de profesioniștii despre care nu am dubii că există în ambele instituții și care nu merită acest scandal.

    14. Așa cum Ghiță are dreptul la un proces corect, echitabil, la fel, cei pe care-i acuză el, în speță Florian Coldea, are dreptul la o judecată dreaptă.

    15. Pentru fanii poveștilor lui Pavel Coruț și care idolatrizează/ absolutizează calitățile spionilor români de toate felurile- nu, România nu are cele mai bune servicii de pe planetă. Și nu, nu sunt alimentate energetic prin nu știu ce locuri secrete de prin Bucegi unde dacii liberi au inventat prima rețea de spionaj din lume pe care vor să pună mâna de sute de ani CIA, Mossad și rușii.

    16. Puterea îmbată mai tare și mai repede decât alcoolul. Marii oameni ai lumii sunt cei care știu să-și dozeze forța și dominația, să le administreze corect, atunci când le au total în mână.

    https://republica.ro/sri-mafia-patri...andalul-coldea

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    e superb. e mult mai incitant decat perioada delatiunilor din 2015 cand pedelistii se turnau intre ei.


    gunoiul asta de ghita a fost clar: daca mor, va trag dupa mine. ma bucur ca e hotarat si se tine de cuvant. nu conteaza unde se opreste dar e suficient cat a facut pana acum.


    sistemul paralel care a capusat tara se dizolva. ce a fost nu va mai fi!

  5. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Propagandistii si agentii de influenta platiti prin fel de fel de ONG-uri finantate de miliardarul evreu George Soros ar trebui sa se ingrijoreze. Autoritatile de la Budapesta tocmai ce au anuntat ca pregatesc un plan impotriva ONG-urilor finantate de Soros, pe care vor sa le limiteze drastic. Culmea, Soros este chiar ungur. Mai mult, publicatii din SUA au anuntat ca noul presedinte Donald Trump ar intentiona sa il includa pe George Soros in categoria problemelor ce tin de siguranta nationala. Asa ca oengistii de la noi, care s-au pus in slujba 'Binomului SRI-DNA', ar face bine sa isi ia masuri din timp. Daca valul anti-Soros va inghiti si Romania, ce o sa faca ei saracii? Ce clante o sa mai linga? Asa ca mai bine sa inceapa de pe acum sa isi caute alti sponsori.

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    ati vazut episodul 8? tare, nu?

  7. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Oamenii lui Băsescu, între ei
    Alina Bica: Coldea poate fi condamnat pe viată
    http://www.cotidianul.ro/alina-bica-...-viata-294670/

    'Evaziune fiscală, luare de mită, trafic de influentă, santaj, trădare, dacă e partea cu puterea străină, deci are niste infractiuni unde are detentie pe viată. Sunt lucruri foarte grave', a declarat Bica.

  8. #29
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    ati vazut episodul 8? tare, nu?
    Finis coronat opus, vorba neamtzului ...

  9. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Sebastian Ghita a revenit in forta cu un nou episod. Este vorba despre episodul 8 din serialul sau de dezvaluiri, un episod in care fostul deputat le aduce acuzatii extrem de grave capilor 'Binomului SRI-DNA', generalul Florian Coldea si Laura Kovesi. In episodul 8 difuzat de postul Romania TV, luni 16 ianuarie 2017, de fapt, o inregistrare audio, Ghita sustine ca Florian Coldea si Laura Kovesi sunt in realitate ofiteri ai unui serviciu secret strain, insa nu dezvaluie care ar fi acest serviciu, precizand doar ca este vorba despre o tara partenera Romaniei.

    In mod normal, in urma acestor dezvaluiri, la nivelul Parlamentului ar trebui convocata de urgenta o comisie de ancheta care sa verifice dezvaluirile lui Sebastian Ghita. Iar fostul deputat trebuie sa fie luat serios in considerare, avand in vedere ca este fost membru al Comisiei parlamentare de control asupra activitatii SRI, calitate din care a avut acces la nenumarate secrete. Ca sa nu mai spunem de prietenia sa cu Florian Coldea si chiar si cu Laura Kovesi, asa cum sustine.
    De asemenea, in mod normal, presedintele Romaniei Klaus Iohannis ar trebui sa o convoace de urgenta pe sefa DNA si sa ii ceara acesteia sa demisioneze din fruntea parchetului anticoruptie. Pentru ca este evident ca Laura Kovesi nu se mai bucura de credibilitate dupa dezvaluirile lui Ghita, iar prezenta ei in fruntea DNA risca sa vulnerabilizeze chiar DNA.

    Mai important este insa altceva: Parchetul General ar trebui sa se sesizeze si sa deschida un dosar de urmarire penala pentru infractiunea de tradare, pentru a cerceta daca Florian Coldea si Laura Kovesi sunt sau nu agenti ai unui serviciu secret. Daca ceea ce spune Sebastian Ghita este adevarat, vestile sunt extrem de proaste pentru capii 'Binomului SRI-DNA'. Coldea si Kovesi ar putea face intre 10 si 20 de ani de puscarie, caci cu atat se pedepseste tradarea.
    Prezentam prevederile art. 394 din Codul penal:

    'Art. 394 - Tradarea

    Fapta cetateanului roman de a intra in legatura cu o putere sau cu o organizatie straina ori cu agenti ai acestora, in scopul de a suprima sau stirbi unitatea si indivizibilitatea, suveranitatea sau independenta statului, prin:

    a) provocare de razboi contra tarii sau de inlesnire a ocupatiei militare straine;
    b) subminare economica, politica sau a capacitatii de aparare a statului;
    c) aservire fata de o putere sau organizatie straina;
    d) ajutarea unei puteri sau organizatii straine pentru desfasurarea unei activitati ostile impotriva securitatii nationale,

    se pedepseste cu inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea exercitarii unor drepturi'.

  10. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ce spune Ghitza:

    Buna seara,

    Sunt convins ca deja multe din dezvaluirile facute despre aceste doua persoane, Coldea si Kovesi, au putut fi verificate de catre dumneavoastra. Ati vazut toti documente, facturi, imagini, si ati auzit multe din lucrurile intamplate in Romania. Dar nu pe toate. Sunt convins insa ca atat Kovesi, cat si Coldea incearca sa minta si sa musamalizeze totul. In cazul plagiatului doamnei Kovesi, Parchetul General a spus ca nu a putut verifica zborul de la Cluj cu avion privat, pentru ca nu au gasit firma, pentru ca firma e in insolventa si parchetul nu a reusit sa recupereze niste documente. Eu cred ca a mintit. Iata factura din 27 iulie 2012, cea care dovedeste ca impreuna cu Mihnea Costoiu am fost la Cluj pentru a o acoperi pe Kovesi. Ati vazut toti cum comisia aceea a ministerului a pacalit legea, a mintit si a incercat sa demonstreze ceva ce ne este clar tututor. A incercat sa demonstreze ca Kovesi a plagiat doar putin si nu in partile esentiale, dar in realitate ei au verificat doar 100 de pagini din 400 si nu au folosit un soft deloc. Am vazut ca Grupul de Investigatii Politice si domnul Ciuvica au facut o contestatie la acea decizie si vom vedea ce va raspunde ministerul si acea comisie de verificare a plagiatelor, de data asta. Dar nu este in regula ca o institutie sa minta. De aceea m-am hotarat si eu sa vorbesc despre ce s-a intamplat in acesti zece ani, cum vedeti toti in Romania se minte, se ameninta si se falsifica pentru a o proteja pe aceasta femeie in functie. E prea mult.

    In episoadele viitoare, am sa va spun motivul adevarat pentru care aceasta doamna Kovesi e tinuta in functie, ce lucruri a facut pana acum in aceasta tara si ce se mai doreste de la dansa in continuare. Iata factura cu zborul de la Cluj . Ca sa va convingeti ca Kovesi minte, iar DNA falsifica probe am sa va prezint si inregistrarile reale fata de cele falsificate din dosarul Realitatea. Si o sa auziti cu urechile dumneavoastra in episoadele viitoare cum DNA-ul falsifica inregistrari.

    Puterea lui Coldea asupra colegilor si asupra celorlalte institutii vine din relatia de exclusivitate cu Kovesi. Amandoi sunt de fapt ofiteri ai unui serviciu secret strain. Serviciu secret al unei tari partenere Romaniei, dar totusi un serviciu strain. Acesta este motivul pentru care Coldea obliga SRI si pe colegii din SRI sa o ajute pe Kovesi tot timpul, cu plagiatul, cu CNADCU, cu comisiile, cu orice, astfel incat Kovesi sa ramana acolo in functie. Este foarte simplu sa se verifice si petrecerea de la Sinaia. A fost la vila SRI din Sinaia. Au vazut si sunt martori soferii, ospatarii, lautarii si in episoadele viitoare veti vedea si filmuletul. Doamna Kovesi tot nu raspunde intrebarii publice: a fost sau nu la acea petrecere?

    Dar este anormal ca institutiile sa minta.
    Doamna Kovesi tot nu raspunde intrebarii publice – A fost sau nu la acea petrecere? Dar este anormal ca institutiile sa minta. Nu se poate Comisia de la Ministerul Invatamantului sa minta in privinta plagiatului, iar SRI trebuie sa spuna adevarul despre sutele de prezente ale lui Kovesi la SRI. Asa cum mint acum, asa si fabrica dosare, schimba inregistrari, masluiesc probe si denuntatori. Daca institutiile mint, atunci nu exista niciun stat de drept. Dupa 25 de ani, trebuie sa schimbam acest lucru. Nu multi oameni au informatii si nu multi oameni au curajul sa vorbeasca. Majoritatea aleg sa taca.


    Am sa vorbesc despre cazul domnului Florian Coldea.


    Acum doi ani, dupa ce doamna Udrea l-a acuzat public de diverse intamplari auzite in biroul domnului Basescu, Florian Coldea a fost chemat la o alta comisie interna a SRI. M-a rugat sa-l ajut si sa-i dau documente despre vacantele petrecute impreuna cu mine. A mai fost audiat domnul Coldea. Sigur ca eu l-am ajutat cu banii pentru vacante, si n-am vazut acest lucru ca pe ceva rau sau anormal. In mod evident, eu platind multe din acele cheltuieli, documentele erau la mine. L-am rugat pe un prieten de-al meu, pentru documentele care ii erau necesare lui Florian Coldea, sa ma ajute cu facturi si chitante de la o agentie de turism. Florian Coldea s-a dus la comisia SRI, si se duce si acum, cu acele documente. Vestea proasta insa este ca nu am putut sa-i fac rost de documente lui Florian Coldea de acum doi ani si de acum patru ani si asa mai departe. Si atunci, din pacate, este foarte usor de dovedit, prin verificarea in contabilitatea acelor firme, ca documentele pe care le prezinta Florian Coldea sunt false. Si cele pe care le-a prezentat sunt false, pentru ca numerele acelea de facturi nu au fost niciodata inregistrate la Ministerul de Finante. I-am spus lui Florian Coldea ca nu se mai pot face toate documentele cu doi - patru - sase ani in urma, si mi-a spus sa i le dau asa ca se descurca dansul. I le-am dat si, din pacate, acele documente nu ii vor fi utile la comisia SRI. Si mai bine spune adevarul si incearca sa ajute la aflarea lucrurilor intamplate in acesti ultimi zece ani decat sa vina cu documente false in fata colegilor sai.

    Am sa revin, asa cum am spus, cu mai multe informatii, cu mai multe date, cu mai multe documente si cu mai multe inregistrari despre ce s-a intamplat in Romania in acesti ultimi zece ani.

    Ce sunt aceste documente pe care le vedeti? Am sa dau un exemplu: in 2014 - la inceput, daca nu ma insel - a existat o vacanta la Disneyland. Si n-am facut hartiile si documentele atunci, si se vede foarte clar cum banii au ajuns la o agentie de turism care reprezinta Lufthansa, printr-o agentie de turism a prietenului meu din Ploiesti, A&S World Travel, iar banii pentru acea vacanta de la Disneyland au venit de la Asesoft. Acestea sunt hartiile inregistrate in contabilitatile firmelor, iar hartiile, facturile si chitantele pe care le are domnul Coldea si pe care le-a prezentat SRI-ului sunt niste documente care erau menite sa-l ajute pe dansul la Comisia de control, nu sunt niste documente reale, si de aceea nu-l pot ajuta absolut deloc acum'.

  11. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Explicația lui Udrea despre vizita lui Coldea la casa de vacantă a lui Ghită, la două zile după dezvăluirile sale
    http://www.gandul.info/politica/expl...-sale-16073078

  12. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    ''Când noi bolșevicii vrem să facem ceva, închidem ochii la tot ce-i în jur''
    Yagoda-CEKA

    Reformulez:

    Cand noi comunistii vrem sa facem ceva, inchidem ochii la tot ce-i in jur.

    Si ce-i in jur? Niste romani care vor sa fie liberi. Sa scape de toate jigodiile care le fac viata un infern.

  13. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Trufia si marirea sunt un fum.
    Coldea primul care a primit lectia, urmeaza Kovesi.

  14. #35
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Hai ca au mai fost altii inainte ce tot povestesti?!?

    Adrian Nastase, Ponta, ...

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    da, dar acum e randul meu sa primesc satisfactie. E adevarat nu ma pot bucura ca Coldea e dus cu targa si cu un glont in gat, nu ma pot bucura ca brancardierului ii este facut dosar penal.......dar ma multumesc si cu atat.


    Dupa ce va iesi Voiculescu veti avea parte de mai mult!

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    ieri si azi am asistat la contraofensiva kodrutei care a apelat la toti acoperitii din presa ( ziare.com, digi24, Europa fm....)

    azi asteptam episodul 9 . e vremea sa vina ghita cu noutati, doamna doctor nu se lasa dusa.

  17. #38
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Cica au dat de el. Prin Serbia sta omu.
    In atata timp si a ajuns in Serbia. Meh, eu in locul lui eram deja pe plaja in Mexic .

  18. #39
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Le stie Sorina asta de zici ca-i acoperita d'aia varata (ca sarpele) in sanul presei

    Sorina Matei: SRI a atribuit, in perioada 2005-2017, contracte in valoare de 4,57 milioane de euro firmelor din Grupul ASESOFT, controlat de Sebastian Ghita

    http://revistapresei.hotnews.ro/stir...tian-ghita.htm


    .... Victoras nene, ma pisicule Ce-i cu tine, sa nu spui ca iarasi te 'nteapa nenorocitule ala incrucisate

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •