Page 12 of 23 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 232 to 252 of 467

Thread: Diverse 2017

  1. #232
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Mie tinuta Ioanei la paralele mi s-a parut cea mai frumoasa dintre cele trei. O constructie mai inteligenta a exercitiului si Ioana poate fi al doilea paralel intr-o viitoare echipa dupa Larisa. La barna flicurile Laurei si varfurile sunt de vis dar nu deschide sariturile artistice..poate se axeaza pe altceva: piruete, legari, acrobatica. Larisa la capitolul varfuri nu exceleaza asa ca are nevoie de o barna care sa nu scoata asta in evidenta. Saritura aia noua si eu as scoate-o.. poate un ilusion pe barna legat de altceva...Oricum a fost decenta participarea lor acolo.

  2. #233
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Stie cineva daca la sol, pe noul cod de punctaj, saltul spre inainte trebuie executat in cadrul unei diagonale?
    Ma gandeam la solul Catalinei de la Doha din calificari, nu a legat saltul intins cu 900 si a primit la D -0.5, dar daca dupa ratare ar fi facut un salt static (danilova de ex) s-ar fi considerat in cerinta?

  3. 30th March 2017, 13:46

  4. #234
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Si un paralel al unei junioare românce ca sa demistificam ideea ca romancele nu sunt dotate pentru paralel .
    https://youtu.be/KUOSUqbRXwc

  5. #235
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Asa cum Catalina a mers si la Baku si acum e la Doha putea sa mearga si Ana si o trimiteau pe Olivia la Stuttgart in locul Larisei, daca tot face Olivia 4 aparate. Si astfel mai primea si Ana inca o sansa. Poate Stuttgart e pe baza de invitatii habar nu am ...

    cind va vad cit de neajutorati mai sunteti mi se face mila.

    bagati-va bine la capatina

    pentru world cup se fac invitatii la primele opt tari calificate in finala de la rio.

    daca vreo tara refuza se merge la urmatoarele patru calificate la rio. romanica nemtodo

    daca si aia refuza se merge la aus, daca aia refuza se merge la swi.

    daca toti astia refuza se ajunge la romanica. capisci?

    acuma intelegeti mai bine ce consecinte a avut timpenia de la rio si dinaninte? ca boilor din federatie nu cred ca le-a trecut prin minte.

  6. #236
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ela_diana View Post
    Eu citesc ce scrie omul acesta si ma cutremur. Plang pentru fetitele astea si pentru sacrificiul lor zadarnic. http://www.ilfovsport.ro/cu-bocancii...e-gimnastelor/ .
    De ce nu se unesc parintii? De ce nu declara toti ce se intampla. Se evita un scandal care ar putea urni buturuga putreda numita Federatia de Gimnastica.
    wtf?

    incredibil, astia mai sunt in libertate? daca da aveti raspunsul la toate intrebarile voastre.

    Și putem continua rechizitoriul: în 2003, gimnastele Alexandra Marinescu, Sabina Cojocar si Simona Aminar au declarat ca antrenorii lotului national, Bellu și Bitang, solicitau 30 la suta din cistigurile obtinute de sportive la concursuri. Cojocar a exemplificat cu episodul de dupa Jocurile Bunavointei din 2001, cind a fost nevoita sa cotizeze cu 4.000 de dolari la antrenori. Alexandra Marinescu a invocat faptul ca, din cauza lipsei de interes a antrenorilor, față de sănătatea ei, s-a ales cu afecțiuni grave la coloana vertebrala. Ea a adaugat ca antrenorii ii vamuiau cistigurile. In fata instantei, Belu a recunoscut ca a primit 3.000 de euro, dar a sustinut ca procentul e aleator.
    oana petrovschi
    În 2004, după Olimpiada de la Atena, antrenorii Octavian Bellu și Mariana Bitang au fost dati in judecata și de către gimnasta Oana Petrovschi, pentru tratamente inumane si degradante, sportiva sustinand ca au fortat-o sa se antreneze, desi suferea de afectiuni grave. Mai mult, ea a afirmat ca antrenorii obsnuiau sa primeasca o cota-parte din premiile castigate la competitii de gimnaste, iar Belu a recunoscut ca a primit de la Petrovschi 3.000 de euro, pe care i-a inapoiat in timpul procesului. Afirmatiile sale au facut obiectul unui dosar penal la Parchet, dar impotriva lui nu a fost inceputa urmarirea penala pentru fapte de coruptie. Oana Petrovschi: ”Nu sunt suparata pe fostii mei antrenori, dar nici nu voi da mana niciodata cu ei, pentru cat am suferit si cat voi mai suferi si pentru cat am de tras din punctul de vedere al sanatatii”!

  7. #237
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,877
    Reputatie
    0


    Salutam in Dascalesc!

    Ce face el?

    Doar gimnastica? O fi si ea frumoasa, dar daca nu dai intr-o basica de colo colo, degeaba te-ai mai apucat.

    Il asteptam pe la tenis sa discute si tenis nu doar userii de pe tenis!

    Ca ni-i dor de el!

    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #238
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Da Niagara stiam de ceva vreme de Ana Padurariu) ce relaxare sa vezi exercitiul ei la paralele! Frumos, si barna este buna.
    Fireste ca totul pleaca de la insusirea elementelor corect de la inceputul inceputului daca are si cine sa invete copilul......

  9. #239
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Da, Padurariu este de urmarit in continuare. Cred si sper ca si unele din fetele noastre de la Deva pot avea evolutii frumoase la paralele.

  10. #240
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Da Niagara stiam de ceva vreme de Ana Padurariu) ce relaxare sa vezi exercitiul ei la paralele! Frumos, si barna este buna.
    Fireste ca totul pleaca de la insusirea elementelor corect de la inceputul inceputului daca are si cine sa invete copilul......
    Antrenoare ii e Elena Davidova😉

  11. #241
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Ce ziceți de șansele fetelor noastre la europene? Care credeți cu sunt celelalte gimnaste pretendente la medalii?

  12. #242
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    In weekend a fost Cupa Mondiala de la Londra, castigata surprinzator de o nemtoaica. Clasament aici: https://www.british-gymnastics.org/n...astics#results
    Melnikova pt a 3-a oara la rand anul asta a ratat la BB si FX...nu m-ar mira ca la CE sa faca o figura buna
    btw, nemtoaica de a castigat (Tabea Alt) are o barna spectaculoasa...pacat ca sambata a ratat coborarea

  13. #243
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    O gramada de ratari. Sper ca nu o sa pice pe capete la Europene, altfel concursul o sa fie foarte trist...

  14. #244
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    mai mai mai

    cind eu va spuneam ca singurul lucru care-I atrage pe romanaci pe forumul de gimnastica e relativul success al romanicii la acest subiect. s-au batut romanacii cu pumnul in piept: nici vorba de asta. ei, romanacii, vin aici din placere si vor veni chiar daca romanica nu va mai avea success.

    hmmmm

    un post pe saptamina.

    asa da placere.

    si asta in conditiile unui campionat European ACASA.

  15. #245
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Ma intreb ce ar face parintele unui copil cum e Denisa Golgota in America daca ar auzi declarațiile lui Forminte referitoare la lipsa progresului sub bagheta magica a lui Forminte ? Probabil si-ar lua copilul si ar cauta alt antrenor .
    Ce as face in locul lor ? Cam asta ... As lua copilul , multumim domnule Forminte , ai incercat , nu ai reusit . Incercam in alta parte . Si da , as avea incredere probabil in cupul Moldovan care a demonstrat pricepere si coloana vertebrala, lucru rar in Romania .
    E pacat de copilul asta sa se piarda .
    Nu mi -a placut deloc aroganta nefondata a domnului Forminte vis a vis de sportivi , de colegi , de antrenorii plecați din tara ...

  16. #246
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    niagara64, cit crezi de vechi sunt metodele de pregatire fizica folosite de Forminte si de Bellu (de Bellu pentru ca n-am observat urcarea semnicativa de rezultatelor in perioada lui de coordonator in ultimii ani)? Daca consulta cu vreun profesor bun despre studile noi? Si cit s-au schimbat volumurile de munca la antrenamente dupa schimbarea codului de punctaj de la "10" la codul deschis?

  17. #247
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Ma intreb ce ar face parintele unui copil cum e Denisa Golgota in America daca ar auzi declarațiile lui Forminte referitoare la lipsa progresului sub bagheta magica a lui Forminte ? Probabil si-ar lua copilul si ar cauta alt antrenor .
    Ce as face in locul lor ? Cam asta ... As lua copilul , multumim domnule Forminte , ai incercat , nu ai reusit . Incercam in alta parte . Si da , as avea incredere probabil in cupul Moldovan care a demonstrat pricepere si coloana vertebrala, lucru rar in Romania .
    E pacat de copilul asta sa se piarda .
    Nu mi -a placut deloc aroganta nefondata a domnului Forminte vis a vis de sportivi , de colegi , de antrenorii plecați din tara ...
    Ponor si Iordache 'au voie' sa se antreneze cu cine vor ele pentru ca au un statut si federatia are nevoie disperata de ele. Ca daca fetele astea maine spun stop gimnastica romaneasca e in aer...oricum e, dar cu una doua medalii isi justifica incompetentii scaunele. Si chiar si asa lui Forminte nu-i convine...omul cred ca sufera sa fie 'sef') Se mai antreneaza fete cu Moldovanii dar crezi ca vor vedea vreodata lumina zilei fetele astea, adica vreun concurs? Deci raspunsul e: parintii Denisei nu reactioneaza de frica sa nu strice visul copilului lor acela de a face gimnastica de performanta cu concursuri si tot tacamul...ca de placere poate face si cu Moldovanii. Si mai e un lucru, ea e din Gorj cred ca Deva li se pare o varianta mai buna decat Bucurestiul...desi pentru binele fizic si psihic al copilului...Chiar sunt curioasa daca Butuc, Tudorache, Bulimar primesc o sansa sa participe macar la nationale...dar nu cred pentru ca 's-a renuntat la serviciile unor gimnaste'

  18. #248
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    niagara64, cit crezi de vechi sunt metodele de pregatire fizica folosite de Forminte si de Bellu (de Bellu pentru ca n-am observat urcarea semnicativa de rezultatelor in perioada lui de coordonator in ultimii ani)? Daca consulta cu vreun profesor bun despre studile noi? Si cit s-au schimbat volumurile de munca la antrenamente dupa schimbarea codului de punctaj de la "10" la codul deschis?
    Nici Forminte si nici Bellu nu cred ca si-au updatat metodele de traning si aproche al gimnastelor . Si cel mai grav este ca nici nu ar concepe ca nu stiu ei tot . Adica orice inițiativa e neavenita .
    Cred ca volumul de munca in sine nu s-a schimbat. Structura antrenamentului e diferita. Calitatea . Metodele noi . E nevoie de un antrenament inteligent nu numai de volum de munca . Trebuie condus antrenamentul adaptandu-te la calitatile sportivului ... vezi olandezii
    E nevoie de aducerea gimnastici din categoria sporturilor de elite cu putini sportivi , la cel de masa ...
    E nevoie de atragerea unei baze de selecție. Dar nu centralizat asa cum o face Bellu in nici un caz.

  19. #249
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Ponor si Iordache 'au voie' sa se antreneze cu cine vor ele pentru ca au un statut si federatia are nevoie disperata de ele. Ca daca fetele astea maine spun stop gimnastica romaneasca e in aer...oricum e, dar cu una doua medalii isi justifica incompetentii scaunele. Si chiar si asa lui Forminte nu-i convine...omul cred ca sufera sa fie 'sef') Se mai antreneaza fete cu Moldovanii dar crezi ca vor vedea vreodata lumina zilei fetele astea, adica vreun concurs? Deci raspunsul e: parintii Denisei nu reactioneaza de frica sa nu strice visul copilului lor acela de a face gimnastica de performanta cu concursuri si tot tacamul...ca de placere poate face si cu Moldovanii. Si mai e un lucru, ea e din Gorj cred ca Deva li se pare o varianta mai buna decat Bucurestiul...desi pentru binele fizic si psihic al copilului...Chiar sunt curioasa daca Butuc, Tudorache, Bulimar primesc o sansa sa participe macar la nationale...dar nu cred pentru ca 's-a renuntat la serviciile unor gimnaste'
    Ai si tu dreptate. Stiu cat de eficient reuseste federatia sa îndeparteze ceea ce le strica "echilibrul" ..... ohoho , asta stiu prea bine ��

  20. #250
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1

    Question

    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Ma intreb ce ar face parintele unui copil cum e Denisa Golgota in America daca ar auzi declarațiile lui Forminte referitoare la lipsa progresului sub bagheta magica a lui Forminte ? Probabil si-ar lua copilul si ar cauta alt antrenor .
    Ce as face in locul lor ? Cam asta ... As lua copilul , multumim domnule Forminte , ai incercat , nu ai reusit . Incercam in alta parte . Si da , as avea incredere probabil in cupul Moldovan care a demonstrat pricepere si coloana vertebrala, lucru rar in Romania .
    E pacat de copilul asta sa se piarda .
    Nu mi -a placut deloc aroganta nefondata a domnului Forminte vis a vis de sportivi , de colegi , de antrenorii plecați din tara ...
    ce au facut si ceilalti parinti au tacut crezind ca le face bine copiilor si uite asa se pird pe drum ca si Jurca , Iridon Munteanu care la junioare nu aveau concurenta si la senioare au mers bine .V-am promis ca o sa va spun mai multe de asa zisa retragere a lui IRIDON care a vrut sa para ca nu si-a mai dorit sa continuie e total eronat a fost data afara din lot pe motiv ca datorita ei nu sau calificat la RIO .V-am spus ca m-am intilnit intimplator cu mama ei la Bucuresti la doctoru Codoreanu venise ca Andreea sa-i trateze cotu dupa ce ea suferea de durere la nivelul capitelumului din 2013 puninduise diagnostic de condropatie capitelum sting'si dupa ce mama ei a suportat toata cheltuiala 5000 lei numai interventia Andreea nu a fost ajutata nici cel putin cu recuperarea de catre frg cerind mama ei personal donmnei Grigoras.A incercat Adela sa o ajute in limita timpului disponibil dar sa avut grije sa nu prea aiba

  21. #251
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin2782 View Post
    ce au facut si ceilalti parinti au tacut crezind ca le face bine copiilor si uite asa se pird pe drum ca si Jurca , Iridon Munteanu care la junioare nu aveau concurenta si la senioare au mers bine .
    absolut correct. stau si tac si isi nimicesc ei insisi copiii. ce concursuri bre? romanica nu e invitata mai pe nicaieri din cauza clasamentului la rio. cind am vazut iepurele ala speriat cind astepta sa intre in concurs m-a apucat toata mila. adica crisan.

  22. #252
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    niagara64, multumesc pentru raspunsul!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •