View Poll Results: CIne va castiga primul GS al anului?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • Andy Murray

    2 16.67%
  • Novak Djokovic

    2 16.67%
  • Milos Raonic

    1 8.33%
  • Stan Wawrinka

    1 8.33%
  • Kei Nishikori

    0 0%
  • Marin Cilic

    1 8.33%
  • Gael Monfils

    1 8.33%
  • Dominic Thiem

    1 8.33%
  • Rafael Nadal

    3 25.00%
  • Roger Federer

    0 0%
  • altcineva

    0 0%
Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 232 to 252 of 441

Thread: ATP GS: Australian Open 2017

  1. #232
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Mda, daca tot nu a pierdut set pana acum ar face mai bine Rafa sa termine in 3.
    Are si putin ghinion cu liniile, dar ar face bine sa nu mai rateze sansele de pe serviciul lui Raonic, care e destul de jos acum.
    Nu se stie cand are Nadal un game mai slab pe propriul serviciu.

  2. #233
    sport legend quebec's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    EGGD + LROP
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Ma bucur pentru Rafa, i-a aratat canadianului, care se viseaza castigator de GS, cum trebuie jucat pragmatic. E in forma Rafa si cred ca trece si de Grigore, dar nu fara sa piarda set. Dincolo merg pe mana lui Roger, e probabil ultima sansa sa vedem o finala intre cei doi ( Roger si Rafa ) la un GS.

  3. #234
    sport legend ThePhenom's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    988
    Reputatie
    1
    Seturile 1 si 3 au fost desprinse din 2010 pentru Nadal. A jucat, nu stiu daca neaparat chiar la nivel maxim, dar cu siguranta foarte aproape. Raonic merita intr-adevar setul 2, dar a fost fraier, greseli stupide la doua dintre mingile de set avute (una pe serviciul lui Rafa cand a dat un backhand simplu in out si dubla din tiebreak).

    Wawrinka e singurul capabil sa-l opreasca pe Rafa la turneul asta.

    Quote Originally Posted by quebec View Post
    Ma bucur pentru Rafa, i-a aratat canadianului, care se viseaza castigator de GS, cum trebuie jucat pragmatic. E in forma Rafa si cred ca trece si de Grigore, dar nu fara sa piarda set. Dincolo merg pe mana lui Roger, e probabil ultima sansa sa vedem o finala intre cei doi ( Roger si Rafa ) la un GS.
    Eu sunt de parere ca Raonic va fi candva castigator de GS.

  4. #235
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Si Rafa Nadal se intoarce, in sfarsit!

    A jucat aproape cel mai bun tenis de hard al lui, in conditiile in care Raonic nu a jucat rau dar si-a aratat limitele, in special psihice.
    A castigat 22 din 25 de puncte la fileu, impresionant.

    Mai are putin de lucrat la capitolul incredere si viteza de luat decizii de moment. Iar FH si serviciul pot fi chiar mai bune!
    Sper sa nu se mai accidenteze.

    Se preconizeaza revansa cu Wawrinka in finala.

    E posibil sa aiba probleme cu Dimitrov, sa prinda un meci mai slab el si unul grozav bulgarul.
    Totusi Grigor nu e chiar un "big hitter" si cred ca va fi abordabil pe propriul serviciu.
    Iar reverul cu o singura mana, nici macar asa bun ca al lui Stan, va ramane o slabiciune fatala in fata lui Rafa.
    Nici mental nu e chiar zeu.
    Oricum, bulgarul a ajuns incredibil de usor in semifinale si nu cred ca e pregatit pentru un Nadal in forma, fara accidentari si cu un numar optim de ore petrecute pe teren.
    Later edit: 48 de greseli nefortate Goffin azi...

    Predictii pentru semifinale: Wawrinka in 3 si Nadal in 4.
    Last edited by Cristi; 25th January 2017 at 13:42.

  5. #236
    sport legend ThePhenom's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    988
    Reputatie
    1
    Apropo, ca o statistica interesanta, dintre jucatorii ramasi in competitie Nadal si-a pierdut de cele mai putine ori serviciul - de 6 ori. Federer l-a pierdut de 8 ori, Dimitrov de 10 si Wawrinka de 13. Asta ca dovada cat de mult a evoluat jocul lui Rafa în ultima perioada de timp. Nu am stat sa numar si mingile de break oferite de cei 4 pe propriul serviciu, dar cred ca si aici tot Nadal sta cel mai bine.

  6. #237
    sport legend ThePhenom's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    988
    Reputatie
    1
    A, si Nadal a avut azi mai multe winnere decat Raonic . 40-39. Acum vreo 2-3 ani, asta ar fi parut o gluma proasta.

  7. #238
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Suntem la un pas sa ne intoarce in timp cu 10 ani: Federer vs Nadal si Williams vs Williams. Asta inseamna progres. Fun

  8. #239
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Gaina batrana...

  9. #240
    sport legend quebec's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    EGGD + LROP
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Suntem la un pas sa ne intoarce in timp cu 10 ani: Federer vs Nadal si Williams vs Williams. Asta inseamna progres. Fun
    pai noi abia asteptam

  10. #241
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    cred ca toti fanii tenisului, cu exceptia lui eddy, asteapta finala asta

  11. #242
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Sa nu plangeti prea mult dupa ce va violeaza Wawa maestrul. Doar serva il poate tine pe batran in joc. Wawa in 3
    Muzzwrinka

  12. #243
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Roddicted View Post
    cred ca toti fanii tenisului, cu exceptia lui eddy, asteapta finala asta
    E literalmente cea mai nedorita finala dintre toti jucatorii de pe tablou. Mai degraba m-as uita la un Vanni vs Zeballos. Cel putin ar fi ceva nou.

  13. #244
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Wawrinka/Federer va fi o semifinala interesanta, fiindca chiar nu stiu la ce sa ma astept. Daca Stan prinde o zi buna ca la US Open anul trecut, poate trece de Roger, zic eu. In cealalalta semifinala, Dimitrov chiar si cu acest nivel ridicat, nu ar trebui sa fie o problema pentru Rafa in momentul de fata
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  14. #245
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    In mod normal Stan il bate fara mari probleme pe Federer. Insa niciodata nu stii cu baiatul asta.

    Oricum, sa fim seriosi, hai sa vedem cum au ajuns in semifinala baietii:

    Federer a invins un Nishikori accidentat si l-a batut pe Berdych care a fost praf. Restul nici nu merita mentionati. Macar a avut un meci greu.

    Wawrinka s-a chinuit aiurea cu Klizan, apoi a trecut de un Tsonga la fel de praf ca Berdych. In rest nu a avut cu cine juca.

    Dimitrov s-a facut de ras nitel cu Chung, a beneficiat de oboseala lui Istomin si a trecut de eternul looser Gasquet si amaratul de Goffin care s-a batut singur. Primul meci nici nu se pune.
    Mai simplu de atat poate fi doar daca te numesti Djokovic si ai parte de 3 abandonuri din 7 meciuri. In afara de asta, 2 amarati si Monfils, dar tot degeaba ca a pierdut finala.

    Nadal e singurul care a muncit mai serios. A avut emotii cu Zverev (desi sincer cred ca daca jucau azi il facea bucati mult mai rapid) si apoi a avut un meci complicat cu Raonic. In rest, antrenamente. OK, si cu Monfils a trebuit sa fie nitel atent.

    Evident, ce a fost pana acum nu prea conteaza.

    Wawrinka e probabil favoritul la titlu. E genul lui de turneu, si-a pastrat energia mentala pana in fazele finale.
    Insa bandajul ala nu arata chiar bine si nu se stie cand prinde o zi in care nu ii sunt toti boii acasa.
    Apoi Rafa chiar merita o revansa dupa finala pierduta aici acum 3 ani, accidentat la spate inca de la incalzire.

    Federer si Nadal sunt inca dupa accidentari. Sincer in special in cazul lui Fed e un miracol ca ajuns asa departe. Insa cine stie, miracolul poate continua.
    Ma astept ca Dimitrov sa se sparga ca un balon de sapun cu Rafa, dar mai stii?

    Oricum, sansele de "Fedal" nu sunt atat de mari pe cat spera unii sau se tem altii
    Federer sanse de finala 25%, Nadal 60% deci cam 15%.

  15. #246
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Dimitrov e in forma si nu e adevarat ca nu ar face fata in raliuri cu Rafa, ca n-are rever si mai stiu eu ce. Omul a jucat maj mereu bine de tot cu Nadal si are toate armele. Am zis de la meciul cu Monfils ca de el mi-e frica si nu de Raonic. Si n-am inteles de ce il dadeau atatia favorit pe canadian, care a realizat fix nimic in Slamuri cu astia care returneaza bine. (Nadal Djokovic Murray)

  16. #247
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,897
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Predictii pentru semifinale: Wawrinka in 3 si Nadal in 4.
    Federer si Nadal in 4. Auzi la el Wawrinka in 3, da cine plm crezi ca e Wawrinka!?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #248
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Luis Garcia10 View Post
    Sa nu plangeti prea mult dupa ce va violeaza Wawa maestrul. Doar serva il poate tine pe batran in joc. Wawa in 3
    Asa vad si eu, dar cu Wawa in 5. Si 5 si in finala cu Rafa

  18. #249
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,897
    Reputatie
    0
    Aia e altceva. Niciodata nu castiga Stan in 3, mai repede-l bate Fedex in 3!


    Cat despre doar serva il poate tine in joc... o sa vezi tu Garcia ce-l poate tine-n joc.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #250
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Dimitrov e in forma si nu e adevarat ca nu ar face fata in raliuri cu Rafa, ca n-are rever si mai stiu eu ce. Omul a jucat maj mereu bine de tot cu Nadal si are toate armele. Am zis de la meciul cu Monfils ca de el mi-e frica si nu de Raonic. Si n-am inteles de ce il dadeau atatia favorit pe canadian, care a realizat fix nimic in Slamuri cu astia care returneaza bine. (Nadal Djokovic Murray)
    Bulgarul a pierdut mereu cu Nadal, mai putin o data la final de 2016 cand Nadal era deja varza.
    Si Raonic parea in forma, de altfel a facut SF la AO anul trecut. Iar Rafa nu parea capabil sa joace asa bine ca azi.
    De asemenea, Dimitrov, citez, "a realizat fix nimic in Slamuri". Cu astia care joaca bine Deocamdata!
    Foarte posibil sa il bata pe Rafa vineri, dar Milos cred eu ca era mai periculos. Da, nu a prins cea mai buna zi, din fericire pentru Rafa.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Federer si Nadal in 4. Auzi la el Wawrinka in 3, da cine plm crezi ca e Wawrinka!?
    Ideea e ca nu cred in forma lui Federer. Nu are sens. Wawrinka e triplu castigator de GS, nu?
    Eu unul cred ca l-as prefera pe Fed in finala cu Rafa, dar il vad pe Stan favorit.

  20. #251
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,897
    Reputatie
    0
    Favorit da, dar nu 3-0. Federer SIGUR ia set, Wawrinka nu e atat de sigur. Depinde daca n-are chef Federer de supertenis.
    Si asta pt ca in 5 seturi bate sigur Stan, Federer are o sansa-n minus, tre sa bata in maxim 4 seturi.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #252
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    si eu zic ca wawa il bate pe fed in maxim 4. chiar 3 posibil
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •