Page 64 of 139 FirstFirst ... 1454626364656674114 ... LastLast
Results 1,324 to 1,344 of 2906

Thread: ATP Tour: Bucuresti, Barcelona, Munchen

  1. #1324
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Real tennis is played until 6 games (or 7). Bring real tennis back!
    Real tennis fara spectatori

    Imi place foarte multe noul format si noile reguli. Am vazut cateva meciuri si zic eu ca merge foarte bine.
    Pentru cei care nu stiu inca, se joaca 3/5 seturi iar fiecare set se castiga ajungand la 4 game-uri. Tie-break se face la 3-3 (tie break normal ca pana acum) si nu la 4-4 (ceea ce as fi preferat). Pentru a face mai usoara sansa de a face break, la 40-40 se decide gameul (fara avantaj deci). Intradevar au fost foarte multe breakuri la acest turneu din cate am vazut.

    Asta face ca punctele sa fie mult mai interesante si sa aiba o greutate mai mare. Chiar am avut impresia asta; intensitate mai mare si unii jucatori erau deja obositi dupa primul set din cauza asta nefiind oarecum obisnuiti cu acest ritm. Ritmul e marit si de faptul ca sunt 25 de secunde intre puncte cronometrate de un ceas care iti arata timpul la dispozitie.

    Alte mari noutati:
    - nu mai sunt arbitri de linie. Totul este decis de hawk-eye. Voci electronice anunta daca mingea e afara.
    - nu mai exista let la serviciu
    - 1 medical time out pe meci pentru fiecare jucatori
    - meciul incepe 5 minute dupa ce jucatorii au intrat pe teren
    - intre seturi fiecare jucator poate comunica cu antrenorul printr-un headset special. Conversatia este publica deci poti auzi ce-si spun. Am observat ca sunt obligati sa vorbeasca in engleza ceea ce mi se pare exagerat. Antrenorul lui Quinzi (italian ca jucatorul) se chinuia tare sa vorbeasca in engleza cu elevul sau.

    Totul face ca un meciurile sa fie mai fluide, mai rapide, mai interesante si mult mai usor de privit de acasa in opinia mea. Turneul (inca in desfasurare) este un test reusit in opinia mea. As vrea sa vad formatul asta la toate turneele ATP.

  2. #1325
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Am observat ca sunt obligati sa vorbeasca in engleza ceea ce mi se pare exagerat. Antrenorul lui Quinzi (italian ca jucatorul) se chinuia tare sa vorbeasca in engleza cu elevul sau.
    Ba sa-i oblige lua-i-ar mama dracului de analfabeti! Ar trebui scoase in afara legii dublajele astea inclusiv la filmele in engleza, aia n-au pic de engleza in tara lor, nici macar in cinema, doar nu s-or astepta sa invete lumea italiana doar pt ca ei sunt analfabetii mileniului 3! Toata Italia, si nu numai!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #1326
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Ba sa-i oblige lua-i-ar mama dracului de analfabeti! Ar trebui scoase in afara legii dublajele astea inclusiv la filmele in engleza, aia n-au pic de engleza in tara lor, nici macar in cinema, doar nu s-or astepta sa invete lumea italiana doar pt ca ei sunt analfabetii mileniului 3! Toata Italia, si nu numai!
    Ok ok dar cu toatea astea ghici ce: mai multi italieni vorbesc engleza fata de romani
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ing_po****tion

  4. #1327
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Real tennis fara spectatori

    Imi place foarte multe noul format si noile reguli. Am vazut cateva meciuri si zic eu ca merge foarte bine.
    Pentru cei care nu stiu inca, se joaca 3/5 seturi iar fiecare set se castiga ajungand la 4 game-uri. Tie-break se face la 3-3 (tie break normal ca pana acum) si nu la 4-4 (ceea ce as fi preferat). Pentru a face mai usoara sansa de a face break, la 40-40 se decide gameul (fara avantaj deci). Intradevar au fost foarte multe breakuri la acest turneu din cate am vazut.

    Asta face ca punctele sa fie mult mai interesante si sa aiba o greutate mai mare. Chiar am avut impresia asta; intensitate mai mare si unii jucatori erau deja obositi dupa primul set din cauza asta nefiind oarecum obisnuiti cu acest ritm. Ritmul e marit si de faptul ca sunt 25 de secunde intre puncte cronometrate de un ceas care iti arata timpul la dispozitie.

    Alte mari noutati:
    - nu mai sunt arbitri de linie. Totul este decis de hawk-eye. Voci electronice anunta daca mingea e afara.
    - nu mai exista let la serviciu
    - 1 medical time out pe meci pentru fiecare jucatori
    - meciul incepe 5 minute dupa ce jucatorii au intrat pe teren
    - intre seturi fiecare jucator poate comunica cu antrenorul printr-un headset special. Conversatia este publica deci poti auzi ce-si spun. Am observat ca sunt obligati sa vorbeasca in engleza ceea ce mi se pare exagerat. Antrenorul lui Quinzi (italian ca jucatorul) se chinuia tare sa vorbeasca in engleza cu elevul sau.

    Totul face ca un meciurile sa fie mai fluide, mai rapide, mai interesante si mult mai usor de privit de acasa in opinia mea. Turneul (inca in desfasurare) este un test reusit in opinia mea. As vrea sa vad formatul asta la toate turneele ATP.
    Facem schimbari doar de dragul de a ne afla in treaba.

  5. #1328
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Facem schimbari doar de dragul de a ne afla in treaba.
    E facuta pentru spectatorul mediu, cel care se plictiseste undeva pe la mijlocul unui set sau cei care dau la stiri pe la inceputul setului si se uita aiba de la 3-3 incolo.

  6. #1329
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    E facuta pentru spectatorul mediu, cel care se plictiseste undeva pe la mijlocul unui set sau cei care dau la stiri pe la inceputul setului si se uita aiba de la 3-3 incolo.
    Sa se duca acasa daca nu poate aprecia sportul.

  7. #1330
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Numai tâmpenii noile reguli din punctul meu de vedere. Totul e gândit sa maximizeze hazardul, ori eu unul urasc influenta norocului in sport. Eliminarea let-ului este o ABERATIE pur si simplu. Noul format ar fi cred mana cereasca pentru agentiile de pariuri, cred ca se cam termina cu biletele castigatoare la cote astronomice. Este clar ca se doreste si atragerea golanilor catre tenis, asta asta e traducerea ideii de "show". Întâi ii lasa sa se plimbe pe langa teren, ce urmeaza? Lasere, injuraturi, galerii, petarde si mai ce? Rezultatul va fi ca vor disparea campionii ca Nadal, Federer, Sampras s.a.m.d. Ce nu stiu daca realizeaza retardatii de la ATP e ca vor disparea si sponsorii gen Rolex, etc. deoarece nu vor vrea sa se asocieze cu alde Kyrgios sau mai rau. Casele de pariuri vor confisca (si) tenisul.

  8. #1331
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Sa se duca acasa daca nu poate aprecia sportul.
    Unele meciuri chiar nu sunt de apreciat. Sa vad un set intreg la Chung vs Rublev ? mai bine nu

    Asta e tenis profesionist si spectatorul conteaza cel mai mult. Daca nu va place, uitati-va la turneele ITF.

  9. #1332
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Nu sunt sigur ca o sa mai avem meciuri de apreciat daca regulile astea toate devine norma in ATP.

    Ce se intampla acum imi aminteste de ce s-a intamplat cu Formula 1.

  10. #1333
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Ok ok dar cu toatea astea ghici ce: mai multi italieni vorbesc engleza fata de romani
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ing_po****tion
    Dar mult mai prost, a se numi aia vorbit e exagerat.
    Daca si Basescu se numeste ca vorbeste engleza, atunci aprob.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #1334
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,331
    Reputatie
    0
    Unele reguli sunt penibile. Sa schimbi niste reguli de baza ale unui sport de peste 100 de ani, e absurd. Cica se plictiseste cel care urmareste meciurile, atunci hai sa facem si la fotbal reprize de 30 de minute...

  12. #1335
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Unele reguli sunt penibile. Sa schimbi niste reguli de baza ale unui sport de peste 100 de ani, e absurd. Cica se plictiseste cel care urmareste meciurile, atunci hai sa facem si la fotbal reprize de 30 de minute...
    Se reduce durata meciului insa nu neaparat si timpul efectiv de joc. Tot 12 gameuri iti trebuie ca sa castigi un meci.
    Anumite reguli in tenis s-au schimbat deja. Tine minte ca inainte nu exista tie-break la Grand Slamuri si se juca fiecare set pana la diferenta de 2 gameuri. Multi s-au strambat si atunci cand s-a introdus tie-breakul.

    La fotbal nu e nevoie sa schimbi. Meciul are un timp prestabilit. Stii cat va dura un meci si de unde sa-l iei. Efectiv sunt 90 de minute. Asta e timpul mediu unui meci 2/3 seturi la turneele ATP.

    La turneele ATP eu zic ca e o chestie buna si lumea se va uita mai mult la tenis. Cel putin asta e obiectivul. Vom vedea

  13. #1336
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Nu sunt sigur ca o sa mai avem meciuri de apreciat daca regulile astea toate devine norma in ATP.

    Ce se intampla acum imi aminteste de ce s-a intamplat cu Formula 1.
    Exact!!!

    Ma uitam cu religiozitate la F1 pana sa schimbe ei radical regulile. Am renuntat demult.
    Totusi F1 e doar alt sport cu motor, tenisul e ceva mult mai frumos si deosebit spun eu. Ar fi pacat sa il duca si pe asta de rapa.

  14. #1337
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Am vazut finala in seara asta intre Chung si Rublev. Meci jucat la intensitate maxima, semn ca turneul nu e doar unul demonstrativ. Banii pusi in joc erau bunisori din cate am auzit.

    A castigat Chung in 4 seturi. E solid koreanul: fizic, mental si in gestiunea meciului. E un perete bun care poate lovi pe contre cand nu prea te astepti. Nu are are arme insa deci nu-l vad sa ajunga prea departe. O cariera ca cea a lui Ferrer e maximul care poate obtine in opinea mea.
    Rublev e un brainless hitter de pe fundul terenului. Cam atat am de spus despre el.
    Last edited by Lucian86; 12th November 2017 at 02:05.

  15. #1338
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Daca se fereste de accidentari, Chung poate avea un 2018 excelent
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  16. #1339
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Lejer Federer azi, a ales sa primeasca si sincer eu nu aprob genul asta de treburi mai ales ca Sock vine incalzit dupa Paris. Ei bine 5/6 prime serve i le-a bagat Sock in teren dar Fed nu se streseaza, face break inca din start si-si asigura un prim meci lejer!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #1340
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    6-4 Joaca bine de tot Sock, dupa acel game Federer n-a mai prea avut sanse la retur, iar la serva nu i-a fost usor in vreo 2 randuri. Se vede bine treaba ca americanul a capatat incredere dupa Paris, turneu indoor ca si TC-ul. Nu-i vad bine pe Cilic si pe Zverev, aparent acestia se lupta la locu 2 dar cine stie?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #1341
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Johnny, Fed nu e chiar NextGen, e un thread separat pentru TC.

  19. #1342
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Corect!


    Nu mai tot postati la kktu asta de turneu amical ca ma scoateti din ritm! E vina voastra!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #1343
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Maine isi incepe si Marius aventura in noul an, la Pune. Are cu Laslo Djere in primul tur. Djere a fost foarte bun anul trecut pe zgura. Pe hard Marius ar trebui sa-l invinga.

  21. #1344
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    A inceput bine Copil anul, invins de un jucator a carui suprafata favorita este zgura, dupa ce a castigat primul set. A ratat o sansa buna, ar fi jucat cu Kukushkin in turul doi, jucator abordabil. Dar el este obisnuit cu ratarea sanselor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •