Page 191 of 265 FirstFirst ... 91141181189190191192193201241 ... LastLast
Results 3,991 to 4,011 of 5560

Thread: Guvernul Vasilica (PSD-ALDE)

  1. #3991
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    Ieri am vazut reactia nefericitului de Malin Bot de la ICCJ. Daca as sti ca toti basistii se tavalesc in chinuri ca amaratul ala as tine-o intr-un revelion continuu!
    Nu stiu cum de naiba mi-a disparut vechea postare, dar rescriu mesajul: nu uita sa-i inviti la revelion si pe Duduieni!
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  2. #3992
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Nu stiu cum de naiba mi-a disparut vechea postare, dar rescriu mesajul: nu uita sa-i inviti la revelion si pe Duduieni!
    Iti spun eu unde a disparut postarea ta: e mana hingherului care e la fel de surescitat precum Malin Bot.

  3. #3993
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Ok, bro, hai ca nu te mai retin. Te las sa scrii invitatiile catre Duduieni.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #3994
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    I-auzi ,bro, ce zice lumea: ca aia nu ar fi duduieni ci.....dinamovisti. Dupa clubul ala berlinez e a 2-a oara cand incerci sa ma intoxici!

  5. #3995
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    I-auzi ,bro, ce zice lumea: ca aia nu ar fi duduieni ci.....dinamovisti. Dupa clubul ala berlinez e a 2-a oara cand incerci sa ma intoxici!
    LE: https://www.dcnews.ro/cine-sunt-cei-...cj_560747.html

  6. #3996
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Cheama-i si pe la tine sa te protejeze. Dar vezi sa nu-i lasi singuri in birt ca ramai chel.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  7. #3997
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Culule, vrei sa-ti iei si tu malinul?

  8. #3998
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ambasadorul SUA Hans Klemm a venit marti la Palatul Victoria, în contextul în care astăzi Guvernul va semna un memorandum cu producătorul american de vehicule militare General Dynamics, pentru producerea de transportoare blindate la Uzina Mecanică Bucuresti. Pe scena politică din România, disputa recunoscută dintre Dragnea si Tudose pare să fi redeschis aceeasi Cutie a Pandorei, cei mai multi considerand, la nivel de speculatie deocamdată, că actualul premier este deja istorie.

    Potrivit programului oficial al Guvernului, va fi semnat, la Palatul Victoria, 'Memorandum of Understanding' cu General Dynamics.

  9. #3999
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    O postare

    Tudose s-a decis sa fie Prim Ministru - asta este o veste buna ! Cat ne costa insa pe toti aceasta decizie si mai ales ce sanse are? Dupa ce din Noiembrie 2015 am avut doar Guverne 'Dragnea' ascunse in diverse forme se poate schimba ceva sau nu? Ce ne asteapta in Romania?
    In 24 de ore Tudose poate sa scape de oamenii prin care Liviu Dragnea si 'Cartelul de la Teldrum' controlau banii si activitatea Guvernului : Sevil Shaideh si Mihai Busuioc - Dragnea va ramane doar cu 'secretara' Carmen Dan ( restul ministrilor sunt oportunisti sau insignifianti) si o puzderie de 'soldati' prin esaloanele doi si trei.
    Dosarul de la DNA si promovarea lui Busuioc la Curtea de Conturi pentru a bloca timp de 9 ani orice control privind banii cheltuiti de Elena Udrea, Liviu Dragnea si Sevil Shaideh la MDRAP ii ofera aceasta sansa ( las la o parte faptul ca Busuioc sa controleze contractele contrasemnate tot de Busuioc reprezinta nu doar un conflict de interese ci direct mafiotizarea unei institutii atat de importante cum este CC - dar asa e in 'Republica Dragnea')!
    Eu stiu insa ( sper sa stie si Tudose) ca daca Dragnea ramane sef la Partid totul va merge din rau in mai rau - Dragnea va sabota Guvernul din Parlament, va controla alte institutii unde si-a plantat oamenii ( in primul rand Curtea de Conturi) , va anunta zi de zi masuri populiste si va da vina pentru orice problema pe Tudose ; va spune din nou pe la toate colturile ca Tudose ( ca si Grindeanu) este vandut 'Sistemului'; va face propaganda anti Guvern in Partid si va folosi toate resursele TELDRUM ca sa cumpere jurnalisti, analisti si sondaje de opinie care sa atace in locul lui - in timp ce el va afisa un zambet mieros si va face declaratii de iubire exact ca Pablo Escobar pentru victimele sale!
    Rezultatul va fi un dezastru
    - pentru Romania ( cand va veni din nou criza vom fi mai rau decat in 2009)
    - pentru Guvern ( oamenii vor vedea ca nimeni nu mai poate sa ofere stabilitate si predictibilitate unor politici publice)
    - pentru PSD (partidul va fi sanctionat la vot pentru ca a acceptat dictatura lui Dragnea si si-a batut joc de sprijinul po****r obtinut in 2016)!
    Exista o singura solutie cat de cat buna in acest moment : Tudose sa preia si conducerea PSD si sa incerce sa guverneze bine.

    Pentru 'deontologii' care inca spun pe la tv ca se lupta cu abuzurile lui Kovesi le reamintesc ca aceasta a primit al doilea mandat in 2016 la propunerea Ministrului Justitiei din Guvernul 'Ciolos - Dancu' / atunci Dragnea a sustinut aceasta numire pentru ca spera sa isi negocieze in continuare dosarele cu 'Teldrum'

    Tudose era clar ca va fi mult mai dificil decat Grindeanu- mai bine ancorat si in Partid si in Sistem , mai combativ, mai dur si mai experimentat. Si oricum orice idee a lui Dragnea de a-l da jos si pe el ar fi fost prea mult chiar si pentru un PSD complet anesteziat - ghinion Dragnea.
    Insa dupa o mica perioada de sperietura 'Daddy' a revenit la prioritatile sale : controlul tuturor banilor prin Sevil Shaideh, al Guvernului prin Busuioc, al Partidului prin executii ( gen Tutuianu) si al media prin 'analisti' bine platiti si sondaje falsificate - plus atacuri la adresa DNA avand insa ca singur obiectiv sa o aduca din nou pe Kovesi la masa la care stateau ei doi atat de prietenosi in vremurile bune!
    Si uite ca a venit momentul in care Tudose s-a saturat mai repede decat Grindeanu si a facut primul pas din ceea ce trebuia sa faca de la inceput : sa scape de Shaideh si Busuioc ( plus inca cativa ministri prosti sau corupti) si sa-i arate lui Dragnea ca el nu va suporta orice si oricat! F bine .
    Tudose are insa o uriasa problema : el guverneaza - si o face inca cu oamenii lui Dragnea, sabotat de Parlamentul lui Dragnea, criticat de jurnalistii lui Dragnea si injurat public de 'batausii mediatici' ai lui Dragnea!
    Daca Tudose doar ii arata pisica lui Dragnea si nu rupe pisica eu sunt convins ca va pierde - insa cel mai grav este ca vom pierde toti pentru ca instabilitatea si haosul guvernamental si politic ne afecteaza pe toti!
    Cresterea economica este rezultatul reformelor din 2013-2014 si al contextului international in care si UE si celelalte tari cresc rapid - insa niciodata nu e Craciun in fiecare zi / iar Romania in loc sa profite de acesti ani buni si sa se pregateasca pentru cand vin iar vremuri rele doar cheltuie si distruge bazele economice si sociale ale dezvoltarii!
    Eu vad cum ne indreptam cu toata viteza catre un alt an 2009 - cu suferinte si pierderi la fel de mari! Dragnea este chiar mai rau decat Basescu - nu da doi bani pe nimic altceva in afara de pielea si viata lui. Daca Tudose are curaj si hotarare lucrurile inca pot fi indreptate - ii urez sincer succes!

  10. #4000
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Biografia secretă a lui Mihai Tudose.

    În vârsta de 50 de ani, Mihai Tudose a urmat în perioada 1991-1994 cursurile Facultătii de stiinte juridice si administrative, Bucuresti , apoi, în 2001, un curs postuniversitar de management si gestiune a afacerilor.
    În 2002 a urmat un curs de specializare la Bruxells, referitor la controlul parlamentar al fortelor armate NATO. În 2006 a urmat diferite cursuri in cadrul Colegiului Superior de Securitate Natională, Serviciul Român de Informatii, Colegiul National de Apărare si al Centrului European Marshall pentru studii de Securitate -Garmisch, Germania.

    În perioada 2006-2007 a efectuat un master în politici economice Europene la Scoala Natională de Studii Politice si Administrative. În 2007 si-a completat studiile cu un curs de specialitate privind analiza si rezolvarea conflictelor armate la Georgetown University, Statele Unite ale Americii, în colaborare cu Colegiul National de Aparare.

  11. #4001
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Gestul lui Mihai Tudose de a discuta cu presedintele Klaus Iohannis despre o criză internă a PSD, înainte de a vorbi cu liderii PSD, arată că acesta este sfârsitul lui Liviu Dragnea.

    http://www.b1.ro/stiri/politica/ctp-...cu-201195.html

  12. #4002
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Presedintele Klaus Iohannis a declarat joi, întrebat despre remanierile din Guvern, că premierul este de "bună credintă", iar dacă se doreste remaniere care să aducă rezultate, "remaniere să fie".

    "Eu am discutat cu premierul si mi-a prezentat optiunile domniei sale, dar aceste lucruri nu le voi anunta eu. E treaba altora. M-ati întrebat de remaniere. Cred că premierul e de bună credintă si doreste o echipă performantă. Si românii. Si eu, aproape la un an de la câstig alegerilor, asteptăm ca PSD să vină cu rezultate tangibile si dacă o remaniere va face asta, remaniere să fie", a declarat Klaus Iohannis.

    Presedintele a avertizat totodată că o eventuală cădere a acestui Guvern l-ar face să se gândească foarte serios dacă PSD mai are capacitatea de guvernare.

    Dacă si acest Guvern ar cădea, atunci cu sigurantă ar trebui să îmi pun întrebarea la modul extrem de serios dacă PSD mai are capacitatea să guverneze. Deocamdată nu suntem în această situatie, a spus Iohannis, răspunzând unei întrebări din partea jurnalitilor.
    http://www.cotidianul.ro/iohannis-il...za-psd-308535/

  13. #4003
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Interesanta lupta.....SECURITATEA nu cedeaza nici dupa 27 de ani. Se amorseaza o noua etapa.

  14. #4004
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Timule - Securitatea azi? O noua etapa? Fals. E aceiasi de cand lumea.

    În 1989, fosta Securitate avea în Departamentul Securitătii Statului toate cele 8 servicii secrete românesti de astăzi într-o singură structură. Personalul era estimat la aceea vreme conform mărturiilor fostilor sefi ai "temutei" Securităti la circa 14.500 de cadre Astăzi numărul acestora este de circa 85-90.000 cel putin.

    De cel putin 6 ori mai mare decât pe vremea lui Ceausescu.

    Făcând un calcul simplu bazat si pe informatii confirmate din alte surse reiese că sunt circa 55-60.000 de angajati la SRI, SIE, STS si SPP, iar la celelalte servicii ar mai fi cel putin 25-30.000 de persoane.

    La un total de circa 85-90.000 de persoane angajate în serviciile secrete în 2017 avem o Securitate de peste 6 ori mai NUMEROASĂ decât cea din 1989. Cel putin....

    În această cifră nu intră informatorii, colaboratorii si ofiterii acoperiti.

  15. #4005
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Un text excelent marca universitarului clujean Ciprian Mihali

    "Sunt cifre, am auzit de 34, de 45, de 52 de secretari de stat aduși din Teleorman. Acum că cifra mică e valabilă sau cifra mare e valabilă, nu mai contează. Nu putem să avem o pepinieră în Teleorman atît de mare încât să facă o guvernare. Partidul i-a permis lui Liviu Dragnea un sistem de dictatură personală” (Consultantul politic CG)

    Judetul fara nici o librarie a dat tarii intre 34 si 52 de secretari de stat. Si nu doar partidul i-a permis asta. Tara intreaga i-a permis. Si nu doar asta i-a permis. Ii va permite inca multe, si lui si zecilor de secretari de stat teleormaneni (Sa fiu bine inteles: era la fel de dramatic daca erau maramureseni, vasluieni sau aradeni). Probabil ca pana la urma va fi o chestiune de obisnuinta. Doare la inceput, pana se aseaza toata aceasta lume noua in cadrele ei, pana te obisnuiesti cu alde Pop la Educatie sau cu militienii la Curtea de Conturi. De la o vreme vom obosi sau nu ne va mai pasa. Si ne vom vedea de ale noastre, refugiati in lumea noastra.

    Iar peste vreo 40-50 de ani, nepotii nostri se vor intreba de ce am permis sa se intample asta. Asa cum ne-a mirat si pe noi de ce au permis bunicii nostri sa se intample ce s-a intamplat in anii 50. Iar noi nici macar scuza tancurilor rusesti nu o avem. Nici posibilitatea sacrificiilor individuale nu o mai avem. Nici macar sansa unor gesturi tragice sau eroice, eliberatoare sau pline de sensuri epocale. Nu ne vom putea justifica istoric cu postarile de pe facebook.

    Ceea ce este pe cale sa se petreaca acum pregateste o configuratie pe termen lung, din care nu e deloc sigur ca vom putea iesi noi insine sau prin noi insine. Mistificarea realitatii, inlocuirea ei cu o realitate paralela, mai reala decat cea existenta, aparitia ministerelor mediatice ale adevarului si ale dreptatii, modul tot mai insidios de exercitare a puterii asupra societatii, ridicarea pragului de rezistenta si de compromis sau evadarea in estetica existentei - toate aceastea, pas cu pas, simptomatic, incep sa descrie lumea cea noua.

    Istoria nu e reversibila, dar poate sa fie ciclica. Ar trebui sa privim mai atent inspre trecutul apropiat pentru a putea intelege ce ne pregatim pentru viitor.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #4006
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Demisiile celor trei ministri PSD, acceptate de CExN
    http://jurnalul.ro/stiri/politica/al...xn-754603.html

    Guvernul Mihai Tudose rămâne la Palatul Victoria, dar pierde trei ministri importanti. Doi dintre ei sugerati chiar de premierul Tudose, la începutul săptămânii. Pe Sevil Shhaideh, ministrul Dezvoltării si pe Rovana Plumb, ministrul Mediului, respectiv doamnele aflate în colimatorul DNA.
    După aproape sase ore de sedintă, în cadrul Comitetului Executiv National, un alt demisionar a apărut pe listă: Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor.

  17. 14th October 2017, 13:13

  18. #4007
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    PSD-ul in 5 pasi !

    Pas 1: sekuristu de serviciu A3 cu pieleanu gros, Laethereanu, baga un sondaj de doi bani ,cum ca guvernu e la pamant!
    Pas2: Tudose se infoaie si se rasteste la tovarasul Dragnea :ba pe a ma.tii ! si il bruxeleaza pe Dragnea cu sondaj cu tot, culmea, 'barbateste'!
    Pas 3: cele doua Nimfe Ministroase isi dau demisia in bloc cu Cucul!
    Pas 4: plangand, colegii penali din Cepex le roaga in genunche, vorba lui Pop, sa reziste, dar ele nu si nu!
    Pas5: Tudose ii a aratat-o lui Dragnea ,dragnea a primit-o direct intre ochi si circul continua !

  19. 15th October 2017, 19:35

  20. #4008
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Eu nu cunosc politicieni PeSeDe care sa fi promis ceva si care sa nu fi facut. Pur si simplu, nu exista! Iar primarul general al capitalei, d-na Gabriela Firea, este exemplul suprem ca ceea ce a promis s-a transformat in realitate. Vezi traficul rutier din Bucuresti care, asa cum a promis acum cativa ani, s-a relaxat si este fluidizat, astfel incat oricine ajunge la timp cu masina, fara sa arunce banii aiurea pe carburant.

    Era intr-o zi frumoasa de toamna cand d-na Gabriela Firea, aflata in campanie electorala, a promis ca face revolutie in materie de trafic in capitala, in doar 6 luni de cand va fi aleasa de bucuresteni. De ales, a fost aleasa, numai ca au trecut mai bine de un an si jumatate si, culmea, se circula din ce in ce mai prost.

    A urmat lansarea cu surle si trambite a noului centru de monitorizare si control trafic din Bucuresti, despre care acelasi primar spunea ca va face traficul o joaca de copil. Pentru ca in acest centru lucreaza oameni specializati din Primarie, Politia Locala si Politia Rutiera, iar acesti meseriasi vor putea apasa niste butoane astfel incat semafoarele sa se schimbe si sa dea circulatie libera masinilor care sunt blocate sau in aglomeratie. Evident, acest centru de control trafic este o inutilitate absoluta.

    Bani pentru construirea de locuri pentru parcare noi ca benzile sa fie latite, nu exista. Dar sunt pentru o statuie de 2 milioane de Euro din Parcul Circului. In acelasi timp, colegii d-nei primar au introdus o supra-acciza la carburant. Un alt coleg din acelasi partid se jura cu mana pe inima ca preturile la pompa nu vor creste, chiar daca a introdus acciza. Insa premierul Tudose minte de ingheata apele, deoarece nu mai gasesti nicaieri carburant sub 5 lei/litru. Alt coleg, Tariceanu, ne face prosti si spune ca el nu a vazut nicio majorare la pompa, ca e doar in imaginatia noastra... Mai stii? Poate are dreptate.

    Interesant de stiut este ce face acel centru de control si fluidizare trafic. Sunt zeci de mii de soferi ai capitalei care zac pur si simplu in aglomeratie de dimineata pana seara. Cozi cat vezi cu ochii, blocaje peste tot. Deci... la ce foloseste acel centru lansat cu mandrie de Gabriela Firea? Ca de pe strada pare sa nu existe. Oare daca nu exista deloc acest centru s-ar fi suit masinile unele peste altele?

    Benzina si motorina s-au scumpit. Aglomeratia este din ce in ce mai mare. Fluidizarea traficului este doar in imaginatia alesilor. Adica avem exact ceea ce am cerut, atunci cand am votat-o pe d-na Firea. Pentru ca noi, toti acesti soferi care arunca banii aiurea pe carburant, in loc sa circulam cursiv si normal, toti acei soferi care primesc amenda ca au parcat masina pe trotuar, din cauza ca nu exista locuri de parcare, toti acei calatori in RATB si metrou care stau ca sardelele in mizerie si putoare, toti acesti oameni ne-am ales soarta cand am fost la vot. Speram ca sunteti mandri!

    PS- Sper c-o s-o votati iar !

  21. #4009
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  22. #4010
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Întrebat, miercuri, la Parlament, de ce premierul Mihai Tudose nu reclamă DNA la CCR pentru ancheta "Belina" care a provocat demisia a doi ministri si un scandal urias la guvernare, Toader a spus: 'Intrebati pe fiecare in parte. Nu ma intrebati pe mine. Intrebati-ma despre ce fac sau ce trebuie sa fac eu".

    http://evz.ro/toader-tudose-ccr-belina.html

  23. #4011
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Ce limuzina crezi ca isi ia Monica Macovei? Crezi ca ii cumpara sandale noi Andreei Pora?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •